PDA

Επιστροφή στο Forum : κατασκευη συσκευης μετρησης ηλεκτρομαγνητικου πεδιου



tuku
22-10-08, 17:15
καλησπερα

ειμαι καινουργιος στο χωρο των ηλεκτρονικων και εντελως ερασιτεχνης.
οπως εγραψα και στον τιτλο θελω να φτιαξω μια (οικονομικη) συσκευη που να μου δειχνει που εχει ηλεκτρομανγητικο πεδιο .
δεν με ενδιαφερει εαν ειναι ακριβειας .

σας ευχαριστω εκ τον προτέρων

gep58
23-10-08, 00:49
Γειά σου φίλε tuku,
καλώς όρισες στο χώρο των ηλεκτρονικών και ελπίζω να μην το μετανοιώσεις, λόγω του τρόπου εξέλιξής τους, που σημαίνει διαρκή παρακολούθηση του αντικειμένου και όχι μόνο.
Παρακάτω μπορείς να δεις ένα κύκλωμα που βρήκα πρόχειρα στο διαδύκτιο.
Για περισσότερες λεπτομέρειες απευθύνσου στο http://www.electronics-lab.com/projects/science/006/index.html
Μπορείς να βρείς διάφορα τέτοια κυκλώματα είτε απλά είτε πιο πολύπλοκα ψάχνοντας
και αν θέλεις διευκρυνήσεις εδώ είμαστε!

http://www.electronics-lab.com/projects/science/006/emmeter.gif


Φιλικά
gep58

tuku
29-10-08, 14:15
καλημερα

θα σας ειτα ευκολο να μου κανετε μια λιστα με τι χρειαζεται για αυτο το κυκλωμα;

γιατι απο οτι φενεται ( χωρις να ειμαι ειδικος ) δεν θα ειναι πολύ δυσκολο για να το φτιαξω

σας ευχαριστω

gep58
29-10-08, 20:06
Φίλε μου tuku,

πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω σ΄αυτό το σημείο και θα προσπαθήσω να σου φτιάξω και το τυπωμένο (πες μου εάν το χρειάζεσαι), εφ΄όσον θεωρείς ότι το συγκεκριμένο κύκλωμα σε καλύπτει.
Θα ήθελα όμως να δείξεις λίγο υπομονή και να μου δώσεις κάποιον εύλογο χρόνο!

Σου θυμίζω, ότι το κύκλωμα δεν είναι δικής μου σχεδίασης, δεν το έχω ελέγξει στην πράξη και επομένως δεν φέρω καμιά ευθύνη για οποιαδήποτε δυσλειτουργία του.

Αν συμφωνείς, δώσε το σήμα σου να ξεκινήσω...
gep58

lynx
29-10-08, 20:28
Φίλε μου tuku,

πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω σ΄αυτό το σημείο και θα προσπαθήσω να σου φτιάξω και το τυπωμένο (πες μου εάν το χρειάζεσαι), εφ΄όσον θεωρείς ότι το συγκεκριμένο κύκλωμα σε καλύπτει.
Θα ήθελα όμως να δείξεις λίγο υπομονή και να μου δώσεις κάποιον εύλογο χρόνο!

Σου θυμίζω, ότι το κύκλωμα δεν είναι δικής μου σχεδίασης, δεν το έχω ελέγξει στην πράξη και επομένως δεν φέρω καμιά ευθύνη για οποιαδήποτε δυσλειτουργία του.

Αν συμφωνείς, δώσε το σήμα σου να ξεκινήσω...
gep58

:thumbup1::thumbup1:

μακαρι η κοινοτητα να ηταν γεματη απο ατομα σαν εσενα που εχουν την διαθεση να ασχοληθουν και να βοηθησουν!

δεν υπαρχουν πολλοι ομοιοι σου! ιδιαιτερα δε να φτανουν σε σημειο να προσφερουν βοηθεια οπως αυτη που προσφερεις στον φιλο παραπανω, γιαυτο πρεπει να σε προσεχουμε για να σε εχουμε! :biggrin:

gep58
29-10-08, 21:37
Φίλε μου Λευτέρη, κατά forum Whiz,

τόσο καλά λόγια δεν έχω ακούσει ούτε από τον πατέρα μου!
Δεν κάνω τίποτε περισσότερο από αυτό που μπορώ να κάνω και όταν πήρα την απόφαση να εγγραφώ γνώριζα τις υποχρεώσεις μου πάντα στα πλαίσια του δυνατού.
Θεωρώ πάντα, ότι είμαστε όλοι για τον ένα και ο ένας για όλους (στρατιωτική ατάκα).

Εξ΄άλλου στο μικρό διάστημα της παρουσίας μου εδώ, έχω δεί πολλά αξιόλογα μέλη ως πρός τις γνώσεις τους και την αμμέριστη βοήθεια που προσφέρουν στο σύνολο!

Σ΄ευχαριστώ πολύ
και θα ήθελα να μην συνεχίσουμε άλλο την συζήτηση επί του παρόντος, γιατί φεύγουμε από το ζητούμενο.

gep58

tuku
29-10-08, 21:52
καλησπερα

φιλε gep58 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=35014) εαν μπορουσες να το φτιαξεις θα σου ημουν υποχρεος.

πραγματικα δεν ξερω τι να πω σας ευχαριστω ΠΑΡΑ πολυ για την βοηθεια και την συμπαρασταση σας .

αυτο το θελω γιατι ασχολουμαι με το παραφυσικο και μου εχουν πει οτι βοηθαει σαν μια πρωτη ενδειξη , συν το γεγονος οτι μου αρεσει να ασχολουμαι φτιαχνοντας κατι . ( απο οτι βλεπεις απο τα λεγομενα μου δεν καιγομαι το ποτε θα το φτιαξω οποτε οποτε και αν εχεις χρονο με την ησυχια σου )

σας ευχαριστω και παλι:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

gep58
29-10-08, 22:12
Ok tuku,

έλαβα το σήμα σου "5 στα 5"

Στο επαναγράφειν...
gep58

gep58
30-10-08, 20:23
Φίλε tuku,

ετοιμάστηκα και επανέρχομαι στο θέμα σου.
Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να τελειώσει τόσο γρήγορα αλλά είχα, να το πω έτσι, μια ευεξία κατά τον σχεδιασμό.
Στο συνημμένο αρχείο pdf μπορείς να δεις ότι αφορά την κατασκευή σου.

Εγώ την πάσα σου την έδωσα, εσύ τώρα θα κάνεις το παιχνίδι!

Και κάτι ακόμη, γράφεις


...αυτο το θελω γιατι ασχολουμαι με το παραφυσικο...

εγώ είμαι τελείως ξένος με το αντικείμενο, όμως θέλω να σε ρωτήσω το όνομα Silva και η μέθοδος Silva λέει κάτι στον χώρο αυτόν;
Εάν ναι, τότε έχω κάτι ακόμη να σου δείξω.

Περιμένω το αποτέλεσμα της προσπάθειας...
gep58

tuku
31-10-08, 00:31
καλησπερα

καλά δεν παιζεσε με τίποτα είσαι καταπληκτικός :lool:
δεν θα συνεχίσω να σου λέω οτι εισαι...εισαι...εισαι .....

θα το ετοιμάσω και να είσαι σίγουρος οτι θα βάλω και φώτο αλλα και εντυπώσεις για την χρήση του ........:wiink:

οταν έγραψα οτι ασχολούμαι με το παραφυσικο εννοούσα οτι ασχολουμαι με φαντάσματα - μαγεία - οντότητες.

για την μεθοδο silva γνωριζω οτι προσπαθουν μεσα απο καποιες σαν ασκησης με καταλληλο εδαφος - χωρο - μουσικη - αρωματα , να σε κανουν να διευρύνεις το ποσοστο του εγκεφαλου σου εχοντας αποτελεσματα οπως :μεγαλυτερη συγκεντρωση - ευεξια - λιγοτερο ανχος - καλύτερη αντίληψη των πραγματων.

η silva κανονικά ειναι μια αρχαια ΙΝΔΗ θεοτητα η οποια ηταν για να εχει ευεξια ο ανθρωπος (οι ΙΝΔΟΙ της θεοτητες τους της ειχαν δημιουργήσει μαλλον επηρεασμένοι απο τους Ελληνες και για αυτο η καθεμια θεοτητα ειχε μια ξεχωριστη ας το πουμε δυναμη)

επειδη ο ανθρωπος του αρεσει να ασχολείται και να πιστευει σε ανώτερες δυναμης το εκαναν και αυτο εμποριο δημιουργοντας διαφορες σχολες -ιδρύματα που ασκουν την μεθοδο silva .

προσωπικα πιστευω οτι καποιες συχνοτητες ( ακουστικες και μη) , καποια χρωματα και καποια αρωματα ( οπως τα διαφορα στικ ή λιβανια) μπορουν να επηρεάσουν τον ανθρωπινο εγκεφαλο αλλες φορες με καλα ή ασχημα αποτελεσματα.

δεν ξερω εαν καταφερα νασε βοηθησω με αυτα που ξερω αλλα αυτα ειναι οτι γνωριζω.

φυσικα ομως οτιδηποτε εχεις θα με ενδιεφερε:001_rolleyes:

johny16
31-10-08, 23:14
τι αισθητηρα εχει???

tuku
06-11-08, 18:14
καλησπερα

θα ήθελα μια βοηθεια για εναν πυκνωτη
το σχεδιο θελει εναν "150ρ ceramic"
το ενα μαγαζι μου εδωσε εναν πρασινο λιγο ποιο μεγαλο που γραφει 151 J
και το αλλο μαγαζι μου εδωσε εναν που ειναι ποιο μικρος καφε και γραφει μπροστα 151 και πισω 500V
ποιον απο τους δυο να χρησιμοποιήσω; :saad::saad:

Nemmesis
06-11-08, 18:34
Φίλε tuku,

ετοιμάστηκα και επανέρχομαι στο θέμα σου.
Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να τελειώσει τόσο γρήγορα αλλά είχα, να το πω έτσι, μια ευεξία κατά τον σχεδιασμό.
Στο συνημμένο αρχείο pdf μπορείς να δεις ότι αφορά την κατασκευή σου.

Εγώ την πάσα σου την έδωσα, εσύ τώρα θα κάνεις το παιχνίδι!

Και κάτι ακόμη, γράφεις

εγώ είμαι τελείως ξένος με το αντικείμενο, όμως θέλω να σε ρωτήσω το όνομα Silva και η μέθοδος Silva λέει κάτι στον χώρο αυτόν;
Εάν ναι, τότε έχω κάτι ακόμη να σου δείξω.

Περιμένω το αποτέλεσμα της προσπάθειας...
gep58

μπραβο απο μενα!!! φιλε gep58 ποιο προγραμμα δουλευεις για σχεδιασμο πλακετας?

gep58
06-11-08, 21:23
Καλησπέρα tuku,

και οι δύο είναι το ίδιο πράγμα, 151 σημαίνει 150pf οπότε ότι βολεύει στο τυπωμένο μπορείς να βάλεις.

Καλή συνέχεια και περιμένω τα συμπεράσματα.
gep58

gep58
06-11-08, 21:44
Καλησπέρα Παναγιώτη κατά forum Nemmesis,


μπραβο απο μενα!!! φιλε gep58 ποιο προγραμμα δουλευεις για σχεδιασμο πλακετας?
κατ΄αρχή να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια!
Ως προς την ερώτησή σου, το πρόγραμμα είναι το Sprint Layout 6.0 της Abacom.
Είναι ένα πολύ εύκολο στην εκμάθηση και χρήση πρόγραμμα σχεδιασμού τυπωμένων διπλής όψης, που τουλάχιστον εμένα, με καλύπτει πλήρως μέχρι στιγμής.

Μπορείς να βρείς και να δοκιμάσεις το demo από την σελίδα της Abacom (http://www.abacom-online.de/uk/) καθώς επίσης κι άλλα ενδιαφέροντα προγράμματα για τους ηλεκτρονικούς

Σε περίπτωση που θα σ΄ενδιέφερε η αγορά του υπάρχει στην ελληνική αγορά αλλά προσωπικά θα σε συμβούλευα, όπως κάνω κι εγώ, να το αγοράσεις από την εταρεία για διάφορους λόγους.

gep58

babisko
06-11-08, 22:26
...
το πρόγραμμα είναι το Sprint Layout 6.0 της Abacom.
...

gep58

Μάλλον θα εννοείς το Sprint Layout 5.0 της Abacom και όχι Sprint Layout 6.0 της Abacom,η τελευταία έκδοση είναι 5, όχι 6.

gep58
06-11-08, 22:46
Σωστά διορθώνεις babisko,
βλέπεις, ο δαίμων της τυπογραφίας...

gep58

geoper2
06-11-08, 23:11
ωπ ενδιαφερον κυκλωμα,και σημερα σκεφτομουν αν υπαρχει κατι τετοιο για να βρισκουμε το ηλεκτρομαγνητικο πεδιο :w00t: !!
φιλε tuku αν το ετοιμασεις πες αν δουλευει
ενα μεγαλο μπραβο στον gep58 και απο εμενα

tuku
06-11-08, 23:37
καλησπέρα

σας ευχαριστώ πολύ για της συμβουλές σας
πιστεύω ότι μέχρι την δευτέρα θα είναι έτοιμο (και σε κουτάκι μέσα :wiink:)
το καθυστερώ λίγο λόγο αμάθειας (μην κάνουμε και καμιά βλ..)κατα πρώτων και κατα δεύτερων λόγο δουλειάς.

πάντως η πλακέτα είναι έτοιμοι , τα υλικά μαζεμένα και το μόνο που μου λείπει είναι το πηνίο και η συναρμολόγηση (κολλήματα - κουτάκια )

ArtifexEfr
07-11-08, 00:44
Φίλε Gep58 να σε ρωτήσω με πιο πρόγραμμα έκανες τα Schematic-PCB?
ΠΟΛΥ ωραία δουλεία(αν και δεν έχω σχετική εμπειρία μου δίνεις κινιτρό για να ψαχτώ λίγο παραπάνω)

ArtifexEfr
07-11-08, 00:47
Oups....Sorry παιδιά δεν πρόσεξα ότι το ανέφερες παραπάνω γιατί με το που είδα το pdf έκανα post κατευθείαν!!



Φίλε Gep58 να σε ρωτήσω με πιο πρόγραμμα έκανες τα Schematic-PCB?
ΠΟΛΥ ωραία δουλεία(αν και δεν έχω σχετική εμπειρία μου δίνεις κινιτρό για να ψαχτώ λίγο παραπάνω)

gep58
07-11-08, 01:52
Παιδιά,

για όσους ενδιαφέρονται, επειδή ρωτούν και με πμ, χρησιμοποιώ 2 προγράμματα της Abacom.
Το sPlan 6.0 για τα θεωρητικά
και το Sprint Layout 5.0 για τα τυπωμένα. Μετά το μεράκι...

Μπορείτε να τα δείτε στην http://www.abacom-online.de/uk/

gep58

tuku
07-11-08, 18:20
καλησπέρα

μόλις το τελείωσα και είναι αυτό

http://i224.photobucket.com/albums/dd312/tuku12/Photo-0019.jpg

ερώτηση

ενώ ακούγετε όταν έρθει κοντά σε ένα κινητό πχ
δεν υπάρχει ενδηξει , παραμενει στο 0
τι μπορεί να φταίει;

tuku
08-11-08, 01:00
καλησπερα

θελω να σας κανω μερικες ακομα ερωτησεις και να μου πειτε εαν γινονται ( ή εχω μεγαλη φαντασια ).

α) γινεται να κανω το κυκλωμα (δηλ. την ολη κατασκευη ) ποιο ευαισθητη ;
β) γινεται το οργανακι αντι να μετραει απο 0-20-40..... να το κανω να μετραει 0-2-4...κτλ
γ) επειδη μετραει το πεδιο απο το πηνιο γινεται να μην το εχω πανω στην πλακετα και να το μεταφερω με καλωδιο εξωτερικα ουτοσωστε να πιανει και καλυτερα ( εχω σκεφτει εαν γινεται να του βαλω ενα βησματακι και να βγαζει καλωδιο οπως πχ με τα ακουστικα)

περιμενω με αγωνια της συμβουλες σας

PCMan
08-11-08, 05:25
Φίλε tuku,

ετοιμάστηκα και επανέρχομαι στο θέμα σου.
Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να τελειώσει τόσο γρήγορα αλλά είχα, να το πω έτσι, μια ευεξία κατά τον σχεδιασμό.
Στο συνημμένο αρχείο pdf μπορείς να δεις ότι αφορά την κατασκευή σου.

Εγώ την πάσα σου την έδωσα, εσύ τώρα θα κάνεις το παιχνίδι!

Και κάτι ακόμη, γράφεις

αυτο το θελω γιατι ασχολουμαι με το παραφυσικο...


εγώ είμαι τελείως ξένος με το αντικείμενο, όμως θέλω να σε ρωτήσω το όνομα Silva και η μέθοδος Silva λέει κάτι στον χώρο αυτόν;
Εάν ναι, τότε έχω κάτι ακόμη να σου δείξω.

Περιμένω το αποτέλεσμα της προσπάθειας...
gep58
ΩΩΩ ρε φίλε, τι έκανες εδώ??? Είσαι κορυφή :D

Μπορεί να μπει στα κυκλώματα ή θα θεωρηθεί κλεμμένο αφού είναι απο electronics-lab.com?

tuku
10-11-08, 18:51
καλησπερα

σας βαζω μερικες ακομα φωτογραφιες

http://i224.photobucket.com/albums/dd312/tuku12/Photo-0019-1.jpg
http://i224.photobucket.com/albums/dd312/tuku12/Photo-0020.jpg
http://i224.photobucket.com/albums/dd312/tuku12/Photo-0021.jpg

το πηνιο ειναι αυτο που διακρινετε στην τελευταια φωτο ( μπλε τετραγωνο ακρη δεξια )
πιστευετε οτι αυτο που γραφω στα αλλα ποστ θα μου δοση καλυτερα αποτελεσματα;

gep58
11-11-08, 01:05
tuku,
κάνε zoom στο πηνίο να δω τι έβαλες γιατί δεν βλέπω τίποτα!
Είναι έτοιμο του εμπορίου φερριτικό; γιατί για την κατασκευή σου μάλλον δεν κάνει τέτοιο!
Και κάτι ακόμη το όργανο που χρησιμοποιείς είναι 100 mA και όχι συμμετρικό με (0) στο κέντρο;

gep58

tuku
11-11-08, 01:26
καλησπερα

το οργανακι ειναι αυτο (οτι μου εδωσε στο καταστημα)

http://i224.photobucket.com/albums/dd312/tuku12/Photo-0022.jpg

το πηνιο δεν μπορω να στο βγαλω καθαρη φωτο γιατι δεν εχω κανονικη και τα βγαζω με το κινητο.
παντος αυτο που χρεισιμοποιεισα γραφει πανω 1k γραμμη και απο κατο γραφει J6 NEOSID

στο καταστημα μου εδωσε και ενα (απο οτι ειπε ποιο ευαισθητο ) που γραφει 1 γραμμη και απο κατω F0

εαν δεν ειναι σωστα αυτα που εχω βαλει μπορεις εαν σου ειναι ευκολο να μου πεις τι ακριβως να ζητησω;

με αυτο που ειπα ( για επεκταση του πηνιου ) τι λες;

σε ευχαριστω για το ενδιαφερον

tuku
11-11-08, 01:28
το πηνιο ειναι ετοιμο τετραγωνο

με λενε Παναγιωτη (επειδη εχω διαβασει οτι δεν σου αρεσουν τα ψευδωνυμα)

gep58
13-11-08, 00:34
Παναγιώτη γειά σου,

τα στοιχεία που αναφέρεις όντως είναι σωστά, όμως το πηνίο που πρέπει να χρησιμοποιήσεις, κατά τη γνώμη μου, μάλλον πρέπει να είναι της μορφής που φαίνεται στην εικόνα.
Με εσωτερικές διαστάσεις 50 x 40 mm, πάχος 6 mm και 100...120 σπείρες με σύρμα 0,30...0,50 mm πρέπει να είναι περίπου 1 mH.
Πιστεύω ότι όσο μεγαλύτερων διαστάσεων τόσο καλύτερα αλλά μέχρι ένα όριο. Αυτό όμως θα πρέπει να βρεθεί πειραματικά, προσωπικά δεν γνωρίζω άλλο τρόπο.

Το πηνίο απ΄ότι καταλαβαίνω δεν πρέπει να είναι ενσωματωμένο στην πλακέτα, αλλά να το μετακινείς κοντά στα διάφορα σημεία ελέγχου πχ έναν εντοιχισμένο σωλήνα ηλεκτρικής εγκατάστασης. Τα καλώδια σύνδεσής του με την πλακέτα θα πρέπει να είναι στριμμένα μεταξύ τους και το πηνίο θα στηρίζεται στην άκρη μιας ξύλινης ή πλαστικής βέργας περίπου 30...50 cm.

Το όργανο έτσι όπως φαίνεται στο αυθεντικό κύκλωμα, θα πρέπει να είναι πολύ μικρού ρεύματος.

Σου ξαναθυμίζω, ότι εξ΄αρχής τόνισα ότι δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο κύκλωμα το οποίο είχα βρεί τυχαία στο διαδίκτυο προβάλλοντας την ιστοσελίδα του.

Επομένως, αυτά που προτείνω είναι γνώμες προσωπικές που προκύπτουν από την μελέτη του κυκλώματος κι όχι λύσεις τεκμηριωμένες.
Όλη η προσπάθεια, όπως καταλαβαίνεις, γίνεται με σκοπό την διευκόλυνσή σου, όσο είναι δυνατόν, στο θέμα της κατασκευής και είναι ευνόητο ότι θα χρειαστεί να γίνουν κάποιοι πειραματισμοί για την καλύτερη απόδοση του κυκλώματος αφού ο αρχικός σχεδιαστής-κατασκευαστής δεν δίνει πλήρη στοιχεία.

gep58

Zener_
26-02-09, 18:58
Κατασκεύασα το Emmeter όπως και ο φίλος georgesonor ένα δικό του.
Η κατασκευή μου μετράει μια χαρά καθώς και από τα ακουστικά ακούγονται τα διάφορα πεδία.
Το μόνο πρόβλημα είναι πως αν συνδέσω τα ακουστικά το οργανάκι δεν μετράει καλά ενώ χωρίς αυτά κανένα πρόβλημα.

Η κατασκευή μου είναι αυτή:
Στην προτελευταία φότο φαίνεται το πηνίο 200 σπειρών σε τούμπο 6cm με πηνιόσυρμα 0,5mm = 1mH.

Σημείωση:Συμμετρικό οργανάκι δεν βρήκαμε πουθενά.

georgesonor
26-02-09, 19:05
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΟΡΙΣΤΕ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ :001_smile:
πηνίο 130 σπειρών σε τούμπο 9,2cm με πηνιόσυρμα 0,5mm = 1mH.

kopla
09-08-09, 02:45
Παιδιά,

για όσους ενδιαφέρονται, επειδή ρωτούν και με πμ, χρησιμοποιώ 2 προγράμματα της Abacom.
Το sPlan 6.0 για τα θεωρητικά
και το Sprint Layout 5.0 για τα τυπωμένα. Μετά το μεράκι...

Μπορείτε να τα δείτε στην http://www.abacom-online.de/uk/

gep58

Πολύ καλά φαίνονται τα προγράμματα.. θέλω να εγκαταλείψω το orcad.
Τα έχεις αγοράσει ?

gep58
09-08-09, 18:24
Κλεομένη,
στο #15 του παρόντος, μεταξύ άλλων, αναφέρομαι ως προς την αντίστοιχη ερώτηση μέλους


....Μπορείς να βρείς και να δοκιμάσεις τα demo από την σελίδα της Abacom (http://www.abacom-online.de/uk/) καθώς επίσης κι άλλα ενδιαφέροντα προγράμματα για τους ηλεκτρονικούς

Σε περίπτωση που θα σ΄ενδιέφερε η αγορά του, υπάρχει στην ελληνική αγορά αλλά προσωπικά θα σε συμβούλευα, όπως κάνω κι εγώ, να το αγοράσεις από την εταρεία για διάφορους λόγους.


gep58

kopla
09-08-09, 18:54
Κλεομένη,
στο #15 του παρόντος, μεταξύ άλλων, αναφέρομαι ως προς την αντίστοιχη ερώτηση μέλους


gep58

:mrgreen:
Δεν διάβασα καμία απάντηση. Σε ενα άλλο thread προέτρεψες ενα άλλο μέλος να δει και αυτό το thread. Ρώτησα κατευθείαν :laugh:

lambgeo
28-09-09, 17:05
Παιδια ψαχνω μια τετοια κατασκευη αλλα να μπορω να μετραω την ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια απο gsm (900-1800ΜΗΖ) που μπορω να βρω τετοια κατασκευη ???

lambgeo
28-09-09, 18:41
Παιδια ψαχνω μια τετοια κατασκευη αλλα να μπορω να μετραω την ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια απο gsm (900-1800ΜΗΖ) που μπορω να βρω τετοια κατασκευη ???


κανενας ?

ts0gl1s
15-01-10, 11:40
Το κύκλωμα από το PDF για την πλακέτα είναι σε φυσικό μέγεθος ?

gep58
15-01-10, 22:19
Θανάση,
το pdf το είδες, αλλά... δεν το είδες. Το "scale = 1:1" που γράφει σου διέφυγε ;

gep58

ts0gl1s
15-01-10, 23:39
ναι :(:001_unsure::001_unsure: