PDA

Επιστροφή στο Forum : Διάσταση TFT οθόνης H/Y (22" vs. 19")...



Γιώργος Ανώνυμος
18-09-08, 12:17
Συνάδελφοι,

δεν ξέρω αν πάντα το μεγάλο είναι και καλύτερο όπως λέγανε οι Αμερικάνοι παλιά... για το μακρύ μάλλον σίγουρα και χαρά σε αυτόν που το έχει...!!!

Εντάξει ας σοβαρευτώ, λοιπόν το θέμα είναι η σχέση διάστασης οθονών Η/Υ ως προς την εργονομία που την αναλύω χοντρικά σε δύο κατηγορίες: απόσταση θέασης της οθόνης και σε συνάρτηση με την εφαρμογή που τρέχει στον Η/Υ.

Στη δική μου περίπτωση: 60% MS Office/Project - απόσταση τυπική γραφείου (60cm), 20% Ανάγνωση E-books (σε pdf μορφή) - απόσταση η παραπάνω που μπορεί να γίνει λίγο μεγαλύτερη, 10% Games - απόσταση η παραπάνω, 10% TV η απόσταση΄μέχρι 2μ.

Βεβαίως δεν ξέρω αν είναι λειτουργικό σε μεγάλη οθόνη (22") να τρέχουν σε προσαρμοσμένο παράθυρο οι εφαρμογές τύπου MS Office υπό μαύρο ή άλλο pal background οπότε κανένα πρόβλημα...

Ή για να το θέσω αλλιώς, υπάρχει κανένας λόγος να προτιμήσω τη μικρή οθόνη έναντι της μεγάλης?

Τέλος για να μην πλατιάζω αν υπάρχει κάποιο βασικό χαρακτηριστικό (προδιαγραφή ή xtra feature) που καλό θα ήταν να το αναζητήσω...

Χαιρετώ προς το παρών,
Γιώργος

electrifier
18-09-08, 13:35
Η απόσταση από την οθόνη δε χρειάζεται να σε απασχολεί ΑΝ έχεις χώρο. Οπότε ανάλογα με το τι κάνεις εκείνη τη στιγμή θα μπορείς να απομακρύνεσαι ή να πλησάζεις. Ούτε πολύ μακριά είναι καλά (εκτός αν βλέπεις TV ή παίζεις παιχνίδι) αλλά ούτε και πολύ κοντά, τα 60cm για τέτοια οθόνη είναι πολύ λίγα, υπολογίζω τουλάχιστον 70-80 γιατί αν οι βολβοί των ματιών έχουν μεγάλη επιφάνεια να σκανάρουν σε μικρή απόσταση κουράζονται επίσης.

Όλα θα τρέχουν μια χαρά πάντως, αν και θα είναι προφανώς wide screen, θα έχει τόσο μεγάλη ανάλυση σε τόσες ίντσες ώστε να βολεύει άνετα για κάθε χρήση. Στην τηλεόραση δε νομίζω να σου αρέσει και πολύ, δεδομένου πως τα ελληνικά κανάλια δε δίνουν wide screen και θα φαίνεται λίγο περίεργο (γίνεται βέβαια αναπροσαρμογή με κάποια προγράμματα, σαν crop). Σε ταινίες όμως από το PC θα έχεις το πάνω χέρι, το ίδιο και σε παιχνίδια (αν έχεις και καλή κάρτα γραφικών θα δεις μεγάλη διαφορά).

Το μόνο μειονέκτημα που πιστεύω πως ίσως θα έχεις σε σύγκριση με μια μικρότερη αλλά καλή οθόνη, είναι η ΠΟΙΟΤΗΤΑ απεικόνισης. Τί εννοώ? Ότι μεγαλύτερη οθόνη δεν σημαίνει καλύτερη ποιότητα απεικόνισης (κοντράστ, χρώματα) κάτι που θα καταλάβεις εύκολα αν τη δεις δίπλα από κάποια άλλη. Για παράδειγμα μόλις πριν κανά μήνα πήγα να αγοράσω μια 19άρα LG και είδα δίπλα μια 20άρα Samsung και σκέφτηκα "γιατί να μην πάρω τη μεγάλη για 20 ευρώ διαφορά?". Όμως όταν τις είδα να παίζουν δίπλα δίπλα... άσε, η 19άρα έδινε ρέστα σε ποιότητα. Το λέω απλά ως παράδειγμα.

συμβουλές:
- ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να τη δεις σε λειτουργία ΔΙΠΛΑ από άλλες οθόνες και να μην την αγοράσεις στα τυφλά ή μέσω φωτογραφίας στο διαδίκτυο.
- Πάρα πολύ σημαντικός παράγοντας είναι τα χρόνια και η "ποιότητα" της εγγύησης καθώς και η αξιοπιστία του καταστήματος που θα την αγοράσεις. Αν (χτύπα ξύλο που λέει ο λόγος) πάθεις ποτέ μια βλάβη, τότε να 'σαι σίγουρος πως θα με θυμηθείς!
- ΑΝ την αγοράζεις τόσο μεγάλη επειδή θεωρείς πως αναλογικά με κάποιες μικρότερες η διαφορά στην τιμή είναι μικρή τότε, να ξέρεις, ισχύει πάντα ο χρυσός κανόνας "ότι πληρώσεις παίρνεις" και γι αυτό μην ενθουσιάζεσαι αν είναι αυτός ο λόγος. Επίσης υπάρχουν όπως και σε όλα τα είδη και οθόνες του τύπου "μάρκα κάψε με". Αλλά ακόμα και για μια καλή μάρκα υπάρχουν και τα "μοντέλο κάψε με", δεν είναι όλα high-end.

Υ.Γ. Μια όχι απόλυτα σχετική με το θέμα αλλά σημαντική σημείωση: επειδή μίλησες για τηλεόραση, δεδομένου πως σε λίγο το σήμα θα γίνει ψηφιακό πια, αν πάρεις αναλογική κάρτα τηλεόρασης για το PC όπου να 'ναι θα είναι άχρηστη από μόνη της.

GeorgeK
18-09-08, 22:24
Να συμπληρώσω και γω , πως το να πάρεις μια μεγαλύτερη οθόνη δεν σημαίνει και καλύτερη ανάλυση . Πχ η δική μου ειναι 22 και υπαρχουν 19αρες με την ίδια ανάλυση .

Κάτι αλλο να προσέξεις είναι να έχει DVI . Εχει διαφορά από το απλό σήμα