PDA

Επιστροφή στο Forum : plc και ελεγχος μηχανων



elbalatso
26-09-08, 06:32
φιλοι μου ειμαι καινουργιος στο forum και ζητω σαν αρχαριος στα plc την πολυτιμη βοηθεια σας.εχω να κανω καλωδιωση plc και δημιουργια προγραμματος scada για ελεγχο ο οποιος θα περιλαμβανει:
1. AC κινητήρας συνδέεται στο δίκτυο, ξεκινάει με συνδεσμολογία αστέρα-τριγώνου και στρέφει γεννήτρια με 2940 στροφές το λεπτό.
2. παραλληλισμος Συγχρονης Μηχανης με το δίκτυο

οποιος μπορει να βοηθησει ας μου στειλει....
φιλοι μου ακομη και πληροφοριες για βιβλια που νπορω να διαβασω θα μου ηταν χρησιμα.....
πως υπολογιζω ποσα plc θα χρειαστω για την διαταξη μου?φανταστειτε εχω 3 παροχες να κανω....

billtech
26-09-08, 12:08
καταρχας καλος ορισες.
φιλε μου εγω μπορω να σε βοηθεισω οσο μπορω και γνωριζω στο θεμα προγραμματισμου.ειμαι αρκετα καλος γνωστης των PLC S7-200 της siemens αλλα δεν μπορω να σε βοηθησω στο κυκλωμα που θες να κανεις γιατι νομιζω αυτα ειναι στο τομεα του ηλεκτρολογου.και εγω ειμαι στο τομεα της ηλεκτρονικης.αν θες καποια βοηθεια στο προγραμματισμο και μπορω ευχαριστως.αν και νομιζω καλυτερα ειναι να βαλεις και αλλες πληροφοριες για αυτο που θες να κανεις.
καλη επιτυχια!!

lbak
05-10-08, 21:58
Καλωςορισες.
Για τη συνδεση του μοτερ σε Αστερα-Τριγωνο θα βρεις πληροφοριες σε βιβλια για κινητηρες.Περιεχονται αναλυτικες πληροφοριες το πως συνδεονται.
Τι ακριβως θες να κανεις;
PLC χρειαζεσαι 1 με 2 εξοδους.Το SCADA γιατι το εμπλεκεις στην ιστορια;
Υπαρχει ηδη εηκατασταση στην οποια θα το προσαρμοσεις η ειναι καινουργια;
Για τις στροφες της γεννητριας δεν χρειαζετει να ανησυχεις.
Προφανως απο οτι καταλαβα το μοτερ θα στρεφει την γεννητρια.
Το PLC τι τυπος θα ειναι;
Δωσε αναλυτικες πληροφοειες για την εγκατασταση.

soulhealer
07-10-08, 00:46
φίλε μου θα χρειαστείς οπωσδήποτε 3 ρελε.. ένα γραμμής ένα αστέρα κι ένα τριγώνου..
σαφώς μια ασφάλεια και ένα θερμικό.. (όλα αυτά για το ισχύος)
τώρα για τον αυτοματισμό μπορείσ να βάλεις το plc το οποίο να έχει μητρική -τροφοδοτικό οπωσδήποτε και κάρτα εισόδων εξόδων.. ηλ.μανδαλώσεις μπορείς να κάνεις μέσα στο plc ή και με καλωδιώσεις εξωτερικά..
τώρα ανάλογα τι εισόδοθς θα έχεις ανάλογη κάρτα να πάρεις (αναλογική ή ψηφιακή) αυτά βέβαια πολύ γενικά και αόριστα γιατί γενικά και αόριστα πλανόταν η ερώτησή σου

elbalatso
08-10-08, 12:42
φιλοι μου περαν της συνδεσμολογιας που θα κανω . . . καλουμαι να φτιαξω ενα προγραμμα σε lad που να ελεγχει καποια πραγματα κ το πιο σοβαρο της εργασιας - προγραμματος μου ειναι ο ελεγχος για παραλληλισμο μιας μηχανης με το δικτυο....

αν καποιος εχει να προτεινει κατι ας μου στειλει email στο elbalatso@yahoo.gr (elbalatso@yahoo.gr) ....η ολη εφαρμογη - ελεγχος ειναι πολυ δελεαστικο θεμα