PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορτισμένος πυκνωτής(ηλεκτροπληξία)



waverunner
09-10-08, 00:26
Μπορεί κάποιος να πάθει ηλεκτροπληξία,ή καλύτερα μάλλον να τον κτυπήσει, αν το πουμε ετσι,(δεν ξέρω αν έγινα κατανοητος) ένας πυκνωτής αν ειναι φορτισμένος με τάση DC περίπου 150V και πάνω ??

manos_3
09-10-08, 00:31
Φυσικά και μπορεί αλλά θα είναι στιγμιαίο χτύπημα.Όσο πιο μεγάλη χωρητικότητα έχει και ανάλογη τάση,τόσο πιο μεγάλο θα ναι το χτύπημα.
Όταν ήμουν μικρός και άνοιγα τις χαλασμένες τηλεοράσεις,έπιασα έναν από αυτούς τους μεγάλους ηλεκτρολητικούς(τα έλεγα τότε βαρελάκια) και ακούμπησα το χέρι μου στους ακροδέκτες του και με τίναξε.:w00t::w00t::w00t:

waverunner
09-10-08, 00:38
Ναι και γω φυσικά για στιγμιαίο χτύπημα μιλάω.
Δηλαδή εξαρτάτε από την χωρητικότητα και την τάση που έχει μεσα του...
Από τα πόσα volt και πάνω σε ''κτυπάει'' το DC ??

manos_3
09-10-08, 00:50
Έχω ακούσει από τα 40 Volts και πάνω.Ε και φυσικά εξαρτάται από την χωρητικότητα καθώς κρατάει μέσα φορτίο.Παραδείγμα,εάν έχουμε εναν πυκνωτή φορτισμένο 1nF στα 200V και τον ακουμπήσεις δεν θα καταλάβεις τίποτα,ενώ εάν έχεις έναν πυκνωτή 100μF στα 60 Volts θα το καταλάβεις. Πολύ επικίνδυνοι είναι οι μεγάλοι ηλεκτρολητικοί,όπως στις τηλεοράσεις.Γι'αυτό λέμε,όταν πας να επισκευάσεις μια συσκευή μεγάλης τάσεως ότι πρέπει να την αφήσεις τουλάχιστον μία μέρα εκτός πρίζας.Αν θέλεις να δεις την δύναμη ενός τέτοιου πυκνωτή,πάρε έναν μεγάλης χωρητικότητας,π.χ. 10000μF και φόρτισε τον για 1 λεπτό με μία 9 Volt μπαταρία και κατόπιν πάρε ένα κατσαβίδι ή οποιοδήποτε άλλο μεταλικό αντικείμενο και ακούμπα ταυτόχρονα τους ακροδέκτες του, να δεις τι σπηνθύρα θα βγάλει...

Jerry
09-10-08, 01:26
....σύμφωνα με μελέτες που έχουν κάνει οι αμερικάνοι, η ηλεκτροπληξία
δεν είναι ακαριαίο, αλλά βαθμιαίο συμβάν. Απαιτείται ρεύμα μεγαλύτερο
των 3-5 mA να διαρρεύσει συνεχώς και αδιαλείπτως στους ανθρώπινους ιστούς για να προκαλέσει ηλεκτροχημικά φαινόμενα, τα οποία τελικά επιφέρουν τον θάνατο. 'Ανθρωποι που έχουν υποστεί θανατηφόρα ηλεκτροπληξία, είναι κυριολεκτικά "ψημένοι".
Το 1ο στάδιο, το οποίο διαρκεί έως και κάποια δευτερόλεπτα, επιδρά στο
νευρικό σύστημα και όχι στους ιστούς. Είναι λίγο-πολύ αυτό που όλοι έχουμε νιώσει κάποια στιγμή της ζωής μας, όταν ήλθαμε σ'επαφή με το ηλεκτρικό ρεύμα. Αυτό το στάδιο, αν και δεν είναι επιβλαβές για τους ιστούς μας, εν τούτοις "ακυρώνει" σε πολλούς ανθρώπους την δύναμη
να απεμπλακούν από το ηλεκτρικό ρεύμα, διότι ουσιαστικά παρεμβάλλει
τις εντολές από τον ανθρώπινο εγκέφαλο προς το σώμα ή τα μέλη, έτσι
ώστε να τραβηχτεί εγκαίρως ο παθών. Είναι με απλά λόγια αυτό που λέμε:
"κόλλησε στο ρεύμα".

Αν λοιπόν το ανθρώπινο σώμα παραμείνει στη ροή του ρεύματος μετά
από αυτό το χρονικό διάστημα, στο οποίο υπάρχουν πιθανότητες να
απεμπλακεί κάποιος ακόμα κι'από σπασμωδική, ανακλαστική σύσπαση των
μυών, απ' εκεί κι'έπειτα αρχίζουν τα ηλεκτροχημικά φαινόμενα στο σώμα και μάλιστα, έχει παρατηρηθεί ότι όσον ο χρόνος περνά η διαδικασία επιταχύνεται, πιθανόν λόγω συνθηκών καλύτερης αγωγιμότητας των ιστών και ως εκ τούτου, αύξησης του ρεύματος. Θεωρητικά, με ροή ίση ή μεγαλύτερη των 10 mA, το νευρικό σύστημα έχει παραλύσει κι' ο θάνατος είναι μαθηματικά βέβαιος.

Συνεπώς, από έναν πυκνωτή είναι μάλλον δύσκολο να πάθει κάποιος
ηλεκτροπληξία, εκτός βέβαια αν είναι... τερατώδους χωρητικότητος
και φορτισμένος με υψηλή τάση, έτσι ώστε να εκφορτίζεται για αρκετή
ώρα στο ανθρώπινο σώμα.
'Ομως, αυτό δεν αποκλείει το ενδεχόμενο να πάθει κάποιος καρδιακή
αρρυθμία ή ακόμα και ανακοπή από το σοκ ακόμη και ενός μικρού φορτισμένου πυκνωτή. Η ανακοπή μάλιστα, είναι σοβαρότατη περίπτωση και συνήθως θανατηφόρα.

Και κάτι πρακτικό που λέγανε οι παλιότεροι, αλλά είναι μάλλον σωστό:

όταν δοκιμάζεις, μετράς κλπ. κάτι που είναι σε επικίνδυνη τάση, ΠΑΝΤΑ
να βάζεις το αριστερό χέρι στη τσέπη !!!

Αυτό έχει την λογική 'οτι με τον τρόπον αυτό, αποκλείεις την περίπτωση
να περάσει ρεύμα από το ένα χέρι στο άλλο, διότι η περίπτωση αυτή είναι
η πλέον επικίνδυνη επειδή στη μέση της διαδρομής βρίσκεται η η καρδιά μας!

Στα υπόψιν !

manos_3
09-10-08, 01:45
Ναι,φυσικά και δεν διαφονώ.
Αλλά ανάφερα ότι εάν έχεις έναν πυκνωτή χωρητικότητος 1nF δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα γιατί δεν κρατά αρκετό φορτίο ώστε να σε χτυπήσει.
Θυμάμαι προ 5 μηνών,είχα μία μικρή ηλεκτροπληξία,καθώς ακούμπησα το κουτί του υπολογιστή από πίσω(τροφοδοτικό) και με τίναξε.Το θέμα είναι ότι για 10' είχε μουδιάσει το χέρι μου και δεν μπορούσα να το κουνήσω...Και όταν λένε να έχουμε το αριστερό χέρι στην τσέπη μας όταν δουλεύουμε με κυκλώματα υψηλής τάσεως δεν το λένε τυχαία.Δηλαδή,γιατί δεν λένε το δεξι;;;Λένε το αριστερό διότι το ρεύμα θα περάσει από την καρδιά...
Ένα σχετικό άρθρο είναι εδώ:
www.mie.uth.gr/ekp_yliko/Ηλεκτρικάατυχήματα.doc

TeslaCoil
09-10-08, 01:54
ωραιο αρχειο ολα μαζεμενα !!!! welldone

waverunner
09-10-08, 15:56
Πολύ ωραίες οι απαντησεις που μου δωσατε , αρκετά σημαντικές για όσους δεν τα γνωρίζουν αυτά.

μπορέιτε να μου πείτε στα πόσα VOLT και πάνω σε ''κτυπάει'' το DC ??

NUKE
09-10-08, 17:15
Ο Μανος απαντησε πιο πανω.Ειπε οτι εχει ακουσει για πανω απο τα 40 βολτ.
Εγω ξερω ξερω οτι γενικα μια ταση θεωρειτε επικυνδυνη απο τα 50 βολτ και πανω.

Παντως δεν υπαρχει σιγουρη τιμη καθως εχει να κανει με τον καθε ανθρωπο ξεχωριστα.Με το σημειο που ακουμπας,με την φυσικη του κατασταση ακομα και με το ποσο νερο εχει πιει...

Jerry
09-10-08, 17:28
...σωστά, έτσι ακριβώς είναι. Πάρε για παράδειγμα ένα ωμόμετρο, βάλτο
στα ΚΩ και μέτρα την αντίστασή σου ανάμεσα στα δυό σου χέρια, σφίγγοντας τους ακροδέκτες όσο μπορείς καλύτερα . Μετά πλύνε τα χέρια σου και πριν στεγνώσουν καλά, ξαναμέτρα τα ΚΩ.

Θα εκπλαγείς με την διαφορά. Εγώ προσωπικά, επειδή τα χέρια μου
ιδρώνουν (όπως σε πολλους ανθρώπους) μετράω ~30-40 ΚΩ.

Αν κάποιος άλλος έχει εντελώς ξηρό δέρμα, μπορεί να έχει πχ. 300 ΚΩ.

Επομένως εγώ είμαι πολύ-πολύ καλύτερος αγωγός του ηλεκτρικού
ρεύματος, άρα κινδυνεύω πολύ περισσότερο ! :angry:

waverunner
09-10-08, 19:32
:001_smile:Οκ φιλαράκια.. Σας ευχαριστώ

Τρελός Επιστήμονας
09-10-08, 22:31
Μπορείτε να κατασκευάσετε ένα απλό εργαλείο εκφόρτισης πυκνωτών. Πάρτε μια αντίσταση μικρής τιμής και μεγάλης ισχύος πχ 100Ω/5-10w και κολλήστε στα άκρα της δυο κοντά εύκαμπτα καλώδια. Μονώστε τις επαφές με θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι και στα ελεύθερα άκρα των καλωδίων συνδέστε από ένα κροκοδειλάκι στο καθένα. Με αυτό το απλό εργαλείο μπορείτε να ξεφορτίσετε ακίνδυνα τον οποιοδήποτε πυκνωτή πριν κάνετε την οποιαδήποτε εργασία με αυτόν. Αφήστε για λίγα δευτερόλεπτα τα κροκοδειλάκια πάνω στα άκρα του πυκνωτή και έπειτα αποσυνδέστε τα. Είναι πραγματικά σωτήριο τέχνασμα, ειδικά για πυκνωτές που είναι φορτισμένοι με υψηλή τάση.

manos_3
09-10-08, 22:49
Ναι,εννοείτε,ότι με νερό στο σώμα σου και ιδρώτα η αντίσταση του πέφτει κατακόρυφα...

epistimon
09-10-08, 22:54
Ναι,εννοείτε,ότι με νερό στο σώμα σου και ιδρώτα η αντίσταση του πέφτει κατακόρυφα...

Συμφωνω απολυτα με τον mano_3. Αμα το σωμα ειναι βρεγμενο τοτε αυξανεται ο κινδυνος για ηλεκτροπληξια.

JIM_6146B
10-10-08, 07:50
Η άγνοια σκοτώνει ....

Και ενα ενδιαφέρων κειμενο που λύνει πολλές απορίες ....

electronic
10-10-08, 10:25
Καλημέρα.. Για τους παραπάνω λόγους και όταν κάνουμε κατασκευές RF που έχουν υψηλές τάσεις πάντα χρησιμοποιούμε και τις αντιστάσεις Blider αν δεν κάνω λάθος για το όνομα που είναι παραλληλισμένες με τους πυκνωτές εξομάλυνσης στην υψηλή και όχι μονο και έχουν τιμή απο 33Kohm έως και 100Kohm.

pas2007
10-10-08, 17:23
Γειά σας και από εμένα.

Πολύ χρήσιμο αυτό το θέμα γιατί πολλοί άνθρωποι αγνοούν την ασφάλεια όσο αφορά τις ηλεκτρικές εργασίες.

Τώρα μια απορία και από εμένα: αν σε έναν φορτισμένο πυκνωτή απλά βραχυκυκλώσουμε τους ακροδέκτες του τότε θα υπάρξει κίνηση φορτίου από την μία πλευρά του οπλισμού του πυκνωτή στην άλλη. Άρα και έτσι δεν τον αδειάζουμε σιγά σιγά?

Βέβαια η πιό πάνω λύση που γράφτηκε με την αντίσταση το καταλαβαίνω γιατί έτσι θα καταναλωθεί το ρεύμα του πυκνωτή απ'την αντίσταση, θα μετατραπεί σε θερμότητα και αυτός θα αποφορτιστεί πιο γρήγορα.

ReFas
10-10-08, 22:19
Γειά σας και από εμένα.

Πολύ χρήσιμο αυτό το θέμα γιατί πολλοί άνθρωποι αγνοούν την ασφάλεια όσο αφορά τις ηλεκτρικές εργασίες.

Τώρα μια απορία και από εμένα: αν σε έναν φορτισμένο πυκνωτή απλά βραχυκυκλώσουμε τους ακροδέκτες του τότε θα υπάρξει κίνηση φορτίου από την μία πλευρά του οπλισμού του πυκνωτή στην άλλη. Άρα και έτσι δεν τον αδειάζουμε σιγά σιγά?

Βέβαια η πιό πάνω λύση που γράφτηκε με την αντίσταση το καταλαβαίνω γιατί έτσι θα καταναλωθεί το ρεύμα του πυκνωτή απ'την αντίσταση, θα μετατραπεί σε θερμότητα και αυτός θα αποφορτιστεί πιο γρήγορα.

Μάλλον ανάποδα γίνεται :001_rolleyes: Αν βραχυκυκλώσουμε ενα πυκνωτή τον ξεφορτίζουμε βίαια και απότομα ενω με την αντίσταση γίνεται πολυ πιο ομαλά και "σωστά".
Για αυτό βάζουμε και τις αντιστάσεις bleeder στα άκρα των ηλεκτρολυτικών για να τους ξεφορτίζουν οταν κλίνει το τροφοδοτικό και εναλακτικά κάνουμε αυτο που είπε ο τρελος επιστήμονας... χωρίς κροκοδειλάκι όμως στην άκρη που θα ακουμπήσει στην υψηλή (δεν βάζω κροκοδειλάκι σε επαφή που μπορεί να έχει 3000 βολτ :001_cool:)

Να πούμε κάτι άλλο, οτι αυτό που παίζει ρόλο είναι η ενέργεια που κρύβεται μέσα στο πυκνωτή μετρημένη σε joule και σε αρκετές περιπτώσεις γίνεται μεγάλη και καλό είναι να μήν εκφορτίζουμε πυκνωτες με βραχυκύκλωμα.
Προσωπικά απο ηλεκτρολυτικούς εχω φάει μέχρι 900 βόλτ όμως δεν πάταγα κάτω, το ρεύμα πέρασε μέσα απο την παλάμη μου (έπιασα το "μηχάνημα" με το ένα χέρι) το σοκ και το τίναγμα μεγάλο αλλα δεν ξέρω τι θα γινόταν αν τα πόδια μου ήταν κάτω η αν ακούμπαγα με το σωμα μου κατα τύχη σε κάπιοα γείωση η μεταλικό τραπέζι κτλ.
Επίσης ξέρω απο άλλους άτυχους που έφαγαν εκφόρτιση με 2-3 χιλιαδες βολτ να έπαθαν σοβαρά εγκαύματα σε κοιλιά αλλά και τρύπα σε παλάμη.
Προσοχή λοιπόν στους πυκνωτές.

manos_3
11-10-08, 10:52
Ο πίνακας αυτός δείχνει την επίδραση του ρεύματος στον οργανισμό σε χρόνους τάξης μεγέθους του 1 sec...

akis63
27-06-22, 18:55
.Γι'αυτό λέμε,όταν πας να επισκευάσεις μια συσκευή μεγάλης τάσεως ότι πρέπει να την αφήσεις τουλάχιστον μία μέρα εκτός πρίζας.
Ένας πυκνωτής 50μF πόσο χρόνο χρειάζεται για να αποφορτιστεί ενώ είναι συνδεδεμένος στη συσκευή (aircondition) εφόσον αυτή είναι εκτός παροχής ηλεκτρικού ρεύματος;

mikemtb
27-06-22, 19:17
απο λιγα δευτερολεπτα, εως ποτέ.
παρε ενα λαμπακι τυπου ψυγειου, και εκφορτισε τον με το ζορι

akis63
27-06-22, 19:26
απο λιγα δευτερολεπτα, εως ποτέ.
παρε ενα λαμπακι τυπου ψυγειου, και εκφορτισε τον με το ζορι

δηλαδή π.χ. μια λάμπα νήματος 40w/220v αρκεί;

klik
27-06-22, 19:42
δηλαδή π.χ. μια λάμπα νήματος 40w/220v αρκεί;ναι. Μπορεις και με μικροτερη πχ 5 ή 7 ή 25w (ταση 230v)

akis63
27-06-22, 19:49
ναι. Μπορεις και με μικροτερη πχ 5 ή 7 ή 25w (ταση 230v)

ok, ευχαριστώ, αν είναι πχ 60w προφανώς θα εκφορτίσει πάλι αλλά δεν θα φανεί καθόλου η στιγμιαία πυράκτωση του λαμπτήρα;

klik
28-06-22, 00:05
Θα φανει αν ειναι φορτισμενος, αλλα μπορει να σε τρομαξει ο σπινθηρας καθοτι στο ξεκινημα μια κρυα λαμπα πυρακτωσεως εχει πολυ μεγαλυτερη ισχύ

akis63
28-06-22, 15:46
Τελικά με τη συσκευή για 14 περίπου ώρες εκτός παροχής ηλεκτρικού ρεύματος ο πυκνωτής ήταν πλήρως εκφορτισμένος γιατί ούτε τη λάμπα (40w) μπόρεσε να ανάψει στιγμιαία, ούτε σπινθήρα έδωσε στο (επανειλημμένο) βραχυκύκλωμα των επαφών του.

mikemtb
28-06-22, 17:32
μπραβο που προσέχεις

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

alefgr
30-06-22, 04:42
Αν δεν θες να κάψεις κανένα καπασιτόμετρο, να θυμάσαι πάντα ότι όταν κάνουμε μια μέτρηση στον βγαλμένο πυκνωτή, πρώτα τον ξεφορτώνουμε και μετά τον μετράμε.

Vagelis64
30-06-22, 06:52
Κατα την γνωμη μου ειναι χειροτερο "χτυπημα" απο το εναλασσομενο.
Πυκνωτης και γενικα συνεχες σε "βαραει" και ουτε κουνιεσαι. Σε "κολαει".
Εναλασσομενο σε πηγαινοφερναι λογω ενναλαγης.
Εχω φαει και συννεχες (απο πυκνωτη ευτυχως ....ξεφορτισε πανω μου) και εναλασσομενο.
Και παντα, σεβασμος στα ρευματα τηρωντας ολλα τα σταδια προσοχης σε αυτα.

chipakos-original
30-06-22, 07:49
Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια δεκαετία 80΄ς όταν φτιάχναμε τα ηλεκτρονικά UFO που έπαιζαν στις λέσχες, κάθε μέρα κατασκεύαζα τέσσερις καμπίνες και φυσικά μεταποιούσα και παλάιότερα μηχανήματα. Εκεί που δούλευα ο τύπος είχε περίπου 700 μηχανήματα σε όλη την Ελλάδα και η δουλειά αρκετή. Τέλος πάντων, άφηνα τις παλιές οθόνες στο πάτωμα για να τις ανεβάσω την επόμενη μέρα επάνω για πέταμα. Πάντα τις εκφόρτιζα πριν τις αφήσω κάτω. Την επόμενη μέρα κατά την μεταφορά ( ανέβαινα περίπου 8 σκαλιά) για να ανέβω επάνω πηγαίνει το δάχτυλό μου στην τρύπα της βεντούζας......Μιλάμε για τσαφ , όχι αστεία , την άκουσα κανονικά κι ας είναι συνεχή τάση. Αργότερα με τα χρόνια έχουν γίνει κι άλλα παρόμοια περιστατικά, αλλά ευτυχώς ήμουν προσεκτικός και τυχερός.