PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows ή Linux.Linux ή Windows ???



manos_3
22-10-08, 00:00
Ήρθε καιρός για μια δημοσκόπηση λόγω της τελευταίας και όλο αυξανόμενης αντιπαλότητας Windows με Linux . Παρακαλώ αιτιολογήστε και τον λόγο για τον οποίο ψηφίζεται, το ανάλογο λειτουργικό...

electrifier
24-10-08, 10:53
Χρησιμοποιώ και τα δύο, δεν υπάρχει λόγος να επιλέξω κάτι λες και θα είναι "η τελευταία μου"... http://www.hlektronika.gr/forum/images/smilies/vbmodern/001_tongue.gif

manos_3
24-10-08, 11:24
Χρησιμοποιώ και τα δύο, δεν υπάρχει λόγος να επιλέξω κάτι λες και θα είναι "η τελευταία μου"... :001_tongue:

Ναι ρε φίλε.Δεν διαφωνώ.Απλώς ήθελα να τονιστούν οι διαφορές,τα προτερήματα & τα μειονεκτήματα για κάθε λειτουργικό...

johny16
24-10-08, 16:23
Τα linux θελουν χρονο να μαθεις να τα χειριζεσαι αν ομως τα μαθεις κανεις παπαδες και σου φενονται παιχνιδακι απο το να βρεις τους drivers των συσκευων σου μεχρι να μπουκαρεις σε αλλους υπολογιστες ασε που ειναι πολυ ασφαλη το κακο που εχουν ειναι οτι αν δεν εχεις dsl δυσκολα θα βρεις τους οδηγους των συσκευων σου.Απο την αλλη τα windows ειναι λειτουργικα που τα χειριζεται και ενα παιδι του δημοτικου και ειναι κυριως διευρυμενα στην αγορα για το λογο του οτι ειναι φιλικα προς το χρηστη βεβαια απο τι μου εχει πει ενας καθηγητης μου πριν απο τα windows ειχε βγει ενα αλλο λειτουργικο που εβγαζε απο μονο του παραθυρικο περιβαλλον αλλα παιχτικαν πολλα παιχνιδια και εκβιασμοι και ετσι επικρατησαν τα windows.

JIMKAF
24-10-08, 20:48
Για να κάνεις πράγματα με το linux και να πείς ότι εντάξει το προτιμώ από όλα τα άλλα πιστεύω πως πρέπει να είσια αρκετά μπασμένος στην λογική των υπολογιστών, δεν είναι για όλους κακά τα ψέματα, από την άλλη τα Windows είναι σχετικά εύχριστα έχουν ότι εφαρμογή θέλεις οι περισσότεροι απλοί χρήστες αυτά χρησιμοποιούν και αυτά εμπιστεύοντια και οι περισσότερες εταιρίες στον κόσμο... Από τα δύο δεν προτιμώ κανένα αν με έβαζες να τα βάλω με σειρά προτίμησης θα προτειμούσα τα Windows. Εγώ προσωπικά θεωρώ πως το Mac OS X και το Leopard τώρα το καινούριο είναι η κορυφή! Εχω ένα macbook το τελευταίο διάστημα και δεν ξεκολάω από πάνω του...

GEWKWN
24-10-08, 22:09
Θα ελεγα linux γιατι ειναι σταθερα ανοιχτου κωδικα και δυσκολα για καποιον
που δεν ξερει αρα ειναι και δυσκολο να πειραξει κατι
αν λαβεις υποψη οτι δεν υπαρχει εταιρια απο πισω για υποστιριζει την εξελιξη τους και το ολο θεμα γινεται απο την αγαπη στο εν λογο συστημα παο απλους προγραματιστες σιγουρα linux αν και τα windows ειναι σιγουρα πιο ευκολα .


Τα linux θελουν χρονο να μαθεις να τα χειριζεσαι αν ομως τα μαθεις κανεις παπαδες και σου φενονται παιχνιδακι απο το να βρεις τους drivers των συσκευων σου μεχρι να μπουκαρεις σε αλλους υπολογιστες ασε που ειναι πολυ ασφαλη το κακο που εχουν ειναι οτι αν δεν εχεις dsl δυσκολα θα βρεις τους οδηγους των συσκευων σου.Απο την αλλη τα windows ειναι λειτουργικα που τα χειριζεται και ενα παιδι του δημοτικου και ειναι κυριως διευρυμενα στην αγορα για το λογο του οτι ειναι φιλικα προς το χρηστη βεβαια απο τι μου εχει πει ενας καθηγητης μου πριν απο τα windows ειχε βγει ενα αλλο λειτουργικο που εβγαζε απο μονο του παραθυρικο περιβαλλον αλλα παιχτικαν πολλα παιχνιδια και εκβιασμοι και ετσι επικρατησαν τα windows.

μπορεις ετσι για την ιστορια να μας γραψεις τι ηταν αυτο το λειτουργικο
που επαιξε πο*στια η microsoft (τι πρωτοτυπο) ωστε να καθιερωθει το δικο της λειτουργικο συστημα ;

ice25
24-10-08, 22:32
Linux.Εδώ και μήνες.κοντεύω χρόνο.για ασφαλές νετ.για να μην χρειάζομαι antivirous antispyware κτλ κτλ.

Με τις τελευταίες διανομές είναι πολύ προσιτά πολύ φιλικά.Εμένα μου αναγνώρισαν όλες τις συσκευές.(με vista και xp έψαχνα για drivers).Προς το παρών βρήκα προγράμματα για οτι χρειάστηκα,εκτός απο free c compiler για pic.Το ψάχνω ακόμα.

Άλλα θα το βρω.

Επίσης έχω φοβερα εφέ στην επιφάνεια εργασίας.Με μηδαμινή επιβάρυνση του συστήματος.Το aero δεν πιάνει μια

dovegroup
24-10-08, 23:31
Linux.Εδώ και μήνες.κοντεύω χρόνο.για ασφαλές νετ.για να μην χρειάζομαι antivirous antispyware κτλ κτλ.

Με τις τελευταίες διανομές είναι πολύ προσιτά πολύ φιλικά.Εμένα μου αναγνώρισαν όλες τις συσκευές.(με vista και xp έψαχνα για drivers).Προς το παρών βρήκα προγράμματα για οτι χρειάστηκα,εκτός απο free c compiler για pic.Το ψάχνω ακόμα.

Άλλα θα το βρω.

Επίσης έχω φοβερα εφέ στην επιφάνεια εργασίας.Με μηδαμινή επιβάρυνση του συστήματος.Το aero δεν πιάνει μια

Ρίξε μιά ματιά στον Picc-Lite έχει έκδοση για Linux.
http://microchip.htsoft.com/products/compilers/PICC-lite.php

QED
25-10-08, 00:08
http://sdcc.sourceforge.net/

Και για την ιστορία αποκλειστικά Gnu/Linux
εδώ και χρόνια.

ice25
25-10-08, 12:49
Ευχαριστώ πολύ τους φίλους.Τελικά ρωτώντας πας στην πόλη.Θα τα δοκιμάσω και τις 2 προτάσεις αύριο.


Αλήθεια πια διανομή χρησιμοποιείτε ?

Panoss
27-10-08, 10:03
Linux, εδώ και μήνες.
Δεν βλέπω καμιά διαφορά από τα Windows (εκτός του ότι δεν χρειάζεται antivirus και πρέπει να χεις dsl).
Μου φαίνεται αντιγράφουν ο ένας τον άλλο!:laugh:
Αν και πιο πιθανό να αντιγράφει ο Bill αφού έυκολα μπορεί να δει τον κώδικα του Linux.

pol
02-11-08, 21:54
ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς ποιο είναι το αντίστοιχο msn για linux ευχαριστώ

babisko
02-11-08, 22:08
ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς ποιο είναι το αντίστοιχο msn για linux ευχαριστώ

amsn (http://www.toplinks.gr/web/amsn-project.net), το έχω με το ubuntu και είναι ίδιο στην λειτουργία του με το msn των windows.

geoper2
02-11-08, 22:56
πιστευω τα linux ειναι καλυτερα απο την πλευρα του οτι δεν ανησυχεις για ιους και εχεις και περισσοτερες δυνατοτητες αν βεβαια ασχοληθεις και γνωριζεις , τα windows εχεις τον φοβο του ιου και των spyware και φυσικα πρεπει να πληρωσεις για να τα παρεις ... προσωπικα εχω και τα 2 σε ενα συστημα και αναλογα με τις αναγκες χρησιμοποιω αυτο που θελω
οποιος ειδε βεβαια τα καινουργια τα windows μοιαζουν αρκετα με τα linux

chgentso
13-11-08, 23:32
Για τις περισσότερες δουλειές Linux, εκτός απο μερικά παιχνίδια των windows (τα περισσότερα τα τρέχεις και με wine, μερικά όμως όχι) και μερικές εφαρμογές (κυρίως EDA). Τα θέματα drivers πλέον δεν είναι σημαντικά, προσωπικά τουλάχιστον στα Vista είχα πολύ περισσότερα προβλήματα. Δυστυχώς όμως το ίδιο μπορεί να μην ισχύει για κάποιον που βάζει πρώτη φορά κάποια διανομή Linux στο laptop του και ψάχνει drivers για wireless - εκεί είναι πολύ πιθανό να δυσκολευτεί κανείς αν δεν ξέρει που να ψάξει.

Όσο για το εύκολα / δύσκολα αυτό εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τη διανομή.
Π.χ. τα (x)Ubuntu, openSUSE, Mandriva είναι πολύ εύκολα και στην εγκατάσταση και στη χρήση και ακόμα και κάποιος που δεν έχει ιδέα απο linux είναι απίθανο να δυσκολευτεί στο να κάνει τα βασικά πράματα που κάνει στα windows (πράγματα του office, browsing στο internet, να μιλάει στο msn, να κατεβάζει torrents, να σχεδιάζει σχηματικά και τυπωμένα, να σκανάρει και να επεξεργάζεται φωτογραφίες, κ.α.).
Και να κολλήσει όμως κάπου, υπάρχει τέτοια υποστήριξη από την κοινότητα και πολλά άψογα sites / οδηγοί για κάθε διανομή έτσι που δεν θα δυσκολευτεί να λύσει το πρόβλημά του / να κάνει αυτό που θέλει χωρίς να είναι κανένας γκουρού των υπολογιστών.
Απο την άλλη όμως, διανομές όπως το Gentoo εύκολα τρομάζουν καποιον που δε ξέρει τι είναι ο compiler και θέλουν σίγουρα πιο πολύ ψάξιμο για να τις στήσεις και να τις χρησιμοποιήσεις αποτελεσματικά.

Α, και για κάτι που μπήκε σε προηγούμενο post, σχετικά με τα linux και τις εταιρίες, πολλές μεγάλες διανομές έχουν εταιρία από πίσω (το Ubuntu είναι της Canonical, το openSUSE της Novell, το Fedora της RedHat). Αυτές και άλλες εταιρίες συνεισφέρουν κώδικα που καταλήγει στον πυρήνα του linux και με τις διανομές τους βοήθησαν την ίδια την εξάπλωση του linux (π.χ. η κίνηση της Canonical με δωρεάν αποστολή cd του Ubuntu όταν δεν είχαν όλοι broadband συνδέσεις). Επίσης πολλά επιτυχημένα open source προγράμματα έχουν εταιρία απο πίσω (τα OpenOffice και Virtualbox της Sun, η CodeWeavers στέλνει τακτικά patches στο wine, η Nokia / Qt Software έχει το - απίστευτο - Qt).
Αυτές οι εταιρίες βγάζουν εισόδημα κυρίως πουλώντας υποστήριξη σε άλλες εταιρίες - πελάτες για το προϊόν τους, ή πουλώντας "αναβαθμισμένες" εκδόσεις των προγραμμάτων τους με χαρακτηριστικά που δεν έχουν (ακόμα) οι free και Open source εκδόσεις τους (StarOffice της Sun, CrossOver της CodeWeavers).
Τώρα, δεν θέλω να μπω στο κατά πόσο είναι καλό αυτό ή κακό, απλώς νομίζω οτι δεν είναι πολύ γνωστό και είπα να το αναφέρω εδώ.

Ουφ, τέλος πολυλογίας.

Pefres
19-11-08, 18:40
Αν και χρησιμοποιω Windows, δεν μου πολυαρεσουν
Τα Linux ωραια ειναι αλλα δεν τα πολυχρησιμοποιω, λογω ασυμβατοτητας κτλ....
Αυτο που μου αρεσει φοβερα ειναι τα Mac ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω πως με τετοιο "ασθενες" σε μεγεθος (επεξεργαστης 1,2 GHZ)(?) εχει τετοιες επιδοσεις!