PDA

Επιστροφή στο Forum : μετασχηματιστης



socrates82
02-08-08, 01:55
Γεια σας. Θέλω να φτιάξω ένα τροφοδοτικό για ένα φωτιστικό με 60 led. Είπα να φτιάξω αυτό http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=400 και δεν ξέρω που μπορώ να βρω τον μετασχηματιστή. Στο μαγαζί της γειτονιάς μου δεν το έχει. Πρέπει να πάω κάπου συγκεκριμένα? Ο Φανός θα έχει? Αφού τα led θα δουλεύουν με 3,3 V μπορώ να πάρω κάποιον μικρότερο? Πχ 6V / 2A ?

FM1
02-08-08, 03:06
Λοιπόν φίλε η πρόταση μου είναι η εξής:...βάλε ένα μετασχηματιστή 9V/2A στο τροφοδοτικό..έπειτα ρύθμισε την τάση εξόδου στα 12V στρέφοντας την R2..στην έξοδο τώρα του τροφοδοτικού σύνδεσε 15 παράλληλα κυκλώματα(για 60 LED) όπως εδώ: μια αντίσταση 1Ω σε σειρά με 4 λευκά LED..το κύκλωμα αυτό θα το φτιάξεις 15 φορές και στο τέλος όλα μαζί σύνδεσε τα παράλληλα στην έξοδο του τροφοδοτικού....(είναι σαν να συνδέεις 15 λαμπτήρες παράλληλα στα 220V)..και αυτό είναι όλο..Ελπίζω να βοήθησα κάπως... :wink:

FM1
02-08-08, 03:15
Mετασχηματιστή 9V/2A πιστεύω οτι θα βρείς στο Φανό αλλά και σε οποιαδήποτε κατάστημα με ηλεκτρονικά εξαρτήματα...

moutoulos
02-08-08, 08:31
Γεια σας. Θέλω να φτιάξω ένα τροφοδοτικό για ένα φωτιστικό με 60 led. Είπα να φτιάξω αυτό http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=400 και δεν ξέρω που μπορώ να βρω τον μετασχηματιστή. Στο μαγαζί της γειτονιάς μου δεν το έχει. Πρέπει να πάω κάπου συγκεκριμένα? Ο Φανός θα έχει? Αφού τα led θα δουλεύουν με 3,3 V μπορώ να πάρω κάποιον μικρότερο? Πχ 6V / 2A ?

Κάτι αντίστοιχο υπάρχει και εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=803).

FM1: Για να βγάλει 12V απο το LM317 θα πρέπει να βάλεις είσοδο πάνω απο 16V.
Mε άλλα λόγια πρέπει να πάρε έναν M/T 15VAC 2A, και με ανόρθωση να γίνει 21VDC.
Και μετά με ρύθμιση στα 12VDC.

Αν βάλει 9V Μ/Τ, δεν πρόκειται να πάρει μέγιστη έξοδο πάνω απο 10.5 - 11V.

FM1
02-08-08, 11:09
Σωστά Γρηγόρη με 15VAC M/Σ ο σταθεροποιητής θα βγάλει άνετα τα 12VDC..δεν είχα υπολογίσει οτι η τάση στην είσοδο των σταθεροποιητών θα πρέπει να'ναι μεγαλύτερη από αυτή της εξόδου που εμείς θέλουμε για να λειτουργήσει κανονικά....δεν είμαι σίγουρος αλλά αν έβαζε έναν 12VAC/2A και με ανόρθωση-εξομάλυνση στα 17VDC και τέλος ρύθμιση με την R2 στα 12VDC δε θα πετύχαινε???..δεv έχω χρησιμοποιήσει σε τροφοδοσία ποτέ το lm317 απλώς μια εκδοχή εκφράζω...

moutoulos
02-08-08, 13:09
... αν έβαζε έναν 12VAC/2A και με ανόρθωση-εξομάλυνση στα 17VDC και τέλος ρύθμιση με την R2 στα 12VDC δε θα πετύχαινε? ...
Θεωρητικά ναι θα πετύχαινε.
Στην πράξη όμως αν πάρει έναν Μ/Τ, και στο 1Α (λέμε τώρα) έχει πτώση τάσης 3V, δηλαδή πάμε 14V,
αυτό σημαίνει οτι δεν θα υπάρχει σταθεροποίηση στα 12V :wink:.

FM1
03-08-08, 04:51
'Eγινε Γρηγόρη, τώρα το ξεκαθάρισα καλύτερα το θέμα..σε ευχαριστώ :)

socrates82
03-08-08, 21:45
Γεια σας και πάλι. Το έφτιαξα το τροφοδοτικό με έναν παλιό μετασχηματιστή που υπήρχε στο συρτάρι.... έτσι και αλλιώς θα δουλεύει σε χαμηλά volt σταθερά για την τροφοδοσία ενός φωτιστικού με led. Να κάνω μια άλλη ερώτηση? Θέλω το τροφοδοτικό να δίνει τάση 6,6V και μετά να παίζει κάποιος από εκεί κάτω για την ρύθμιση της φωτεινότητας του φωτιστικού. Μπορώ να βάλω απλά στην έξοδο ένα ποτενσιόμετρο ή ένα ροοστάτη για να γίνεται αυτό? Δεν θα μπορούσε να γίνει με το πρώτο ποτενσιόμετρο γιατί αν ανέβαζε κάποιος παραπάνω θα έκαιγε τα led... Το πρώτο πρέπει να είναι σταθερά στα 6,6V. Καμία συμβουλή?

ΥΓ1. Το φωτιστικό που έχω φτιάξει αποτελείται από 60 led και θα μπουν σε 6 διαφορετικά σημεία ανά 10. Το κάθε led έχει τάση λειτουργίας 3,3 V και τραβάει 20mA. Διάβασα κάπου αλλού μέσα στο φόρουμ ότι αν τα συνδέσω παράλληλα όλα τότε χρειάζομαι ένα τροφοδοτικό 3,3V και 1,2Α. Αν τα συνδέσω σε σειρά όλα τότε το τροφοδοτικό πρέπει να είναι 20mA και 198V.

Αν τώρα συνδέσω ανά 2 σε σειρά και μετά αυτές τις 30 ομάδες παράλληλα δεν θα χρειάζομαι ένα τροφοδοτικό που να είναι 6,6V και 600mA?

Η συνδεσμολογία που δείχνω παράλληλη δεν είναι?

ΥΓ2. Μπορώ αντί για γέφυρα να βάλω 4 1Ν4007?

Ευχαριστώ πολύ όλους

FM1
04-08-08, 01:46
Λοιπόν δοκίμασε το εξής: Βάλε Μ/Σ 9V/2A στο τροφοδοτικό αφού θές μόνο 6,6V για την μήτρα των led..ρύθμισε την R2 του τροφοδοτικού στα 6,6V και μήν βάζεις extra ποτενσιόμετρο στην έξοδο....η συνδεσμολογία των led που δείχνεις είναι παράλληλη πρός την τροφοδοσία και θα δουλέψει...τώρα όσον αφορά την γέφυρα ανόρθωσης, ναί μπορείς να βάλεις και 4 διόδους ανόρθωσης 1N4007...το συνολικό ρεύμα της συνδεσμολογίας σου είναι όντως στα 600mA...όπως το λές, εσύ θές να φτιάξεις ένα φωτιστικό led που να αυξομειώνεις την ένταση της φωτεινότητας...κάτι σαν dimmer σωστα???...αν είναι έτσι τότε και με την συγκεκριμένη συνδεσμολογία που έχεις δεν θα πρέπει καθόλου να στρέφεις την R2(μόνο σταθερή στα 6,6v) γιατί διαφορετικά πάνε πετάξανε τα led :roll: ...τώρα με το να βάλεις ένα ροοστάτη σε σειρά με την έξοδο του τροφοδοτικού κάτι θα κάνεις..δοκίμασε το δεν χάνεις τίποτα :D ...Πάντως η γνώμη μου θα ήταν όπως σου είπα στο άλλο μνμ να φτιάξεις μια συνδεσμολογία led στα 12V..διότι όταν έχεις αρκετή τάση όπως τα 12V(μέγιστη ένταση φωτός) μπορείς με την R2 να παίξεις και με χαμηλότερες τάσεις και να πετύχεις την αυξομείωση που θες καλύτερα από ότι με 6,6V(μικρή αυξομείωση φωτός...)

Υ.Γ Αν κυμανθείς με το υπάρχον σχέδιο σου ο Μ/Σ μπορεί να γίνει 9V/1A αφού ζητάς μόνο 600mA...

socrates82
04-08-08, 03:01
Το πρόβλημα μου είναι ακριβώς εκεί, δηλαδή ότι δεν μπορώ να φτιαξω συνδεσμολογία για 12V με τις 6 ομάδες των 10 led όπως θα μπουν στο bar... Θα δοκιμάσω ένα ροοστάτη στη έξοδο του τροφοδοτικού και βλέπουμε. Ευχαριστώ πολύ

socrates82
06-08-08, 23:02
Λοιπον. Το εφτιαξα το τροφοδοτικο και το ρυθμισα έτσι ώστε να έχει έξοδο 6,6V και τα 60 led τραβανε συνολικα 0,6Α. Του έβαλα και μια ασφάλεια 1Α οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα αφού αντέχει μέχρι 1,5Α. Έχω το εξής πρόβλημα τώρα... Σύνδεσα κανονικά τα 60 led και μπήκαν όλα στην θέση τους (ατελείωτες ώρες και πολλές από αυτές στο ένα πόδι, ούτε τιμωρία...) και μερικές φορές όταν τα ανάβω τρεμοπαίζουν, αλλά όχι πάντα. Που μπορεί να οφείλεται αυτό? Μήπως πρέπει να ξαναμετρίσω την τάση στην έξοδο του μετασχηματιστή τώρα που έχω συνδέσει και τα led? To τροφοδοτικο παίρνει ρεύμα από γραμμή που έχει dimmer πάνω. Αν παίζουν με αυτή θα αυξομειώνεται η ένταση και στα led? Μπορεί να φταίει αυτό που τρεμοσβήνουν? Καλύτερα να βάλω ένα άλλο dimmer στην έξοδο του τροφοδοτικού? Υπάρχει κανένα σχέδιο?

ΥΓ. Επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες και από την κατασκευή. Έχουν μπει στο κάτω μέρος από κάποια κουτιά που κατεβαίνουν από το ταβάνι στο μπαράκι του κολλητού μου και είναι για να φωτίζουν τα ποτήρια που μπαίνουν ανάποδα στις βάσεις τους. Έτσι για εφέ....... Του ζήταγαν για κατι παρόμοιο με λάμπες οικονομικές flat συνολικά 300€ και του στοίχισε 70 € και 30 μπύρες.......

tasosmos
07-08-08, 00:24
Νομιζω οτι οι μετασχηματιστες δεν πρεπει να παιρνουν ρευμα απο dimmer.
Εξαλλου στην περιπτωση σου ειναι ευκολο να προσθεσεις ενα περιστροφικο διακοπτη με διοδους που θα μπαινουν σε σειρα με τα led μειωνοντας την ταση κατα 0,7 για καθε επιπλεον διοδο ή ενα απλο τροφοδοτικο με lm317 για να ρυθμιζεις την dc ταση.

socrates82
07-08-08, 01:37
Το τροφοδοτικο μου είναι με LM317 αλλα μάλλον εννοεις να φτιάξω άλλο ένα χωρις το κομμάτι του μετασχηματιστή και της γέφυρας και να το βάλω στην έξοδο του και να ρυθμίζω από εκεί την τάση. Ενδιαφέρον αυτό αλλά θα μπορούσες να κάνεις ένα σχηματάκι για το άλλο με τον περιστροφικό διακόπτη και τις διόδους??? Ευχαριστώ πολύ

tasosmos
07-08-08, 02:17
Ουσιαστικα αυτο http://www.cpemma.co.uk/sdiodes.html ελεγα να κανεις με τις διοδους, απλα στην εξοδο αντι για ανεμιστηρα συνδεεις τα λεντακια σου, αν θελεις μεγαλυτερη πτωση τασης βαζεις 2 διοδους αντι για μια, αν θες μικροτερη βαζεις schottky διοδους.
Αν σου φτανουν 3 καταστασεις (φουλ, κλειστο, ενδιαμεσο) μπορεις να το κανεις και με ενα απλο διακοπτακι on-off-on με την ιδια λογικη.

Αλλα αφου εχεις ηδη το lm317 ειναι αδικος κοπος να ασχοληθεις, απλα αντικατεστησε την αντισταση ή το τριμερ που εχεις βαλει στο υπαρχον κυκλωμα για ρυθμιση της τασης με ενα ποτενσιομετρο και μια αντισταση σε σειρα ωστε να ρυθμιζεις την ταση οσο θες απο το ποτενσιομετρο αλλα να μην πεφτει κατω απο το οριο που θετει η αντισταση.

socrates82
07-08-08, 02:34
Το προβλημά μου δεν είναι στο κάτω όριο της τάσης αλλά στο πάνω!!! Δεν θέλω να βάλω ποτενσιόμετρο και να πάει κάποιος και να ανεβάσει την τάση πάνω από 6,6V γιατί θα καούν τα πάντα και εγώ μαζι..... Μπορώ να ρυθμίσω κάπως το πάνω όριο ώστε να μην ξεπερνάει τα 6,6V?

FM1
07-08-08, 02:39
1.http://www.solorb.com/elect/solarcirc/18ledlit/index.html

2.http://radiolocation.tripod.com/LEDdimmer/LEDlampDimmer.html

Φίλε Socrates82 για δές και αυτά που βρήκα..ίσως σε βοηθήσουν ακόμα καλύτερα :D

tasosmos
07-08-08, 02:46
Το προβλημά μου δεν είναι στο κάτω όριο της τάσης αλλά στο πάνω!!! Δεν θέλω να βάλω ποτενσιόμετρο και να πάει κάποιος και να ανεβάσει την τάση πάνω από 6,6V γιατί θα καούν τα πάντα και εγώ μαζι..... Μπορώ να ρυθμίσω κάπως το πάνω όριο ώστε να μην ξεπερνάει τα 6,6V?

Απλα θα βαλεις ενα ποτενσιομετρο σχετικα μικρης τιμης, χοντρικα πρεπει να ειναι γυρω στο 1-1,5 ΚΩ ή μια αντισταση παραλληλα με το ποτενσιομετρο ωστε η συνολικη αντισταση να μην δινει παραπανω ταση απο αυτη που θες

FM1
07-08-08, 03:03
Το τρεμοπαίξιμο των led μπορεί κατά πάσα πιθανότητα να οφείλεται στο dimmer των 220V (λόγω αστάθειας του) με το οποίο τροφοδοτείς το τροφοδοτικό (lm317) και κατά συνέπεια και τα led...βάλε ένα ποτενσιόμετρο γραμμικό στην θέση της R2 με όσο το δυνατόν μικρά καλώδια και σύνδεσε απευθείας το τροφοδοτικό (lm317) στα 220V xωρίς να μεσολαβεί κανένα dimmer..

Y.Γ Το ποτενσιόμετρο να είναι σε τέτοιο σημείο ώστε να μήν το αγγίζει κανείς!!!...

tasosmos
07-08-08, 03:15
Μα αν δεν το αγγιζει κανεις πως θα ρυθμιζουν την ενταση των λεντ?

Αρκει να περιορισει την μεγιστη/ελαχιστη ταση συνδεοντας αντιστασεις σε σειρα και παραλληλα με το ποτενσιομετρο οπως ειπα παραπανω και δεν υπαρχει προβλημα, υποθετω ειναι ηδη μονωμενο σε καποιο κουτακι.

skkostas
14-08-08, 13:41
1.http://www.solorb.com/elect/solarcirc/18ledlit/index.html

2.http://radiolocation.tripod.com/LEDdimmer/LEDlampDimmer.html

Φίλε Socrates82 για δες και αυτά που βρήκα..ίσως σε βοηθήσουν ακόμα καλύτερα :D

Να κάνω μια ερώτηση και εγώ? προσπαθώ να κάνω αυτό:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=279759&posted=1#post279759

η ερώτηση τώρα σε αυτό (http://www.solorb.com/elect/solarcirc/18ledlit/index.html) εδώ στα 10.5-16VDC σηκώνει μονό τα 18 leds?? η μήπως παράλληλα θα μπορέσει να μου σηκώσει και τα 120? (7 φορές το παραπάνω κύκλωμα παράλληλα το ένα στο άλλο με το ίδιο τροφοδοτικό)

λογικά πρέπει να θέλει περισσότερο ρεύμα στο παράλληλο ενώ η τάση παραμένει σταθερή?? η κάνω λάθος?