PDA

Επιστροφή στο Forum : P16PRO - troubleshooting



lynx
27-08-08, 21:36
Εφτιαξα τον P16PRO by mitsuko απο το site γιατι δεν πηγενε αλλο με τον JDM...

ομως δεν αναγνωριζεται απο το PICALL... οποιος μπορει ας βοηθησει γιατι δεν βγαζω ακρη τι φταιει...

μετρησα τα pins που φευγουν απο το 74LS05 και πανε στην παραλληλη και ολλα ειναι 1,5V εκτος απο 1 που ειναι 5V ειναι σωστες οι τασεις που περνω?

παρατηρησα οτι το 78L05 μου ζεστενεται λιγο...

επισεις αν μπορει καποιος ας μου πει πως πρεπει να αναβουν τα ledakia που υπαρχουν πανω στον προγραμματιστη.

ειχε κανεις προβλημα με τον παραλληλο κονεκτορα? ειναι misaligned
τα through hole για την μηχανικη στηριξη?

lynx
28-08-08, 18:04
κανεις ρε παιδια? :001_unsure:

pit21
02-09-08, 16:14
Εφτιαξα τον P16PRO by mitsuko απο το site γιατι δεν πηγενε αλλο με τον JDM...

ομως δεν αναγνωριζεται απο το PICALL... οποιος μπορει ας βοηθησει γιατι δεν βγαζω ακρη τι φταιει...

μετρησα τα pins που φευγουν απο το 74LS05 και πανε στην παραλληλη και ολλα ειναι 1,5V εκτος απο 1 που ειναι 5V ειναι σωστες οι τασεις που περνω?

παρατηρησα οτι το 78L05 μου ζεστενεται λιγο...

επισεις αν μπορει καποιος ας μου πει πως πρεπει να αναβουν τα ledakia που υπαρχουν πανω στον προγραμματιστη.

ειχε κανεις προβλημα με τον παραλληλο κονεκτορα? ειναι misaligned
τα through hole για την μηχανικη στηριξη?


Φιλε whiz τι μνμ σου εβγαλε?εγω εφτιαξα το ιδιο κυκλωμα κ σημερα που πηγα να το δοκιμασω ειτε ειχα πανω το pic ειτε οχι μου εβγαζε ενα κουλο μνμ error.
Παντως σε περιπτωση που δεν το εχεις προσεξει το PICALL αν ειδα καλα εχει μια επιλογη για το αν χρησημοποιεις πλακετα P16PRO η PICALL.
αν ελυσες τελικα το προβλημα η οποιοσδηποτε αλλος βοηθηστε παρακαλω!

Nemmesis
02-09-08, 17:37
και εγω παντος με το Picall προβλημα ειχω.. αλλα χρησιμοποιω winpic.. διστυχως δεν ειμαι σπιτι να σου ακριβως ποια εκδοση.. αλλα και παλιοτερα σε αλλο θεμα το ιδιο ειχα πει σε καποιον με τον ιδιο προβλημα.. μαλιστα ειχα ανεβαζει και φοτος με τις ρυθμισεις αλλα λογο χρονου δεν μπορεσα τωρα να το βρω... θα το ψαξω και το βραδυ

lynx
02-09-08, 18:03
φιλε pit21 λυπαμαι που θα το πω...ομως ευτυχως που υπαρχουν και τα ξενα φορουμ!!! να περνουμε και καμοια βοηθεια γιατι ακομα και εκει ημαστε Ελλαδισταν!

φυσικα δεν κανουν κατι λαθος οι mods και o admin του hlektronika...απλα ενω
υπαρχουν πολλα ατομα με γνωσεις που μπενουν τακτικα εδω.. δυστυχως δεν υπαρχει ισχυρο ενδιαφερον να ασχοληθουν και να βοηθησουν την κοινοτητα.

φυσικα κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να προσφερει... ομως ακομα και στην συνησφορα στα φορουμ παμε πισω.

σχετικα με τις ερωτησεις σου...

ελεγξε αν εχεις κανει τις σωστες ρυθμισεις στο προγραμμα που χρησημοποιεις...

ελεγξε αν εχεις σωστη τροφοδοσια! τουλαχιστον 16VDC (ασχετα την ανορθωση στην πλακετα μπορεις να δωσεις και DC)

κοιταξε αν εχεις το σωστο ολοκληρωμενο...ψαξε για 74S05 ή 74LS05 αν μπορεις να βρεις το 74LS06 ακομα καλυτερα μιας και μπορει να αντεξει 30V

electron
02-09-08, 18:14
Whiz για δες EΔΩ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35504&page=3). Ισως σου φανούν χρήσιμα τα όσα τράβιξα εγώ για να καταλήξω να κάνω επιτυχώς την δουλειά μου.

edit: πέρασαν κιόλας 5 χρόνια περίπου από τότε!! Πως περνάνε τα ρημάδια. :confused1:

pit21
02-09-08, 19:00
ελεγξε αν εχεις σωστη τροφοδοσια! τουλαχιστον 16VDC (ασχετα την ανορθωση στην πλακετα μπορεις να δωσεις και DC)

κοιταξε αν εχεις το σωστο ολοκληρωμενο...ψαξε για 74S05 ή 74LS05 αν μπορεις να βρεις το 74LS06 ακομα καλυτερα μιας και μπορει να αντεξει 30V

Λοιπον whiz.
την γεφυρα δεν την εβαλα καθολου(απλα την βραχυκυκλωσα) μια κ μου φανηκε αχρηστη αφου ο μετασχηματηστης για να καταλήξω να κάνω επιτυχώς την δουλειά μου.


δες EΔΩ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35504&page=3). Ισως σου φανούν χρήσιμα τα όσα τράβιξα εγώ για να καταλήξω να κάνω επιτυχώς την δουλειά μου.

Electron ειδα το link.ακριβως το ιδιο μνμ μου εβγαζε κ μενα!λες να πετυχει αν δοκιμασω ξανα με τις ρυθμισεις σου?βασικα φοβομουν μην ειχα κανει λαθος στο hardware κ τρεχα γυρευε μετα!τωρα με καθησυχασες λιγο.θα το τσεκαρω!(παρεπιπτοντως κ γω για να φτιαξω pll θελω τον pic:grin:)

electron
02-09-08, 21:12
pit21 δοκίμασέ το πιστεύω ότι θα ξεπεράσεις το πρόβλημα.Εγώ όπως είδες είχα δοκιμάσει πολλά και ταλαιπωρήθηκα αρκετά μέχρι να βρω την λύση.

lynx
02-09-08, 22:57
ευχαριστουμε electron. :001_smile:

electron
03-09-08, 12:14
Nα σαι καλά Λευτέρη αν και καταλαβαίνω την αγωνία σου παραπάνω, θεωρώ ότι ήσουν λίγο σκληρός στις εκφράσεις σου. Τέλος πάντων όλα καλά.:001_smile:

pit21
03-09-08, 20:20
Λοιπον παιδια σημερα ξαναδοκιμασα με τις ρυθμισεις που προτεινε ο electron κ στην αρχη δεν δουλεψε!αλλα οταν εβαλα παραπανω βολτ με αλλο μετασχηματιστη οπως προτεινε ο whiz τα καταφερε μια χαρα!τωρα τι ακριβως εφταιγε τι να πω δεν ξερω.ευτυχως ομως τα καταφερα!!!

ευχαριστω πολυ κ τους δυο σας!:biggrin:

kopla
03-09-08, 20:36
Αν δεν κανω λαθος, το 78L05 είναι για max 100mA ρεύμα...
Οπότε αν ζεσταίνεται τότε ή το έχεις στα όρια του ( βαλε τουλάχιστον το 7805 LS που εχει μεγιστο ρεύμα εξόδου 1Α ) ή η ισχύς που καταναλώνεται πάνω στο chip είναι μεγάλη.

Για να δουλεψουν οι σταθεροποιητές τάσης, χρειάζονται τάση εισόδου λίγο μεγαλύτερη από αυτή της εξόδου... να πούμε χονδρικά +20%. Λογικά θα αναφέρεται στο datasheet.

lynx
03-09-08, 22:01
Nα σαι καλά Λευτέρη αν και καταλαβαίνω την αγωνία σου παραπάνω, θεωρώ ότι ήσουν λίγο σκληρός στις εκφράσεις σου. Τέλος πάντων όλα καλά.:001_smile:


λυπαμαι που γινομαι σκληρος... ομως οπως βλεπεις η λυση για τον pit21 ηρθε εμεσα απο ξενο φορουμ



Λοιπον παιδια σημερα ξαναδοκιμασα με τις ρυθμισεις που προτεινε ο electron κ στην αρχη δεν δουλεψε!αλλα οταν εβαλα παραπανω βολτ με αλλο μετασχηματιστη οπως προτεινε ο whiz τα καταφερε μια χαρα!τωρα τι ακριβως εφταιγε τι να πω δεν ξερω.ευτυχως ομως τα καταφερα!!!

ευχαριστω πολυ κ τους δυο σας!:biggrin:


χαιρομαι φιλε! :001_smile: ομως εμενα μην με ευχαριστεις... τα παιδια απο το
ξενο φορουμ και τον electron αν θες.

ααα... εμενα τα νευρα μου εγιναν κροσια και τον αφησα τον προγραμματιστη γιατι εχει γινει και το τυπωμενο χαλια απο τα πειραματα!

ισως το ξανα φτιαξω καποια στιγμη.............

[

pit21
03-09-08, 23:54
καλα κ μενα ειναι πολυ χαλια απο κατω γιατι θελω πολυ προπονηση στις κολλησεις αλλα αφου δουλευει κ ετσι θα το αφησω να σαπισει ετσι!:001_tt2:
εξαλλου ασχολουμε παραπανω με τους avr παρα με τους pic.