PDA

Επιστροφή στο Forum : Kύκλωμα διέγερσης τριφασικής γεννήτριας



jeronimo
02-08-08, 06:40
Ψάχνω να βρω σχέδια για κύκλωμα διέγερσης τριφασικής γεννήτριας όποιος γνωρίζει τίποτα σχετικό παρακαλώ να βοηθήσει.

FM1
02-08-08, 12:35
Φίλε Γιώργο για δές εδώ μερικές συνδεσμολογίες: http://www.ibiblio.org/kuphaldt/socratic/output/acmcc.pdf :wink:

TeslaCoil
13-08-08, 04:05
Φίλε Γιώργο για δές εδώ μερικές συνδεσμολογίες: http://www.ibiblio.org/kuphaldt/socratic/output/acmcc.pdf :wink:

συγνωμη φιλε μου αλλα αυτο που εδωσες ειναι συνδεσμολογια ασυχρονου τριφασικου κινητιρα συνηθως βραχυκυκλομενου δρομεα

αναμεσα στις συνδεσμολογιες εχει τριγωνο αστερα και ελεγχο στροφων
και πως λειτουργει σε φορτιο τον ροτορα , στον αξονα δηλαδη σε σχεση με το φορτιο σελιδα 17 η γραφικη

δεν λεει κατι για Τριφασικη Γεννητρια

τι ειδους τριφασικη γεννητρια θελεις jeronimo? και απο τι πηγη-φορτιο θα δινει κινηση στον αξονα?

jeronimo
13-08-08, 07:16
Παιδιά ευχαριστώ για της απαντήσεις σας, FM1 αυτά που μου προτείνεις να δω είναι έλεγχος για τριφασικό μοτέρ εγώ θέλω μια πλακέτα που θα ελέγχει την διέγερση της γεννήτριας την οποία την δίνει κινήσει ένας πετρελαιοκινητήρας δηλαδή θα παίρνει την έξοδο της γεννήτριας τα 220 η 380 και θα οδηγεί την διέγερση με 4 έως 11 volt DC ανάλογα με το φορτίο .

TeslaCoil
13-08-08, 12:33
Παιδιά ευχαριστώ για της απαντήσεις σας, FM1 αυτά που μου προτείνεις να δω είναι έλεγχος για τριφασικό μοτέρ εγώ θέλω μια πλακέτα που θα ελέγχει την διέγερση της γεννήτριας την οποία την δίνει κινήσει ένας πετρελαιοκινητήρας δηλαδή θα παίρνει την έξοδο της γεννήτριας τα 220 η 380 και θα οδηγεί την διέγερση με 4 έως 11 volt DC ανάλογα με το φορτίο .

ωπα 220 φασικη και 380 πολικη οχι ή ετσι δεν ειναι?

το φορτιο σου ειναι ρευμα
ποιο ειναι το μεγιστο ρευμα με 4 volt dc και ποιο το μεγιστο ρευμα με 11 volt
ακομα πρεπει να ξερουμε ποσο αεργο ισχυη ή ποια η γωνια του ρευματος
γιατι αν εχεις επαγωγικο φορτιο μπορει να σου κανει ιστοριες
ετσι ενα κυκλωμα που κανει επιτηρηση ρευματος διανισματικα και και αναλογος να ελεγχει την διεγερση

επισης εχει σταθερες στροφες ? γιατι θελεις 50hz
ακομα θελεις να κανεις παραλληλισμο με το δικτιο?

φανταζομαι πως υπαρχει κυκλωμα ετοιμο για κατι τετιο εχεις βρει κατι?
δεν μπορει αλλα μπορουμε να το ψαξουμε ο καθε ενας οτι ξερει να το φτιαξουμε

ΥΓ δες αυτο
κατι ετοιμο θα εχει
http://www.tool-shop.gr/tools/index.php?cPath=25&osCsid=166b52a6c304580fe3e8fac40acc49a4

tasos987
14-08-08, 01:52
Στο παρακατω link φιλε jeronimo πιστευω πως μπορεις να αντιλιφθεις πως ειναι καπως
συνθετο αυτο που θελεις να κανεις

http://www.leroy-somer.com/documentation_pdf/alternateurs_pdw/notices_pdf/4008a_en.pdf

Οπως πολυ σωστα προανεφερε και ο teslacoil ειναι πολες οι παραμετροι που θα πρεπει να ελεγχθουν και κατα τη γνωμη μου χωρις τη χρηση μικροεπεξεργαστη το βλεπω κοματακι
απιθανο.Αν εχεις τη διαθεση να μπλεξεις σε κατι τετοιο καλο κουραγιο ειδαλως οι ετοιμες λυσεις ειναι παρα πολλες (ενα googling για AVR exciter θα σε πεισει)

TeslaCoil
14-08-08, 11:56
Εψαξα τα βιβλια μου ,μιλησα με ενα φιλο που ξερει και ρωτησα και την εταιρια που σου εδωσα στο λινκ

Λοιπον η θεωρια για οποιαδιποτε γεννητρια οταν η ισχυης του φορτιου αυξανετε εχουμε πεδηση στην γεννητρια, ζοριζετε δηλαδη και παει να μιωσει στροφες ,εμεις θελουμε οι στροφες να ειναι σταθερες για να εχουμε 50Ηz παντα , για να γινει αυτο στην περιπτωση μας πρεπει να παταμε γκαζι με εναν αυτοματο τροπο και με μια σχετικη ακριβεια , αναλογα τις απαιτησεις

η συσκευη που το κανεις αυτο αυτοματα ονομαζετε "governor"
και ειναι ή μηχανικος ή ηλεκτρομηχανικος αυτοματισμος με PLC ή καποιο αντιστοιχο κυκλωμα
και ερχετε πακετο απο την εταιρια που το αγοραζεις μαζι με την γεννητρια και τα σχετικα

λογικα εσυ governor εχεις

οσο αφορα την Διεγερση πρεπει να εχει να κανει με την ρυθμιση επαγωγικου φορτιου

και ρωταω ποσα KVA ειναι η γεννητρια? αν ειναι απο 6 KVA και κατω ειναι λιγο χλομο να σε συμφερει να βαλεις κατι ακριβο
παντος πατεντα δεν χωραει σε αυτα
περνεις κατι ετοιμο δοκιμασμενο , που να εχει γινει μελετη απο εμπειρους μηχανικους πανω σε τετοια θεματα και τηρει προδιαγραφες ασφαλειας

σιγουρα ομως ειναι ενδιαφερων αλλα πατεντες δεν χωρανε
Αυτα!!!

ΥΓ τσεκαρε αυτο για governor για να παρεις μια ιδεα
http://www.fireresearch.com/product.php?id=fra100

jeronimo
14-08-08, 17:23
Λοιπόν παιδιά ίσως δεν τα διατύπωσα σωστά η στροφές της γεννήτριας είναι σταθερές την γυρίζει ένας πετρελαιοκινητήρας με 1800 στροφές και δεν θέλουμε να ελέγχουμε το ρεύμα αλά την τάση εξόδου της που πρέπει να είναι 220v

TeslaCoil
14-08-08, 21:59
Λυπαμε φιλε αλλα δεν μας δινεις καμια πληροφορια για το θεμα σου

αυτα που μας δινεις ειναι ελαχιστα=0

δεν μπορεις κανεις να σε βοηθησει με αυτην την τακτικη

ψαξε αυτα που σου εδωσα ρωτα καμια εταιρια και μετα ελα ρωτα μας συγκεκριμενα
και δωσε μας ολα τα χαρακτιριστικα του μηχανιματος

Ουτε ο MacGyver δεν θα σου απαντουσε

Παντος δεν ειμαι απολυτα βεβαιος αλλα ειναι πολυ χλομο να ειναι 1800 rpm σ/λεπτο

jeronimo
14-08-08, 23:42
Παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους για της απαντήσεις σας teslacoil η στροφές είναι σταθερές 1800 μετρημένες με στροφόμετρο δεν καταλαβαίνω γιατί το βλέπεις χλομό πρέπει να σου πω ότι σταθερές μηχανές ντίζελ (λέγονται αυτές που δουλεύουν μόνιμα κάπου ας πούμε σε γεννήτρια ) έχουν μέσα στην αντλία πετρελαίου έναν αυτόματο που κρατάει της στροφές σταθερά εκεί που της έχουμε ορίσει άσχετα με το φορτίο τtasos987 to link που δίνεις έχει πολύ σοβαρή κατασκευή και ελέγχει πολλά πράγματα εγώ ήθελα κάτι απλό να ελέγχει αν γίνετε μόνο την τάση αλά από ότι κατάλαβα είναι πολύ δύσκολο

TeslaCoil
15-08-08, 02:15
Παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους για της απαντήσεις σας teslacoil η στροφές είναι σταθερές 1800 μετρημένες με στροφόμετρο δεν καταλαβαίνω γιατί το βλέπεις χλομό πρέπει να σου πω ότι σταθερές μηχανές ντίζελ (λέγονται αυτές που δουλεύουν μόνιμα κάπου ας πούμε σε γεννήτρια ) έχουν μέσα στην αντλία πετρελαίου έναν αυτόματο που κρατάει της στροφές σταθερά εκεί που της έχουμε ορίσει άσχετα με το φορτίο τtasos987 to link που δίνεις έχει πολύ σοβαρή κατασκευή και ελέγχει πολλά πράγματα εγώ ήθελα κάτι απλό να ελέγχει αν γίνετε μόνο την τάση αλά από ότι κατάλαβα είναι πολύ δύσκολο

ωραια εχεις στροφομετρο

χαρακτηριστικα αλλα δεν εχει επανω?
οι γεννητριες εχουν ενα ταμπελακι επανο που λεει καποια πραγματα
ταση ρευμα φορτιο στροφες cosφ ή Σ.Ι. συντελεστη ισχυος δηλαδη πως ειναι συνδεδεμενα τα τυλιγματα και διαφορα αλλα

αν εχει governor μηχανικο μαλλον κραταει τις στροφες σταθερες
αν ειναι τριφασικη συγχρονη γεννητρια στις 1800 rpm δινει 3,3 πολους
αυτο δεν ειναι λογικο ο τυπος παει

n=120*f/P [rpm] το

P = πολοι γεννητριας
n = στροφες
f = συχνοτητα 50 hz για εμας

απο ποια εταιρια ειναι δεν εχει manual?

μιπως δεν δουλευει σωστα?
μιπως ειναι για αμερικανικο συστημα?
60 hz εκει βγαζει 4 πολους λογικο
τι ταση σου βγαζει αν αλλαξεις την διεγερση?

παρε μετρισεις για min και ανα ενα volt εως maximum

γραψε σκαναρε οτι εχεις και βαλτα να τα δουμε
γιατι κατι δεν μου κολαει

TeslaCoil
26-09-08, 01:57
Τελικα τι εγινε με την γεννητρια? ειναι 60 Hz ή 50 Hz με μιωτιρα ?
δεν μας ειπες χαρακτιριστικα ουτε τιποτα
κατι να θα ψαχναμε να βρουμε
κατι ετοιμο θα υπαρχει , κοιταξετο!!!!

LEADER
10-11-08, 00:50
Φίλε Jeronimo

Σου παραθέτω το σχηματικό διάγραμμα μιας σύγχρονης τριφασικής γεννήτριας με το πηνίο διέγερσης τον ρότορα και το στάτορα. Και το διάγραμμα του AVR (automatic voltage regulator).
Για να λειτουργήσει η γεννήτρια χρειάζεται και το σύστημα σταθεροποίησης της παραγόμενης τάσης που εξαρτάται από το ρεύμα διέγερσης.
Το AVR (automatic voltage regulator) είναι το κύκλωμα που ελέγχει το πηνίο διέγερσης και συνολικά την γεννήτρια.
Η συχνότητα σε (Hz) του ρεύματος της γεννήτριας εξαρτάται από τις στροφές ανά λεπτό της κινητήριας μηχανής που η σταθερότητα της ρυθμίζεται από το governor (βλέπε ρυθμιστή του watt).

DT200
07-12-08, 01:46
πιστεύω ότι το σχηματικό του Three Phase Gen.Pdf έχει λάθος και
είναι το πιν 5 , στην πραγματικότητα είναι το πιν 3

sotron1
06-04-10, 20:42
Φίλε Jeronimo

Σου παραθέτω το σχηματικό διάγραμμα μιας σύγχρονης τριφασικής γεννήτριας με το πηνίο διέγερσης τον ρότορα και το στάτορα. Και το διάγραμμα του AVR (automatic voltage regulator).
Για να λειτουργήσει η γεννήτρια χρειάζεται και το σύστημα σταθεροποίησης της παραγόμενης τάσης που εξαρτάται από το ρεύμα διέγερσης.
Το AVR (automatic voltage regulator) είναι το κύκλωμα που ελέγχει το πηνίο διέγερσης και συνολικά την γεννήτρια.
Η συχνότητα σε (Hz) του ρεύματος της γεννήτριας εξαρτάται από τις στροφές ανά λεπτό της κινητήριας μηχανής που η σταθερότητα της ρυθμίζεται από το governor (βλέπε ρυθμιστή του watt).

Γεια σου φίλε.
Είναι δοκιμασμένο αυτό το κύκλωμα; και ναι αφού το κατασκευάσω, πως το δοκιμάζω χωρίς να την συνδέσω σε γεννήτρια.
Ευχαριστώ.