PDA

Επιστροφή στο Forum : Βιβλία για ανανεώσιμες



georgemailo
15-08-08, 21:54
καλησπέρα και χρόνια πολλά. μήπως κανείς έχει να προτείνει βιβλία για εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων και ανεμογεννητριών; θα ήθελα να καλύπτει πλήρως το αντικείμενο. σπουδάζω ηλεκτρολόγος μηχανικός στο πανεπιστήμιο της πάτρας και θα ήθελα να ενημερωθώ βαθύτερα στο θέμα. ευχαριστώ πολύ!

TeslaCoil
15-08-08, 23:15
Σε ποιο ετος εισαι?
αν εχεις μαθει ηλεκτρονικα γνωμη μου ειναι να ασχοληθεις με ηλεκτρονικα ισχυος

inverter, MPPT παλμοτροφοδοτικα (Chopper), παραλληλισμος με το δυκτιο
γενικα διαχειριση ενεργειας

οσον αφορα τα φωτοβολταικα υπαρχουν πολλα βιβλια στο εμποριο
δεν εχω εμπειρια να σου πω καποιο συγκεκριμενο
ειχε ενα απλο και φτηνο ο Παπασωτιριου με το οποιο κανουν σεμιναρια στο ΤΕΕ
μπες στις σελιδα τους και γραψου, τα σκας βεβαια αν δεν εισαι μελος του ΤΕΕ
δεν το πηρα μιπως με παω στο σεμιναριο απο σεπτεμβριο , το δινουν μαζι με το πιστοποιητικο
ελεγε πως ενωνουμε τα φωτοβολταικα μεταξυτους παραλλαληλα ή σειρα
αν ψαχτεις θα βρεις ενα καλο βιβλιο

και οι ανεμογεννητριες εχει να κανεις με γεννητριες συγχρονες ή DC

επισης απο οτι εχω δει πρεπει να ξερεις μιας και εισαι ηλεκτρολογος μηχανικος
πως κανεις αντισταθμιση αεργου ισχυος στο φορτιο γενικοτερα

ενα τετιο βιβλιο που βρικα ειναι το "ΑΝΑΛΥΣΗ , ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ ΕΥΣΤΑΘΕΙΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ" εκδοσεις ΖΗΤΗ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΒΟΒΟΥ
πριν το αγορασω το διαβασα σε μερικα σημεια και το ξεφιλισα για αρκετη ωρα ειναι πολυ καλο , αλλα δεν εχει μεσα για φωτοβολταικα εχει γενικα πως κανεις ελεγχο ισχυος και αλλες παραμετρους παραγωγης , βελτιωση συντελεστη ισχυος και διανομη ηλεκτρικης ενεργειας

αν βρεις κατι καλυτερο πες μας :)

georgemailo
16-08-08, 18:30
θα πάω 4ο έτος αλλά σκοπεύω να ακολουθήσω τον τομέα ηλεκτρονικής και υπολογιστών. τις ανανεώσημες τις θέλω για προσωπική γνώση. ηλεκτρονικά ισχύος θα κάνω από οκτώβρη και έψαχνα ένα βιβλίο προκειμένου να δω τι παίζει εν γένει με φωτοβολταϊκά κλπ. αυτό που είπες για το σεμινάριο του τεε θα ψάξω να το βρω. φαίνεται ενδιαφέρον.