PDA

Επιστροφή στο Forum : Πηνια RFC



vat
20-10-08, 22:14
Mηπως ξερετε τον τυπο πως υπολογιζουμε τα mH μΗ uH etc..
για κατασκευή "στραγγαλιστικών" Pi-πηνίων φενώλης με πυρίνα αέρος?
ευχαριστω.

manos_3
20-10-08, 23:09
Χωρίς να ξέρω σίγουρα,υπάρχει ένα πρόγραμμα που υπολογίζει διαφόρου τύπου πηνία και είναι εδώ: http://www.hlektronika.gr/index.php?page=files
Πας στα διάφορα προγράμματα και στο πρόγραμμα Mini-Ring Core Calculator (http://www.hlektronika.gr/forum/../files/index.php?act=view&id=56)...

gep58
21-10-08, 19:47
Φίλε vat,
δες και στο http://www.cockayne.biz/LED-PDF.html Tools/Excel (XLS) Electronic Calculator μήπως σε βοηθήσει.

gep58

itta-vitta
21-10-08, 22:47
Mηπως ξερετε τον τυπο πως υπολογιζουμε τα mH μΗ uH etc..
για κατασκευή "στραγγαλιστικών" Pi-πηνίων φενώλης με πυρίνα αέρος?
ευχαριστω.

Αυτή θα μπορούσε να είναι και μια ερώτηση ενός που δεν είναι αρχάριος, όπως πχ εγώ. Αυτά τα πηνία φενώλης πρώτη φορά τα ακούω. Υπ' όψιν ότι είμαι ερασιτέχνης και οχι επαγγελματίας. "Γηράσκω αει διδασκόμενος". Και το κακό δεν είναι το ότι μαθαίνω αλλά το ότι γηράσκω. Λοιπόν το πρόγραμμα υπολογισμού πηνίων που ανέφερε ο φίλος, υπολογίζει πηνία μιας στρώσης. Αν θέλεις να κατασκευάσεις ένα στραγγαλιστικό πηνίο που συνήθως είναι πάνω από 1 μιλλΗ, θα έχεις στο τέλος ένα πηνίο αρκετά μεγάλο. Γι αυτό κατασκευάζουν αυτά με την κυψελοειδή περιέλιξη ή όπως λέγονται (σταυρωτό τύλιγμα), με ειδικές περιελικτικές μηχανές. Η περιέλιξή τους μοιάζει, ίσως να είναι και ίδια με αυτή που έχουν κάποια καρούλια σπάγγου. Κατασκεύασα ένα τσοκ ώς εξής: Πήρα κύλινδρο τεφλόν διάτρητο Φ25χιλ. τύλιξα 250 σπείρες σύρμα 0,50 χιλ και στην τρύπα έβαλα φερίτη Φ10χιλ τον οποίο στερέωσα με κηρόστοκο στις ακρεςγια να μη "παίζει" μέσα στην τρύπα. Μέτρησα το πηνίο με πηνιόμετρο και είδα ότι έδειχνε 1,5μιλλΗ. Δουλέυει χωρίς πρόβλημα σε ένα πομπό μεσαία\ων με μια ελ509 σε ρευμα 350 μιλλΑ. Κάποιος φίλος από το σάιτ μου είπε να δω άν ζεσταίνεται ο πυρήνας. Δεν το είδα γιατί το μηχάνημα το έχει ένας φίλος και δεν έτυχε να πάω να το δω. Αυτό πέρα από το ότι ήταν δική μου σκέψη αυτή η κατασκευή, αλλά μερικά πράγματα δεν τα σκέφτεται μόνο ένας. Τέτοιο τσοκ με πυρήνα είδα και σε ένα πομπό στο ίντερνετ

vat
22-10-08, 19:40
αχαριος δε ειμαι αλλα και ουτε επιστημονας, εχω πολλα χρονια που σταματισα..τωρα μπηκα στη πριζα παλι..δε μπορω να βρω rfc στη αγορα..

με τι τροπο το τυλιξες ομως? σταυρωτα το εκανες με μηχανάκι?
η με το χερι? εχω στιψει το μυαλο να βρω τροπο, μεχρι
και τη ραπτομηχανη χαλβαδιαζω...
(εχω tropo με Black&Daker....αλλα πως θα ειναι σταθερα οι σπειρες παραλληλες κλπ πανω στο πυρηνα.. ελα ντε..)
μηχανακι ψαχνω στο ιντερνετ, εχω βρει μερικα πανακριβα
που ειναι σαν μικρο ψυγειο σε μεγεθος, αλλα δε το ρισκαρω
να αγορασω...

Το προγραμματακι που κατεβασα απο εδω "mini Ring Core Calculator"
που μου ειπε ο manos_3 ...ειναι σουπερ..αλλα θεωριτικό.

Εισαι σιγουρος για το 1mH που λες για τα WM-AM? noμιζω
χρειαζεται 2.5mH..gia τη περιοχη γυρω απο 1600κ.χερζ
Νομιζω οτι με πυρινα φεριτη ειναι για πηνια λυψης η συντονισμου
γενικοτερα με μικρα ρευματα..

Φενωλη ειναι κατι σαν σκληρο χαρτόνι αν εχεις δει ποτισμενο
με υλικα που το κανουν ανθεκτικο στη θερμοκρασια και μονωση..
μεχρι και βασεις για μικρες λαμπες κατασκευάζουν.

Αν ξερεις καποιο site, μαγαζι κλπ που να δινει τετοια πηνια ?..

ΥΓ:
Τοτε ειχαμε υλικα δε ειχαμε λεφτα... τωρα εχουμε λεφτα δε εχουμε υλικα.

vat
22-10-08, 19:54
.. αυτο το πηνιο που εφτιαξες ειναι σαν πηνιο εξοδου ?
ολες οι σπειρες παράλληλες πανω στο τεφλον..
σε τι διαμετρο πυρίνα & παχος ειναι το πηνιο που εφτιαξες?

ΥΓ.
Οταν λεω πηνια φενολης εννοω οτι το υλικο του τουμπο ειναι
φενωλη.. στη περιπτωση σου ειναι τεφλον,, ο πυρίνας-αερος-κενο

vat
22-10-08, 20:00
φ10 φ25 ...
οκ δε το θυμομουνα οτι το ανεφερες

itta-vitta
22-10-08, 22:00
Το τσοκ είναι μιας στρώσης. Όσο για τα μιλλΗ πάνω από 1 κοβει την αρ-εφ.