PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκτυπωση Πλακετων



Pefres
01-08-08, 08:28
Γεια σας!
Θελω να φτιαξω Αυτο:
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/kat_lcd3.php

Αλλα δεν ξερω τι να κανω με την πλακετα
εχω κατι πλακετες απ 'αυτες που εχουν πανω χαλκο
δεν ξερω τιποτα σχετικα με αποχαλκωση/εκθεση/εκτυπωση πλακετων
μου εχουν πεί οτι ο ποιο ευκολος τροπος είναι να σχεδιασεις πανω στη πλακετα το κυκλωμα με μαρκαδορο και μετα να το βαλεις μεσα σε ένα μιγμα(δεν θυμαμαι ακριβως τι αυτη τη στιγμη...)

και μετα εκει που είχε μαρκαδορο μενει ο χαλκος........

πως πρεπει να τυπωσω την πλακετα?

εκτυπωτη έχω τον epson stylus Dx3850(δεν νομιζω να κανει γιατι είναι inject)

tasosmos
01-08-08, 11:05
Για τετοια λεπτομερεια και αφου εχεις ηδη απλες πλακετες η μονη λυση ειναι με θερμομεταφορα χρησιμοποιωντας λειζερ εκτυπωτη (πχ σε ενα γνωστο ή σε φωτοτυπαδικο) .
Για την διαδικασια κοιτα εδω αυτα που γραφει ο Nemmesis: http://hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=7317.

Με μαρκαδορο και απευθειας σχεδιαση αν και ειναι ο απλουστερος τροπος δεν μπορεις να πετυχεις καλη λεπτομερεια ενω αν δεν εχει κατσει τελεια το μελανι θα βγει σουρωτηρι η πλακετα.

Οσον αφορα τα χημικα με τους παραπανω τροπους χρειαζεσαι μονο διαλυμα αποχαλκωσης.
Αν θες το απλουστερο παρε ενα φακελακι τριχλωριουχο σιδηρο απο ενα μαγαζι ηλεκτρονικων, αν θες ταχυτητα πηγαινε σε υδροχλωρικο οξυ/περιδρολ απο φαρμακειο. Οτι και να επιλεξεις με μεγαλη προσοχη, παντα εξω απο το σπιτι και φορωντας γαντια.

Για αναλογιες και πολλες περισσοτερες πληροφοριες διαβασε τα παλαιοτερα θεματα εδω: http://hlektronika.gr/phpBB2/viewforum.php?f=27&topicdays=0&start=0 και αν εχεις ακομα αποριες εδω ειμαστε. :)

ΥΓ: Υποψιν οτι πιθανον να μην σου βγει σωστα με την πρωτη, απλα ξαναδοκιμασε με περισσοτερη προσοχη στο σιδερωμα και στο καθαρισμα μετα.

Pefres
01-08-08, 11:33
την πλακετα πως την κοβω?

chip
01-08-08, 12:05
με πριόνη και να αποφεύγεις να αναπνέεις τη σκόνη. Γι αυτό μην φυσάς αλλά να καθαρίζεις τη σκόνη με κάποια χαρτοπετσέτα.

chip
01-08-08, 12:09
προτίμησε τα χημικά που έχουν στα καταστήματα ηλεκτρονικών από το υδροχλωρικό οξυ με το περιδρόλ γιατί το υδροχλωρικό οξύ με περιδρόλ είναι πολύ υσχυρό και έχει και πολλές αναθημιάσεις (πάντα έξω από το σπίτι).

lynx
01-08-08, 14:23
προτίμησε τα χημικά που έχουν στα καταστήματα ηλεκτρονικών από το υδροχλωρικό οξυ με το περιδρόλ γιατί το υδροχλωρικό οξύ με περιδρόλ είναι πολύ υσχυρό και έχει και πολλές αναθημιάσεις (πάντα έξω από το σπίτι).

το Sodium persulfate ειναι λιγακι πιο υποιο στις αντιδρασεις σε σχεση με τα παραπανω, ομως καθηστερει στιν εμφανιση της πλακετας...

chip οχι οτι θα επρεπε να αναπνεουμε την σκονη απο τις πλακετες.... ομως γιατι το τονιζεις?!

manos_3
01-08-08, 16:00
Εγώ προτείνω για την διαδικασία της αποχαλκώσεως,το μίγμα του Υδροχλωρικού Οξέος μαζί με περιτρόλ καθώς επιταγχύνεται πάρα πολύ γρήγορα η διαδικασία,αντίστοιχα με άλλα χημικά(π.χ. FeCl3).Τώρα,για το θέμα των αναθυμιάσεων,πρέπει να είστε σε έναν ανοιχτό και ευάερο χώρο,όπως το μπαλκόνι ή η αυλή,για να αποφεύγετε τις εισπνοές...

dikos
01-08-08, 16:48
Ρίξε και μιά ματιά σε αυτά τα βιντεάκια

http://www.grobot.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=64:-pcb-&catid=42:video&Itemid=81

http://www.grobot.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=65:pcb-smd&catid=42:video&Itemid=81

staaronis3
01-08-08, 17:55
με πριόνη και να αποφεύγεις να αναπνέεις τη σκόνη. Γι αυτό μην φυσάς αλλά να καθαρίζεις τη σκόνη με κάποια χαρτοπετσέτα.

καλύτερα με ένα κοπίδι. την χαράσεις 2-3 φορές απο την κάθε πλευρά και μετα με λίγη πίεση κόβει.

το πριόνι είναι σκέτος μπελάς, όπως και μικροεργαλεία τύπου dremel

Nemmesis
01-08-08, 18:47
καλύτερα με ένα κοπίδι. την χαράσεις 2-3 φορές απο την κάθε πλευρά και μετα με λίγη πίεση κόβει.

το πριόνι είναι σκέτος μπελάς, όπως και μικροεργαλεία τύπου dremel

μιλας για τις παλιες πλακετες που ηταν με βακελιτη.. στις καινουργιες που ειναι με εποξικα κλπ τουλαχιστον εγω μονο με πριονη σιδηρου σε σεγα εβγαλα καλο αποτελεσμα.. η τεχνικη με το κοπιδι δεν μου πετυχε ποτε σε εποξικη...

staaronis3
01-08-08, 18:52
Βαθιά τις χάραξες;;;

PCMan
01-08-08, 19:20
Αυτό ισχύει. Αν την χαράξεις και την πιέσεις σπάει όπως το τζάμι με διαμαντοκόφτη. Για εποξική μιλάω. Βακελίτη δεν έχω πάρει ποτε.

Εγώ τα έχω κάνει όλα αυτά αλλά κατέληξα στο σταθερό μαχαίρι :D
Είναι ένα μεγάλο "ψαλίδι" σταθερό πάνω στον πάγκο που κόβει σίδερα.

Κόψιμο με μαχαίρι και λείανση στα άκρα και γωνίες με τροχό γωνιακό ή σταθερό ή και dremel αν χρεάζεται λεπτομέρια.

Nemmesis
01-08-08, 19:28
ναι βρε παιδια αλλα ακομα και με τροχο να τις κανω οι εποξες μου αφηνουν κανει σαν κροσια στις ακρες... αυτο εννοω οτι δεν κοβονται καλα... ενω με σεγα δεν μου αφηνει αυτα τα κροσια... αυτο εννοω οτι κοβει τελεια η σεγα... δεν ειπα οτι δεν κοβεται με αλλους τροπους..

tasosmos
01-08-08, 22:39
Αν μενουν γρεζια στις ακρες τις τροχιζεις λιγο πλαγια ειτε με τροχο ειτε με μια λιμα για σιδερο.
Εναλλακτικα για ακομα απλουστερο τροπο με εξισου καλα αποτελεσματα μπορεις να τα κοψεις με ενα χαρτοκοπτη κοβοντας παλι πλαγια ως προς την επιφανεια του χαλκου και χωρις πολυ πιεση για να μην κοβεται η πλακετα.

Επισης οταν κοβετε με σιδεροπριονο καλο ειναι να ειναι επανω η μερια του χαλκου για να μην ξεφλουδιζει η πλαστικη ταινια στις φωτοευαισθητες (κοβεται πρωτα το πλαστικο και μετα η πλακετα).

staaronis3
01-08-08, 22:41
Αν μενουν γρεζια στις ακρες τις τροχιζεις λιγο πλαγια ειτε με τροχο ειτε με μια λιμα για σιδερο.
Εναλλακτικα για ακομα απλουστερο τροπο με εξισου καλα αποτελεσματα μπορεις να τα κοψεις με ενα χαρτοκοπτη κοβοντας παλι πλαγια ως προς την επιφανεια του χαλκου και χωρις πολυ πιεση για να μην κοβεται η πλακετα.

Επισης οταν κοβετε με σιδεροπριονο καλο ειναι να ειναι επανω η μερια του χαλκου για να μην ξεφλουδιζει η πλαστικη ταινια στις φωτοευαισθητες (κοβεται πρωτα το πλαστικο και μετα η πλακετα).

Εγώ όταν λέω κοπίδι ενοώ χαρτοκόπτη!

tasosmos
02-08-08, 00:25
Ναι αλλα εγω δεν εννοω να κοψεις την πλακετα με τον χαρτοκοπτη αλλα τα γρεζια που προκυπτουν απο το κοψιμο με πριονι/σεγα/τροχο/ντρεμελοειδες.
Δλδ οχι να την χαραξεις με το κοπιδι, απλα να το χρησιμοποιησεις σαν εναλλακτικη για λιμα/τροχο λειανσης. :wink:

Το χαραγμα κατευθειαν με το κοπιδι το αποφευγω γιατι εκτος του οτι ειναι πιθανον να σου φυγει και να χαραξεις τον χαλκο ειναι και αρκετα δυσκολο να κοψεις γωνιες, δλδ οταν αρχιζεις να κοβεις μια μεγαλη πλακετα.