PDA

Επιστροφή στο Forum : Dimmer δωματίου



pas2007
09-08-08, 18:55
Γειά σας.

Θα ήθελα την γνώμη σας για ένα dimmer που θέλω να τοποθετήσω στο φως του δωματίου μου.
Έχω απευθυνθεί σε 2 καταστήματα ηλ. εξοπλσμού και έμαθα τα εξής: Ότι πρέπει να προσέξω με τα WATT της λάμπας για να μην καεί, πράγμα που είχα σκεφτεί πολλες φορές πριν ρωτήσω και μου είπαν ακριβώς το ίδιο πράγμα. Επίσης μια άλλη γνώμη είναι ότι δεν υπάρχει κανενα πρόβλημα και μπορώ άνετα να βάλω το dimmer όσα WATT και αν είναι η λάμπα. Εγώ πιστεύω πως πρέπει να το προσέξω αυτό με τα WATT.

Θέλω να χρησιμποποιήσω το dimmer σε 60 WATT λάμπα τι θα πρέπει να προσέξω. Σκέφτομαι να πάρω ένα dimmer των 10€ για να πειραματιστώ λίγο επίσης σκέφτομαι να μετρήσω την αντίσταση του dimmer βαζοντάς την στο τέρμα δλδ τελείως ανοιχτή και να δω τα ohms για να μπορέσω να υπολογίσω τα WATT αυτό αξίζει τον κόπο ή δεν υπάρχει λόγος να το κάνω?

Κάτι τελευταίο.

Ποιά η διαφορά ανάμεσα σε ένα dimmer των 10€ και των 80€?

Ευχαριστώ.
Κάθε γνώμη δεκτή.

babisko
09-08-08, 20:57
Το πιο απλό πράγμα που θα πρέπει να προσέξεις, είναι η ισχύς της λάμπας να μην είναι μεγαλύτερη από αυτή που μπορεί να δώσει το dimmer, να μην βάλεις δηλαδή λάμπα η λάμπες 300W ενώ το dimmer μπορεί να δώσει μόνο 200W για παράδειγμα. Το αντίθετο δεν πειράζει. Η ισχύς του dimmer, είναι η μέγιστη ισχύς που μπορεί να δώσει, αν βάλεις λάμπες με μεγαλύτερη ισχύ από αυτή που μπορεί να δώσει το dimmer, τότε αυτό θα καεί.
Αν χρησιμοποιήσεις λάμπα 60 W όπως λες, τότε το dimmer θα πρέπει να αντέχει τουλάχιστον στην ισχύ των 60 W, αν αντέχει σε περισσότερα, δεν πειράζει.
Επειδή τα σύγχρονα dimmer δεν είναι απλά ποτενσιόμετρα, αλλά ηλεκτρονικές συσκευές, δεν έχει νόημα να μετρήσεις την αντίστασή του, οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κάνεις.
Τώρα, ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στα δυο dimmers που αναφέρεις των 10 € και 80 €, μόνο συγκρίνοντας τα στοιχεία που δίνει ο κατασκευαστής τους μπορείς να βρεις. Πιθανόν ο ακριβότερος να έχει και άλλες ευκολίες, όπως π.χ. το σταδιακό σβήσιμο ή άναμμα του φωτισμού, να μπορεί να ελέγχει μεγαλύτερη ισχύ ή απλά να είναι καλύτερης κατασκευής ή πιο εμφανίσιμος κ.λ.π.

TeslaCoil
12-08-08, 11:09
Συνηθως τα DIMMER εχουν ενα διπλο THYRISTOR δηλαδη ενα TRIAC με δυο THYRISTOR αντιπαραλληλα

εχουν 3 ποδαρακι δυο που παιζουν το ρολο του ηλεκτρονικου διακοπτη ή ποντεσιομετρου

και ενα 3ο που αναλογος τι παλμο ή ταση δεχετε αυξομιωνει το ρευμα που περναει μεσα απο το THYRISTOR-TRIAC

αν το 80watt εχει ψυκτρα παει να πει πως μπορει να διαχειριστει περισοτερα watt ή οπως ειπε και ο φιλος babisko νακανει αλλα πραγματα , μπορει ναειναι και με τηλεχιρισμο ή μπλα μπλαλ μπλα , αναλογος την τσεμπη σου

αυτο που πρεπει να μας πεις ειναι τα χαρακτηριστηκα απο το καθε ενα
λογικα ο κατασκευαστεις πρεπει να τα λεει

επισης ειναι χονευτο για σπιτι , ειναι για μπριζα για να βαζεις καποιο Πορτατιφ?
δεν μας δινεις λεπτομεριες
θελω να παρεις ενα μπλοκακι λοιπον και να δεις τι χαρακτιριστικα δινουν

και κατι αλλο να χρειαστει να βαλεις λαμπα φθοριου που ειναι μεταξυ 15 και 20 watt συνηθως δεν θα παιξει σε ολες το DIMMER σου θελει αλλη πατεντα

ενα DIMMER που εχω ιδιοκατασκευη φτανει τα 1000 watt με ψυκτρα ελενχει και μοτερ μονοφασικο , τοεχω δοκιμασει ομως μονο σε ανεμηστιρα σπιτιου που ειναι πολυυυυ ποιο χαμηλα