PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το Ιντενρνετ



lef-p
20-09-08, 11:47
Καλημέρα Forum .Το τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα με το ίντερνετ ενώ μπαίνει στο ίντερνετ..γενικά σε μερικές σελίδες δεν μπαίνει καθόλου..όπως για παράδειγμα το google η το facebook το yahoo..ενώ όλες στις υπόλοιπες κανένα πρόβλημα...έχω 2 antivirus to AVG και το NORTON και κάνω συνέχεια scan αλλά τίποτα..ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι αυτό??
Α παρεπιπτώντος δοκίμασα να απενεργοποιήσω και τα 2 antivirus σε περίπτωση που αυτά μπλοκάρανε τις σελίδες αλλά και πάλι.

babisko
20-09-08, 13:04
Δεν πετάς καλύτερα το Norton στα σκουπίδια;

electrifier
20-09-08, 13:40
Παίζει να μην είναι καν δικό σου πρόβλημα αλλά των DNS servers που σου δίνουν τις IPs για κάθε domain. Φαίνεται υπερβολικό, αλλά εμένα έτσι μου φαίνεται δεδομένου πως είναι συχνό πρόβλημα τον τελευταίο καιρό, το ακού και από άλλους. Δοκίμασε να μπεις από άλλο φυλλομετρητή να το σιγουρέψεις, έπειτα να κάνεις ένα restart στο modem σου μπας και δεις διαφορά.

Πέρα κι άσχετα από τα παραπάνω, έχεις ένα πολύ καλό (το free ελπίζω) antivirus το AVG που όμως επιβαρύνει την ταχύτητα του συστήματος μερικές φορές κι ένα άλλο, πως το είπες, Norton... που όπως είπε και ο babisko είναι για τα μπάζα (επίσης επιβαρυντικό για το σύστημα) και καλύτερα να το ξεφορτωθείς...

JIMKAF
20-09-08, 16:39
Το AVG είναι το Αvast;

babisko
20-09-08, 17:55
Το AVG είναι το Αvast;

Όχι, είναι διαφορετικά.

Avast (http://www.avast.com/)AVG (http://free.avg.com/)

lef-p
20-09-08, 23:43
πράγματι το Νορτον είναι βαρύ..απλά με παραξενεύει το γεγονός ότι μόλις αλλάζω χρήστη(επειδή έχω και τον αδερφό μου στο ίδιο μηχάνημα) δια μαγείας το πρόβλημα λύνεται..όταν λές φυλλομετρητή εννοείς......

electrifier
21-09-08, 02:16
..όταν λές φυλλομετρητή εννοείς...browser = φυλλομετρητής στα ελληνικά


..απλά με παραξενεύει το γεγονός ότι μόλις αλλάζω χρήστη(επειδή έχω και τον αδερφό μου στο ίδιο μηχάνημα) δια μαγείας το πρόβλημα λύνεται...Χμμ, αφού συμβαίνει αυτό τότε δεν είναι τυχαίο. Απ'ότι φαίνεται κάποιο πρόγραμμα σου μπλοκάρει αυτά τα sites. Τα Norton κι AVG τρέχουν και στο λογαριασμό χρήστη του αδερφού σου? Το AVG είναι το free edition? Το Norton ποιό ακριβώς πρόγραμμα είναι? Internet security ή κάτι τέτοιο? Κάτι μου λέει πως το Norton την κάνει τη ματσαραγκιά...

moutoulos
21-09-08, 07:56
Μόνο και μόνο που έχεις δυο antivirus, αυτό απο μόνο του αποτελεί
πρόβλημα, και ειδικά αν πρόκειται για Norton :laugh:.
Απεγκατέστησέ το πρώτα, και μετά εδώ είμαστε πάλι ...

electrifier
21-09-08, 08:31
Μόνο και μόνο που έχεις δυο antivirus, αυτό απο μόνο του αποτελεί πρόβλημα
Δεν είναι αναγκαίο αυτό, μπορείς να έχεις όσα antivirus θέλεις, αρκεί μόνο ένα από αυτά να έχει ενεργοποιημένη τη live προστασία. Με τα υπόλοιπα μπορείς απλά να κάνεις χειροκίνητους επανελέγχους όπου αμφιβάλεις. Για hardcore καταστάσεις αλλά γίνεται.

skkostas
21-09-08, 19:09
Λοιπόν για να σωθείς κανε uninstall norton(Γ.T.Π.) και AVG(σου λέει κάτι το βρίσκω για ΙΟ τον εαυτό μου??)

κατά τα άλλα βάλε NOD32 και μετά πες μου αν έχεις prob εμένα μου φαίνεται σαν πρόβλημα του norton...κανε και clean την registry

lef-p
22-09-08, 00:58
Για να δούμε..θα βάλω το Nod αλλά γιατί να έχω εγώ πρόβλημα και όχι και ο άλλος χρήστης..το λογικό θα ήταν να μην έχουμε και οι 2...αλλά στη φάση που είμαι δεν χάνω και τίποτα..κανένα καλό προγραμματάκι για Reg Clean ξέρει κανείς?

lef-p
22-09-08, 01:01
electrifier (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=34428) αυτό το tesla coil που έχεις στη φωτό δεν πιστεύω να το έχεις φτιάξει εσύ..για αυτό έχει πρόβλημα η ΔΕΗ με το δίκτυο και "καλά" και κοπανάνε τις τιμές..χα χα.

lef-p
22-09-08, 01:18
A όσο για πρίν ναι το AVG είναι το Free..φοιτηταί είμαστε που λεφτά για προγράμματα,xa xa..το Norton είναι το Internet security 2008. Άσχετο αλλά αυτός ο Tέσλα μεγάλη μορφή και σπουδαίος επιστήμονας..κρίμα που πέθανε μόνος και ξεχασμένος σε ένα φτηνό ξενοδοχείο..Αν ζούσε ακόμα τώρα τα nanopiezotronics θα τα βλέπαμε και θα γελάγαμε..η αυτό η θα είχαμε επιταγχύνει την καταστροφή του πλανήτη σε χρόνο dt.Τόσα πειράματα και τόσες γνώσεις πώς και δεν έκανε τίποτα να διατηρηθεί στη ζωή εις τους αιώνες??

electrifier
22-09-08, 03:20
αυτό το tesla coil που έχεις στη φωτό δεν πιστεύω να το έχεις φτιάξει εσύ..Όχι, αλλά πολύ θα το θελα να είχα χρόνο και υλικά να ασχοληθώ σε μικρή κλίμακα. Η φωτό είναι από το διαδίκτυο. Όντως εντυπωσιακό. Ήξερα πως θα αρέσει, δεν το έβαλα τυχαία ως avatar, χε.


το Norton είναι το Internet security 2008.Καλά το υποψιάστηκα. Άρα εμπεριέχει λειτουργίες του στυλ "phishing protection" και κάτι τέτοιες μλς και κατά 99.99% είναι ο φταίχτης. Πέταξέ το το ρημάδι και ξέχασε τελείως το όνομα Norton πια. Μέχρι το 2003 έβγαζε αξιόλογα προϊόντα, τώρα είναι... μην πω, μόνο για τα χαζά αμερικανάκια "Norton τάχα μου τάχα μου" είναι όχι για εμάς. Ακόμα και το Ghost το χάλασε από μια έκδοση και μετά (αντ'αυτού, βλ. Acronis True Image, εγγύηση).