PDA

Επιστροφή στο Forum : Internet



manos_3
16-07-08, 22:25
Γεια σας...Σκέφτομαι να βάλω το πακέτο που προσφέρει η Forthnet στο ιδιόκτητο της δίκτυο,για internet 24 ΜΒpS με 25Ε/μήνα.Ποια η γνώμη σας;Όσοι έχετε βάλει το συγκεκριμένο είστε ικανοποιημένοι;Ευχαριστώ...

briko
16-07-08, 22:32
μαπα το καρπουζι
αν παρεισ 24 ελα να το πεις και σε μενα

DT200
16-07-08, 23:47
όσους ξέρω λένε ότι βλέπουν 5Mbps

epistimon
17-07-08, 01:41
Ρε παιδια μην μπερδευεστε.Εξαρταται απο την αποστασταση που θα εχει απο το κεντρο του οτε της περιοχης οπου εκει βρισκονται αλα τα μηχανηματα και των αλλων εταιριων!Πχ εχω ενα φιλο που πιανει ακριβως 24576/1024! επειδη ο τοπικος οτε ειναι 100 μετρα πιο κατω.
Μια συνηθησμενη αποσταση που εχουν οι περισσοτεροι ειναι τα 1,5-2 χιλιομετρα απο το κεντρο(dslam) αρα μια ταχυτητα των 12-13mbps ειναι απολυτως φυσιολογικη!
Mano_3 βαλε αυτο το προγραμμα που σκεφτεσαι! 24mbps ειναι σχεδον σιγουρο οτι δεν θα πιανεις αλλα να φανταστεις οτι το conn-x με 1mbps ειναι ακριβοτερο απο το προγραμμα της forthnet που αναφερεις.Αρα ακομη και 1mbps να πιανεις που λεει ο λογος θα εισαι κερδισμενος σε θεμα χρηματων σε σχεση με τον οτε.

aeonios
17-07-08, 07:54
Εβαλα το douple play της forthnet.

Eμένα κάνει λοκάρει στα 11 Mbps που είναι μούφα φυσικά ταχύτητα γιατί η forthnet σου δίνει σύνδεση που είναι interleaved οπότε η πραγματική ταχύτητα είναι γύρω στα 5.5 Mbps, πράγμα που φαίνεται κ στο rapidshare κτλ.
Disconnects παρατηρώ το πολύ μια μέρα το μήνα αλλά η τεχνική στήριξη της Forthnet είναι στην πραγματικότητα ανύπαρκτη αν σκεφτείται πως μπορεί κάποιος να περιμένει πάνω από 45' στο τηλέφωνο για να πιάσει γραμμή. Αυτό είναι και το δυνατό σημείο του ΟΤΕ που έχει πολύ μικρότερο χρόνο αναμονής. Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον epistimon.

assos1111
17-07-08, 13:01
Σωστο οτι πληρωνεις λιγοτερα χρηματα απο οτι στον Π ΟΤΕ αλλα η ποιοτητα του ηχου στο τηλεφωνο ειναι χαλια ιδιως οταν κατεβαζεις απο το internet δεν ακουγεσαι... αξιζει λοιπον να πληρωνεις λιγοτερα χρηματα αλλα να εχεις και χαλια ηχο? Ειτε το θελουμε ειτε οχι ο Π ΟΤΕ ΠΑΝΤΑ θα ειναι ενα βημα πιο μπροστα...

JIM_6146B
17-07-08, 13:04
Ασχετα με τι δείχνει το μοδεμ μας δοκιμάστε την παρακάτω ιστοσελίδα για να δείτε την ταχύτητα .....

http://www.whatismyip.com/speedtest/index.asp

Marconi+
17-07-08, 13:08
Μέτρηση ταχύτητας
1.Abeltronica (http://www.abeltronica.com/velocimetro/pt/?idioma=uk&newlang=uk)
2.Speedtest (http://www.speedtest.net)
3.Cnet (http://www.cnet.com.au/broadband/speedtest.htm)
4.Mcafee (http://us.mcafee.com/root/speedometer/default.asp)
5.Speedtest.gr (http://www.speedtest.gr/)
6.Speedtest.com (http://www.speedtest.net)

epistimon
17-07-08, 16:31
Μα επειδη εχω πολλους γνωστους με 2play οσο κλειδωνουν τοσο κατεβαζουν.Πχ 12 κλειδωνουν ε τοτε με 1,2mb/sec κατεβαζουν.
Μηπως αυτα περι μεγαλου χρονου αναμονης στην τηλεφ. υποστηριξη ισχυαν παλια?Εχετε δοκιμασει προσφατα να μας πειτε?
Η ποιοτητα του ηχουν ειναι χαμηλοτερη απο του οτε αλλα οχι και τιποτα το φοβερο..εξαλλου ο manos_3 λεει για το adsl economy προγραμμα της forthnet αρα απο οτι καταλαβαινω δεν θα χρησιμοποιει και πολυ το τηλ.αλλα μονο για το ιντερνετ πιστευω οτι το θελει.

Y.Γ το θεμα ειναι να μην σου τυχει και ειναι χαλια η γραμμη σου.Και στον οτε μην νομιζετε οτι ολα θα ειναι οκ επειδη ειναι οτε...θεμα τυχης καθαρα ειναι.

aeonios
17-07-08, 16:45
Μα επειδη εχω πολλους γνωστους με 2play οσο κλειδωνουν τοσο κατεβαζουν.Πχ 12 κλειδωνουν ε τοτε με 1,2mb/sec κατεβαζουν.
Μηπως αυτα περι μεγαλου χρονου αναμονης στην τηλεφ. υποστηριξη ισχυαν παλια?Εχετε δοκιμασει προσφατα να μας πειτε?
Η ποιοτητα του ηχουν ειναι χαμηλοτερη απο του οτε αλλα οχι και τιποτα το φοβερο..εξαλλου ο manos_3 λεει για το adsl economy προγραμμα της forthnet αρα απο οτι καταλαβαινω δεν θα χρησιμοποιει και πολυ το τηλ.αλλα μονο για το ιντερνετ πιστευω οτι το θελει.

Y.Γ το θεμα ειναι να μην σου τυχει και ειναι χαλια η γραμμη σου.Και στον οτε μην νομιζετε οτι ολα θα ειναι οκ επειδη ειναι οτε...θεμα τυχης καθαρα ειναι.

Η αλήθεια είναι πως το αν θα πέσεις σε Interleaved path ή σε fast path είναι θέμα dslam->router. Aν οι μάγκες στην Forthnet το έχουν Default έτσι για να αντιμετωπίζουν τα σφάλματα γραμμής δεν μπορείς να κάνεις τίποτε μάλλον. Τους πήρα τηλ και μου είπαν πως δεν γίνεται να το αλλάξουν από interleaved σε Fast. Το αποτέλεσμα είναι να επιβαρύνομαι άδικα με το Interleave delay και το βλέπω στα δικτυακά παιχνίδια .....αλλά και στα μεγάλα Ping με το εξωτερικό.

Στο μενού του ρούτερ έχω:


Link Type
---
Interleaved Path





Data Rate:

Upstream
1021 (Kbps.)

Downstream
11066 (Kbps.)


Tώρα να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα τι παίζει μαζί τους οπότε είτε δεν θέλουν επειδή βαριούνται ή δεν ξέρουν πως γίνεται είτε όντως δεν γίνεται.
Τελευταία φορά που έβαλα και ανοικτή ακρόαση ήταν τον Ιούνιο και πήγε πάνω από 45' όμως και εγώ είπα δεν σας τη χαρίζω θα κάτσω στο τηλέφωνο μέχρι να απαντήσει κάποιος.

jan41
17-07-08, 23:15
Δεν ξερω τι παιζεται αλλα μονο με τον οτε εχεις καποια σιγουρια.... ειχα πολλα προβληματα με αλλους παροχους οπως και δεκαδες γνωστοι μου .....

kostas30
18-07-08, 00:05
ο πΟΤΕΣ και ολοι εκει ειναι για πολλες κλωτσιες
:-# :-# :-# :-# :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-# :-# :-#

moutoulos
18-07-08, 00:12
Προσωπικά ..., ΟΤΕ και ξερό ψωμί :D ,έχω αλλάξει 4 απο τους άλλους και προκοπή δεν είδα.
Μόνο και μόνο εκείνη η τηλεφωνική αναμονή, που είχαν μου έφτανε.
Πληρώνεις κάτι παραπάνω ..., αλλά έτσι και αλλιώς τις περισσότερες φορές ισχύει το ότι
πληρώνεις παίρνεις.

Μιλάω για επαρχία, Αθήνα μπορεί να είναι καλύτερα τα πράγματα, εκτός ΟΤΕ.

epistimon
18-07-08, 00:54
Oπως εχω ξαναγραψει ειναι θεμα τυχης το να εχεις προβληματα..αν τυχει και εχεις τοτε δεν ξεμπλεκεις με κανεναν ευκολα οποια εταιρια και αν ειναι..Εγω με τον οτε παντως ειχα ασχημες εμπειριες και για αυτο προτιμω τους εναλλακτικους γιατι τουλαχιστον πληρωνεις λιγοτερα.Οταν λεω εναλλακτικους εννοω καμια σοβαρη εταιρια πχ forthnet,tellas και οχι τις αλλες του τυπου vivodi,netone,on,hol...Τουλαχιστον τις 2 πρωτες θεωρω οτι εχουν πλησιασει πολυ τον οτε σε θεμα εξυπηρετησης.

djwzak
18-07-08, 04:08
Προσωπικά ..., ΟΤΕ και ξερό ψωμί :D ,έχω αλλάξει 4 απο τους άλλους και προκοπή δεν είδα.
Μόνο και μόνο εκείνη η τηλεφωνική αναμονή, που είχαν μου έφτανε.
Πληρώνεις κάτι παραπάνω ..., αλλά έτσι και αλλιώς τις περισσότερες φορές ισχύει το ότι
πληρώνεις παίρνεις.

Μιλάω για επαρχία, Αθήνα μπορεί να είναι καλύτερα τα πράγματα, εκτός ΟΤΕ.

Συμφωνω και εγω απολυτα. Ειδικα στην επαρχια σχεδον ολες οι εταιρειες πλην ΟΤΕ ειναι μουφα, αντε με εξαιρεση καπως την FORTHNET αλλα αυτη η αναμονη της πραγματικα ειναι απελπισια.
Ασε που στον ΟΤΕ υπαρχει και καποιος ανθρωπος με οχημα και οταν σου καει το netmod ή το router ερχεται και στο αλλαζει χωρις μα και μου! Εχει συμβει και σε εμενα αλλα και σε φιλους, πελατες κ.λπ
Οτι πληρωνεις παιρνεις, το ειπαμε αυτο! Και χαρας πια τις τρελες διαφορες 15 ευρω πανω-κατω... εχεις την ησυχια σου ομως.
Δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι ο ΟΤΕ ειναι ο τελειος, ο καλος και ο φοβερος ή οτι ποτε δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα, απλα στατιστικα απο τις εμπειριες μου, ειναι οτι καλυτερο εχουμε
στην διαθεση μας αυτην την στιγμη.

Επισης συμφωνω και με τους υπολοιπους που λενε οτι ειναι θεμα τυχης, δηλαδη να μενεις κοντα ή μακρια απο το dslam που σου αντιστοιχει ή να εχεις κακη εγκατασταση στο σπιτι με παλια καλωδια ή το ΚΑΦΑΟ
της γειτονιας σου να το εχουν φαει ποντικοι κ.λπ κ.λπ

Το σημειο δε για την ποιοτητα της φωνης, ασεε! Φρικη! Εχω γνωστο σε εναλλακτικο παροχεα τηλεφωνιας και μου εχει πει οτι ζοριζουν τα μηχανηματα στο μεγιστο για να συμπιεσουν πολλες κλησεις
στην ιδια γραμμη και φυσικα πολλους γνωστους επισης που παραπονιουνται για την ποιοτητα του ηχου, ακομη και οτι δεν αναγνωριζουν καμια φορα την φωνη του συζυγου, γιου, κορης κ.λπ αφου με τοσες
συχνοτητες που αφαιρουν, χανει την χροια της η φωνη!

:)

epistimon
18-07-08, 13:35
Καπου ειχα διαβασει οτι η τηλεφωνια στη forthnet ειναι VOIP.Tι σημαινει αυτο?Εχει σχεση με την χαμηλοτερη ποιοτητα σε σχεση με τον οτε?
Για την ποιοτητα του ηχου εχω παρατηρησει οτι ακους μονο τον ομιλητη και καθολου τους θορυβους απο το περιβαλλον που βρισκεται.