PDA

Επιστροφή στο Forum : ds1302 RTC



billtech
06-08-08, 11:05
παιδια ενας φιλος μου πηρε κατι samples απο τη μαξιμ και μεσα σε αυτα πηρε και το ds1302 και μου εδωσε ενα ετσι να για ασχοληθω και εγω...εχει κανεις υποψιν του πως δουλευει αυτο?διαβασα το datasheet και δεν καταλαβα πραμα...αν και δεν ειμαι και πολυ καλος στην αγγλικην..το εχει χρησιμοποιεισει κανενας? πως προγραμματιζετε?πως περνεις τις μερες/ωρες/.. ολα?

Επιστήμων
06-08-08, 15:24
Το συγκεκριμένο εξάρτημα του συνδέεις
έναν κρύσταλλο 32.768 Ηz και με τις κατάλληλες
εντολές που του αποστέλεις μπορείς να γράψεις και
να διαβάσεις την ώρα και την ημερομηνία .

Βέβαια εννοείτε όλα αυτά γίνονται με τη βοήθεια
κάποιου μικροελεγκτή .

billtech
06-08-08, 15:59
κανενα κυκλωματακι?βασικα θελω να κανω ενα κυκλωμα που:

θα αναγραφει την ωρα στην lcd και την ημερομηνια

με διακοπτες να μπορω να ρυθμισω την ωρα

με αλλους 3 διακοπτες να εχω κατι σαν αφυπνηση που οταν παει η ωρα 10 ας πουμε να ξεκιναει να δουλευει κατι για μια συγκεριμενη ωρα την οποια παλι θα την ρυθμιζω( ας πουμε να το ρυθμισω καθε μερα στις 4 να ανοιγει μια βανα για 4 λεπτα και να κλεινει αλλα μπορει να θελω να αλλαξω τα 4 λεπτα σε 5 η σε 6)
και αυτα να τα ελεγχο με ενα μικροεπεξεργαστη....η 8051 η πικ...αν και πικ τωρα αρχιζω και θα θελω πολλη βοηθεια.

με ασσεμπλυ η μικροβασικ

billtech
06-08-08, 22:02
nobody?

savnik
06-08-08, 22:19
κανενα κυκλωματακι?βασικα θελω να κανω ενα κυκλωμα που:

θα αναγραφει την ωρα στην lcd και την ημερομηνια

με διακοπτες να μπορω να ρυθμισω την ωρα

με αλλους 3 διακοπτες να εχω κατι σαν αφυπνηση που οταν παει η ωρα 10 ας πουμε να ξεκιναει να δουλευει κατι για μια συγκεριμενη ωρα την οποια παλι θα την ρυθμιζω( ας πουμε να το ρυθμισω καθε μερα στις 4 να ανοιγει μια βανα για 4 λεπτα και να κλεινει αλλα μπορει να θελω να αλλαξω τα 4 λεπτα σε 5 η σε 6)
και αυτα να τα ελεγχο με ενα μικροεπεξεργαστη....η 8051 η πικ...αν και πικ τωρα αρχιζω και θα θελω πολλη βοηθεια.

με ασσεμπλυ η μικροβασικ
Αρχισες απο τα δύσκολα.Κανε κατι πιο απλο για αρχη.Ας πουμε ενα απλο ρολοι.

billtech
06-08-08, 22:28
και που θα το βλεπω?πρεπει να κανω την αρχικοποιηση της lcd πρωτα σωστα?

savnik
06-08-08, 22:36
και που θα το βλεπω?πρεπει να κανω την αρχικοποιηση της lcd πρωτα σωστα?
Σε LCD. Εγω χρησιμοποιω το DS1307. Αλλα γραφω σε picbasic pro και σε Proton+

billtech
07-08-08, 00:00
τι εννοεις δεν καταλαβα.πως να το κανω αυτο?μονο με το ds1302 και μια lcd μπορω να δω την ωρα ? χωρις επεξεργαστη?καταλαβα καλα?

savnik
07-08-08, 00:05
τι εννοεις δεν καταλαβα.πως να το κανω αυτο?μονο με το ds1302 και μια lcd μπορω να δω την ωρα ? χωρις επεξεργαστη?καταλαβα καλα?
Με επεξεργαστη φυσικα.

billtech
07-08-08, 00:20
πως το λειτουργω αυτο?και πως το διαβαζω απο τον επεξεργαστη?δεν εχω διαβασει ποτε μου απο αλλα ολοκληρωμενο με τον επεξεργαστη...και με τη περισταση σε ευχαριστω φιλε μου.
μονο με ds89c420 εχω ασχοληθει λιγακι...εως αρκετα μπορω να πω...δεν ειμαι και αστερι.

συγνωμη παιδια αν ρωτω ηλιθιες αποριες αλλα καποια πραγμα που δεν τα ξερω προτιμο να ρωτω την εμπιρια παρα τα βιβλια...οπως θα τα πει ενας εμπειρος δεν θα τα διαβασεις πουθενα

billtech
07-08-08, 17:19
??

kopla
07-08-08, 18:11
Από ότι είδα το ds89c420 είναι μικροεπεξεργαστής. Αρα γενικά σου κάνει.
Αν δεν κανω λαθος το ρολόι έχει IIC διασύνδεση. Αν ο MCU σου δεν έχει IIC μονάδα, τότε:
1. Αλλαζεις mcu
2. Φτιάχνεις το πρωτόκολλο μόνος σου ( χαζός τρόπος )
Πάρε mcu εταιρίας που έχεις ασχοληθεί, όχι σωνει και καλά microchip.

billtech
07-08-08, 18:33
δεν ειπα φιλε μου αναγκαστικα microchip απλα απο οτι καταλαβα οι περισσοτεροι εδω με αυτους ασχολουντε και ετσι δεν θα τους ειναι κατι αγνωστο στα παιδια.εγω μονο με ds89c420 εχω ασχοληθει.
αλλα οχι τοσο οσο να κανω κατι τετοιο.δηλαδη να διαβαζω απο ενα ολοκληρωμενο.αν και στο ιντερνετ δνε εχει πολλες πληροφοριες που να βοηθανε στο ds89c4xx. γιαυτο ειπα να στραφω προς τους πικ.

th_shak
07-08-08, 19:55
Ρίξε μια ματιά στο project που στέλνω στο link. Πάντως από το datasheet και μόνο μπορείς να καταλάβεις πως δουλεύει και δεν είναι ανάγκη ο μικροελεγκτής σου να έχει hardware I2C.

http://www.kmitl.ac.th/~kswichit%20/Ajay2/clock.html

billtech
07-08-08, 20:36
φιλε μου th_shark αυτο ειναι αυτο που ψαχνω.θα το κοιταξω.εσυ το εχεις κανει?η κανενας αλλος?θα το κοιταξω αυτες τις μερες.απο σημερα κιολας.
να εισαι καλα.

th_shak
07-08-08, 20:44
Δεν το έχω κάνει αλλά σίγουρα δουλεύει. Οι κατασκευές αυτές σΆ αυτή τη σελίδα είναι από εργασίες φοιτητών ενός πανεπιστημίου.

http://www.kmitl.ac.th/~kswichit%20/

billtech
07-08-08, 20:54
να εισαι καλα.τωρα προσπαθω να καταλαβω το κωδικα.επειδη εγω τα ξερω λιγο αλλιως.θα το κοιταξω.ολα αυτα σχεδον ιδια ειναι.αμα καταλαβω το κωδικα( δυσκολο) θα ειναι ολα ευκολα μετα.THNKS