PDA

Επιστροφή στο Forum : digital potentiometer



maouna
21-10-08, 16:21
γεια.θα ήθελα λιγη βοήθεια πάνω στα ψηφιακά ποτενσιόμετρα.πως λειτουργούν και πως μπορώ να αντικαταστήσω ενα μηχανικό ποτενσιόμετρο με ένα ψηφιακό.Ευχαριστώ προκαταβολικά!

gep58
21-10-08, 17:57
Φίλε maouna,
μεγάλη ποικιλία από digital pot. θα βρείς στην Maxim (http://para.maxim-ic.com/en/search.mvp?fam=dig_pot&918=Volatile&807=Log&tree=master)
Πολύ ενδιαφέρουσες και οι application notes που κατά την γνώμη μου πρέπει να μελετήσεις.

Καλή συνέχεια
gep58

Σημ. Δεν ξέρω αν έχεις υποβάλλει το ίδιο ερώτημα και σε άλλο τομέα στο forum.
Πάντως, στις 2 ερωτήσεις σου που βρήκα, δίνω την ίδια απάντηση!

maouna
21-10-08, 23:39
ευχαριστω για τη βοηθεια .εψαξα στη maxim και βρήκα κάτι απλο για αρχή.το MAX5407.στο datasheet δεν καταλαβαίνω τα 3 pins που πηγαινουν στον up/down counter τι τα κανω.εδώ ειναι το datasheet.

http://datasheets.maxim-ic.com/en/ds/MAX5407.pdf

manos_3
21-10-08, 23:48
Φίλε μου,γιατί γράφεις τα ίδια σε δύο διαφορετικά post;

gep58
22-10-08, 00:53
maouna,
κατ΄αρχή δεν κατάλαβα πως επέλεξες τόσο γρήγορα το συγκεκριμένο ic MAX5407 μέσα από ένα τέτοιο πλήθος εξαρτημάτων που υποστηρίζει η Maxim.
Άραγε θα το βρείς στο εμπόριο; Πρώτα ενημερώσου για το τι κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά και μετά συνεχίζεις.
Στο datasheet αναφέρει

Features

-Miniature 3mm x 3mm 8-Pin SOT23 Package (έχεις την εμπειρία να χρησιμοποιήσεις smd εξάρτημα-τα στην κατασκευή σου;)
Logarithmic Taper with 1dB Steps Between Taps
32 Tap Positions
Low 0.35μA Supply Current
+2.7V to +5.5V Single-Supply Operation
Zero-Crossing Detection to Minimize Audible
Clicks During Wiper Transitions
Simple Up/Down 2-Wire Serial Data Interface
Power-On Reset
Wiper Goes To Maximum Attenuation
(Lowest Tap Position)
-20kΩ End-to-End Resistance (η αντίσταση σε καλύπτει για την κατασκευή σου;)

Υπ΄όψη ότι το MAX5407 έχει pwr-on reset σημμένει ότι κάθε φορά που θα ανάβεις τον ενισχυτή το volume θα βρίσκεται στο (0), ενώ απ΄ότι ξέρω η Maxim διαθέτει και dig. pot. με μνήμη.



τα 3 pins που πηγαινουν στον up/down counter τι τα κανω


Σου πρότεινα να μελετήσεις πρώτα, αλλά εσυ θέλεις φαίνεται να διαβάσουμε μαζί το pdf. Σε κάθε περίπτωση, στην σελίδα 4 στον πίνακα Pin Description γράφει μεταξύ των άλλων

-Pin5 : U/D
Up/Down Control Input. With CS high, a low-to-high transition increments or decrements the wiper position, depending on the mode.
-Pin 6 : CS
Chip-Select Input. A low-to-high CS transition determines the mode: increment
if U/D is high, decrement if U/D is low.
-Pin 8 : ZCEN
Zero-Crossing Detection Enable Input. Set to low to enable zero-crossing detection.

Νομίζω βγαίνει νόημα, πως πρέπει να χειριστείς τα pins για να πετύχεις αυτό που θέλεις.

Βάλε στη σειρά τα πράγματα και καλή συνέχεια
gep58

manos_3
22-10-08, 03:46
Φίλε gep58 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=35014).Όπως αναφέρω και στο προηγουμενο post που έφτιαξε ο χρήστης maouna μπορεί να το παραγγήλει,ως δείγμα,δωρεάν,από MAXIM.Έχω παραγγήλει αρκετές φορές.Άρα μπορεί να φτιάξει την κατασκευή που θέλει με το ολοκληρωμένο αυτό.....

maouna
25-10-08, 11:02
θέλω να το δουλεψω με 2 push buttons (ενα για αυξηση και ενα για μείωση της εντασης).το ολοκληρωμενο θελω να μην ειναι smd.ποιο θα μου προτεινατε?η τιμη της αντιστασης δεν με ενδιαφερει εξαρχης.απλα ρωταω ωστε να εξοικοιωθω λιγο και μετα θα επιλεξω αυτο που με ενδιαφερει.

gep58
26-10-08, 01:17
Φίλε maouna,
βρήκα λίγο χρόνο (ψάχνοντας τα appl. notes στην Maxim) για να βοηθήσω στην αναζήτησή σου. :blink:
Γενικά να ξέρεις (όπως και όλοι μας), εδώ και αρκετό καιρό εγκαταλείπουν τα συμβατικά υλικά σιγά-σιγά οι κατασκευάστριες εταιρείες ηλεκτρον. εξαρτημάτων και τα καινούργια τους προΐόντα είναι ως επί το πλείστον επιφανειακής στήριξης. :crying:



θέλω να το δουλεψω με 2 push buttons (ενα για αυξηση και ενα για μείωση της εντασης).


Ένα που είδα να βγαίνει σε tht είναι το DS1802 (Maxim). Μπορείς να δείς το AN161.pdf

Το επόμενο όμως θα σ΄αρέσει περισσότερο αλλά είναι smd! :w00t:
Δες το σχέδιο στη φωτογραφία και εάν σ΄ενδιαφέρει ψάξε, που αλλού; στην Maxim!.

Αυτά για τώρα...

Τις θερμές μου ευχές και τα χρόνια πολλά στους εορτάζοντες !! :thumbup:

gep58

lynx
26-10-08, 03:21
Σε κάθε περίπτωση, στην σελίδα 4 στον πίνακα Pin Description γράφει μεταξύ των άλλων

-Pin5 : U/D
Up/Down Control Input. With CS high, a low-to-high transition increments or decrements the wiper position, depending on the mode.
-Pin 6 : CS
Chip-Select Input. A low-to-high CS transition determines the mode: increment
if U/D is high, decrement if U/D is low.
-Pin 8 : ZCEN
Zero-Crossing Detection Enable Input. Set to low to enable zero-crossing detection.


Νομίζω βγαίνει νόημα, πως πρέπει να χειριστείς τα pins για να πετύχεις αυτό που θέλεις.


Βάλε στη σειρά τα πράγματα και καλή συνέχεια
gep58




Ετσι πληροφοριακα τι ταση θελει το CS pin για να ειναι high ή low? :001_unsure:

(H, W, L, CS, ZCEN, and U/D to GND.........-0.3V to (VDD + 0.3V)

maouna
26-10-08, 09:10
ευχαριστώ.θα τα μελετήσω και θα επανέλθω.......:001_rolleyes:

d_nikolaos
26-10-08, 09:48
Πρήν από κανένα χρόνο είχα φτιάξει και εγώ ένα digital pot.
Είχε ένα pin το οποίο όταν το σύνδεες τροφοδοσία (+5V) και του έστελνες παλμούς τότε αυξανόταν η τιμή της αντίστασης ενώ όταν το συνέδεες στη γείωση (GND) τότε η τιμή της αντίστασης μειώνοταν. Αλλά εγώ του έστελνα παλμούς από έναν pic.
Δέν θυμάμαι πιο digital pot είχα χρησιμοποιήσει αλλά ήταν σίγουρα ένα της Maxim.

gep58
26-10-08, 12:19
Whiz,


Ετσι πληροφοριακα τι ταση θελει το CS pin για να ειναι high ή low?

απ΄ότι γνωρίζω, σ΄ένα ψηψιακό κύκλωμα, για H(igh) μπορείς να δώσεις το Vdd του κυκλώματος ενώ για L(ow) το Gnd.

Πέρα απ΄αυτό, αν ονομάζεσαι Δημήτρης Χρόνια σου Πολλά, γιατί έψαξα πότε γιορτάζει το "L3F73R15" αλλά δεν βρήκα τίποτα!

gep58

lynx
26-10-08, 12:40
Πέρα απ΄αυτό, αν ονομάζεσαι Δημήτρης Χρόνια σου Πολλά, γιατί έψαξα πότε γιορτάζει το "L3F73R15" αλλά δεν βρήκα τίποτα!

gep58

χεχε εισαι απιστευτος! :lool:

babisko
26-10-08, 23:34
Whiz,

Πέρα απ΄αυτό, αν ονομάζεσαι Δημήτρης Χρόνια σου Πολλά, γιατί έψαξα πότε γιορτάζει το "L3F73R15" αλλά δεν βρήκα τίποτα!

gep58


L3F73R15 = LEYTERIS

lynx
26-10-08, 23:51
L3F73R15 = LEYTERIS

indeed! i confirm... :thumbup1:

gep58
27-10-08, 01:44
Άντε ρε Λευτέρη,
τόσο ωραίο όνομα και το ανακατεύεις με μαθηματικές συναρτήσεις; :thinking:
Το όνομα αυτό από κατασκευής του δεν μπορεί να κρυφτεί (κλειδωθεί)!

Νάσαι καλά παλικάρι!

gep58