PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο Πρώτος μου Πομποδέκτης



rafter
28-09-08, 16:56
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα-φοβερό το site και η θεωρία που έχει

Παιδιά εγώ δεν είμαι ραδιοερασιτέχνης, είμαι εθελοντής (δασικές φωτιές, μαζικές καταστροφές κ.α)

δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε καταλήξει να ακούμε τις συχνότητες των υπηρεσιών για να τρέχουμε να βοηθήσουμε όταν ακούμε σειρήνα για να ξέρουμε που πρέπει να πάμε-αλλιώς σιγά μην σε ειδοποιήσουν

τέλος πάντων αυτό είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα...


θέλω να κάνω 3 ερωτήσεις:

1) για την πυροσβεστική ξέρω πάνω κάτω τη συχνότητα, θα ήθελα μια βοήθεια για μια άλλη υπηρεσία: μήπως κάποιος έχει πέσει ποτέ στη συχνότητα της Πολιτικής προστασίας? (Κέντρο επιχειρήσεων ή κάτι τέτοιο?)

2) επειδή δεν παίζουν πολλά λεφτά και επειδή η μόνη εμπειρία μου είναι με τον vhf του οχήματος της ομάδας μας, θέλω να ξεκινήσω με κάτι φτηνό για αρχή

έχω δει τον yaesu vx-120

μπορώ με αυτόν να πιάνω αυτές τις συχνότητες?

3) έχω ένα μεγάλο μπέρδεμα:

ο υποτόνος χρειάζεται για να εκπέμπεις ή και για να λαμβάνεις?

πολύ απλά: αν ξέρω μια συχνότητα και την εισάγω στο πληκτρολόγιο, μπορώ να λαμβάνω ή χρειάζεται να ξέρω και υποτόνο?


Υ.Γ. πιστεύω πως αν πάρω ένα μηχάνημα και ασχοληθώ περισσότερο αυτό θα είναι υπεραρκετό για να με κάνει να πάρω το πτυχίο ραδιοερασιτέχνη, είναι πολύ χρήσιμο όπως και να το κάνουμε

sigmacom
28-09-08, 17:54
Για να ακούσεις, δεν χρειάζεται να ξέρεις τον υπότονο.
Δεν ανήκεις στην ΕΟΔ? Έχουν δικό τους ραδιοδίκτυο και οργάνωση, δεν χρειάζεται να "στήνεις αυτί". :)

rafter
28-09-08, 18:42
file sigmacom,thanks gia tin apadisi

den ime stin eod, ime se mia nea omada poy exei ginei sxetika me dasikes foties kai tetoia

gi afto rotao sxetika me tin sixnotita


thanks