PDA

Επιστροφή στο Forum : Α λε ρετουρ



Abello
24-09-08, 00:54
Καλησπερα φιλοι μου....!Μπορει καποιος παρακαλω να μου σχεδιασει το κυκλωμα 2 διακοπτων Α λε ρετουρ???

FM1
24-09-08, 01:36
Φίλος αυτό είναι το κύκλωμα για αλέ-ρετούρ..τα δύο κυκλάκια είναι οι διακόπτες απλού πόλου διπλής δράσης..τα βελάκια που φαίνονται είναι οι μεταγώμενες επαφές των δύο διακοπτών!.Προσοχή όμως στην συνδεσμολογία!:wiink:

GeorgeK
24-09-08, 10:40
Στην ουσία με το αλε ρετουρ υλοποιούμε την λογική της πύλης XOR .

dimitris_p
24-09-08, 14:18
μονο να πουμε του φιλου για να μην μπερδευτεί οτι στης μεσαίες επαφές του διακόπτη στον ένα βάζουμε την φαση και στον αλλο την επιστροφη απο το φως.μια και στο σχεδιαγραμα δεν ξεχωριζει.

Nemmesis
24-09-08, 15:03
μονο να πουμε του φιλου για να μην μπερδευτεί οτι στης μεσαίες επαφές του διακόπτη στον ένα βάζουμε την φαση και στον αλλο την επιστροφη απο το φως.μια και στο σχεδιαγραμα δεν ξεχωριζει.

εγω θα ελεγα οτι μια χαρα ξεχωριζει... αλλα τεσπα οπως θελετε :)

dimitris_p
24-09-08, 16:36
ναι έχει βάλει ο φίλος ενα βελάκι που υποτιθεται αυτη είναι η κεντρική επαφή.μπορεί να μπερδευτεί ομως ενας ασχετος. tespa σορρυ για την παρατηρηση..

Abello
24-09-08, 17:37
ναι έχει βάλει ο φίλος ενα βελάκι που υποτιθεται αυτη είναι η κεντρική επαφή.μπορεί να μπερδευτεί ομως ενας ασχετος. tespa σορρυ για την παρατηρηση..


Ευχαριστω πολυ για το σχεδιακι....:biggrin: φιλε μου dimitris_p τι εννοεις γιατι δεν σε καταλαβαινω????τι εννοεις κετρικη επαφη???? Common?

dimitris_p
25-09-08, 01:27
Ευχαριστω πολυ για το σχεδιακι....:biggrin: φιλε μου dimitris_p τι εννοεις γιατι δεν σε καταλαβαινω????τι εννοεις κετρικη επαφη???? Common?

Kαλα κινέζικα τα γραφω?:biggrin: εννοώ αν πάρεις στα χέρια σου ενα διακοπτη αλε-ρετουρ ακραιο θα δεις οτι εχει συνολο 3 επαφες για να βαλεις τα καλωδια.Στην μεσαια απο απο αυτες, ειναι αυτη που κανει την εναλαγη μεταξυ των αλλων 2.ποτε στην μια ποτε στην αλλη.αυτο εννωουσα.

Ηλιας Α
25-12-10, 18:10
[QUOTE=FM1;281926]Φίλος .....
Από λάθος εκτίμηση του χρόνου εγγράφει το οποίο και το αναιρώ

Nemmesis
25-12-10, 19:40
Σωστός ο παίχτης σαν ιδέα, αλλά το σχέδιο ταιριάζει περισσότερο σε μπακαλοδευτέρι.


Χρονια πολλα. Καλα Χριστουγεννα.. αλλα που το ξεθαψες το θεμα? 1.5 χρονος εχει περασει..

Ηλιας Α
25-12-10, 19:56
Χρονια πολλα. Καλα Χριστουγεννα.. αλλα που το ξεθαψες το θεμα? 1.5 χρονος εχει περασει..
Συγνώμη, αν δεν κάνω λάθος το είδα για << φρέσκο >> κατόπιν αυτού το αναιρώ ως άκαιρο και μόνο

xifis
25-12-10, 20:03
α τουτ αλλερ. xoumor...xoumor... :P