PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυτής ηλεκτρικής κιθάρας



Τρελός Επιστήμονας
26-09-08, 22:01
Πρόσφατα κατασκεύασα με την τρελοπαρέα μου έναν ενισχυτή για ηλεκτρική κιθάρα. Η πρωτοτυπία της κατασκευής είναι ότι τα βασικά υλικά προέρχονται από ένα παλιό διαμορφωτή μεσαίων κυμάτων. Ο σταθμός λειτουργούσε στην Κάρυστο την εποχή του '70-'80 και από τότε περιέπεσε σε αχρηστία. Ο πομπός, ο διαμορφωτής και ένας δέκτης βρέθηκαν εγκαταλελειμμένοι σε ένα υπόγειο και είχαν αρκετές φθορές από την υγρασία. Χρησιμοποιώντας τα περισσότερα παλιά υλικά καθώς και καινούρια όπου χρειάστηκε και πάνω σε καινούριο σασί κατασκευάστηκε ο ενισχυτής που βλέπετε στις φωτογραφίες.
Η τελική του βαθμίδα αποτελείται από δυο λυχνίες 807 στα 650V σε τάξη λειτουργίας ΑΒ2. Η ισχύς του είναι 65W (έπρεπε να δίνει 80W αλλά ο μετασχηματιστής εξόδου προοριζόταν μάλλον για EL34). Η απόκριση συχνότητας είναι 40Hz - 15kHz, Δεν είναι ό,τι καλύτερο (είναι ο χειρότερος λαμπάτος που κατασκεύασα!) και οφείλεται κυρίως στις αδυναμίες του μετασχηματιστή οδήγησης τον οποίο θέλαμε να αξιοποιήσουμε. Η χαμηλότερη νότα της ηλ. κιθάρας είναι το ΜΙ μπάσο (88Hz) και έτσι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Ο ενισχυτής όμως δεν είναι κατάλληλος για ηλεκτρικό μπάσο που η χαμηλότερη νότα του είναι μια οκτάβα πιο κάτω.
Εξ αιτίας της χρήσης παλιών υλικών που προέρχονται ουσιαστικά από τα σκουπίδια, ο ενισχυτής ονομάστηκε Freegan 65 από το νέο κοινωνικό κίνημα των Freegans (άνθρωποι που αρνούνται τον καταναλωτισμό και τρέφονται από τα ληγμένα τρόφιμα των σουπερμάρκετ που πετιούνται στα σκουπίδια). Ακολουθούν σχέδια και φωτογραφίες.


Υ.Γ. Αστειεύομαι όταν λέω ότι είναι ο χειρότερος ενισχυτής, δουλεύει καλά και όταν η ροκ μπάντα τον δοκιμάσει, θα σας γράψω νέα.

Για το κίνημα των Freegans μπορείτε να δείτε εδώ:
http://freegan.info/

και στην ελληνική γλώσσα εδώ:
http://www.ecogreens.gr/gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2931&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Τρελός Επιστήμονας
26-09-08, 22:05
Δυστυχώς δεν πρόλαβα να βγάλω φωτογραφίες από την αρχική κατασκευή για να δείτε πώς ήταν το πρωτότυπο. Μπορεί όμως να βγάλουμε φωτογραφίες τον πομπό και να τις ανεβάσω για σύγκριση. Ακολουθούν και άλλες φωτογραφίες από λίγο διαφορετική γωνία λήψης. Ο μετασχηματιστής εξόδου έπρεπε να έχει αντίσταση πρωτεύοντος 6,9kΩ αλλά ήταν κατασκευασμένος για προσαρμογή αντιστάσεων 4kΩ/4Ω οπότε συμπεριφέρθηκε σαν 8kΩ/8Ω (με φορτίο εξόδου 8Ω). Γι αυτό το λόγο έχουμε και μικρότερη ισχύ εξόδου.

JIMKAF
26-09-08, 22:28
Μπράβο δάσκαλε!!!:thumbup:=D>
Τον περίμενα! Εξαιρετική δουλεία.
Έχετε χρησιμοποιήσει κόσες;
Οι φίλοι οι μουσικοί τι είπαν πως τους φάνηκε ο ήχος;

Τρελός Επιστήμονας
26-09-08, 22:36
Οι κόσες που βλέπετε έχουν μορφή πλακέτας με ακροδέκτες και προέρχονται από τον παλιό ενισχυτή. Σε δικές μου δοκιμές έπαιξε καλά χωρίς βόμβους, με ένα πολύ ελαφρό φύσημα (μάλλον από τις zeners της πόλωσης) αλλά δεν τον δοκιμάσαμε ακόμη σε επαγγελματικό ηχείο. Το καλό είναι ότι λόγω της λειτουργίας σε τάξη ΑΒ2, ψαλιδίζει πολύ ομαλά, πράγμα καλό για την ηλεκτρική κιθάρα. Μένει να κατασκευαστεί το ξύλινο κουτί που μάλλον θα ξεκινήσει αύριο. Όταν τελειώσει το κουτί, θα ανεβάσω και άλλες φωτογραφίες. Ο ενισχυτής θα μεταφερθεί στην Κάρυστο για τις ανάγκες του ερασιτεχνικού συγκροτήματος Cavodoros Blue Band.

JIMKAF
26-09-08, 22:39
Γιατί να τον φέρνουμε στο σημείο να ψαλιδίσει έστω και ομαλά;

Τρελός Επιστήμονας
26-09-08, 22:40
Γιατί οι ροκάδες έχουν την τάση να παίζουν δυνατά. Οι τρανζιστορικοί ενισχυτές, όταν οδηγούνται στα όρια, ψαλιδίζουν απότομα και βγάζουν άσχημο ήχο.

jan41
26-09-08, 22:45
Μαρεσουν οι αναδρασεις στην βαθμιδα εξοδου και στην οδηγητρια!
Ποσα db ειναι περιπου???:-({|=

Τρελός Επιστήμονας
26-09-08, 22:46
Γύρω στα 3-4 dB στην έξοδο. Αν βάλω παραπάνω ανάδραση, ταλαντώνει λόγω κακού μετασχηματιστή driver. Στην οδήγηση δεν θυμάμαι ακριβώς, είναι αρκετά περισσότερο και με τη βοήθεια του πυκνωτή 33nF διορθώνει εν μέρει την κάτω συχνότητα αποκοπής του μ/σ οδήγησης.

Υ.Γ. Γιάννη, μου χαρίζεις τη γάτα σου; Την ανταλλάσσεις με ένα κεραμιδόγατο;

JIMKAF
26-09-08, 22:46
Το θέμα είναι γιατί και εγώ δυνατά μ'αρέσει να ακούω να έχουμε ενισχυτές που όσο δυνατά και αν τους χρησιμοποιήσουμε (στα ανεχτά όρια... να έχουμε και πιστότητα για να ακούσουμε σωστά τη μουσική...) να μην ψαλιδίζουν. Αυτό είναι το θέμα.

Τρελός Επιστήμονας
26-09-08, 22:55
Το θέμα είναι γιατί και εγώ δυνατά μ'αρέσει να ακούω να έχουμε ενισχυτές που όσο δυνατά και αν τους χρησιμοποιήσουμε (στα ανεχτά όρια... να έχουμε και πιστότητα για να ακούσουμε σωστά τη μουσική...) να μην ψαλιδίζουν. Αυτό είναι το θέμα.


Συμφωνώ απολύτως. Και δεν είμαι ροκάς!

jan41
26-09-08, 23:00
Συμφωνώ απολύτως. Και δεν είμαι ροκάς!
Ναι,,αλλα παιζεις κιθαρα...:saad::001_tt2:

Τρελός Επιστήμονας
26-09-08, 23:03
Ποιος παίζει κιθάρα;;; Αν παίζω εγώ κιθάρα... τύφλα νά 'χει ο Segovia...

JIMKAF
26-09-08, 23:03
Εγώ κύριε Δημήτρη ακούω τα πάντα εκτός από σκυλάδικα και όλα αυτά τα απαίσια bit που παίζουν στα clubs (electro, trance, rave κ.τ.λ.). Έχω προτίμηση στο παλιό κλασσικό ροκ, στην τζάζ και στη ρέγγε καθώς και στα ζεϊμπέκικα...
Περί ορέξεως...

jan41
26-09-08, 23:10
ΔΗΜΗΤΡΗ πες μου αν θεs για το contact bias..:confused1:

Τρελός Επιστήμονας
26-09-08, 23:12
Τώρα πάω να... παίξω κιθάρα! Καληνύχτα, θα τα πούμε αύριο...

jan41
26-09-08, 23:16
:001_rolleyes:

IOANNIS
27-09-08, 01:37
συγχαρητηρια και απο μενα!!! :) αψογη κατασκευη!!!!!!!

PCMan
27-09-08, 01:49
Όταν λέτε ότι "ψαλιδίζει" τι εννοείτε?

Τρελός Επιστήμονας
27-09-08, 09:29
Όταν ο ενισχυτής λειτουργεί στη μέγιστη ισχύ (ή λίγο περισσότερο) και οδηγείται με ημιτονικό σήμα από γεννήτρια, αν δούμε την κυματομορφή στον παλμογράφο, η κορυφή της είναι "ισοπεδωμένη" αντί να είναι η κανονική κορυφή του ημιτονοειδούς σήματος. Στον ενισχυτή αυτό η "ισοπέδωση" (ψαλιδισμός είναι ο όρος) γίνεται σιγά-σιγά καθώς η ισχύς φθάνει στο ανώτατο όριο και όχι απότομα., Αυτή τη στιγμή δεν έχω φωτογραφίες από τα παλμογραφήματα αλλά, αν μπορέσω, θα τις ανεβάσω.

Η ιστοσελίδα του συγκροτήματος με φωτογραφίες από παραστάσεις:
http://www.cavodoros.4t.com/index.html

JIMKAF
27-09-08, 11:56
Κύριε Δημήτρη μια ερώτηση: Το τροφοδοτικό του ενισχυτή πόσο ευθύ συνεχές ρεύμα δίνει; Υπάρχει κυμάτωση ή προσεγγίζει την τέλεια ευθεία; (Αν μπορεί να υπάρξει τέλεια ευθεία...).

Τρελός Επιστήμονας
27-09-08, 12:18
Δεν μέτρησα την κυμάτωση, πάντως δεν παρουσιάζει προβλήματα. Αν κάνω όλες τις δυνατές μετρήσεις χρειάζομαι αρκετό χρόνο και δεν έχει νόημα παρά μόνο θεωρητικά.

JIMKAF
27-09-08, 12:32
Ε καλά βέβαια μόνο σε θεωρητική βάση, πάντως από τα ελάχιστα που ξέρω ένα από τα πιο σημαντικό σε έναν ενισχυτή είναι το τροφοδοτικό να βγάζει όσο το δυνατό λιγότερη κυμάτωση.

Τρελός Επιστήμονας
29-09-08, 12:39
Να προσθέσω δυο αλλαγές που έγιναν: Τα καλωδιάκια που συνδέουν την προενισχύτρια (ECC83) με τις υποδοχές των εισόδων αντικαταστάθηκαν με ομοαξονικά (στη φωτογραφία φαίνονται ως συνεστραμμένα) και στο θεωρητικό σχέδιο του ενισχυτή (Freegan_65_sch) έγιναν κάποιες διορθώσεις. Σύντομα θα ανέβουν φωτογραφίες του ξύλινου κουτιού, μόλις τελειώσει.

itta-vitta
30-09-08, 13:02
Μου άρεσε κι εμένα πολύ η κατασκευή του.
Δημήτρη η τάση υπό φορτίο πόση είναι; Μιλάω για τα 650 βολτ.

Τρελός Επιστήμονας
30-09-08, 19:47
Υπό φορτίο είναι 650 βολτ γιατί το εργαστήριο περιελίξεων που τον τύλιξα τον έκανε μεγαλύτερο από τις προδιαγραφές που είχα δώσει. Είχα υπολογίσει περίπου 240 βατ και η κατασκευή έγινε γιο 320 βατ περίπου. Εν κενώ η τάση είναι περίπου 720 βολτ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν παίρνω ολόκληρη τη διαθέσιμη ισχύ από τις λυχνίες γιατί α) ο μετασχηματιστής εξόδου δεν είναι σωστά υπολογισμένος και β) παρουσιάζει μεγάλη αντίσταση στο δευτερεύον (1Ω) διότι έχει και άλλο τύλιγμα 100 βολτ γραμμής (τα τυλίγματα έγιναν με ψιλό σύρμα για να χωράνε). Μην ξεχνάμε ότι ο ενισχυτής είναι τεχνολογίας Freegan!!!

Τρελός Επιστήμονας
01-10-08, 16:22
Στις φωτογραφίες βλέπετε την κατασκευή του κουτιού του ενισχυτή. Έγινε από MDF 16 χιλιοστών και καλύφθηκε με ψιλή μοκέτα. Το σασί έχει διαστάσεις 50Χ25 εκατοστά και το κουτί είναι λίγο μεγαλύτερο ώστε να τον χωράει. Φαίνεται η φάση της συναρμολόγησης καθώς και της συγκόλλησης της μοκέτας με βενζινόκολλα. Στο πάνω μέρος του σασί υπάρχουν εσωτερικά ξύλα ώστε να δημιουργείται οδηγός και να μπορεί να μπαίνει και να βγαίνει συρταρωτά ο ενισχυτής. Το σασί θα βιδωθεί και στα πλευρικά ξύλα ώστε να μη μετακινείται.

Τρελός Επιστήμονας
01-10-08, 16:50
Σε αυτές τις φωτογραφίες βλέπετε την κατάσταση στην οποία βρέθηκαν ο πομπός και ο δέκτης. Ο πομπός είχε ένα μετασχηματιστή τροφοδοσίας ο οποίος βρέθηκε ξεχωριστά από το σασί και είχε βραχυκυκλωμένο πρωτεύον. Μάλλον θα πρέπει να αφαιρέθηκε όταν κάηκε.
Ο δέκτης είναι ένα ραδιόφωνο κατασκευής του ραδιοπειρα(ματισ)τή ο οποίος είχε κατασκευάσει και το σταθμό. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο κύριος αυτός δυστυχώς δεν ζει πια...
Το ραδιόφωνο μάλλον ήταν η πτυχιακή του εργασία στη σχολή ηλεκτρονικών και μάλλον πρέπει να το προμηθεύτηκε από το κατάστημα "Ακτίνιον". Αν και δεν υπάρχουν ετικέτες στα υλικά του δέκτη, μπορώ να αναγνωρίσω την τεχνοτροπία κατασκευής μετασχηματιστών του Νικολάου (βιοτεχνία "Βιονίκ"), συνιδιοκτήτη του "Ακτίνιον" (αδελφοί Νικολάου). Επίσης τους μετασχηματιστές IF ιαπωνικής προέλευσης που πωλούνταν τότε στο κατάστημα αυτό. Η κατασκευή πρέπει να είχε γίνει τη δεκαετία του 1970.
Ο πομπός λειτουργούσε με τις λυχνίες 6L6 (ταλάντωση) και 2Χ807 στην έξοδο. Ο μεταβλητός πυκνωτής εξόδου έχει μικρή χωρητικότητα (120 pF) και είναι ακατάλληλος για τα μεσαία κύματα. Οι μεταβλητοί πυκνωτές του ταλαντωτή του πομπού και του δέκτη ήταν κατεστραμμένοι.
Ο δέκτης λειτουργούσε με τις λυχνίες ECH81, EF89, EBC81, και EL84 και είχε λήψη μεσαίων - βραχέων.

JIMKAF
01-10-08, 16:56
Κύριε Δημήτρη μπράβο εξαιρετική δουλεία!
Γιατί δεν βάζεται μοκέτα και στο εσωτερικό του κουτιού; Να γίνει πιο ομοιόμορφο; Μπορεί να το έχετε και σχέδιο δεν ξέρω.

Τρελός Επιστήμονας
01-10-08, 17:00
Το εσωτερικό θα βαφτεί μαύρο ώστε να φαίνεται πιο ωραίο όταν θα τοποθετηθεί μπροστά η διάτρητη λαμαρίνα. Όταν τελειώσει η κατασκευή, θα μπει και ανεμιστηράκι 24 βολτ (Freegan και αυτό) βγαλμένο από παλιό μηχάνημα. Έπονται και άλλες φωτογραφίες.

http://www.cavodoros.4t.com/index.html

Antonis12
02-10-08, 09:42
Την κατασκευη αυτού του δέκτη τήν έχω μέ λεπτομέρειες από τόν μικρό επιστήμονα γύρω στό 1981.Εάν την θέλει κανείς έχω σκάνερ αλλά θέλω οδηγίες γιά τό ανέβασμα.

Τρελός Επιστήμονας
24-10-08, 23:18
Ο ενισχυτής έχει ουσιαστικά τελειώσει και το μόνο που απομένει είναι να γραφτεί η "μάρκα" του (Freegan 65) και οι λειτουργίες των κουμπιών του (καλλιτεχνική δουλειά). Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες από τα τελευταία στάδια της συναρμολόγησης και της τοποθέτησης του ενισχυτή μέσα στο κουτί. Εικονίζεται ο Τρελός Επιστήμονας να εργάζεται σημαδεύοντας τις τρύπες στερέωσης με το κεφάλι μέσα στο κουτί...

Τρελός Επιστήμονας
10-11-08, 22:11
Λοιπόν, φίλοι μου, ο ενισχυτής έπαιξε στο studio της μπάντας στην Κάρυστο την εβδομάδα που μας πέρασε και τα αποτελέσματα ήταν άριστα! Από ισχύ ήταν περισσότερο από επαρκής και από χροιά ήχου ήταν πάρα πολύ καλός. Ο θόρυβος στα μεγάφωνα ήταν ελάχιστος και η λειτουργία του γενικά πολύ σταθερή. Έπονται και φωτογραφίες της ολοκληρωμένης κατασκευής με τα ταμπελάκια από πλεξιγκλάς βιδωμένα στην πρόσοψη του ενισχυτή. Ο φίλος μου ο κιθαρίστας της μπάντας είναι πλέον μέλος του "Ηλεκτρονικά" και θα σας γράψει τις εντυπώσεις του.

jan41
11-11-08, 00:33
Μπραβο!!!!!!!!!!!!!!!!!1:001_unsure:

Τρελός Επιστήμονας
11-11-08, 09:29
Ευχαριστώ, Γιάννη, είχα κάποιες αμφιβολίες σχετικά με την κάπως περιορισμένη απόκριση του ενισχυτή στα μπάσα, εξαιτίας του παλιού μετασχηματιστή οδήγησης που είναι λίγο ελλιπής στις χαμηλές, αλλά τώρα δεν υπάρχουν πια αμφιβολίες. Οι δοκιμές ήταν απόλυτα ικανοποιητικές. Ακόμη περιμένω τον κιθαρίστα της μπάντας να γράψει τις εντυπώσεις του, εξάλλου μου το υποσχέθηκε. Μάλλον τον έφαγαν οι σάρακες...
Σε λίγο καιρό θα ανέβει και η μετατροπή ενός άλλου ενισχυτή που χρησιμοποιεί η μπάντα, συγκεκριμένα ενός παλιού λαμπάτου Philips EL6400 με λυχνίες EL81 στην έξοδο. Κιθαρίστα, περιμένω τα σχόλιά σου και τις φωτογραφίες για να τις ανεβάσω...

fender
11-11-08, 22:00
Φίλε Δημήτρη καλησπέρα
Το δοκίμασα στο studio πήγε πολύ καλά.
Δοκιμές
1 Δοκιμή 2 celestion 12ιντσα με fender strat του 78 μονοπινικούς μαγνήτες
2 Δοκιμή 2 celestion 12ιντσα με Ibanez Mucisiam 74 διπλούς μαγνήτες
εδώ έκανε και overdrive
3 Δοκιμή 4 celestion 12ιντσα mic
4 Δοκιμή 4 celestion 12ιντσα mic μέσω κονσόλας
5 Δοκιμή 4 celestion 12ιντσα με fender μέσω πεταλιέρας
σε blues , funky.
Ο ενισχυτής έπαιζε 4 ώρες χωρίς το παραμικρό πρόβλημα
Φιλε συνχαρητήρια ξανά για τον κόπο σου
Σκοπέυω τελικά μετά τις δοκιμές να παραγείλω καμπίνα με 4 12ιντσα
για να πάρη την τιμητική του θέση στο Studio

jan41
11-11-08, 23:13
!!!!!:-({|=

fender
19-11-08, 22:53
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g412a_vintage.htm και το ηχείο του

Τρελός Επιστήμονας
21-11-08, 12:24
Ωραίο το ηχείο, Ανδρέα. Μάλλον είναι διπλοκαλωδιωμένο (πες μου όταν το πάρεις) με μονάδες των 16Ω που παραλληλίζονται ή συνδέονται και ανεξάρτητα. Σύνδεσέ τες παράλληλα ώστε η ισοδύναμη αντίσταση να είναι 8Ω. Στείλε μου τις τελικές φωτογραφίες ώστε να ολοκληρωθεί η παρουσίαση. Σύντομα θα ανέβει και η μετατροπή που έγινε στη "φάκα". Ποντίκια κρυφτείτε στις τρύπες σας!!!

http://www.cavodoros.4t.com/index.html

lynx
21-11-08, 13:12
WOW! φοβερο! :w00t:

2 ερωτησεις...

πως λεγονται τα μαυρα λαστιχακια που εχεις βαλει στις τρυπες
που περνανε τα καλωδια? και που τα βρισκεις?

την διατρητη λαμαρινα εσυ την εβαψες ετσι?

Τρελός Επιστήμονας
21-11-08, 22:22
Τα λαστιχάκια ονομάζονται λαστιχάκια διελεύσεως και υπάρχουν στα καταστήματα ηλεκτρονικών. Με αυτά δεν γδέρνεται το καλώδιο και κάνουν επιπλέον μόνωση. Το σασί είναι από αλουμίνιο 2 χιλιοστών, κατασκευάστηκε σε μηχανουργείο και βάφτηκε ως εξής: Πρώτα έγιναν οι τρύπες για τους μετασχηματιστές και τις λυχνίες καθώς και οι περισσότερες μικρές τρύπες για τα λαστιχάκια και τις βίδες. Έπειτα, αφού γυαλοχαρτίστηκε και καθαρίστηκε, περάστηκε πρώτα (με ένα μικρό ρολό) δυο χέρια κίτρινο αστάρι 2 συστατικών (Wash Primer). Πέρασα πρώτα το πρώτο χέρι και αφού στέγνωσε, το γυαλοχάρτισα με ντουκόχαρτο Νο 220 και έπειτα πέρασα το δεύτερο χέρι και το γυαλοχάρτισα και αυτό. Την επόμενη ημέρα, αφού είχε στεγνώσει, το πέρασα 2 χέρια χρώμα σε σπρέι. Το σπρέι ήταν μάρκας Motip (ολλανδικό) σφυρήλατο ανθρακί. Αυτό το σπρέι μυρίζει άσχημα και αργεί να στεγνώσει αλλά κάνει καλό φινίρισμα. Μετά από 2 ημέρες έγινε η τοποθέτηση των υλικών και η συναρμολόγηση. Η διάτρητη λαμαρίνα βάφτηκε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

Υ.Γ. Υπομονή, σε λίγο έρχεται η "φάκα". Ποντίκια κρυφτείτε στις τρύπες σας, θα ξεκουφαθείτε!


Επιτέλους, ήρθε η "φάκα"!!! http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43371

Τρελός Επιστήμονας
29-11-08, 11:00
Ο φίλος μου ο fender μου έστειλε φωτογραφίες από το studio του στην Κάρυστο όπου κάνει πρόβες η φοβερή και κορυφαία ερασιτεχνική μπλουζ μπάντα cavodoro blue band! Όλοι οι λαμπάτοι ενισχυτές έχουν περάσει από το εργαστήριο του Τρελού Επιστήμονα και, είτε συντηρήθηκαν είτα μετασκευάστηκαν είτε κατασκευάστηκαν από την αρχή, όπως ο Freegan65. Υπάρχουν 5 ενισχυτές, ένας Behringer 550W, ένας Geloso 35W, ο Phlilps EL6400 (φάκα) και ένας Anax ελληνικής κατασκευής (αντίγραφο από Fender) και, φυσικά, ο Freegan, όλοι σε άριστη λειτουργική κατάσταση. Επίσης φαίνονται ηχεία για φωνή, κιθάρα και μπάσο με 12-ιντσα και 15-ιντσα μεγάφωνα Celestion, όλα κατασκευές του fender.
Γράφτηκαν και τοποθετήθηκαν και οι επιγραφές στον ενισχυτή, όπως φαίνεται και στη φωτογραφία. Προετοιμάστηκαν στο Word με μεγάλα γράμματα και οριζόντιο προσανατολισμό σελίδας και προσαρμόστηκαν στις διαστάσεις του κουτιού με διαδοχικές δοκιμές. Όταν τελείωσαν οι δοκιμές και τακτοποιήθηκαν οι αποστάσεις μεταξύ των επιγραφών (πχ Input1, Input2 κλπ) τυπώθηκαν σε εκτυπωτή laser και πλαστικοποιήθηκαν. Χρειάστηκαν δυο σειρές επιγραφών για να καλυφθεί όλο το μήκος. Έπειτα κόπηκαν στις κατάλληλες διαστάσεις και καλύφθηκαν με λωρίδα από Plexiglas μήκους 42 εκατοστών, πλάτους 3 εκατοστών και πάχους 3 χιλιοστών. Το Plexiglas στηρίχθηκε με βίδες στη διάτρητη λαμαρίνα με το πλαστικοποιημένο χαρτί τοποθετημένο σαν σάντουιτς ανάμεσα στη λαμαρίνα και στο Plexiglas.

costas81
29-11-08, 22:44
........πραγματικά Τρελός Επιστήμονας....τα λόγια είναι περιττά....!!

Nemmesis
30-11-08, 01:53
ωραιος :) αλλα βλεπω τρως πολλα αβγα ε?:001_tt2:

Τρελός Επιστήμονας
30-11-08, 19:08
Ναι, πρώτα τρώμε τα αυγά και έπειτα χρησιμοποιούμε τις αυγοθήκες για ηχομονωτικά. Περισσότερες πληροφορίες όμως από το φίλο μας fender ο οποίος οργάνωσε το studio και κατασκεύασε και τα ηχεία. Εγώ περιορίστηκα μόνο στους ενισχυτές. Σε λίγο θα ανεβάσω και το λαμπάτο ενισχυτή με τον οποίον ακούω μουσική εδώ και περισσότερα από 10 χρόνια.

Τρελός Επιστήμονας
31-12-08, 00:42
Ναι, πρώτα τρώμε τα αυγά και έπειτα χρησιμοποιούμε τις αυγοθήκες για ηχομονωτικά. Περισσότερες πληροφορίες όμως από το φίλο μας fender ο οποίος οργάνωσε το studio και κατασκεύασε και τα ηχεία. Εγώ περιορίστηκα μόνο στους ενισχυτές. Σε λίγο θα ανεβάσω και το λαμπάτο ενισχυτή με τον οποίον ακούω μουσική εδώ και περισσότερα από 10 χρόνια.

Αυτός είναι: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43470

lynx
31-12-08, 02:01
φοβερος! μου αρεσει πολυ ο ενισχυτης που εχεις κανει... ευχαριστουμε που μας εξηγησες πως εκανες τα ταμπελακια.... το περιμενες οτι θα ρωτουσαμε ε?

τα κουμπια ειναι φοβερα...που τα βρηκες? τα περισοτερα μαγαζια δεν εχουν στις μερες μας...ιδιαιτερα οταν θελεις παλαιου τυπου.

Οι αυγοθηκες θα μαθουμε πως ακριβως οφελουν αν οφελουν? ή απλα ειναι για να δινουν την εσθηση των σφουγαριων στα στουντιο? :001_unsure:

babisko
31-12-08, 08:32
Οι αυγοθηκες θα μαθουμε πως ακριβως οφελουν αν οφελουν? ή απλα ειναι για να δινουν την εσθηση των σφουγαριων στα στουντιο? :001_unsure:

Στην ηχομόνωση του studio.

Τρελός Επιστήμονας
31-12-08, 14:27
Οι αυγοθήκες είναι μια πολύ φθηνή και πρόχειρη λύση για ηχομόνωση ενός ερασιτεχνικού studio. Τα κουμπιά και οι διακόπτες πάρθηκαν από τον παλιό ενισχυτή και δεν νομίζω ότι μπορούν να βρεθούν εύκολα σήμερα.

tasos987
31-12-08, 19:06
επιτρεψτε μου να διαφωνησω εν μερει για την "ηχομονωση". Κυριως αυτο που κανουν ειναι να αποτρεπουν την ανακλαση του ηχου στις περιορισμενες διαστασεις ενος δωματιου αποκοπτωντας ετσι "αρμονικες" που σαν αποτελεσμα εχουν στα αφτια μας να φτανουν ηχοι διαφορετικοι απο αυτους που βγαζουν τα ηχεια.Συνηθως αρκουν μερικα κοματια πισω και απεναντι απο τα ηχεια αλα το ποσα και που εξαρταται απο το σχημα του δωματιου,την θεση μας σε αυτο,τη θεση των ηχειων,την επιπλωση του δωματιου και ουφ μια εκτων ημερων θα σκαναρω και ανεβασω εναν πληρη οδηγο για οσους ενδιαφερονται.:001_smile:
:001_smile::001_smile::Κ ΑΛ Η Χ Ρ Ο Ν Ι Α Σ Ε Ο Λ Ο Υ Σ :001_smile::001_smile::

Τρελός Επιστήμονας
31-12-08, 19:47
Ναι, τον θέλουμε αυτό τον οδηγό, θα είναι πολύ χρήσιμος σε όσους έχουν studiο. Χρόνια πολλά και ευτυχισμένο το νέο έτος που έρχεται!

staaronis3
01-01-09, 04:03
Σχετικά με τα κουμπιά που ρώτησε κάπιος, μου φένετε πως είχα δει διάφορα σε καταστήματα όπως thomann, musicstore κλπ.

@fender γιατί δεν του βάζεις μια πιο καλή καμπίνα πχ marshall, fender?

fender
04-01-09, 00:25
Καλησπέρα καλή χρονιά, το στούντιο είναι μια νοικιασμένη μονοκατοικία πάνω από 60 χρονών κτήριο με τοίχους από πέτρα γύρω στους 80 πόντους πρώην κατοικία του νεκροθάφτη της Καρύστου ο οποίος πέθανε!!!!!!!!!!!.
Βάλαμε αυγοθήκες λόγο κόστους πάνω από πλαστικό αεροπλάστ πριν από 7 χρόνια
που το νοικιάσαμε σαν την ποιο φθηνή λύση που βρήκαμε να φτιάξουμε λίγο το ήχο ειδικά για τα τύμπανα και να απομονώσουμε λίγο την υγρασία. Δεν έχουμε ιδιάιτερο πρόβλημα με το θόρυβο γενικά αφου τις περισσότερες φορές παίζουμε με ανοικτά παράθυρα οπότε συμβάλουμε καταλυτικά ''στην διατάραξη της κοινής ησυχίας στην γειτονιά''.
¨όσον αφορά το ηχείο δεν χρειάζομαι κάτι καλύτερο σαν μάρκα λόγω ότι το συγκεκριμένο που θέλω να πάρω ''φοράει'' 4 celestion που το κόστος αγοράς από μόνα τους σαν μεγάφωνα είναι περισσότερο από ότι όλο το ηχείο. Τα celestion τα έχω δοκιμάσει πάνω απο 15 χρόνια και είναι πολύ αξιόπιστα για τις ανάγκες μας. Όσο για τον freegan 27/12/08 έπαιζε 4 ώρες σε live bar στην Κάρυστο χωρίς κανένα πρόβλημα>>

tasos987
05-01-09, 00:16
Επανερχομαι με τον οδηγο που σας υποσχεθηκα:001_rolleyes:
http://rapidshare.com/files/179824844/Overdub_Vol_1__lowRes__EN.pdf
Καλες και κυριως ευηχες ηχογραφησεις:crying:

moutoulos
05-01-09, 00:33
Για κάποιο λόγο δεν ανοίγει το PDF ...

babisko
05-01-09, 08:42
Για κάποιο λόγο δεν ανοίγει το PDF ...

Σε εμένα ανοίγει κανονικότατα (με το Ελληνικό Acrobat reader 8.1.2 και με το αγγλικό Adobe Acrobat Professional 8.1).

Γρηγόρη, δοκίμασες να το ξανακατεβάσεις, ή μήπως ήρθε η ώρα να αναβαθμίσεις τον acrobat reader;

moutoulos
05-01-09, 08:56
:glare::glare::glare::glare:
Κάτι δε δουλεύει σωστά στο δικό μου "σύστημα" ...

Μπάμπη αυτό μου βγάζει ...
Έχω το Pro 8.

Τρελός Επιστήμονας
05-01-09, 14:00
Για κοιτάξτε εδώ: http://www.hlektronika.gr/files/index.php?act=view&id=247

moutoulos
05-01-09, 15:08
Δημήτρη πάλι διέπρεψες ... :ok: