PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρελε διαρροης



jeik
21-08-08, 17:27
ερωτηση για ρελε διαρροης.

θελω να βαλω ρελε 3χ100 αμπερ (τριφασικο)
ρωταω αν η ευαισθησια του ειναι ιδια (30 μιλιαμπερ νομιζω) με ενα
ρελε 40 αμπερ η 63 α.
ειναι καθαρα θεμα πιο ανθεκτικων βιδων , επαφων , κλπ
ή παιζεται και τιποτα αλλο ?

FM1
21-08-08, 17:41
Φίλε jeik δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά πιστεύω οτι τα mA της ευαισθησίας ενός ρελαί διαφυγής (η διέγερση του δηλαδή) είναι 30mA και δεν σχετίζεται με την μέγιστη τιμή της τάσης και του ρεύματος που αντέχουν οι επαφές του ρελέ(φορτίο)..καλό θα ήταν πάντως να κοιτάξεις στο ρελαί σου επάνω τις παραμέτρους αυτές και να βάλεις ένα αντίστοιχο στα ίδια αμπέρ...:wiink:

stom
21-08-08, 18:39
Εαν δεν υπαρχουν ειδικοι λογοι, τα 30ma ειναι ενα σχετικα ασφαλες οριο προστασιας.
Υπαρχουν ρελε διαφυγης 100 Α 30ma. Απο κει και περα υπαρχουν πιο βιομηχανικου τυπου στα 300ma καθως και ρυθμιζομενης διαρροης και καθυστερησης...

Μια ματια πχ στο site της hager στην κατηγορια προστασια θα σε κατατοπισει,
http://www.hager.gr/files_download/PriceLists/3_Prostasia_PHT08_59_77.pdf

sakis
21-08-08, 21:27
μια αλλη πρακτικη ειναι η παρακατω ....για να θελεις ρελαι 100 αμπερ σημαινει τοι ειναι για πολυ μεγαλο χωρο .....πιθανον επαγγελματικο μαγαζι κλαμπακι κομωτηριο κλπ..... αυτο σημαινει οτι αν εχεις μια ψιλη διαρροη σε ενα χωρο του καταστηματος πχ κομωτηριο ειναι ψιλο λαλακια να κλεινει ολο το μαγαζι απο μια ψιλη διαρροη ετσι λοιπον μια καλη περιπτωση ειναι να βαλεισ δυο οι τρεις ρελαιδες διαφυγης και να χωρισεις με αυτο τον τροπο και τις περιοχες που δουλεουν αλλα και τα φορτια σου .....

το πολυ κακο σε ολο αυτο ειναι τοι δεν κανει στον πινακα ( δεν δουλευει καν ) αν εχεις μια μπαρα ουδετερου Βασικη προυποθεση για να λειτουργησει ολο αυτο ειναι να εχεις ξεχωριστη μπαρα ουδετερου για καθε ρελαι και τις καταναλωσεις που ειναι συνδεμενες σε αυτο
don sakoulos

KarlBarks
28-09-10, 14:54
απορια .

τα ρελε διαφυγής κάθε πότε τα αλλάζουμε ? βασικα τα αλλάζουμε ?


εχω στον πίνακά μου ενα 25 χρόνια περίπου αλλα δουλεύει κανονικά "μάλλον"

Λυκιδευς
28-09-10, 15:02
απορια .

τα ρελε διαφυγής κάθε πότε τα αλλάζουμε ? βασικα τα αλλάζουμε ?


εχω στον πίνακά μου ενα 25 χρόνια περίπου αλλα δουλεύει κανονικά "μάλλον"

κανε το test!!δεν υπαρχει οριο στο ποσο τα αλλαζουμε, προφανως μην τ αλλαξεις μετα απο 100χρονια...

FILMAN
28-09-10, 15:08
Tη λάμπα που φωτίζει το δωμάτιό σου κάθε πότε την αλλάζεις;

KarlBarks
28-09-10, 17:06
την λαμπα οταν κοπεί το σύρμα πυρακτώσεως αλλά άμα περιμένω να καεί το ρελε τι κάνουμε ?

FILMAN
28-09-10, 17:26
Δεν περιμένεις να καεί, το δοκιμάζεις κάθε μήνα με το τεστ που έχει απάνω του, και όταν δεις ότι δεν πέφτει πια, το αλλάζεις.

navar
28-09-10, 17:30
δηλαδή το κουμπάκι είναι για test ????
ερε που βαδίζουμε !!!! εγώ ήμουν πεπεισμένος οτι ήταν για να κόβει γρήγορα το ρεύμα σε περίπτωση ανάγκης !!!
έγινε κάτι ? να μήν ψάχνεις τι να κλείσεις !!!
κάτι σαν "κόκκινο κουμπί" ακύρωσης απογείωσης πυραύλου !

FILMAN
28-09-10, 17:32
Καλά την επιγραφή "test" που έχει το κουμπί ποτέ δεν την είδες; Πολλές φορές έχουν πάνω χαραγμένο και το γράμμα "Τ"...

navar
28-09-10, 17:32
περίμενε πετάγομαι ως τον πίνακα !


edit (μετα απο 2 λεπτά και επιστροφή στο πιτσί)
ναι ναι έχει ενα μεγάλο Τ , δεν το είχα προσέξει ποτέ , απλά με το κόκκινο χρώμα με παρέπεμπε σε αυτό που είπα στο πποστ #10

Γιώργος Ανώνυμος
28-09-10, 17:42
Πάντως η ευαισθησία του ρελλαί δεν έχει καμία πρακτική σημασία στην τάξη μεγέθους που αναφέρεις γιατί είναι σημαντικά υποδιέστερη από οποιοδήποτε εν δυνάμει επικίνδυνο ρεύμα διαρροής. Απλά είναι κατασκευαστικά ανέφικτο για ρελλαί σχετικά μεγάλων ρευμάτων η ευαιασθησία τους να είναι καλύτερη από ένα συγκεριμένο κατώφλι...!

FILMAN
28-09-10, 17:46
Πάντως η ευαισθησία του ρελλαί δεν έχει καμία πρακτική σημασία στην τάξη μεγέθους που αναφέρεις γιατί είναι σημαντικά υποδιέστερη από οποιοδήποτε εν δυνάμει επικίνδυνο ρεύμα διαρροής. Απλά είναι κατασκευαστικά ανέφικτο για ρελλαί σχετικά μεγάλων ρευμάτων η ευαιασθησία τους να είναι καλύτερη από ένα συγκεριμένο κατώφλι...!
Τι εννοείς Γιώργο; Υπάρχουν ρ/δ 125Α με ευαισθησια 30mA κατάλληλα για προστασία από άμεση επαφή με ενεργό αγωγό...

Γιώργος Ανώνυμος
28-09-10, 17:53
Φίλιππε, so what? Η ευαισθησία θα μπορούσε να είναι, θεωρητικά μιλώντας και η μισή. Ή αν ήταν η διπλάσια τι θα σήμαινε, ότι δεν προστατεύει επαρκώς ως ρ/δ?

Λυκιδευς
28-09-10, 17:56
συγνωμη το ρ/δ δεν πρεπει να εχει πoλυ μικρη ευαισθησια;για να πεφτει ακαριαια σε περιπτωση απωλειας ρευματος

Γιώργος Ανώνυμος
28-09-10, 18:05
Πιθανώς οι λόγοι λοιπόν που η ευαισθησία έχει κάποια συγκεκριμένη τιμή δεν είναι κατασκευαστικοί όπως ανέφερα αλλά και να έχουν σχέση με την εμπεριρία των κατασκευαστών σε ψευτοδιαρροές οποιασδήποτε αιτιολόγησης. Ένα μόνο είναι σίγουρο: ότι η ευαισθησία συναρτάται με το ονομαστικό ρεύμα λειτουργίας τους και επομένως είναι λογικό η ευασθησία να μειώνεται όσο το συγκεκριμένο ρεύμα αυξάνεται! Βεβαίως δεν ξέρω αν υπάρχουν απαραλλαγές του προϊόντος ανάλογα με τη χρήση (οικιακός / βιομηχανικός χρήστης)!

jiovanip
28-09-10, 20:16
Καταρχην καλησπέρα. Όσον αφορά το ερώτημα που τέθηκε,το καλύτερο ειναι να πάρεισ εναν ηλεκτρολόγο για να κανει την εργασία, γιατι με τετοιεσ παροχές δεν΄΄παίζουνε΄΄. να μη γίνουμε και εμεις οι επαγγελματίες κλέφτες¨)

KarlBarks
28-09-10, 22:18
το ποστ ειναι παλιο 2008 απλά έγραψα εδω για να μην ανοίγουμε συνέχεια καινούρια .


καλα το τεστ οντως ειναι λυση . ;)

Λυκιδευς
28-09-10, 23:02
το ποστ ειναι παλιο 2008 απλά έγραψα εδω για να μην ανοίγουμε συνέχεια καινούρια .


καλα το τεστ οντως ειναι λυση . ;)
μα γι αυτο βαλανε και το κουμπακι αλλιως γιατι να το εβαζαν;

navar
28-09-10, 23:35
μα γι αυτο βαλανε και το κουμπακι αλλιως γιατι να το εβαζαν;
για του λόγους που αναφέρθηκα εγώ στα προηγούμενα ποστ :P :p :P

FILMAN
29-09-10, 15:46
Φίλιππε, so what? Η ευαισθησία θα μπορούσε να είναι, θεωρητικά μιλώντας και η μισή. Ή αν ήταν η διπλάσια τι θα σήμαινε, ότι δεν προστατεύει επαρκώς ως ρ/δ? Αυτό δεν θα σήμαινε; Με ευαισθησία 60mA σε διαρροή 55mA δεν θα έπεφτε ποτέ... Ναι, αλλά τα 55mA είναι περισσότερα από τα "επικίνδυνα" 30mA...

FILMAN
29-09-10, 15:52
Πιθανώς οι λόγοι λοιπόν που η ευαισθησία έχει κάποια συγκεκριμένη τιμή δεν είναι κατασκευαστικοί όπως ανέφερα αλλά και να έχουν σχέση με την εμπεριρία των κατασκευαστών σε ψευτοδιαρροές οποιασδήποτε αιτιολόγησης. (Απλώς έχουν σχέση με το όριο του ρεύματος που είναι αποδεκτό σήμερα ότι δεν θα προκαλέσει θανατηφόρο ατύχημα αν διέλθει μέσα από ένα ανθρώπινο σώμα (30mA). Από κει και πέρα υπάρχουν κι άλλες ευαισθησίες, 300mA, 500mA, 1Α... Όμως αυτά δεν προστατεύουν από άμεση επαφή, προστατεύουν μόνο από έμμεση επαφή (σε συνδυασμό με μια καλή γείωση βέβαια), όπως επίσης και από πυρκαγιά.) Ένα μόνο είναι σίγουρο: ότι η ευαισθησία συναρτάται με το ονομαστικό ρεύμα λειτουργίας τους και επομένως είναι λογικό η ευασθησία να μειώνεται όσο το συγκεκριμένο ρεύμα αυξάνεται! (Όχι λέμε! Υπάρχουν ρ/δ ονομαστικού ρεύματος 25Α, 40Α, 63Α, 80Α, 100Α και 125Α όλα με την ίδια ευαισθησία των 30mA! ) Βεβαίως δεν ξέρω αν υπάρχουν απαραλλαγές του προϊόντος ανάλογα με τη χρήση (οικιακός / βιομηχανικός χρήστης)! Ναι, υπάρχουν, όπως ανέφερα και πιο πάνω...

Γιώργος Ανώνυμος
01-10-10, 11:15
Φίλιππε,

ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Απ'ότι αντιλαμβάνομαι από αυτά που έγραψες ισχύει νόρμα ασφαλείας για διαρροή ρεύματος (ευαισθησία) 30mA για όλα τα ρ/δ τουλάχιστον για τυπική οικαική χρήση. Μάλλον... παρασείρθειν από το γεγονός ότι ο συνάδελφος που ξεκίνησε την ερώτηση ανέφερε διαφορετικές ευασισθησίες που συνάντησε σε ρ/δ διαφορετικών ρευμάτων και υπέθεσα, μη γνωρίζοντας τη νόρμα, ότι έχει σχέση τελικά με κατασκευαστή και διερχόμενο ονομαστικό ρεύμα αφού δεν έχει πρωτοτυποποιηθεί. ΑΚΥΡΟΝ λοιπόν...!!!

Χαιρετώ

jeik
11-10-10, 01:32
Χε , κοιταξτε τι γινεται τωρα ,συμπτωματικα προχθες παρατηρουσα κατι παρομοιο , σε ρελε παλιο οικιακο , υπαρχει ρυθμιστης απο 0 εως 30+ (mA?) , η λογικη λεει οτι αν το βαλω στα 10 θα πεσει πιο ''ευκολα'' δηλαδη σε διαροή μολις 10 mA.Ειναι σωστη η σκεψη μου ?....... ή η μικροτερη ενδειξη εννοει οτι ειναι πιο αναισθητο ? απ οτι παρατηρησα οταν το εβαλα στο 0 , αν θυμαμαι καλα , δεν οπλιζε , ειναι ετσι ?

ΥΓ. για την ιστορια , το ρελε του αρχικου ποστ 2008 , τοποθετηθηκε φυσικα απο αδειουχο ηλεκτρολογο οπως επιβαλλεται,και να βγαλει και κανα μεροκαματο ο επαγγελματιας.

Λυκιδευς
11-10-10, 08:19
Χε , κοιταξτε τι γινεται τωρα ,συμπτωματικα προχθες παρατηρουσα κατι παρομοιο , σε ρελε παλιο οικιακο , υπαρχει ρυθμιστης απο 0 εως 30+ (mA?) , η λογικη λεει οτι αν το βαλω στα 10 θα πεσει πιο ''ευκολα'' δηλαδη σε διαροή μολις 10 mA.Ειναι σωστη η σκεψη μου ?....... ή η μικροτερη ενδειξη εννοει οτι ειναι πιο αναισθητο ? απ οτι παρατηρησα οταν το εβαλα στο 0 , αν θυμαμαι καλα , δεν οπλιζε , ειναι ετσι ?
πιστευω πως ναι αν το ρυθμισεις στα 10mA θα πεφτει πιο ευκολα...

Vazaki
11-10-10, 09:43
Εαν είναι για οικιακή χρήση θα πρότεινα ρύθμιση στα 30mA.

οι κατώτερες κλίμακες είναι περισσότερο για χρήσεις σε χειρουργεία κτλ.

Βάζοντάς το στα 10mA το κάνεις πολύ ευαισθητο. :001_rolleyes:

FILMAN
11-10-10, 15:35
Eγώ πάντως σπίτι μου έχω κάνει πατέντα με ένα τριφασικό και το δουλεύω με ευαισθησία 15mA, και πάει μια χαρά.

jeik
13-10-10, 00:51
Μαλιστα , οκ , αν ολα ειναι οκ στην εγκατασταση και στις συσκευες το βαζουμε και στα 5 mA να ειμαστε σιγουροι.Αυτο που με εβαλε σε σκεψη ειναι το λαμπακι που εχει πανω , οταν το πας προς το μηδεν (0) αυτο σταδιακα φωτιζει λιγοτερο και σου δινει την εντυπωση οτι ''αναισθητοποιειται'' :001_huh:, αλλα τελος παντων , κατανοητο , οσο λιγοτερα μιλιαμπερ τοσο πιο ευαισθητο και διασφαλισμενη πτωση στο παραμικρο.

xrhstosmp
13-10-10, 19:08
αυτος ο ρυθμιστης ευαισθησιας ειναι ελληνικη πατεντα (συνηθως century) μιας και δεν τον εχω δει σε κανενα μεγαλο κατασκευαστη ραγουλικου. προκαλει μονο του ρευμα διαρροης κανοντας το ρελαι πιο ευαισ8ητο. οταν το βαζεις στο "5" προκαλεις ρευμα διαρροης 5mΑ οποτε το ρελαι θα πεσει στα 25 (τυπικα γιατι οσα ρελαι εχω μετρισει με αποσυνδεδεμενη την εξοδο του πεφτουν στα 22-27 mA) οσο πιο πολυ ανεβαζεις το ρυθμιστη τοσο πιο ευαισθητο γινεται. αν προσεξεις πανω απο 20-25 θα πεφτει συνεχως το ρελαι.

FILMAN
14-10-10, 11:30
Τώρα εγώ γιατί νομίζω ότι ένας τέτοιος ρυθμιστής μπορεί και να χειροτερεύει την κατάσταση; Αλήθεια τι γίνεται με τις σχετικές φάσεις των ρευμάτων διαρροής;

xrhstosmp
14-10-10, 22:01
και γω τις ιδιας αποψης ειμαι. μονο προβληματα μπορει να διμιουργησουν πιστευω.

JOUN
15-10-10, 00:01
αυτος ο ρυθμιστης ευαισθησιας ειναι ελληνικη πατεντα (συνηθως century) μιας και δεν τον εχω δει σε κανενα μεγαλο κατασκευαστη ραγουλικου. προκαλει μονο του ρευμα διαρροης κανοντας το ρελαι πιο ευαισ8ητο. οταν το βαζεις στο "5" προκαλεις ρευμα διαρροης 5mΑ οποτε το ρελαι θα πεσει στα 25 (τυπικα γιατι οσα ρελαι εχω μετρισει με αποσυνδεδεμενη την εξοδο του πεφτουν στα 22-27 mA) οσο πιο πολυ ανεβαζεις το ρυθμιστη τοσο πιο ευαισθητο γινεται. αν προσεξεις πανω απο 20-25 θα πεφτει συνεχως το ρελαι.
Ακριβως ετσι ειναι..Ειναι ελληνικη πατεντα παραδειγμα προς αποφυγη και εκτος ολων των αλλων μετα απο καποια χρονια το ποτενσιομετρο προκαλει μονο του διαρροη ανεξαρτητα που θα το βαλεις.Εχω βγαλει(αποσυνδεσει) δεκαδες τετοια..
Τα πουλουσαν στα καφενεια του χωριου(χωρις πλακα) οπου ο πλανοδιος ρυθμιζε την ευαισθησια στο μεγιστο και μετα επιανε τον αγωγο της φασης για να αποδειξει οτι το ρ/δ δουλευει..Φυσικα το ρελε επεφτε και οι παραγγελιες πηγαιναν βροχη..

jeik
15-10-10, 01:22
Ακριβως ετσι ειναι..Ειναι ελληνικη πατεντα παραδειγμα προς αποφυγη και εκτος ολων των αλλων μετα απο καποια χρονια το ποτενσιομετρο προκαλει μονο του διαρροη ανεξαρτητα που θα το βαλεις.Εχω βγαλει(αποσυνδεσει) δεκαδες τετοια..
Τα πουλουσαν στα καφενεια του χωριου(χωρις πλακα) ...... οι παραγγελιες πηγαιναν βροχη..

χα χα , ναι ετσι εγινε και το βαλαμε στο πατρικο καποτε , ειχε και διαφορετικες μαρκες , μερικα ειχαν ενα διακοπτη ον οφ πολυ παρακμιακο , αυτο που βαζαμε στο σασι στις 504 , ευτυχως το δικο μας ηταν απο τα ντιζαινατα με κυριλε διακοπτη.

JOUN
15-10-10, 01:49
Εσυ πρεπει να ειχες το deluxe μοντελο με το φωτιζωμενο διακοπτη,ετσι;

safetec
12-11-10, 23:02
τα μιλιαμπερ εινε η εβεστησια του ρελλε σου

οσο πιο φθαρμενα εινε τα καλωδια σου τοσο πιο μεγαλα θα πρεπει να εινε τα μιλιαμπερ του και μικροτερη βεστησια του

το καλωδιο εχει ηλεκτρικη θορακιση οχι μαγνιτικη !!

οσο πιο πολυ φθαρμενο εινε το καλωδιο ( η μονοση ) τοσο πιο μεγαλα μαγνιτικα παιδια διμιουργουντε με εποτελεσμα να αναπτησετε ταση εξ επαγωγης (γινετε μετασχηματιστης) σε αγωγους μη ενεργους π.χ γειωση

αυτο το αντιλαβανετε το ρελλε ως διαροι και πευτει


οσο πιο μεγαλο σε εβεστησια ομως βαλεις τοσο λιγοτερο ασφαλεισ θα εισε

κανονικα θα πρεπει να γινει μετρηση μονωσης αγωγου με megen !!!

jeik
13-11-10, 12:14
Εσυ πρεπει να ειχες το deluxe μοντελο με το φωτιζωμενο διακοπτη,ετσι;

Mαλλον , δεν θυμαμαι μαρκα.

FILMAN
17-11-10, 17:12
το καλωδιο εχει ηλεκτρικη θορακιση οχι μαγνιτικη !!

οσο πιο πολυ φθαρμενο εινε το καλωδιο ( η μονοση ) τοσο πιο μεγαλα μαγνιτικα παιδια διμιουργουντε με εποτελεσμα να αναπτησετε ταση εξ επαγωγης (γινετε μετασχηματιστης) σε αγωγους μη ενεργους π.χ γειωση

Αυτή η σταθερότητα απόψεων με αφήνει άφωνο....

Γιώργος Ανώνυμος
17-11-10, 17:24
Άλλαξε ο ρελιές (φθαρμένο ηλεκτρικό καλώδιο) και έγινε ρολόι (κεραία)!

FILMAN
17-11-10, 17:46
Παρακαλώ τους διαχειριστές όπως το nickname "safetec" του συγκεκριμένου μέλους αλλάξει άμεσα σε "unsafetec" προς αποφυγή σύγχισης από τους ανυποψίαστους αναγνώστες των ποστ του.

jeik
17-11-10, 17:54
Ελατε ρε παιδια ,δεν πειραζει , ενταξει , ολα καλα ....

JOUN
17-11-10, 18:48
Ε ρε Δημητρη αμα δεν το'χεις μην πετας οτι εξυπναδα σουρθει στο κεφαλι, ή ακουσες καπου, η φανταστηκες..
Τασεις απο επαγωγη στη γειωση,θωρακισεις,μονωσεις,μετασχηματιστες τα παντα ολα ενα κουβαρι..

xrhstosmp
17-11-10, 19:07
εγω παντως απο σημερα και περα οτι νυα περναω θα τα θωρακιζω μαγνητικα με.....ταινια και θερμοσυστελομενο¨:p

FILMAN
19-11-10, 15:37
Είδες που ούτε εσύ τα ξέρεις όλα; :lool::lool::lool: