PDA

Επιστροφή στο Forum : δεν μπαίνει στο bios



sofaki
05-08-08, 16:17
Έχω το εξής πρόβλημα: ο υπολογιστής ανοιγει και μου γράφει το παρακατω μήνυμα στην οθόνη:
Award bootblock BIOS VI.0
Coryright (c)1998, award software inc.

BIOS ROM checksum error

Dedecting floppy drive A media......
INSERT SYSTEM DISC AND PRESS ENTER

ο υπολογιστής ανοίγει μέχρι εκει ,δε κανει τπτ άλλο και ούτε με αφήνει να μπώ στο BIOS.....

Καμιά ιδέα??? :?: please helpppppppp!!! :!:

Chris Valis
05-08-08, 16:29
Αυτό σημαίνει ότι για κάποιο λόγο έχει αλλοιωθεί το περιεχόμενο του flash chip που περιέχει το bios στo motherboard αυτό.
Πρέπει να ετοιμάσεις ένα bootable floppy με το αρχείο bios κατάλληλο για το εν λόγω motherboard.

Η διαδικασία που πρέπει να κάνεις περιγράφεται περίπου εδώ: http://pages.sbcglobal.net/jefn/bootblock.html.



Καταρχήν ποιό mb είναι;

soulhealer
05-08-08, 16:38
κι εμένα ρε παιδιά μου ανοίγει μέχρι εκεί που κάνει τσεκ στους σκληρούς και μου λέει ότι hard disk not responding
πιο πρίν είχα βάλει μια πλακέτα στην σειριακή θύρα και από κει και μετά δεν μπορώ να ξαναμπώ στα windows..
καμιά ιδέα για να μην κάνω format πάλι??

Υ.Γ. ζητώ συγγνώμη που δεν άνοιξα νέο θέμα αλλά πιστεύω ότι το πρόβλημα εντοπίζετε στο ότι δεν μπαίνουμε στα windows
(συγνώμη ρε σοφία)

billtech
05-08-08, 16:41
φιλε μου εσυ με τη πλακετα στη σειριακη.δοκιμασες να αφαιρεσεις τη μπαταρια απο τη μητρικη που ειναι για το bios για κανενα 10λεπτο και μετα να την ξαναβαλεις?

manos_3
05-08-08, 16:48
Αφαίρεσε την μπαταρία,όπως λέει και ο billtech,για 5' έτσι ώστε να μηδενιστούν όλες οι ρυθμίσεις του bios.

sofaki
05-08-08, 16:49
το είδα και μου φαίνεται πολύ δυσκολη η διαδικασία........ :cry:
το mb είναι pentioum 3 επεξεργαστη intel στα 1,4.

Chris Valis
05-08-08, 16:54
το είδα και μου φαίνεται πολύ δυσκολη η διαδικασία........ :cry:
το mb είναι pentioum 3 επεξεργαστη intel στα 1,4.

Είναι πάρα πολύ απλό... πρέπει πρώτα να βρεις το μοντέλο της μητρικής. Μάλλον θα το γράφει αναμεσα στα δυο προ-τελευταία pci slots.

manos_3
05-08-08, 16:54
Γιατί ρε Σοφάκι δύσκολο;;;Ανοίγεις τον πύργο του υπολογιστή και πάνω στην μητρική πλακέτα υπάρχει μία μπαταρία(ασημί στο χρώμα και μεγαλούτσικη).Πάρε ένα μαχαιράκι και σπρώξε την μπαταρία από κάτω προς τα πάνω και θα βγει και μετά από ένα 5λεπτο την πιέζεις στην υποδοχή της,με προσοχή ώστε τα γράμματα που έχει η μπαταρία να είναι πάνω...Ελπίζω να δε βοήθησα...

Υ.Γ.:Κάθε μητρική έχει μπαταρία...

sofaki
05-08-08, 16:56
ολη την διαδικασία με το να βγάλω την μπαταρία την εκανα :roll:
μήπως μπορείτε να μου πείτε πιο software του βιοs να κατεβάσω?
πως να το γράψω στη δισκέτα? :?:
δε ξέρω τι να κάνω...... :cry: :cry: :cry:

babisko
05-08-08, 18:02
Ίσως αυτό (http://pages.sbcglobal.net/jefn/bootblock.html) σε βοηθήσει λιγάκι.
Διαφορετικά, άνοιξε το καπάκι του υπολογιστή και κοίταξε την motherboard στο σημείο που βρίσκονται οι υποδοχές PCI για κάρτες επέκτασης. Εκεί θα γράφει την εταιρία κατασκευής και τον τύπο της motherboard. Δώσε μας αυτά τα στοιχεία και τα ξαναλέμε.

billtech
05-08-08, 18:09
απο οτι ειδα εχεις AWARD αμα μπεις στη σελιδα της θα εχει πω να δεις ποιο εχεις και απο που να κατεβασεις το καινουριο και πως να το περασεις...το ειχα κανει παλια εγω..παλι με award και ετσι το ειχα κανει..αλλα πανε χρονια

sofaki
06-08-08, 01:34
αυτα βρηκα πανω στο mother,(που βλέπετε στις φωτο) :!:
http://www.imageshack.gr/files/c0tfucvbxa3u22d5l6cw_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=c0tfucvbxa3u22d5l6cw.jpg)

http://www.imageshack.gr/files/fpz5rlzbxr9d388v6dsg_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=fpz5rlzbxr9d388v6dsg.jpg)

είναι ομως αυτο το μοντελο της μητρικής???

tasosmos
06-08-08, 02:28
Απ'οτι φαινεται η μητρικη σου ειναι dfi ca64-tn ή ca64-tc αλλα μαλλον ειναι η 2η. Θα το δεις με βαση τις φωτο που εχει, απ'οτι βλεπω η tc εχει ενσωματωμενη καρτα ηχου.
http://us.dfi.com.tw/Product/xx_product_spec_details_r_us.jsp?PRODUCT_ID=1152&CATEGORY_TYPE=MB&SITE=US
http://us.dfi.com.tw/Product/xx_product_spec_details_r_us.jsp?PRODUCT_ID=1151&CATEGORY_TYPE=MB&SITE=US

Αφου βρεις το μοντελο, κατεβαζεις το αντιστοιχο bios απο το μενου αριστερα (προσοχη να ειναι για rev A που εχεις εσυ) και βαζεις τα αρχεια σε μια bootable δισκετα. Βαζεις την δισκετα, ανοιγεις το πισι, τρεχεις το εκτελεσιμο για την αναβαθμιση του bios και τελος. Επισης απο τις παραπανω σελιδες μπορεις να βρεις manual της μητρικης που υποθετω θα τα γραφει πιο αναλυτικα.

plouf
06-08-08, 09:12
εκτος των άλλων που σου είπαν προτείω και καινούργια μπαταρία (αυτη που έβγαλες) ειναι αρκετα παλιά και ενδεχεται να έχει τελειώσει...

billtech
06-08-08, 19:07
σωστος ο plouf +1

tasosmos
06-08-08, 21:12
Συνηθως οταν ειναι πεσμενη η μπαταρια μπουταρει απλα χανει ρυθμισεις στο bios.

Βεβαια απο την αλλη dfi ειναι αυτη, οτι θελει κανει οποτε δεν χανεις τιποτα να κανεις μια δοκιμη, 2-3 € κανει μια μπαταρια.

staaronis3
06-08-08, 21:35
Συνηθως οταν ειναι πεσμενη η μπαταρια μπουταρει απλα χανει ρυθμισεις στο bios.

Βεβαια απο την αλλη dfi ειναι αυτη, οτι θελει κανει οποτε δεν χανεις τιποτα να κανεις μια δοκιμη, 2-3 € κανει μια μπαταρια.

Και ίσως πιο οικονομικά. Αν θες μπορούμε να το δούμε μαζί, να σε βοηθήσω όσο μπορώ και αν είναι η μπαταρία πέρνουμε μια απο του μανώλη (άτομο) πολύ οικονομικά.

Nemmesis
06-08-08, 21:40
πονυρουλι πονυρουλι staaronis3 :P
εγω δεν νομιζω να ειναι απο μπατ.. να σταματαει στον ελεγχο της ραμ απο μπαταρια ναι μου ετυχε αλλα στα bios δεν μου καθεται καλα

staaronis3
06-08-08, 22:30
πονυρουλι πονυρουλι staaronis3 :P
εγω δεν νομιζω να ειναι απο μπατ.. να σταματαει στον ελεγχο της ραμ απο μπαταρια ναι μου ετυχε αλλα στα bios δεν μου καθεται καλα

είμαι είμαι:P

πολλά μπορεί να παίζουν, αλλα αν δεν το δω δε μπορώ να καταλάβω ακριβώς.

sofaki
08-08-08, 00:31
Λοιπόν .... κατέβασα απο το site που μου δώσατε τα αρχεία ,τα περασα στο pc αλλά ξανά τα ίδια......τζιφος........... :cry:

manos_3
08-08-08, 16:09
Αν μπορείς,άλλαξε την μπαταρία...

staaronis3
08-08-08, 16:11
Λοιπόν .... κατέβασα απο το site που μου δώσατε τα αρχεία ,τα περασα στο pc αλλά ξανά τα ίδια......τζιφος........... :cry:
Βρήκες τη μπαταρία που είναι;;; Αν ναι βγάλτην και πήγενε την στο άτομο να τη μετρήσει και να σου δώσει μια άλλη.

Chris Valis
08-08-08, 17:26
Λυσάξατε με την μπαταρία... Δεν έχει σημασία η μπαταρία, έχει αλλοιωθεί το περιεχόμενο του bios για κάποιον λόγο...

Sofaki: τί ακριβώς έκανες; γιατί πιστεύω πως κάτι απαραίτητο δεν έχει γίνει.

staaronis3
08-08-08, 17:42
Λυσάξατε με την μπαταρία... Δεν έχει σημασία η μπαταρία, έχει αλλοιωθεί το περιεχόμενο του bios για κάποιον λόγο...

Sofaki: τί ακριβώς έκανες; γιατί πιστεύω πως κάτι απαραίτητο δεν έχει γίνει.

Μια μέτρηση/αλλαγή μπαταρίας δεν προκαλεί κάτι κακό.

manos_3
08-08-08, 17:43
Λυσάξατε με την μπαταρία... Δεν έχει σημασία η μπαταρία, έχει αλλοιωθεί το περιεχόμενο του bios για κάποιον λόγο...

Sofaki: τί ακριβώς έκανες; γιατί πιστεύω πως κάτι απαραίτητο δεν έχει γίνει.


Ναι,αλλά για καλο-κακό άλλαξε και την μπαταρία...

staaronis3
08-08-08, 17:55
Λυσάξατε με την μπαταρία... Δεν έχει σημασία η μπαταρία, έχει αλλοιωθεί το περιεχόμενο του bios για κάποιον λόγο...

Sofaki: τί ακριβώς έκανες; γιατί πιστεύω πως κάτι απαραίτητο δεν έχει γίνει.


Ναι,αλλά για καλο-κακό άλλαξε και την μπαταρία...

Δεν είναι απαρέτητη η αλαγή. Αν τη μετρήσει θα φανεί αν χρειάζετε.

chip
08-08-08, 18:23
δεν θέλει μπαταρία....
προγραμματιστή χρειάζεται, να βγάλει το τσιπάκι από την πλακέτα και να το ξαναγράψει με το hex αρχείο (αυτό που χρησιμοποιείται στην αναβάθμιση bios)

staaronis3
08-08-08, 19:23
Λες;;;

Αν ισχύει αυτό, sofaki, και δεν έχεις Universal Programmer μπορούμε να κανονίσουμε μια μέρα που θα πάω στο σχολείο και θα βάλω να προγραματίσω ολοκληρωμένα, να το φέρεις να το βάλουμε κι αυτό πάνω. Έχουμε κάποιους ακριβούς προγραματιστές που κάνουν για όλων των ειδών (αν δεν κάνω λάθως) τα ψηφιακά ολοκληρομένα, οσα προγραματίζοντε τα προγραματίζει και στα υπόλειπα (πχ πύλες, flipflops κλπ) κάνει έλεγχο σωστής λειτουργίας. Λογικά πρέπει να μπορεί να το προγραματήσει.

sofaki
09-08-08, 00:21
Αμαν βρε παιδιά με την μπαταρία!!!! :lol:
την εχω αλλάξει αλλά δεν είναι ούτε αυτή το πρόβλημα :!: :!: :!:

staaronis3
09-08-08, 00:25
Αμαν βρε παιδιά με την μπαταρία!!!! :lol:
την εχω αλλάξει αλλά δεν είναι ούτε αυτή το πρόβλημα :!: :!: :!:

Ορέα, αν δεν έχεις πρόβλημα να περιμένεις μέχρι τον σεπτέμβριο, φέρτο να το ανοίξουμε στο σχολείο να το βάλω να το flashαρω.

sofaki
09-08-08, 00:29
Λυσάξατε με την μπαταρία... Δεν έχει σημασία η μπαταρία, έχει αλλοιωθεί το περιεχόμενο του bios για κάποιον λόγο...

Sofaki: τί ακριβώς έκανες; γιατί πιστεύω πως κάτι απαραίτητο δεν έχει γίνει.

Λοιπόν chris κατέβασα το update του bios που μου δώσατε ,έκανα τα αρχεία unzip - τα αντέγραψα σε μια δισκέτα και όταν ανοιξα τον Η\Υ μου ζήτησε την δισκέτα, την έβαλα αλλα δεν έγινε τίποτα...

sofaki
09-08-08, 00:34
Αμαν βρε παιδιά με την μπαταρία!!!! :lol:
την εχω αλλάξει αλλά δεν είναι ούτε αυτή το πρόβλημα :!: :!: :!:

Ορέα, αν δεν έχεις πρόβλημα να περιμένεις μέχρι τον σεπτέμβριο, φέρτο να το ανοίξουμε στο σχολείο να το βάλω να το flashαρω.

Δυστυχώς δε μπορώ να περιμένω μεχρι τότε , γιάτι μου είναι απαραίτητος ο Η\Υ.

staaronis3
09-08-08, 00:40
Θες με κάποιο τρόπο να το δούμε μαζί;;; Να δω ακριβώς τι κάνει;;;

sofaki
09-08-08, 00:43
Θες με κάποιο τρόπο να το δούμε μαζί;;; Να δω ακριβώς τι κάνει;;;

Εκτός απο το να τον δούμε μαζί....υπάρχει άλλος τρόπος μήπως και καταφέρω να τον φτιάξω??? :)

tasosmos
09-08-08, 00:46
Εχμ την δισκετα την εκανες bootable? Μπορεις να κατεβασεις ετοιμα τα απαραιτητα αρχεια απο το www.bootdisk.com . Κανεις πρωτα bootable και μετα βαζεις το αρχειο με το bios και το προγραμματακι της dfi για flash μεσω dos (απο την σελιδα με το bios θα το βρεις).

Αν μπουταρει απο την δισκετα τοτε δεν εχεις προβλημα, ακολουθεις της οδηγιες της dfi για update και εισαι οκ απο bios. Συνηθως πρεπει να τρεξεις το εκτελεσιμο με παραμετρο το αρχειο που εχει το bios.

staaronis3
09-08-08, 00:47
Με PIII δεν είναι;;;
Δηλαδή αρχαίο:P
Δε πας να πάρεις κανένα άλλο, μόνο κάθεσε και το παλέβεις;;;

Βασικά αμα βάλεις την δισκέτα μετά τι σου βγάζει;;;

Αυτό με το unzip δεν μου πολυάρεσε βέβαια, δεν είχε κάποιο καλύτερο τρόπο;;; Θα κοιτάξω κι εγώ το site, αλλα αύριο, να δω αν θέλει και κάτι άλλο, τωρα πρέπει να πάω για ύπνο, το πρωί είναι η τελευτέα μέρα στο φροντηστίριο.

TeslaCoil
09-08-08, 10:43
Τελικα μπρε Σοφακι τι με το PC? :D

sofaki
16-08-08, 01:36
γεια σας και πάλι!! τελικά ο υπολογιστής δε λέει να φτιάξει και μάλλον θα μαζέυω τα ευρώπουλα και θα τον κάνω κουμπαρά!!!!

JIMKAF
16-08-08, 01:42
ΚΆΤΙ ΒΑΣΙΚΌ που είπε ο tasosmos όταν έβαλες τη δισκέτα την έκανες bootable γιατι αν όχι φυσικό είναι να μην γίνει τίποτα.

sofaki
16-08-08, 01:49
την έκανα και bootable....

skkostas
16-08-08, 01:49
χωρίς να έχω διάβαση όλο το post πιστεύω ότι αν κάνεις ένα reset (Προσοχή στο reset πρέπει να βγάλεις την μπαταρία να βραχυκυκλώσεις το res και να άνοιξης το pc για 2-3 δευτερόλεπτα) στο Bios θα είσαι ok για δοκίμασε αν έχεις ακόμα πρόβλημα

http://www.bestpcservice.gr

sofaki
16-08-08, 02:03
ναι το δοκίμασα και αυτό,δε ξέρω τι συμβαίνει με αυτό το pc...:(

skkostas
16-08-08, 02:07
ναι το δοκίμασα και αυτό,δε ξέρω τι συμβαίνει με αυτό το pc...:(

Για δες και αυτό http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=39740

τι mobo έχεις??

chip
16-08-08, 11:09
Μην ασχολείσαι με μπαταρίες Reset κλπ.. αυτά είναι CMOS error.
Εσύ έχεις checksum error στο bios. Είναι σαφέστατο...πως αλλοιώς να το πει... έχει αλλοιωθεί το πρόγραμμα του bios και η μόνη λύση είναι να ξαναπρογραμματιστεί το τσιπάκι. Συνεπώς πρέπει να ψάξεις να βρείς κάπου να σου προγραμματίσουν το τσιπάκι. Σκεφτόμουν οτι αφού είσαι Κρήτη μήπως είναι κοντά σου το TEI Ηλεκτρονικής ή το τμήμα ηλεκτρονικών μηχανικών του πολυτεχνείου Κρήτης. Εκεί σίγουρα έχουν programmer και ίσως φιλοτιμηθούν να σε εξυπηρετήσουν (λίγα δευτερόλεπτα δουλειά είναι).

sofaki
18-08-08, 00:40
δηλαδή λέτε το πρόβλημα να βρίσκεται στο τσιπάκι???
που ακριβώς βρισκεται αυτο?:)