PDA

Επιστροφή στο Forum : μετατροπη avi σε mpeg



pantkyp
18-08-08, 14:06
καλημερα παιδια εχω το εξης προβλημα. μοντάρισα κατι videos με το adobe premier cs3 . to ekana export και το αποθηκευσa σε avi . εγω παλι θέλω να γραψω το αρχειο με το nero και να το βλέπω σε dvd player. to nero ομως δεν γραφει αρχεια avi. ti na kano?

aeonios
18-08-08, 14:36
Πας File>Export>Media Encoder και διαλέγεις την επιλογή dvd/mpeg2 από το drop down list ! Είναι σαν τη διαδρομή File>Export>Movie που πήγες ήδη αλλά εκεί είναι μόνο για avi .

pantkyp
21-08-08, 10:39
Σε ευχαριστώ aeonios . Αρα δεν χρειαζεται plug in για mpeg . Γιατι εχω βρει ενα και ενω το εβαλα μου ελεγε οτι η εγκατασταση των επιπλεον codecs δεν ολοκληρωθηκε με επιτυχια. Αν ειναι θα το ελεγξω αυτο που μου είπες και δεν θα εγκαταστησω το plug in. Ακομη μηπως ξερεις πως μπορω να βαλω τιτλους κατα την διαρκεια του βιντεo. π.χ ενω ξεκινάει να παιξει να γραψω " τα παιδικα μου γεννεθλια". Με καποιο εφε ενδεχομενος. Το εχω κανει αυτό αλλα με απλουστερα προγραμματα οπως pinnacle kai nero alla θελω να δουλευψω με το premiere kalytera. Η αληθεια ειναι ομως οτι δεν τα πολυκαταφερνω και δεν εχω και πολυ ελευθερο χρονο λογω δουλειας να κάτσω. Ετσι καταφευγω σε αυτην την ευκολη λύση αν και νιωθω λιγο αβολα να μου δινετε συνεχεια ετοιμες απαντησει. Παντως θα προσπαθήσω να βοηθώ κι εγω οσο μπορω. Καλή σου μερα.:lool: :thumbup1:

aeonios
21-08-08, 11:07
Νασαι καλά φίλε μου και ότι θες εδώ είμαστε ολο και κάποιος θα βοηθήσει!

Για να δεις πως γίνεται η δημιουργία και προσθήκη τίτλων είναι πιο εύκολο να δεις αυτό http://www.youtube.com/watch?v=6KLOWZ7OC9w μαζί με την βοήθεια του cs3 που έχει ενσωματωμένη!