PDA

Επιστροφή στο Forum : αυτόματο ρελέ ή κάπως έτσι...



sinclair_jim
05-09-08, 21:48
Καλησπέρα, χρειάζομαι την βοήθεια σας!:001_smile:

έχω μια 12volt γραμμή ρεύματος (από μετασχηματιστή) όπου θέλω να διακόπτω περιοδικά το ρεύμα,
π.χ. αν η γραμμή αυτή δίνει ρεύμα σε μία λάμπα, να την κάνει να αναβοσβήνει σαν τα "φλάς" του αυτοκινήτου, ένα δευτερόλεπτο να ανοίγει, ένα δευτερόλεπτο να κλείνει κ.ο.κ.
Εχω δοκιμάσει με κλασικό ρελέ, αλλά πρέπει με κάποιο τρόπο να ελέγξω την περιοδικότητα...
Καθ' ότι δεν είμαι ηλεκτρονικός, αν δω ένα σχέδιο μπορώ να το κατασκευάσω!
Αν δεν είναι τόσο εύκολο, που μπορώ να ψάξω στο internet για κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:closedeyes:

Επιστήμων
05-09-08, 22:02
ψάξε για κύκλωμα με το 555 .
θα βρεις πάρα πολλά στο διαδίκτυο.

sinclair_jim
06-09-08, 00:08
Ευχαριστώ φίλε!
Αλλά όσα link βρήκα είναι για πιο σχετικούς από εμένα...:saad:

pit21
06-09-08, 00:30
φιλε sinclair_jim θα συμφωνησω κ γω με τον επιστημων!ειναι απο τα πιο απλα που μπορες να κανεις!τα αλλα ειναι σιγουρα πιο πολυπλοκα!δεν ξερω αν θες να μη σκασεις κ πολυ η αν απλα εισαι καινουριος κ κομπλαρεις αλλα το 555 ειναι απλο κ φθηνο!
σε αυτο το site μπορεις να δεις με τι εχεις να κανεις http://www.ecelab.com/circuit-astable-555.htm σαν γενικος κανονας.

ξεκινα κ μη φοβασαι!οτι απορια εχεις ρωτα εδω!

sinclair_jim
06-09-08, 00:40
Εκτός από άσχετος δεν ξέρω και καλά Αγγλικά!
Δεν ξέρω τι είναι το trigger που λέει και πως θα κάνω την περίοδο ένα ή δύο δευτερόλεπτα...
Μόνο αν βρω κάτι έτοιμο θα καταφέρω κάτι! ή αν μετατρέψω ρελέ από "φλάς" αυτοκινήτου...
Ευχαριστώ πάντως!
(Τα μόνο κυκλώματα που αναγνωρίζω είναι αυτά των υπολογιστών της δεκαετίας '80 και αυτά από ανάγκη γιατί δεν τα φτιάχνει κανένας και ασχολούμαι χρόνια...)

pit21
06-09-08, 00:47
αυτα που δεν ξερεις ουτε εγω τα καταλαβαινω ολα γιατι κ γω ειμαι αρχαριος.παντως η βασικη προταση ειναι:

The frequency f of the output wave is the reciprocal of this period, and is therefore given by:
f = 1.44/(C1(R1+2R2)), wherein f is in Hz if R1 and R2 are in megaohms and C1 is in microfarads.

εσυ θα αποφασισεις τι συχνοτητα θες κ συμφωνα μ τον τυπο θα βγαλεις καποιες τιμες για την R1,R2 κ C1.

το σχεδιαγραμα του κκλωματως δεν το καταλαβαινεις δλδ?

sinclair_jim
06-09-08, 00:51
αυτα που δεν ξερεις ουε εγω τα καταλαβαινω ολα γιατι κ γω ειμαι αρχαριος.παντως η βασικη προταση ειναι:

The frequency f of the output wave is the reciprocal of this period, and is therefore given by:
f = 1.44/(C1(R1+2R2)), wherein f is in Hz if R1 and R2 are in megaohms and C1 is in microfarads.

εσυ θα αποφασισεις τι συχνοτητα θες κ συμφωνα μ τον τυπο θα βγαλεις καποιες τιμες για την R1,R2 κ C1.

το σχεδιαγραμα του κκλωματως δεν το καταλαβαινεις δλδ?
Για ποιο απ' όλα τα link μιλάς?:confused1:
Και τα Hz πως μεταφράζονται σε χρόνο?:confused1:

sinclair_jim
06-09-08, 00:53
Φταίει το ότι ξύπνησα νωρίς σήμερα...:001_rolleyes:
Ναί είναι πολύ καλό και εύκολο το σχέδιο αυτό!
Αν ξέρεις και τα Ηz πως γίνονται δευτερόλεπτα με έσωσες...:001_smile:

pit21
06-09-08, 01:03
Τ=1/f οπου Τειναι περιοδος κ μετριεται σε second.αυτο απο μαθηματικα αν τα θυμαμαι καλα!παντως εμπειρικα 1Hz ειναι το ρολοι(δλδ ανα 1sec λογικα).οσο αυξανεται η συχνοτητα τοσο πιο γρηγορα αναβοσβηνει.περιπου δλδ αντιλαμβανεσαι νομιζω ποσο χρειαζεται!

sinclair_jim
06-09-08, 01:08
Με έσωσες φίλε pit21! Από Δευτέρα έχει ψώνια...:001_rolleyes:
Ευχαριστώ πολύ φίλε!
(Αν έχεις κανένα spectrum χαλασμένο μάλλον το φτιάχνω, αρκεί να μην θέλει ολοκληρωμένο, γιατί δεν υπάρχουν...)

pit21
06-09-08, 01:15
τιποτα!για οτιδηποτε αλλο ρωτα ελπιζω ναμπορεσω να σε βοηθησω!α!κ spectrum δεν εχω!μονο ενα πολυμετρο!spectrum κ παλμογραφο μονο στα ονειρα!

Υ.Γ:ισως να ειναι καλυτερα στην R1 να βαλεις ενα ποτενσιομετρο ωστε να αλλαζεις μεχρι ενα βαθμο την συχνοτητα!δοκιμασε το!ελπιζω να πιασει!

sinclair_jim
06-09-08, 01:19
Πολύ καλή ιδέα!:001_rolleyes: θα το κάνω με ποτενσιόμετρο...:thumbup:

sinclair_jim
06-09-08, 10:48
τιποτα!για οτιδηποτε αλλο ρωτα ελπιζω ναμπορεσω να σε βοηθησω!α!κ spectrum δεν εχω!μονο ενα πολυμετρο!spectrum κ παλμογραφο μονο στα ονειρα!...
:biggrin:Εννοώ αυτόν τον Spectrum, Sinclair ZX Spectrum:
http://img209.imageshack.us/img209/421/zxcs9.jpg
http://img209.imageshack.us/my.php?image=zxcs9.jpg

soulhealer
12-09-08, 23:40
Hz είναι ένας πλήρης κύκλος ανά δευτερόλεπτο..
δηλαδή μια πλήρης ταλάντωση σε ένα δευτερόλεπτο..
δες γραφική παράσταση cosine(φ)..

sinclair_jim
13-09-08, 00:06
Hz είναι ένας πλήρης κύκλος ανά δευτερόλεπτο..
δηλαδή μια πλήρης ταλάντωση σε ένα δευτερόλεπτο..
δες γραφική παράσταση cosine(φ)..
Που θα το βρώ αυτό?:confused1:
Εδώ δεν το βρίσκω!:saad:

soulhealer
13-09-08, 00:29
κατ'αρχάς δες την σελίδα που σου λέει ο φίλος παναγιώτης
http://www.ecelab.com/circuit-astable-555.htm
στη συνέχεια αυτό που θα δούλευε τέλεια στην περίπτωσή σου είναι ένα solid state rele που κάνει γι αυτήν τη δουλειά..
δεν κσέρω τι εντάσεις έχεις στο κύκλωμά σου γι αυτό και σου προτείνω τη λύση solid..
το 555 που βλέπεις πιο πάνω είναι σαν παλμοτροφοδοτικό για να ελέγχεις το ανοιγοκλείσιμο (και προτείνω την R2 να την πάρεις μεταβαλλόμενη)
το cosineφ που σου είπα υπάρχει στο google και είναι για να καταλάβεις την περιοδικότητα και τα Hz

sinclair_jim
13-09-08, 00:35
Ευχαριστώ φίλε μου!
Ακόμα το ψάχνω!