PDA

Επιστροφή στο Forum : μέτρηση έντασης σε μπαταρία



traction
12-10-08, 17:20
Aγαπητοι φίλοι γειά σας.
Θέλω να μετρήσω την ένταση του ρέυματος σε μία μπαταρία 12V-100AH,την ώρα που φορτίζεται.Μπορώ να το κάνω με το πολύμετρo;Αν ναι,πως θα γίνει η συνδεσμολογία;

DT200
12-10-08, 18:52
υποθέτω ότι είναι η μπαταρία από το UPS .
αν το ρεύμα που θα μετρήσεις είναι κάτω από 10Α,
ναι μπορείς, αλλά θέλεις καλούς ακροδέκτες και για 5-10 δευτερόλεπτα Max.

το αμέσως καλύτερο είναι με αναλογικό αμπερόμετρο (ρολόι),
υπάρχουν από mA έως 100Α και βάλε, το κόστος 10-30 euro

το ευκολότερο είναι να το μετρήσεις με αμπεροτσιμπίδα DC ,
αν δεν έχεις και θέλεις , μπορώ να σου δανείσω εγώ την δικιά μου.

Υ.Γ. όλα τα αμπερόμετρα έχουν δύο άκρα (καλώδια) για να μετρήσεις το
ρεύμα κόβεις το κύκλωμα σε κάποιο σημείο (π.χ. στον πόλο της μπαταρίας)
και βάζεις το ένα άκρο στον πόλο και το άλλο άκρο στο καλώδιο που πήγαινε στον
πόλο , άρα έχεις παρεμβάλει το αμπερόμετρο στο κύκλωμα, αν είναι
πολύμετρο δεν παίζει ρόλο ποιο καλώδιο πάει που ,
αλλά αν είναι αναλογικό και το συνδέσεις λάθος δεν γράφει τίποτα και πρέπει να το
αποσυνδέσεις από το κύκλωμα και να βάλεις τα καλώδια τούμπα.

ξέρω ότι δεν είναι οι καλύτερες οδηγίες, αλλά χωρείς συγκεκριμένο
αμπερόμετρο και φωτογραφία του UPS, τι άλλο να κάνω.

traction
12-10-08, 19:52
Δεν είναι η μπαταρία του UPS.Αφορά συστοιχία συσσωρευτών 2V x 12 tem σε σειρά όπου προκύπτει μία μπαταρία 24V.
Πολλές φορές έπειτα από κάποιο χρονικό διάστημα οι σύνδεσμοι (καλώδια) που συνδέουν τα δίβολτα στοιχεία πιάνουν άλατα και δεν φορτίζονται καλά τα στοιχεία.
θα ήθελα να βρω έναν τρόπο να μετράω με το πολύμετρο αυτούς τους συνδέσμους ώστε να δω άν περνάει το ίδιο ρεύμα από όλους.
Αμπεροτσιμπίδα έχω αλλά δεν μπορεί να αγκαλιάσει το καλώδιο λόγω του ότι εφάπτεται με το στοιχείο.

DT200
12-10-08, 20:27
θα σου φανεί λίγο παράξενο , αλλά το ρεύμα είναι
το ίδιο σε όλο το κύκλωμα των μπαταριών, διότι είναι κύκλωμα σε σειρά .
δηλαδή τα τελικά καλώδια που φεύγουν από τις μπαταρίες
και όλα τα μικρά καλώδια που ενώνουν τις μπαταρίες
μεταξύ τους, διαρρέονται από τα ίδια αμπέρ .
αυτό σημαίνει ότι αν ένας πόλος , οποιασδήποτε μπαταρίας
έχει πρόβλημα τότε όλες υποφορτίζοντε.
άρα για να βρεις το ρεύμα φόρτισης πιάσε ένα καλώδιο
που σε βολεύει π.χ. αυτό που φεύγει από τις μπαταρίες.

για να βρεις την προβληματική ένωση , πάρε το πολύμετρο,
γύρνα το στο βολτόμετρο (DC) και βάλε τον ένα ακροδέκτη πάνω
στον πόλο της μπαταρίας και τον άλλο ακροδέκτη πάνω στο φίς
του ίδιου πόλου, αν έχει πρόβλημα θα έχει και αντίσταση. και αν έχει
αντίσταση περνώντας το ρεύμα από εκείνο το σημείο αναπτύσσετε μία τάση,
αυτήν την τάση θα μετρήσεις με το πολύμετρο. κανονικά δεν θα πρέπει
να έχει τάση (τάση 0), αν έχεις τάση (0,1V και πάνω) έχεις και πρόβλημα ανάλογο της τάσεις.
(μεγάλη τάση, μεγάλο πρόβλημα)

electronic
13-10-08, 15:59
Βαγγέλη επίσης μπορείς να μετρήσεις και ανάμεσα στου πόλους της μπαταρίας. Δηλαδή όταν εγώ μετρώ πάνω σε μια συστιχία μπαταριών από ups τότε η προβληματική εκτός του ότι είναι ποιο ζεστή ή ποιο κρύα τότε έχει και διαφορετική τάση από τις υπόλοιπες γιατί συνήθως έχει βραχυκυκλωμένα στοιχεία μέσα της. Για δες και πες μου.....

traction
14-10-08, 23:03
Φίλε Γιώργο δεν ψαχνω να βρω την ελλατωματική μπαταρία αλλά την ελλατωματική ένωση μεταξύ δύο στοιχείων (ελλατωματικό καλώδιο).Έλεγα μήπως μετρώντας το ρεύμα ή την αντίσταση από κάθε καλώδιο κατά τη φόρτιση θα καταλάβαινα αν υπάρχει ελλάτωμα στο καλώδιο (με την προυπόθεση ότι τα 2βολτα στοιχεία είναι καλά).

gep58
21-10-08, 21:47
Φίλε traction,
ο φορτιστής που χρησιμοποιείς δεν έχει αμπερόμετρο;
Αν όχι αγόρασε ένα στα 15Α DC και σύνδεσέ το σε σειρά στην έξοδο (+) του φορτιστή.
Όπως υπέδειξε παραπάνω
το αμέσως καλύτερο είναι με αναλογικό αμπερόμετρο και ο φίλος DT200 σε μια από τις γνώμες του.
Έτσι θα έχεις ανά πάσα στιγμή ένδειξη τησ φόρτισης της συστοιχίας.

Χαίρομαι αν βοήθησα
gep58

manos_3
21-10-08, 23:07
Παιδιά και με απλό πολύμετρο μπορεί να γίνει μέτρηση.Απλώς κόβουμε σε κάποιο σημείο το κύκλωμα και παρεμβάλουμε το πολύμετρο.Προσοχή όμως,πρέπει να συνδεθεί στην υποδοχή των 20Α,για να μην κάψουμε και καμία ασφάλεια...Αλλά το πιο σωστό είναι να μετρήσεις ξεχωριστά σε κάθε μπαταρία το ρεύμα που δίνει...

Hawk
20-05-16, 11:22
Μέτρηση σε μπαταρίες laptop πως κάνουμε ; Τι συνδεσμολογιά πρέπει να διαλέξουμε ; Το πολύμετρο πως και που το βάζουμε ; :001_unsure:

navar
20-05-16, 11:35
Μέτρηση σε μπαταρίες laptop πως κάνουμε ; Τι συνδεσμολογιά πρέπει να διαλέξουμε ; Το πολύμετρο πως και που το βάζουμε ; :001_unsure:
πονεμένη ιστορία μιας και τα στοιχεία τις μπαταρίας του λαπτοπ δεν βγαίνουν παράλληλα η συνδεμένα μεταξύ τους αλλα τις περισσότερες φορές καταλήγουν στην φύσα ανα στοιχείο. βεβαια σε πολλές μπαταρίες βρίσκεις στις ακρες τα 11,1ν (καπου εκει παιζουν απο 10,8ν εως 14,4ν γενικά )

η καλύτερη και ποιό απλή μέτρηση είναι η διάρκεια που έχει το λαπτοπ όταν δουλέυει με την μπαταρία

Hawk
20-05-16, 11:46
Άρα δεν μετράω με πολύμετρο , γενικά η ζωή της μπαταρίας είναι γύρω στα 2 χρόνια για τα φορητά ; Ευχαριστώ πολύ :wiink:

navar
20-05-16, 12:07
γενικά η ζωή της μπαταρίας είναι γύρω στα 2 χρόνια για τα φορητά ;

πολύ γενικό και αυτό , και οι μπαταριες έχουν και αυτές τα δικά τους και τις ποιότητες τους .
αυτο που εχω δεί είναι οτι, θέλουμε καλούς κύκλους φόρτισης εκφόρτισης και όχι η μπαταρία μόνιμα σκαλωμένη με το ρευμα πάνω.
οι κινέζικες συμβατές με φτηνά στοιχεία, που και αυτες με την σειρα τους ειναι οικονομικές , δεν βγάζουν ούτε χρόνο.
στα φτηνά μηχανήματα (τύπου αλληλεγγύης ) τα στοιχεία πλέον έχουν πέσει στα 3 και πατάνε στα all in one APUS που είναι πολλές φορές κάτω και απο 10w.

επίσης στα ακριβά μηχανήματα επαγγελματικών σειρών (lenovo thinkpad, dell latitube , hp probook , fujitsu S series ) οι μπαταρίες πολλές φορές ακόμα και μετά απο 3-4 χρόνια είναι σε πραγματικά άριστη κατάσταση , προχθές έφερα απο έξω μια παρτίδα Thinkpad T510 και Τ520 , και πέφτει ενα Τ510 στα χέρια μου το οποίο η μπαταρία του κρατούσε πάνω απο 3 ώρες , και μιλάμε για ενεργοβόρο μηχάνημα με 1ης γενιάς Ι5 , κλεισμένης 5ετίας

Hawk
20-05-16, 14:01
Έχεις δίκιο , σε επαγγελματικά φορητά οι μπαταρίες κρατάνε , εαν είναι 9 cell ή 12 cell αντέχουν στο χρόνο , ανάλογα πως τις χρησιμοποιείς , οι περισσότεροι που δεν ξέρουν νομίζουν πως άμα βγάλουν τι μπαταρία από το φορητό , χρησιμοποιόντας το φορητό μόνο με την μπρίζα θα διαρκέσει περισσότερα χρόνια , εκεί την πατάνε , άρα καλύτερα αγοράζεις μια καινούργια γνήσια μπαταρία και τελειώνει το θέμα ; Αυτά τα φορητά , ειδικά τα Thinkpad T είναι όλα τα λεφτά :wiink:

stef1800
20-05-16, 14:34
Αυτό με τις επαφές που πιάνουν άλατα, εάν τις αλείψει με διηλεκτρικό γράσο δεν θα καλυτερέψει η κατάσταση?