PDA

Επιστροφή στο Forum : Radio Link 440~470MHz 1W



amiga
09-09-08, 21:34
Ένα ράδιοφωνικό Link 1W 440~470 MHz στα 12V (στα 15 έβγαζε άνετα 1.5W αλλά ζεσταινόταν) όλα σε μια πλακετίτσα smd 150X50mm.Σε test πυ έκανα με loga κεραίες εκπομπή και λίψη στα 5km που είναι το πάρκο κεραιών απο το σπίτι μου ο δέκτης φούλαρε!

Υπάρχει φίλτρο band-pass με αρκετά στενό εύρος ανάμεσα στο 3ο και 4ο στάδιο ενίσχυσης καθώς και low pass 500MHz στην έξοδο.
Επίσης υπάρχει γέφυρα για μέτρηση W

Μέσα στη βδομάδα θα είναι έτοιμος και ο δέκτης, πάλι σε smd κατασκευή πλακέτασ 150χ50!

pit21
09-09-08, 22:23
να κανω μια ερωτηση?τι ειναι το radio link?που εχει εφαρμογη?παντως σαν κατασκευη ειναι πολυ ωραια φτιαγμενη κ μικρη!επισης μου φανηκαν ενδιαφερον οι συχνοτητες που εκπεμπει!δωσε λιγα παραπανω στοιχεια αν θες!:001_smile:

amiga
10-09-08, 00:21
είναι ένας πομπός και ένας δέκτης με σκοπό την μεταφορά του ήχου ενός ραδιοφωνικού σταθμού απο το στουντιο στο βουνό που έχει τον πομπό του ή για ζωντανές μεταδόσεις ή .... τελος πάντων με αυτό μεταφέρεις ήχο απο ένα σημείο σε ένα άλλο.:001_rolleyes:

RFΧpert
10-09-08, 14:25
Συγγνωμη που θα το πω, αλλα ραδιο λινκ στους 440!!! με 470 μεγακυκλους... ειναι σαν να φωναζεις "πιαστε με ΤΩΡΑ" στην εεεεεεττττττ :wiink:
Ρε παιδια ημαρτον! Τοσο ωραια κατασκευη, και επρεπε να γινει για τους 440-470??? Εκτος αν ειχε φτιαχτει γυρω στο 89-90!

amiga
10-09-08, 15:16
Μα δεν το δουλεύω προσωπικά! οπότε γιατί να με πιάσουν?????:001_smile::001_smile::001_smile:
Αυτό για να σου πω την αλήθεια το έφτιαξα για ένα φίλο ερασιτέχνη που το θέλει για ενα χωριό που δεν πιάνουν ούτε τηλεόραση! (μόνο ερτ! με είδολα!!!)
Πάντως ακόμα και η RVR η suono telecom η db elettronica και άλλες επώνυμες κατασκευάζουν ακόμα link σε αυτή την ζώνη. (αλλά ακόμα για στους 250 MHz)
http://www.rvr.it/radio-links.php
http://www.suono.com/pontir.htm
http://www.dbbroadcast.com/prodotti_visua.asp?tipo=fm&id=5
Παρ όλα αυτά το νόμημο για την Ελλάδα είναι στους 1700 MHz μετά απο άδεια και τεχνική μελέτη.

RFΧpert
10-09-08, 15:38
Μα δεν το δουλεύω προσωπικά! οπότε γιατί να με πιάσουν?????:001_smile::001_smile::001_smile:
Αυτό για να σου πω την αλήθεια το έφτιαξα για ένα φίλο ερασιτέχνη που το θέλει για ενα χωριό που δεν πιάνουν ούτε τηλεόραση! (μόνο ερτ! με είδολα!!!)
Πάντως ακόμα και η RVR η suono telecom και άλλες επώνυμες κατασκευάζουν ακόμα link σε αυτή την ζώνη.
Παρ όλα αυτά το νόμημο για την Ελλάδα είναι στους 1700 MHz μετά απο άδεια και τεχνική μελέτη.

Στην Ιταλια ειδικα ισχυουν εντελως ΑΛΛΑ πραγματα για το πως και που μπορεις να εκπεμπεις! Στην ουσια ειναι το ΠΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΡΑΤΟΣ στον κοσμο σε οτι αναφορα ειδικα αυτον τον τομεα! Οποτε μην κοιτας τι φτιαχνουν οι Ιταλοι. Δεν ισχυουν απαραιτητα παντου τα ιδια... Στην Αμερικη πχ τα Μεσαια τελειωνουν στους 1710KHz! και ΟΛΑ τα ραδιοφωνα για εκει φτιαχνονται να λαμβανουν μεχρι και εκει πανω, ενω στην ευρωπη ΚΑΝΕΝΑ ραδιοφωνο εμποριου δεν πηγαινει (ως εχει) πανω απο 1611KHz!

Ειδικα ομως εκει που ειναι αυτο το μηχανημα, στην Ελλαδα χρησιμοποιουνται ζωνες απο αλλες υπηρεσιες... :wiink:

pit21
10-09-08, 15:38
RFXpert συγχωρεσαι την αγνοια μου αλλα τι εχουν εκεινες οι συχνοτητες που ειναι φως φαναρι να σε πιασουν?γιατι κ τα PMR αν δεν κανω λαθος 450MHz δεν πιανουν(ανεξαρτητα απο την ισχυ)?σαν πρωτη σκεψη λοιπον πιστευω οτι δεν θα ειναι κ πολυ ενδιαφερουσες σαν συχνοτητες:001_rolleyes:!

amiga
10-09-08, 15:41
Απλά νομικά δεν μπορείς να κάνεις ραδιοφωνική ζεύξη πουθενά αλού απο τις ζώνες που επιτρέπεται. Αν δεν κάνω λάθος είναι απο 1700 έως 1715 και απο 1785 έως και 1800?
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να κάνεις τεχνική μελέτη , να δηλώσεις μηχανήματα και απόσταση και σημεία εκπομής και λήψης , μετά θα σου έρθει η άδεια αν όλα είναι σωστά και απο κεί και πέρα .... ο λογαριασμός κάθε έτος!

Ένας λόγος Pit21 μιας και το αναφέρεις είναι ότι π.χ εγώ δεν μπορώ να παίξω πάνω στα pmr γιατί με το 1W και την εξωτερική κεραία θα τα ταπώσω σε μεγάλη απόσταση και όχι μόνο ένα κανάλι τους αλλά πολά μιας και τα radio link θα είναι wide fm ενώ τα pmr narow fm έτι το εύρος του radio link θα πατάει αρκετά κανάλια.
Αυτό δεν σημένει ότι ένα τέτοιο λινκ θα ενοχλέι υποχρεοτικά γιατι μπορέις να το πάς καπου αλλού π.χ. όχι στους 433 MHz αλλά στους 460 MHz

LASER1008
15-02-09, 23:15
φιλε μου με ενδιαφερει πολυ το λινκστους 460 μεγακυκλους επειδη εχω ενα τετοιο λινκ απο τη cdm. δυστηχως ο δεχτης ειναι πολυ μαπα οσο δε φανταζεστε!! και απ τον πομπο εχω παραπονα απο το σημα του(εχει βομβο) αλλα τελος παντων το καταπινω! ο δεχτης ομως δεν ειναι ικανος να περασει με τιποτα καθαρο στερεοφωνικο σημα!! ουτε γιανα ακουει η γιαγια μου δεν θα το βαζα να πεξει!! τοσο χαλια!! ψαχνω απεγνωσμενα μια καλη ληψη! θα ημουν υποχρεως αν μου δινατε καμια ιδεα!!

alexts
16-02-09, 00:39
καλητερα να αλλαξεις link παρα να ασχοληθεις με το ιδιο..

aeonios
16-02-09, 06:50
Παιδιά έχει απόλυτο δίκιο ο rfexpert.
Δείτε ποιοι γαλονάδες θα πάρουν τηλέφωνο να σας κυνηγήσουν αν πατήσετε στις συχνότητες τους (πάντα θεωρητικά ;) )
http://www.eett.gr/export/sites/default/sites/EETT/Electronic_Communications/Radio_Communications/TelecommunicationsEquipment/FEK399.pdf

σελ 4909 του ΦΕΚ

Αυτό το φεκ είναι νομίζω αρκετά καλός τρόπος να δούμε αν θα ενοχλήσουμε κάποιον πριν πειραματιστούμε σε κάποια συχνότητα!
Και στη ζώνη των 446 που είναι τα pmr να κάνεις το λίνκ πάλι θα σε τσουβαλιάσουν.

LASER1008
16-02-09, 19:54
και μονο που ανεμαζοξα τετοιο λινκ ακανα μαλλλμπιπ αλλα τι να κανω??
το ξερω οτι και τα λεπτα που σπαταλαω για αυτο το λινκ πανε χαμενα!!
για τους 900 mhz αρχιζω να σκεφτομαι τωρα τι λετε να το επιχειρησω?
η να πουλησω κανενα κομματι χωραφι να παρω ενα πολυ καλο στους 1.8ghz!
ολες οι γνωμες ειναι σεβαστες και τις περιμενω!

aeonios
16-02-09, 23:47
Δεν ξέρω σε ποια περιοχή είσαι φίλε μου αλλά στους 900 δεν υπάρχει πλέον συχνότητα για τέτοια link τουλάχιστον επίσημα. Δες το αρχείο που έδωσα πιο πάνω...τυπικά για να είσαι καλυμένος θέλει άδεια και αυτό. Το να ρίξεις ένα λινκ κάπου ρισκάρεις αρκετά πιστεύω.
Γιατί δεν το κάνεις μέσω internet ή με link wifi (streamed audio) για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από τους καλοθελητές;

antonis_p
17-02-09, 06:02
πού είναι το χωράφι που πουλάς;;; :001_rolleyes:

Γιώργος 231
17-02-09, 08:49
Δεν ξέρω σε ποια περιοχή είσαι φίλε μου αλλά στους 900 δεν υπάρχει πλέον συχνότητα για τέτοια link τουλάχιστον επίσημα. Δες το αρχείο που έδωσα πιο πάνω...τυπικά για να είσαι καλυμένος θέλει άδεια και αυτό. Το να ρίξεις ένα λινκ κάπου ρισκάρεις αρκετά πιστεύω.
Γιατί δεν το κάνεις μέσω internet ή με link wifi (streamed audio) για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από τους καλοθελητές;


τι ακριβως ?
μπορεις να εχεις καλη μεταφορα stereo ηχου, σε αποσταση 3 χιλιομετρα, με τετοιες συσκευες ?

Με χρηση υπολογιστη ή οχι ?

aeonios
17-02-09, 10:48
τι ακριβως ?
μπορεις να εχεις καλη μεταφορα stereo ηχου, σε αποσταση 3 χιλιομετρα, με τετοιες συσκευες ?

Με χρηση υπολογιστη ή οχι ?

Nαι μπορείς να περάσεις πολύ καλή ποιότητα ήχου (και στέρεο) αλλά θα χρειαστείς 1 Η/Υ για το κομμάτι που δημιουργείς το server για το audio stream στο στουντιάκι σου, 2 wifi ap σε λινκ για την μετάδοση από το στούντιο στην μια μεριά και στο άκρο του πομπού ένα άλλο pc που θα "διαβάζει" το τι παίζεις εσύ στο studio και θα το ρίχνει στην είσοδο του πομπού. Φυσικά οι κεραίες των access point πρέπει να έχουν οπτική επαφή και να είναι πολύ κατευθυντικές. Για πρόγραμμα audio server ψάξε το shoutcast ή το Audio TX Communicator. Aπό τη μεριά του πομπού μπορείς να βάλεις το winamp.
Θα μπορείς έτσι να έχεις και διαδικτυακό ραδιόφωνο έτσι παράλληλα με το ερτζιανό αν στο server βάλεις και ένα ψευτο-dns server ;)
Eναλλακτικά θα έβαζα μια ακόμα adsl γραμμή στο μέρος που είναι ο πομπός και θα καταργούσα τα ασύρματα wifi οπότε το audio stream του server θα το άκουγα μέσω internet και θα το έριχνα στον αέρα.