PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαγές πριζών, σκάψιμο τοίχων και πίνακας



jsko77
05-09-08, 01:45
Γεια χαρα. Αγόρασα νεο σπίτι (10ετιας) και είμαι τώρα στα μαστορέματα. Πριν το βάψω θέλω να αλλάξω μερικά πραγματάκια στα ηλεκτρικά. Εφερα ηλεκτρολόγο να τσεκάρει πίνακα κλπ γενικώς για να μου πει σε τι κατάσταση βρίσκεται. Μου είπε λοιπόν για να βάλει στον πίνακα ρελέ και μια-δυο μετατροπές και κάτι ασφάλειες κλπ, 350 ευρώ. Για να μου τοποθετήσει 40 πρίζες: 100 ευρώ και για να μου σκάψει σε τέσσερα σημεία στον τοίχο (1 για να μου τραβήξει πρίζα τηλεφώνου, 2) πρίζα πληντυρίου 3) πρίζα από δωμάτιο σε δωμάτιο και 4) μια ενισχυμένη πρίζα για 24αρι κλιματιστικό νομίζω f2 μου την είπε), άλλα 150 ευρώ. Σύνολο 600 ευρώ. Καλή τιμή ή όχι?
Επίσης τα σκαλίσματα στον τοίχο μετά το σκάψιμο καλύπτονται ή μένει σημάδι? Τέλος επειδή έχω να αγοράσω 40 διακόπτες (τους αλλάζω όλους) υπάρχει καμία πρόταση για φτηνά μεν αλλά όχι κακής ποιότητας? Ευχαριστώ...

tasosmos
05-09-08, 02:54
Η τοποθετηση των πριζων δεν ειναι τοσο δυσκολη, μπορεις ανετα να την κανεις μονος σου αν εισαι ηλεκτρονικος ή ασχολεισαι λιγο.
Κατεβαζεις τον γενικο, βγαζεις την παλια, βιδωνεις καλωδια, τοποθετεις την καινουργια, ανεβαζεις ρελε και τελος, γλυτωσες 100€ με 1-2 ωρες δουλεια.

Τα υπολοιπα δεν ειναι τοσο απλα και καλο ειναι να τα κανει καποιος με σχετικη πειρα. Για την τιμη δεν εχω ιδεα αν ειναι καλη αλλα δεν χανεις τπτ να παρεις μια δευτερη προσφορα.

Τα σκαλισματα θα φροντισει ο μπογιατζης να μην φαινονται τριβοντας το καλα και περνωντας με στοκο και ασταρι αν χρειαζεται, ο ηλεκτρολογος απλα θα κλεισει τις τρυπες λογικα.

Για διακοπτες-πριζες υπαρχει μια σειρα της legrand που ειναι αρκετα φτηνη κ σχετικα καλη αλλα βεβαια σε τελικη αναλυση οτι πληρωνεις παιρνεις.

otakis
05-09-08, 20:44
άσχετο μεν, αλλά δεν κρατιέμαι να μην το πω:

σκέφτουμαι ώρες-ώρες για πόσο μεγάλη γελοιότητα πρόκειται, όταν κτίζεις ένα σπίτι, κάνεις τα καλύτερα αρχιτεκτονικά κ στατικά, τρέχεις μπετατζή κ κτίστη να σου κάνουνε την καλύτερη δουλειά κ μετά έρχουνται ηλεκτρολόγος κ υδραυλικός κ αρχίζουν να γκρεμίζουν....

αθάνατες συντεχνίες!

Nemmesis
05-09-08, 21:03
δεν μπορεις να βαλεισ μεσα τον ηλεκτρολογο και τον υδραβληκο πριν το σοφαντισμα?

otakis
05-09-08, 21:25
δεν μπορεις να βαλεισ μεσα τον ηλεκτρολογο και τον υδραβληκο πριν το σοφαντισμα?

πριν μπαίνουν, έτσι κ αλλιώς...
αυτό που κάνουνε όμως -στην ελλάδα τουλάχιστον- είναι να καταστρέφουν τη δουλειά που προηγήθηκε!
κ μη μου πείτε ότι είναι αναγκαίο κακό...

Nemmesis
05-09-08, 21:58
πριν μπαίνουν, έτσι κ αλλιώς...
αυτό που κάνουνε όμως -στην ελλάδα τουλάχιστον- είναι να καταστρέφουν τη δουλειά που προηγήθηκε!
κ μη μου πείτε ότι είναι αναγκαίο κακό...

δλδ λες ο ηλεκτρολογος να μην σκαψει για τα κουτια? δεν καταλαβα το νοημα σου... λογινο ειναι στα μ@μισει ο υδραβλυκος τα πλακακια αν τον βαλεις μεσα στο σπιτι μετα τον πλακατσει... αυτο που συχενομαι βεβαια εγω ειναι τα μερεμετια που αφηνει ο κα8ε μαστορας για "μετα"

mike_gr
06-09-08, 00:34
Φιλε η τιμη για τον πινακα αν ειναι χωρις υλικα ειναι ακριβη,το ιδιο και με τις πριζες,στο κλιματιστικο αν μπορεις βαλε διπλο διακοπτη στο πινακα και κατευθειαν συνδεση(οπως πχ ο θερμοσιφωνας) χωρις πριζα,τωρα αν θα φαινονται τα μερεμετια ειναι θεμα μαγκιας του ελαιοχρωματιστη,αν εισαι απο Αθηνα υπαρχουν ηλεκτραποθηκες που μπορεις να βρεις καλες τιμες,εγω πχ εχω εδω και 4 χρονια πριζες και διακοπτες ospel και μου εχουν βγει πολυ καλα.Παντως παρε και απο αλλου προσφορες και συγκρινε.Ενδεικτικα εγω ειμαι ηλεκτρολογος και ψυκτικος γι' αυτο και σου λεω την γνωμη μου,αλλα ειμαι απο επαρχια.Φιλικα Μιχαλης

jsko77
06-09-08, 01:35
σας ευχαριστω για τις απαντήσεις

nikoskourtis
11-09-08, 22:33
Αν το σπιτι εχει βαφτει σιγουρα θα φαινεται το μπαλωμα. Αν δεν εχει βαφτει τοτε ο χρωματιστης θα τα καλυψει ολα.
Οι 40 πριζες δεν ειναι 1-2 ωρες δουλεια. Ειναι αρκετα παραπανω συνηθως. Εξαρταται βεβαια και τη δυσκολια που θα βρεθει. μπορεις να το κανεις μονος σου αρκει να μην μπερδευτεις με τα καλωδια, δεν ειναι ακριβως ιδιες ολες οι πριζες και διακοπτες.

Ο ηλεκτρολογος μπαινει στο σπιτι οταν μπουν τα τουβλα. Δυστυχως πιο πριν δεν εχει ο κακομοιρης που να στηριξει τις πριζες και τα καλωδια. Αν δεν θελει καποιος να του σκαψει τα τουβλα για να βαλει πριζες υπαρχει η λυση της εξωτερικης εγκαταστασης αλλα το αποτελεσμα δε θα μοιαζει με σπιτι αλλα με εργαστηριο ή βιοτεχνια.

Και βεβαια εννοειται οτι αν βαλεις το μαστορα να σοβατισει και να βαλει πλακακια και μετα θυμηθεις οτι θες να βαλεις υδραυλικα και ηλεκτρικη εγκατασταση τοτε δε φταιει ο ηλεκτρολογος.
Φιλε otakis (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33191) ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι εχεις στο μυαλο σου.

xsterg
14-09-08, 22:41
ακριβως τα ιδια με εσενα περασα κι εγω. αγορασα πριν απο 2 μηνες ενα σπίτι 15ετίας. άλλαξα πίνακα (αφου είχε εναν απαράδεκτο με διακόπτες πακκο), άλλαξα όλες τις πρίζες-διακόπτες και εβαλα αρκετες νεες πρίζες τόσο ρεύματος όσο και τηλεόρασης και τηλεφώνου. επίσης εγκατέστησα και δομημένη καλωδίωση για τους υπολογιστές μου σε κάθε δωμάτιο. όλες τις εργασίες αυτες τις εκανα μονος μου. για το ανοιγμα νεων πριζων θα χρειαστείς και ενα ποτηροτρύπανο τσιμέντου. επίσης θα χρειαστεις και ενα καλο δραπανο γιατι το τρύπημα με ποτηροτρυπανο απαιτει πολλη δύναμη.

sv9cvk
14-09-08, 23:20
πριν μπαίνουν, έτσι κ αλλιώς...
αυτό που κάνουνε όμως -στην ελλάδα τουλάχιστον- είναι να καταστρέφουν τη δουλειά που προηγήθηκε!
κ μη μου πείτε ότι είναι αναγκαίο κακό...
Υπαρχει και η λυση να μπει ο ηλεκτρολογος πριν τον χτιστη οποτε:thumbup:
ουτε γατα ουτε ζημια:!::!::confused1:.
Φιλε Τακη Εδω στο Ellada δεν υπαρχει και μεγαλη διαφορα στην ηλεκτρολογικη εγκατασταση απο οτι στην Γερμανια πχ(εκτος και αν ξερεις κατι που δεν ξερω)
Μερικες ζημιες μπορουν να μην γινουν αν υπαρχει σωστη μελετη απο πριν (και οχι στο ποδι πχ καπου εδω θα μπει η TV περιπου εδω ενα τηλεφωνο καπου εκει πανω ενα φως κλπ )και δεν ειναι ευθυνη μονο του ηλεκτρολογου αυτο.
Αλλα αν εχεις κατι στον νου σου (καποια προταση η κατι που ειδες καπου αλλου) πες το ισως βοηθησεις καποιους να γινουν καλυτεροι (σιγουρα θα υπαρχουν πολλοι που θελουν να μαθουν κατι παραπανω.:wiink:
Φιλικα Χρηστος

edelvais
17-09-08, 01:11
ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ.ΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ (ΓΕΜΑΤΗ) ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑ ΒΟΗΘΟ.
ΓΙΑ ΠΡΙΖΟΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ.VALENA ΤΗΣ LEGRAND,TO ΠΙΟ ΦΘΗΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ CARIVA

TeslaCoil
17-09-08, 01:43
Αυτο που θα πρεπει εκτος των αλλων να κανει ειναι να σου τσεκαρει την γιωση με ενα γιωσομετρο , εγω απο εκει κρινω εναν σωστο ηλεκτρολογο σε πρωτη φαση :)