PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι Tubes



dalai
23-07-08, 11:39
Θα ηθελα να ξεκινησω απο το πηνιο 1:1 στα 220 που χρησιμοποιητε στην τροφοδοσια των λυχνιων.
Υποθετω οτι γινεται για να αφαιρεθουν οι θορυβοι του δικτυου της ΔΕΗ .Δεν θα μπορουσαν ομως να αφαιρεθουν με τη χρηση ενος καλου φιτρου ? Ετσι και αλλιως καταληγουμε σε DC ταση 300 volt.Οποτε με ενα μεγαλο πηνιο και ενα τσουρμο απο πυκνωτες για πολλες συχνοτητες ,θα πνηγαμε το θορυβο, χωρις να χρησιμοποιουμε πηνιο 1:1.
Περα απο αυτο οταν κανουμε ανορθωση , οσο και μεγαλο πυκνωτη να βαλεις μετα τη γεφυρα ανορθωσης δεν μπορεις να γλυτωσεις την ελαφρα κυματωση στα 100Hz .Και αυτη η συχνοτητα ειναι μεσα στην ακουστικη συχνοτητα ... Μου διαφευγει κατι ?
Σιγουρα εχει δοκιμαστει αλλα θα ηθελα να ξερω τι πηγε στραβα.. :)

ReFas
23-07-08, 12:53
τι εννοείς πηνείο 1:1 ??? τον μετασχηματιστή στη τάση???
Αν εννοείς αυτο δε μπαίνει για φιλτράρισμα αλλα για να απομονώσει τη φάση-ουδέτερο απο το σασσί...

dalai
23-07-08, 13:29
ναι αυτον ενοω .Αλλα σε τι χρησιμευει μια τετοια απομωνωση ? (καλα που ειναι στο room για ασχετους ! :) :) ) -για την ορθογραφια μου εννοω :P

ReFas
23-07-08, 13:46
Το δύκτιο μας έχει φάση ουδέτερο... αυτό σημαίνει ότι το ουδέτερο είναι ο αγωγός του δευτερεύοντος ενος μετασχηματιστή που έχει γειωθεί (σε κάποιο σημείο στο κύκλωμα της ΔΕΗ) ... έχει δηλαδή το δυναμικό της γης 0 βολτ... αν αγγίξεις τον ουδέτερο είναι το ίδιο με το να αγγίζεις τη γη (αυτο ελπίζουμε τουλάχιστον).
Η φάση είναι που έχει τη τάση... αυτή δεν θέλεις να την αγγίξεις...

Οταν φτίαξεις κάτι με ανόρθωση απ'ευθείας απο το δύκτιο αναγκαστικά πρέπει να ενώνεις τον ουδέτερο, κάθε φορά που βάζεις τη μπρίζα, με το σασσί...ετσι ώστε να μην έχεις την φάση σε επικίνδυνα σημεία όπως καταλαβαίνεις, αλλά αυτό είναι μια δυσκολία, πρέπει συνέχεια να κοιτάς πως βάζεις το φις στη μπριζα....

Η λύση είναι να βάλεις ένα μετασχηματιστή που θα χρησιμοποιήσεις το τύλιγμα του όπως θες εσυ, δεν έχει σημασία τη εξοδο βγάζει, απλα ξεφεύγεις απο την φαση και τον ουδέτερο.

dalai
23-07-08, 14:42
αυτο δε μου φαινεται πολυ σωστο.Πολυ φασαρια για το τιποτα μου φενεται...
Αν εβαζα μια γεφυρα ανορθωσης και συνεδεα το (-) με τη γη δεν θα ειχα το ιδιο αποτελεσμα?

Nemmesis
23-07-08, 14:54
αυτο δε μου φαινεται πολυ σωστο.Πολυ φασαρια για το τιποτα μου φενεται...
Αν εβαζα μια γεφυρα ανορθωσης και συνεδεα το (-) με τη γη δεν θα ειχα το ιδιο αποτελεσμα?

αυτο ακριβως θελει να αποφυγει... το θελει για πληρη απομονωση..

dalai
23-07-08, 15:35
ο ρεφας εξηγει οτι το κανει για να μην ενωνει χειροκινητα το σασι με το ουδετερο


Οταν φτίαξεις κάτι με ανόρθωση απ'ευθείας απο το δύκτιο αναγκαστικά πρέπει να ενώνεις τον ουδέτερο, κάθε φορά που βάζεις τη μπρίζα, με το σασσί...ο.

Επομενως δεν προσπαθει να αποφιγει την ενωση ουδετερου με σασι(γη).Ισα ισα εξηγει οτι προσπαθει να το πετυχει καθε φορα που βαζει το φις στη μπριζα.
Με το σχεδιο που εδωσσα πετυχενουμε το ιδιο πραμμα.
Μην αρχισουμε την κολοκυθια τωρα για τοσο απλη συνδεσμολογια...

ReFas
23-07-08, 15:46
Φιλε dalai και έτσι οπως το έχεις δουλευει χωρις πρόβλημα... το μετασχηματιστή τον βάζεις οπως είπε ο νεμεσις πιο πάνω για ΠΛΗΡΗ απομόνωση...
Αν βραχυκυκλώσουν τα διοδακια θα έχεις τα καλωδια του δυκτιου απ'ευθειας ενωμενα στο υπόλοιπο κύκλωμα.. οι πιθανότητες να βραχυκυκλώσει πρωτευων με δευτερευων μετασχηματιστή είναι απείρως μικρότερες...

Κατι αντίστοιχο είναι στα σουιτσινγκ τροφοδοτικά με το οπτοκαπλερ... το βάζεις για να έχεις επαφή μέσω φωτός και όχι απ'ευθειας...

electronic
23-07-08, 15:53
Συμφωνώ με του παραπάνω συναδέλφους.

Λοιπόν το πρόβλημα στην συνδεσμολογία σου θα είναι όταν δεν έχουμε κοινή ουδετερογειωση στο σπίτι μας.

Δηλαδή αν κάνεις μια κατασκευή RF πομπού καλά είναι να γειώνεις το κουτί που έχεις το κύκλωμα σου για να μην καεις απο την RF ακτυνοβολία η οποία εμφανίζετε με την μορφή τάσης πάνω στο κουτί.

Δηλαδή ανάβει το δοκιμαστικό σου κατσαβίδη κατα την εκπομπή όταν το ακουμπάς πάνω στο κουτί. Οπότε θα πρέπει να γειώσουμε την κατασκευή μας.
Αν κάνεις το δικό σου κύκλωμα όπως παραπάνω τότε πιθανά νά πέσει ο γενικός σου στον πίνακα ή ακόμα και ο θερμικός πάνω στο ρολόι της ΔΕΗ.

Αν δεν θέλουμε να έχουμε τάση πάνω στο σασσί των κατασκευών μας πάντα μα πάντα χρησιμοποιούμε μετασχηματιστή απομόνωσης με τιμή 1:1. Αν δεν έχεις κοινό ουδέτερο και γείωση τότε το πιθανότερο κάνωντας το κύκλωμα σου να καεί κάποια δίοδος και να συμβεί αυτό που ανάφερα παραπάνω.

Επίσης απο το κύκλωμα που έχω κάνει βλέπεις ότι στην είσοδο του μετασχηματιστη όπως και να βάλεις το φις στην μπρίζα σου δεν σε ενδιαφέρει γιατί το πρωτέυων με το δευτερεύων δεν έχουμε καμιά επαφή.


ΤΩΡΑ ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΓΙΑ ΑΝ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ Ή ΘΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΖΩΗ.
Καλή επιτυχία σε ότι και αν κάνεις.

Γιώργος.




-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Μην αρχισουμε την κολοκυθια τωρα για τοσο απλη συνδεσμολογια...
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

dalai
23-07-08, 22:35
electronic δεν αμφισβητο κανενα και η δυσπηστια μου δεν εκριβε ειρωνεια. Απλα οι προηγουμενες απαντησεις δεν με καλυψαν. Τωρα εχω καλυφθει.

Αλλωστε απο το πρωτο ποστ κιολας ,δηλωσα οτι σιγουρα καποιος λογος υπαρχει και θα ηθελα να τον μαθω.