PDA

Επιστροφή στο Forum : torrent



george_007
12-09-08, 13:02
Να κανω μια ερωτηση, εχω ενα torrent αλλα θα αργησει πολυ να κατεβει γτ ειναι αργη η συνδεση κ μεγαλο το αρχειο. Αλλα θελω να κανω format στο δισκο που εχει τα windows, οχι σε αυτον που αποθηκευεται το torent. Αν κανω ομως, θα χαθει το μtorent κ επομενως κ η προοδος του, με συνεπεια μετα το format να μη μπορω να συνεχισω το download. Μπορω να κανω κατι ωστε να συνεχισει μετα κανονικα;

JIMKAF
12-09-08, 13:28
όχι γιατί θα έχει χαθεί το αρχείο όπου καταγράφεται η πρόοδος του κατεβάσματος.

electrifier
12-09-08, 13:42
Ναι φίλε μου γίνεται αυτό που λες.

Λοιπόν, πρόσεξε τί ακριβώς πρέπει να κάνεις backup πριν το φορμάτ:

1ον)
- Κάνεις backup τον φάκελο που κατεβαίνει το αρχείο και σημειώνεις αν χρειαστεί και την ακριβή διαδρομή του φακέλου (π.χ. C:\SomeDownloads\ThisFolder) γιατί πρέπει να τη θυμάσαι.

2ον)
- Πατάς τα πλήκτρα [WINDOWS KEY] + [R] για να σου εμφανιστεί η το διαλογάκι Run (εκτέλεση). Εκεί πληκτρολογείς %appdata% και πατάς Enter.
- Θα δεις στο φάκελο που θα ανοίξει έναν φάκελο που ονομάζεται uTorrent τον οποίο και κάνεις επίσης backup (δε χρειάζεται να θυμάσαι που ήταν).

Πρόσεξε τί ακριβώς θα κάνεις μετά το φορμάτ:

3ον)
Σε ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ με αυτό που ήταν πρώτα τοποθετείς το αρχείο που κατέβαζες. Αν δεν υπάρχει το δημιουργείς φάκελο-φάκελο αν χρειαστεί. ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΜΩΣ: αν το γράμμα του δίσκου ήταν πχ Ε:\μπλαμπλα , δηλαδή σε κάποιο partition E που εσύ έσβησες μετά το φορμάτ τότε θα πρέπει να δώσεις το ίδιο γράμμα σε κάποιο άλλο partition και να δημιουργήσεις εκεί το μονοπάτι ή να δημιουργήσεις πάλι ένα, γιατί η θέση του αρχείου που κατέβαινε είχε καταγραφεί και δεν μπορεί να αλλάξει. Αν δεν έσβησες partitions δεν έχει να σε απασχολεί.

4ον)
Επαναλαμβάνεις το "Πατάς τα πλήκτρα [WINDOWS KEY] + [R] για να σου εμφανιστεί η το διαλογάκι Run (εκτέλεση). Εκεί πληκτρολογείς %appdata% και πατάς Enter".
Στο φάκελο που θα σου ανοίξει τώρα (αν άλλαξες user name Windows θα είναι διαφορετικός αλλά δεν έχει σημασία) αντιγράφεις όπως είναι τον φάκελο uTorrent που είχες κάνει backup.

5ον)
Μπορείς τώρα να τρέξεις το μTorrent και αυτό θα συνεχίσει ακριβώς από εκεί που είχε μείνει.

Υ.Γ. Το παραπάνω είναι δοκιμασμένο και 100% λειτουργεί με αυτά ακριβώς τα βήματα.

EDIT:
Ώπα, επειδή πρόσεξα μόλις τώρα που είπες πως το αρχείο δε θα πειραχτεί από τη θέση που είναι, τότε μπορείς να παραλείψεις τα βήματα 1 και 3, οπότε το μόνο που θα κάνεις backup είναι ο φάκελος uTorrent. Ακόμα πιο εύκολα δηλαδή! Πρόσεξε μόνο, όπως είπα ΑΝ μετά το φορμάτ το partition αλλάξει γράμμα πρέπει να το αλλάξεις και να βάλεις εκείνο που είχε ώστε να είναι ίδια η διαδρομή του αρχείου. Είναι απλό, μην ανησυχείς.

george_007
12-09-08, 13:46
Ισως αν ηξερα που αποοθηκευεται αυτο το αρχειο κ το ξαναεβαζα μετα να συνεχιζε.

electrifier
12-09-08, 13:55
Τί δεν κατάλαβες?

Σου είπα ακριβώς τι πρέπει να κάνεις backup το φάκελο uTorrent (σημ. αυτόν που σου περιγράφω όχι αυτόν που έχει το exe της εφαρμογής μέσα), το μονοπάτι του αρχείου (το αρχείο δε θα σβηστεί είπες) και τίποτα άλλο απολύτως. Τα αρχεία με την πρόοδο και τις πληροφορίες βρίσκονται στο φάκελο που σου είπα.

Θα συνεχίσει κανονικότατα 100% σα να μην συνέβει τίποτα.

JIMKAF
12-09-08, 13:58
Οκ αν το βρείς το αρχείο κανένα πρόβλημα, εγω νομιζα πως είναι κρυφό, επομένως γίνεται όπως το λέει ο Αντρέας.

electrifier
12-09-08, 14:02
Ναι Δημήτρη, δοκιμασμένο 100% γιατί κι εγώ το χρειάστηκα κάποια στιγμή! :wiink:

Και καλά που έκανε το θέμα ο george_007 για να το δούνε κι άλλοι, σίγουρα πολλοί ο έχουν αντιμετωπίσει.

george_007
16-09-08, 11:52
Σευχαριστω παρα πολυ φιλε μου. Ειναι οντως ευκολο. Αυριο κιολας κανω format. Ευχαριστω και παλι!!