PDA

Επιστροφή στο Forum : παω για φορματ



baladofatsas
13-10-08, 21:54
Καλησπερα παιδια. Τις επομενες μερες εχω προγραμματισει φορματ στον υπολογιστη μου γιατι μου κανει προβληματα οταν τον ανοιγω...κολλαει καμια φορα (συνηθως) και χρειαζεται 1-2 rebut. Μου το ειχε πει ο τεχνικος του πλαισιου οτι αν μου κανει προβληματα θα χρειαστει φορματ γιατι αλλαξα motherboard και περασε καινουριους drivers. Τωρα θα ηθελα να ρωτησω, εχει παρει το αυτι μου για προγραμματακια που μετα το φορματ επαναφερουν τον υπολογιστη σε μια παλιοτερη κατασταση... υπαρχει κατι τετοιο?? Μολις καταφερα να τον στησω και βαριεμαι να τα ξαναπερναω ολα απο την αρχη... Δεν βλεπω να το γλυτωνω... αλλα δεν εχανα τιποτα να κανω την ερωτηση....καλα να περνατε!!!

moutoulos
13-10-08, 22:13
εχει παρει το αυτι μου για προγραμματακια που μετα το φορματ επαναφερουν τον υπολογιστη σε μια παλιοτερη κατασταση..

Ναι υπάρχουν και επαναφέρουν το σύστημα σε συγκεκριμένο σημείο που έχεις
επιλέξει εσύ (παλαιότερη κατάσταση).
Επίσης υπάρχει και το clone (mirror), Norton Ghost, HDclone, που απλά
φτιάχνουν έναν ολόιδιο σύστημα σε κάποιο partition. Όλα αυτά τώρα δεν έχει
και πολύ σημασία, γιατί έπρεπε να είχαν γίνει. Τώρα και να κλωνοποιήσεις
το δίσκος σου, δεν έχει σημασία γιατί το συστημά σου δεν είναι υγιές.

savnik
13-10-08, 22:13
Καλησπερα παιδια. Τις επομενες μερες εχω προγραμματισει φορματ στον υπολογιστη μου γιατι μου κανει προβληματα οταν τον ανοιγω...κολλαει καμια φορα (συνηθως) και χρειαζεται 1-2 rebut. Μου το ειχε πει ο τεχνικος του πλαισιου οτι αν μου κανει προβληματα θα χρειαστει φορματ γιατι αλλαξα motherboard και περασε καινουριους drivers. Τωρα θα ηθελα να ρωτησω, εχει παρει το αυτι μου για προγραμματακια που μετα το φορματ επαναφερουν τον υπολογιστη σε μια παλιοτερη κατασταση... υπαρχει κατι τετοιο?? Μολις καταφερα να τον στησω και βαριεμαι να τα ξαναπερναω ολα απο την αρχη... Δεν βλεπω να το γλυτωνω... αλλα δεν εχανα τιποτα να κανω την ερωτηση....καλα να περνατε!!!
Ghost ή Acronis για Image. Υπάρχει και το Deep Freeze και το Shadow User , που μετά από επανεκίνηση
επαναφέρουν το PC όπως ήταν πρίν.
Εγώ χρησιμοποιώ το Ghost εδώ και πολλά χρονια γιατί με βολευει πιο πολύ.

manos_3
21-10-08, 16:46
Δεν συστίνω κάτι τέτοιο.Εφόσων κάνουμε format,πρέπει ο υπολογιστής να είναι σαν ολοκαίνουριος και όχι να φέρει παλαιότερα υπολύματα...

babisko
21-10-08, 16:55
Δεν συστίνω κάτι τέτοιο.Εφόσων κάνουμε format,πρέπει ο υπολογιστής να είναι σαν ολοκαίνουριος και όχι να φέρει παλαιότερα υπολύματα...

Μανώλη, αφού κάνεις format και εγκαταστήσεις το λειτουργικό σου και τα προγράμματά σου, τότε κάνεις αντίγραφο του δίσκου σου σε ένα DVD π.χ., ώστε να μπορείς να επαναφέρεις στην κατάσταση αυτή το σύστημά σου (δηλαδή αμέσως μετά την εγκατάσταση των προγραμμάτων και την σωστή λειτουργία του) αν πάθει κάτι. Δεν κλωνοποιούμε τον δίσκο αφού πειραχτεί και δεν λειτουργεί σωστά, αλλά πριν χαλάσει και έχουμε ένα αντίγραφο ή μάλλον είδωλο του δίσκου το οποίο λειτουργεί σωστά.

manos_3
21-10-08, 17:00
Ναι,αλλά από ότι διαβάζω παραπάνω αναφέρονται,μετά το format να περάσουν στον υπολογιστή παλιά προγράμματα και αρχεία που σημαίνει ότι ο υπολογιστής πάλι επιβαρύνεται...

babisko
21-10-08, 17:02
Όχι, πρέπει να κάνεις format, στήσιμο του συστήματος και κλωνοποίηση, ώστε να έχεις τον κλώνο για μελλοντική επαναφορά στην αρχική κατάσταση.

manos_3
21-10-08, 17:06
Όχι, πρέπει να κάνεις format, στήσιμο του συστήματος και κλωνοποίηση, ώστε να έχεις τον κλώνο για μελλοντική επαναφορά στην αρχική κατάσταση.


Ααααααα.Αυτό μάλιστα.Με συγχωρείται για την παρεξήγηση!!!:bored::bored::bored: