PDA

Επιστροφή στο Forum : Καπνός από κόλληση



sofaki
18-07-08, 17:23
Γειά σας!!!
Μια ερώτηση: Ο καπνός που προερχεται από κόλληση,
δηλαδή με το καλάι μπορεί να είναι βλαβερός για την υγεία?? :?:

Nemmesis
18-07-08, 17:30
δεν ξερω ακριβως τι ειναι αλλα δεν ειναι και καλος... καλάι ειναι το συρματακι σολδερινη ειναι αυτη η κρεμα που βγαζει τον καπνο... αν αρχισες να κολλας με κολλητιρι καλο ειναι να το κανεις με ανοιχτα παραθυρα και την στιγμη που βγαζει πολυ καπνο απλα φυσα τον λιγο ωστε να διαλιθει... πολυ ηλεκτρονικοι απο οτι ακουω του αρεσει κιολας αυτη η μυρωδια... εμενα απλα δεν με ενοχλει

sofaki
18-07-08, 17:39
Σ'ευχαριστώ για την άμεση σου απάντηση! :)
Η αλήθεια είναι ότι αρχισα να κολλάω με κολλητιρι και ανησυχούσα για αυτήν την μυρωδιά!!!(εχω πάντα ανοιχτά παράθυρα!)
Μάλλον πρέπει να την συνηθιζω σιγα σιγα ... :oops:

DT200
18-07-08, 18:08
να και ένα κορίτσι ηλεκτρονικός !
καλές κατασκευές :wink:

P@s@ris!
18-07-08, 18:27
ναι..είναι ωραία η μυρωδιά....αλλά είναι και επιβλαβείς....καλό είναι να μην την εισπνέουμε...
άρα ανοιχτά παράθυρα....

Radiometer
18-07-08, 18:29
Γεια σου sofaki βάλε ένα ανεμιστηρακη 12v ώστε να τράβα των καπνό όταν κάνεις τις κολλήσεις για να μην έρχεται ο καπνός
στο πρόσωπο, και ο χώρος να αερίζετε πάντα

tasosmos
18-07-08, 19:58
Οι ατμοι απο την κολληση θεωρητικα μπορει να προκαλεσουν αρκετα σοβαρα προβληματα, κυριως λογω του μολυβδου που ειναι τοξικος (βλ http://en.wikipedia.org/wiki/Lead_poisoning).
Πρακτικα αν ειναι καλα αεριζομενος ο χωρος και δεν μασουλας κολληση για κολατσιο εισαι ενταξει.

moutoulos
18-07-08, 22:31
Όταν κολλάς εξαρτήματα και είσαι με σκυμμένο κεφάλι πάνω απο το κύκλωμα (πλακέτα),
να προσπαθείς να εκπνέεις, και όχι να εισπνέεις.
Αν το κάνεις αυτό δεν έχεις κανένα πρόβλημα ... :wink: .

xifis
18-07-08, 23:07
εμενα μια κολληση που ειχε κ στα σμαρτ κιτ μαρεσε παρα πολυ απο θεμα μυρωδιας.την ειχα πετυχει κ στα μαγαζια τη συγκεκριμενη.παλια επαιρνα τζουρες αλλα τωρα τη ξεφυσαω.

Nemmesis
19-07-08, 10:29
παλια επαιρνα τζουρες.

χαχαχα... αυταααα ειναι :lol: :lol: :lol:

chip
19-07-08, 12:40
είναι βλαβερος ο καπνος της κόλησης, τουλάχιστον όσο του τσιγρου αλλα ευτυχως κολαμε λιγοτερο απ οσο καπνιζει ο κοσμος... και φυσικα προσπα8ουμε να μην το υσπνεουμε όπως είπε ο moutoulos. Επεισης δεν κολαμε στο υπνοδωματιο και μετα παμε για υπνο με κλειστα παραθυρα. Αν λοιπον προσεξουμε 5-6 πραγματακια πιστευω γινεται λιγοτερο επικυνδινο απο αλλα πραγματα.

jeik
19-07-08, 20:04
Κι εγω ρε παιδια απο την μυρωδια κολησα απο μικρος με τα ηλεκτρονικα......κι ετσι εκοψα τη βενζινη. :roll: :roll: :lol: :lol:

sofaki
19-07-08, 20:14
Πάντως οτι βλαβερό και αν υπάρχει σε αυτόν τον κόσμο.....όπως και να'χει,
έχει την γλύκα του..... :lol:

Nemmesis
19-07-08, 21:48
Πάντως οτι βλαβερό και αν υπάρχει σε αυτόν τον κόσμο.....όπως και να'χει,
έχει την γλύκα του..... :lol:

και ποιο ειναι το ποιο βλαβερο? :wink:

sofaki
20-07-08, 15:50
καλή ερώτηση!!! :o
δε ξέρω.....θα το σκεφτώ......
εσύ τι νομίζεις??

Nemmesis
23-07-08, 00:08
καλή ερώτηση!!! :o
δε ξέρω.....θα το σκεφτώ......
εσύ τι νομίζεις??

τωρα το ειδα..
θα το πω καπως κρυα αλλα ειναι κοινος γνωστο οτι "ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΝ ΟΙ ΓΚ0Μ3Ν3Σ ΟΙ ΠΡΩΗΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΩΜΕΝΕΣ" :P
ξερω δεν ειναι βλαβερο αυτο αλλα ειναι ο ηθικος αυτουργος για καθε τι βλαβερο....

υγ.. ποπο ρε τι λεω... εμπνευση εχω βραδιατικα...

σιρα σας τωρα παιδια!

billtech
23-07-08, 00:51
παιδια εγω ενα αλλο προσεξα..
αναλογα με τις μυτες και τις εταιριες...εχω ενα κολλητηρη weller και η μυτη του εκτος απο χοντρη βγαζει και πολλυ καπνο και βρομαει...ενω το αλλο το παλιο που εχω της good δεν βγαζει καν καπνο και εκτοσ αυτου το εχω 8 χρονια περιπου με την ιδια μυτη και δεν ειπε το κεφαλι του..ειναι τελειο...

Nemmesis
23-07-08, 01:00
παιδια εγω ενα αλλο προσεξα..
αναλογα με τις μυτες και τις εταιριες...εχω ενα κολλητηρη weller και η μυτη του εκτος απο χοντρη βγαζει και πολλυ καπνο και βρομαει...ενω το αλλο το παλιο που εχω της good δεν βγαζει καν καπνο και εκτοσ αυτου το εχω 8 χρονια περιπου με την ιδια μυτη και δεν ειπε το κεφαλι του..ειναι τελειο...

αυτο που λες δεν παιζει... μαλλον αλλαξες και καλαι μαζι με το κολλητηρι... επισης παιζει ρολο ποσα watt ειναι το κολλητηρη,,, οσο ποιο μικρο τοσο λιγοτερο καπνο..

billtech
23-07-08, 18:20
τα watt ειναι ιδια και το καλαι επεισης το ιδιο...δεν αλλαξα τιποτε αλλο εκτος απο εταιρια και η διαφορα στη μυτη....γιαυτο παραξενευτικα...

Pefres
27-07-08, 08:42
εμενα μια κολληση που ειχε κ στα σμαρτ κιτ μαρεσε παρα πολυ απο θεμα μυρωδιας.την ειχα πετυχει κ στα μαγαζια τη συγκεκριμενη.παλια επαιρνα τζουρες αλλα τωρα τη ξεφυσαω.

Εδω στη Σύρο τα σμαρτ κιτ δεν πουλανε πολυ και έτσι μένουνε πολυ καιρο στα ραφια των μαγαζιων
προχθες αρχισα να φτιαχνω το ρανταρ υπερηχων και είχε την κολληση που λες μυριζει κατι σαν ευκαλυπτος!

jeik
27-07-08, 21:08
εκτος την γνωστη σολντερινη ηταν και η ρετσινη η οποια ηταν σε στερεα μορφη σαν πετρωμα ξανθου χρωματος, μαλλον κατι τετοιο εχει η κολληση που μυριζει ας πουμε ωραια .

manos_3
27-07-08, 21:13
Jeik, μήπως ενοείς το στερεό ρετσινόλαδο που βγάζουν κάποια δέντρα(κυπαρίσσια,κ.τ.λ.);