PDA

Επιστροφή στο Forum : βοήθεια: πρόγραμμα ενσωμάτωσης υποτίτλων.



JIMKAF
14-08-08, 21:54
Παιδιά το ξέρω ότι το θέμα είναι λίγο εώς πολύ εκτός από τα ηλεκτρονικά αλλά επειδή εδώ συζητάμε διάφορα πράγματα και επειδή εσάς εδώ εμπιστεύομαι θα σας ζητήσω τη βοήθεια στο εξής: Θέλω ένα πρόγραμμα για Windows XP ώστε να μπορώ να ενσωματώνω σε κάποιο .avi υπότιτλους και έπειτα να το γράφω σε ένα DVD απλό ή διπλό υπότην προυπόθεση ότι δεν θα συμπιέζει την ταινία. Γιατί το μοναδικό σχετικό πρόγραμμα που έχω είναι το Convert X to DVD 3 και το συγκεκριμένο τα συμπίεζει τα .avi με αποτέλεσμα να έχει χαμηλή ανάλυση η ταινία.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!!!

TeslaCoil
14-08-08, 22:03
Λοιπον εγω στα windows εχω το vobsub
βρικα μια εκδοση του αλλα δεν ξερω αν ειναι καλη
http://www.afterdawn.com/software/video_software/subtitle_tools/vobsub.cfm

αν θελεις ψαξε και αλλου ειναι απλο και καλο προγραμμα

JIMKAF
14-08-08, 22:48
Φίλε Teslacoil το κατέβασα το προγραμματάκι και πειραματίστηκα κάτι να φτιάξω , καταρχάς χρησιμοποίησα το submux , έβαλα στον κενό χώρο που έχει το .avi που ήθελα και έβαλα και τους υπότιτλους με ακριβώς το ίδιο όνομα με το .avi και πάτησα Mux τότε μου είπε να κάνω αποθήκευση με κάποιο όνομα κάνω αποθήκευδη και μετά μου βγάζει ένα άλλο παράθυρο στο οποίο είχε κάποιες παραμέτρους τις οποίες δεν καταλάβαινα πατάω εφαρμογή και μετά οκ περιμένω λίγο και βλέπω στην επιφάνεια εργασίας στον χώρο δλδ που του είπα να το αποθηκεύση, ένα νέο αρχείο .avi το οποίο είναι λογικά το αρχείο που έχει ενσωματωμένους τους υπότιτλους πάω να το παίξω με το Media Player και το μόνο που έπαιξε είναι 1,2 δευτερόλεπτα και μετά τέλειωσε δλδ κάμια σχέση με αυτό που του έβαλα εγώ, εσύ πως το λειτουργρίς το πρόγραμμα;

TeslaCoil
15-08-08, 01:27
δεν θυμαμε εχω ubuntu πλεον και εχω κατι μηνες να τα κανω χρηση αυτα

παντος και εγω ειχα παιδευτει
αλλα επαιξε

αν θελεις την γνωμη μου κατευασε το VLC και ξανα δοκιμασε
επισης το VLC εχει ενσωματομενο προγραμματακι για subs και δεν θελει να πειραξεις το avi
ετσι ειναι στο ubuntu νομιζω ετσι πρεπει να ειναι και σε windows κατευασε και δες το γιατι δεν θυμαμε

PANOS_
16-08-08, 14:19
φιλε μου αν θελεις να εχεις ενα DVD με την ταινια και υποτιτλους μονο με
το ConvertXtoDvd !!

μετατρεπει το video σε DVD και ενσωματωνει κατευθειαν τους υποτιτλους και εχει τις μικροτερες απωλειες.

αν διαλεξεις αλλον τροπο για την μετροπη θα χρειαστεις τουλαχιστον αλλο ενα προγραμμα πχ VirtualDubMod .
και οι απωλειες στην εικονα θα ειναι μεγαλητερες.

skkostas
16-08-08, 14:36
φιλε μου αν θελεις να εχεις ενα DVD με την ταινια και υποτιτλους μονο με
το ConvertXtoDvd !!

μετατρεπει το video σε DVD και ενσωματωνει κατευθειαν τους υποτιτλους και εχει τις μικροτερες απωλειες.

αν διαλεξεις αλλον τροπο για την μετροπη θα χρειαστεις τουλαχιστον αλλο ενα προγραμμα πχ VirtualDubMod .
και οι απωλειες στην εικονα θα ειναι μεγαλητερες.

;)


Παιδιά το ξέρω ότι το θέμα είναι λίγο εώς πολύ εκτός από τα ηλεκτρονικά αλλά επειδή εδώ συζητάμε διάφορα πράγματα και επειδή εσάς εδώ εμπιστεύομαι θα σας ζητήσω τη βοήθεια στο εξής: Θέλω ένα πρόγραμμα για Windows XP ώστε να μπορώ να ενσωματώνω σε κάποιο .avi υπότιτλους και έπειτα να το γράφω σε ένα DVD απλό ή διπλό υπότην προυπόθεση ότι δεν θα συμπιέζει την ταινία. Γιατί το μοναδικό σχετικό πρόγραμμα που έχω είναι το Convert X to DVD 3 και το συγκεκριμένο τα συμπίεζει τα .avi με αποτέλεσμα να έχει χαμηλή ανάλυση η ταινία.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!!!

ότι θες για subs θα το βρεις εδώ

http://www.greektvsubs.gr

JIMKAF
16-08-08, 15:16
δηλαδή δεν γίνεται να ενσωματωθούν υπότιτλοι χωρίς να χαθεί κάτι από την αρχική ποιότητα της εικόνας;

skkostas
16-08-08, 15:29
δηλαδή δεν γίνεται να ενσωματωθούν υπότιτλοι χωρίς να χαθεί κάτι από την αρχική ποιότητα της εικόνας;

Άν μπεις στο site που σου έδωσα έχει πλήρη οδηγό για το τι θα κάνεις ώστε να μη χάσεις ποιότητα

JIMKAF
16-08-08, 22:48
Οκ ευχαριστώ φίλε skkostas

skkostas
17-08-08, 10:03
οκ ευχαριστώ φίλε skkostas

;) τπτ man