PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία με ραδιοερασιτέχνες



FM1
23-08-08, 19:16
Παιδιά γειά σας..έχω την εξής απορία:001_unsure:..τον περασμένο χρόνο που έμενα Αθήνα και συγκεκριμένα στην περιοχή του Άνω καλαμακίου άκουσα κατά τύχη συνομιλίες ερασιτεχνών από ένα απλό ραδιοφωνάκι AM! ! ! στο τέρμα της μπάντας από 1635-1647ΚΗz και μάλιστα η λήψη ήταν πεντακάθαρη κυρίως από τις απογευματινές ώρες εώς πολύ αργά την νύχτα..το ωραίο της υπόθεσης είναι οτι άκουσα να λένε το εξής:<<εδώ που εκπέμπουμε δεν μας ακουεί κανείς>>Αν μη τι άλλο βέβαια..οι συνομιλίες αυτές επαναλαμβάνονταν για μήνες στις ίδιες πάντα ώρες...
θα΄θελα να ρωτήσω, τους έχει ακούσει κανείς από κάποιο άλλο σημείο της Αθήνας???...είναι πράγματι ραδιοερασιτέχνες πιστοποιημένοι ή απλά ερασιτέχνες???...και κάτι τελευταίο, στην Αρχαία ολυμπία όπου μένω ακούω κάθε βράδυ εκπομπές-συνομιλίες πρός το τέλος πάλι της μπάντας των ΑΜ???..βάζουν πότε μουσική και πότε συνομιλούν μεταξύ τους...αν τότε είναι ραδιοερασιτέχνες γιατί να ακούγονται από ένα απλό ραδιοφωνάκι ΑΜ???..αν δεν κάνω λάθος αυτοί δεν εκπέμπουν σε HF συχνότητες???
Όποιος γνωρίζει κάτι ας μας εξηγήσει...:001_smile:

Τρελός Επιστήμονας
23-08-08, 22:09
Φίλε FM1, οι "ερασιτέχνες" που άκουσες είναι απλώς πειρατές, δηλαδή παράνομοι ραδιοπειραματιστές. Οι ραδιοερασιτέχνες (νόμιμοι) εκπέμπουν από τους 1,8 μεγαχέρτζ και πάνω. Τους έχω ακούσει άπειρες φορές και, μάλιστα, πολύ δυνατά διότι πολλοί από αυτούς χρησιμοποιούν ισχείς εκπομπής πάνω από 2-3 kW όπως είναι η "μόδα" σήμερα στα μεσαία κύματα. Οι ραδιοπειραματιστές των μεσαίων προτιμούν τη διαμόρφωση ΑΜ που ακούγεται από κοινό ραδιόφωνο και μπορεί να δώσει αρκετά καλή πιστότητα ενώ οι ραδιοερασιτέχνες την αποφεύγουν όπως ο διάβολος το λιβάνι διότι έχει χαμηλή απόδοση και μικρό λόγο σήματος προς θόρυβο. Προτιμούν τις SSB, CW, FM και τις ψηφιακές διαμορφώσεις. Το βράδυ μέσω ιονοσφαιρικής διάδοσης οι πειραματιστές των μεσαίων ακούγονται σε όλη την Ελλάδα και, ίσως και πολύ μακρύτερα.
Πολλοί ραδιοερασιτέχνες ξεκίνησαν την ασχολία τους με τις ραδιοσυχνότητες από τα μεσαία που ήταν η εύκολη λύση και μετά έδωσαν εξετάσεις και έγιναν ραδιοερασιτέχνες ενώ πολλοί από τους "μεσαιατζήδες" παρέμειναν εκεί χωρίς να περάσουν στον ραδιοερασιτεχνισμό.

FM1
23-08-08, 22:26
Τρελέ επιστήμονα όπως τα λές είναι, να φανταστείς ένα απόγευμα κάποιος από αυτούς ανεβακατέβαζε ισχύ σε ένα linear με 2 Χ 813 λάμπα από 100W-1KW αν θυμάμαι καλά και το tuning led του ραδιοφώνου έσβησε όταν έπεσε η ισχύς στα 100W!!! αλλά και πάλι τον άκουγα..όταν ανέβασε σε 1ΚW το tuning led άναψε και πάλι!!!..αλλά αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση ήταν ότι καθόλη την αυξομείωση της ισχύος του..το ραδιοφωνάκι μου ούτε κάν αποσυντονίστηκε!!!!..τόσο μεγάλη η ισχύς και η σταθερότητα του μηχανήματος του!!!

Τρελός Επιστήμονας
23-08-08, 23:46
Εδώ http://kotisivu.dnainternet.net/harriku/greeks.htm μπορείς να ακούσεις μέχρι πού έχουν φτάσει τα σήματα των προαναφερθέντων, ίσως και μακρύτερα.

FM1
24-08-08, 00:00
Τρελέ επιστήμονα πολύ καλό το άρθρο!!!:w00t:...Ακούγονται οι ελληνικοί πειρατικοί σταθμοί στην νότια Φινλανδιά λεέι και μη σου πώ ακόμα μακρύτερα σε όλο τον κόσμο!!!..Τα μηχανήματα που έριξα μια ματιά είναι σκέτα τέρατα!!!..ολόκληρα δωμάτια μόνο με λαμπάτα linear!!!:w00t:..άρα είναι οργανωμένο το έγκλημα με τους μεσαιατζήδες...σε ευχαριστώ για την ενημέρωση...:001_smile:

Τρελός Επιστήμονας
24-08-08, 00:17
αυτοί οι άνθρωποι έχουν χάσει πια την αίσθηση του μέτρου και αυτά που κατασκευάζουν είναι πραγματικά τέρατα σχετικά με τα ραδιοερασιτεχνικά μέτρα. θα έλεγα ότι έχουν καταντήσει γιγαντιστές. υπάρχει ένας κανόνας στους ραδιοερασιτέχνες που, όμως δεν τον τηρούν όλοι: να χρησιμοποιούμε όση ισχύ χρειάζεται για να γίνεται η επικοινωνία. αν ακούγεσαι με 100 βατ, τι χρειάζονται τα 10 κιλοβάτ; απάντηση: για να ικανοποιηθεί ο εγωισμός του ανθρώπου.

FM1
24-08-08, 00:36
έτσι είναι φίλε όταν οι άνθρωποι φθάνουν και ξεπερνούν τα όρια!!!..αυτό που κάνουν βέβαια ζημιώνει και τους φίλους ραδιοερασιτέχνες..μπορείς να μου πείς πως στο καλό μαζεύονται αυτές οι αρμονικές??? που σίγουρα θα ενοχλούν και την πολύπαθη μπάντα των βραχέων και δεν ξέρω και που αλλού..δεν νομίζω να υπάρχει ραδιοερασιτέχνης που να μην έχει ακούσει πειρατικό σταθμό η κάποια αρμονική του???..εδώ εγώ με ένα απλό τρανζιστοράκι τους άκουσα!!!..φαντάσου με τον δικό τους εξοπλίσμό!!!..πάντως και εγώ ως ανήσυχο πνεύμα μια φορά με ένα κρυσταλλικό ραδιοφωνάκι (αυτόδυνος δέκτης) με ένα lc που είχα φτιάξει και με μεγάλη κεραία σύρμα έπιασα πολλούς σταθμούς στα hf και τα αμ...αλλά εκεί γινόταν πανικός!!!..ο ένας σταθμός επάνω στον άλλο, άσε και το κακό το σφύριγμα που ακουγόταν!!!

JIMKAF
24-08-08, 00:41
Ο πιο θεούλης από όλου πρέπει να είναι ο RADIO 98 προσέξτε τις φωτογραφίες που έχει ανεβάσει:blink:

FM1
24-08-08, 00:53
ε ρε και να΄χα ένα τέτοιο μηχάνημα εδώ κάτω στην Ολυμπία τι θα γινόταν!!!..θα με άκουγε όλη η υφήλιος!!!:001_smile:..πάρτε γεύση απο του φίλου εδω:

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=41100

Τρελός Επιστήμονας
24-08-08, 11:09
άντε και καλά κρασιά! τι γίνεται μπάρμπα, θα κεράσεις κανένα κιλοβάτ και σε μας; ψάχνοντας σε πολλαπλάσια της συχνότητας εκπομπής διαφόρων μεσαιατζήδων έχω ακούσει από διάφορους ραδιοπειραματιστές κάποιες αρμονικές που φθάνουν μέχρι τους 6,5 μεγάκυκλους, με τεράστιο εύρος ζώνης λόγω πολλαπλασιασμού συχνότητας. κάποιοι όμως έχουν προσεγμένα συντονισμένα κυκλώματα και δεν παρενοχλούν.

eebabs2000
31-08-08, 22:07
φίλε μου τους ακούω και εγώ από αιγάλεω. κάποιοι είναι όλα τα λεφτά!!!

FM1
01-09-08, 02:23
Παιδιά εάν έχετε ακούσει και εσείς οι υπόλοιποι τους "μεσαιατζήδες" από κάποιο σημείο της Αθήνας (ή και εκτός) εκεί πρός το τέλος της μπάντας των ΑΜ θα ήθελα να αναφέρετε περιοχή,συχνότητα και ώρα αν είναι δυνατόν..έτσι σαν διασταύρωση και εξακρίβωση πληροφοριών,για να δούμε πόσοι τους έχουν ακούσει:wiink:...Σας ευχαριστώ όλους!!!