PDA

Επιστροφή στο Forum : PC - Voltmeter



koze85
09-09-08, 11:40
Καλημέρα
Θέλω να κατασκευάσω ενα κύκλωμα το οποίο να συνδεέται με την παράλληλη του υπολογιστή ή την σειριακή με το οποίο θα μπορώ να διαβάζω μέσω προγράμματος visual basic η κάτι αντίστοιχο V AC/DC και A. Έχεται μήπως τίποτα υπόψη σας? ευχαριστώ πολύ

manos_3
03-10-08, 18:34
Mπες εδώ: http://www.rentron.com/Volt-Meter.htm

koze85
08-10-08, 22:20
καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση:biggrin:. Αν και έχω τον μικροελεγκτη Basic Stamp θα προτιμούσα να μην τον χρησιμοποιησω, εχω καταφέρει κατι με το MCP3202 αλλα με χρήση της παράλληλης.. Το πρόβλημα και με το παράδειγμα που μου έστειλες είναι ο περιορισμός μέτρησης λίγων Volt. Εγω θα ήθελα να μπορω να μετρήσω ενα εύρος 0 - 300 V .Μάλλον δύσκολο ε?:confused1:

manos_3
09-10-08, 00:00
Φίλε πολύ δύσκολο.Αν είναι έτσι πάρε ένα πολύμετρο να κάνεις την δουλειά σου....

GEWKWN
09-10-08, 13:40
καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση:biggrin:. Αν και έχω τον μικροελεγκτη Basic Stamp θα προτιμούσα να μην τον χρησιμοποιησω, εχω καταφέρει κατι με το MCP3202 αλλα με χρήση της παράλληλης.. Το πρόβλημα και με το παράδειγμα που μου έστειλες είναι ο περιορισμός μέτρησης λίγων Volt. Εγω θα ήθελα να μπορω να μετρήσω ενα εύρος 0 - 300 V .Μάλλον δύσκολο ε?:confused1:
καταρχην αν μπορεις κανε ενα ποστ με την κατασκευη για τα λιιγα
βολτ .
εχω την εντυπωση οτι με χρηση ενος διερετη τασης μπορεις να αυξησεις
την ταση εισοδου στα 300 βολτ.

koze85
09-10-08, 17:40
Φίλε Μάνο αυτό που ουσιαστικά θέλω να φτιάξω είναι ένα Data logger ώστε να μπορώ να αποθηκεύω τάσεις ανα τακτα χρονικά διαστήματα στο pc και απο εκεί να βλέπω μέσους όρους την μέρα κτλπ. το κακό είναι οτι στα ηλεκτρονικά είμαι χομπίστας αλλα έχω και την όρεξη και τον χρόνο να ασχοληθω να μάθω παρακάτω επισυνάπτω το σχέδιο που έχω βρει για λίγα Volt μεχρι 5