PDA

Επιστροφή στο Forum : Altium Summer 08



Lykos1986
22-08-08, 14:16
Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρούν το OrCad πιο καλό...

http://www.altium.com/summer08

skkostas
23-08-08, 15:20
απλά απίστευτο...άντε να το αποκτήσουμε και εμείς ;)

Lykos1986
23-08-08, 16:40
Ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις! Έκανα το παραπάνω σχόλιο όσο αφορά σε εταιρικό επίπεδο (και κυρίως σε αρκετά μεγάλες εταιρίες, καθετοποιημένες αρκετές φορές) που απαιτούν πολλές δυνατότητες. Σε αυτές τις εταιρίες, στατιστικός χρησιμοποιούν πιο πολύ OrCad.

Αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις σαν χομπίστας, τότε άστο καλύτερα! Από την εμπειρία μου σε προηγούμενη έκδοση (Altioum Designer 6) έφτασα στο συμπέρασμα πως είναι αρκετά κουραστικό απλά και μόνο για να σχεδιάσεις ένα τυπωμένο ώστε να δεις την ιδέα σου να δουλεύει.

Προσωπικός για αυτήν την δουλειά χρησιμοποιώ το Eagle. Δεν έχει τις δυνατότητες των προαναφερθέντων προγραμμάτων αλλά για τις απαιτήσεις του hobby αλλά και για μικρές μαζικές παραγωγές είναι κορυφαίο καταφέροντας να μειώσει τρομερά τον χρόνο απο απο την σχεδίαση του θεωρητικού ως το gerber file!

JIMKAF
23-08-08, 20:41
Αν θές να ενημερώσεις την βιβλιοθήκη του Eagle τι κάνεις; Για παράδειγμα θέλω να σχεδιάσω κάτι και δεν βρίσκω το ποιο απλό μια αντίσταση.

Lykos1986
23-08-08, 21:04
Για να βρεις εκατοντάδες αντιστάσεις δες στην βιβλιοθήκη rlc του Eagle. Επίσης περιέχονται πυκνωτές και πηνία.

Για να ανανεώσεις μια βιβλιοθήκη απλά την κατεβάσεις και την κάνεις copy - paste στον φάκελο libraries. Επίσης μπορείς πάρα πολύ απλά να σχεδιάσεις και το δικό σου footprint.

JIMKAF
23-08-08, 21:15
αυτό που λές δεν το έχει μέσα η δική μου βιβλιοθήκη από που μπορώ να το κατεβάσω;

Lykos1986
23-08-08, 22:52
Μάλλον την έχεις απενεργοποιημένη. Πήγαινε στο αρχικό παράθυρο του Eagle και πάτα στο Libraries. Από εκεί βρες την βιβλιοθήκη και ενεργοποίησε την.

Αρκετές βιβλιοθήκες έχει εδώ: http://www.cadsoft.de/cgi-bin/download.pl?page=/home/cadsoft/html_public/download.htm.en&dir=eagle/userfiles/libraries