PDA

Επιστροφή στο Forum : wind generator



Notios38
24-10-08, 20:27
Αν καποιος εδω μεσα εχει ασχοληθει με κατασκευη ανεμογενητριας με alternator αυτοκινητου... με ταση 48V DC η οτι παρομοιο..και σχετικο..
ευχαριστω

CITRO
26-11-08, 17:31
Αν καποιος εδω μεσα εχει ασχοληθει με κατασκευη ανεμογενητριας με alternator αυτοκινητου... με ταση 48V DC η οτι παρομοιο..και σχετικο..
ευχαριστω

Τι ακριβος θες να κανεις?Γνωριζω καποια πραγματα για ανεμογενητριες αλλα με ασυγχρονες μηχανες.Τι ειναι το αλτερνατορ στο αμαξι?

GR_KYROS
26-11-08, 17:50
Ενδιαφέρον θέμα για πάμε…

DT200
26-11-08, 22:41
εγώ έχω εδώ και 5 μήνες που ασχολούμαι με ανεμογεννήτρια,
και όλο και κάτι θα προσφέρω :biggrin:

γιατί πας στα 48V ?
μετά τι θα το κάνεις, 220 ?

GR_KYROS
27-11-08, 17:06
48 το βλέπω ασύμφορο οικονομικά
Γιατί δεν μιλάμε για 12 που υπάρχουν προσιτά εξαρτήματα.

Notios38
27-11-08, 19:38
Αν και το παθος μου με τα ηλεκτρονικα,ειναι δουλεια,hobby,για καπιο λογο δεν θελω ρευμα απο την Δεη και τωρα δυο χρονια εχω ηλιο και αερα...επειδη η αποδοση τετοιων συστηματων ειναι καλυτερη και η παραμορφωση στο μετατροπεα ειναι μικροτερη οσο ανεβαινει η ταση και η ισχυς που μπορεις να αποροφησεις ειναι μεγαλυτερη...εχω καταληξει σε επαγγελματικα συστηματα...στηριζομαι σε ενα Ups 3 KVA και 2.2Κ για εφεδρεια.. και τα δυο 48V...Με 4 panel των 150 w..και τωρα αναζητω alternator για την ταση αυτη..για ανεμογενητρια .δεν υπαρχει σε αυτη την ταση παρα μονο επαναπεριελιξη...σε 12 βολτα αυτοκινητου....και με ΜPPT [ dc/dc ]μετατροπεας 48v με μια αποδοση 150-350w,ψαχνοντας στο δικτυο εχω βρει πολυ πραγμα απο ιδιοκατασκευες ,ειχα καταφερει μια 6-πτερυγη με ετοιμα πτερυγια μα με το προχθεσινο 10 εμεινα μονο με 3 τα υπολοιπα ουτε τα βρηκα..ευχαριστω που απαντησετε..πιστευω οτι καποιος εδω μεσα θα εχει ασχοληθει..και με την σειρα μου θα περασω την πειρα μου στα παραπανω..ΚΥΡΟΣ ευχαριστω για το σχηματικο....μα σε τετοιες εφαρμογες μονο PWM μπορει να παιξει...:lool:

sv9cvk
27-11-08, 19:51
ΧΜ !!:001_huh::001_huh:
Εχουμε και λεμε:blink:
Δημητρης ,ανεμογεννητριες ,φωτοβολταικα,hobby και δουλεια,
ΧΑΝΙΑ:confused1:
Ρε (sorry για το ρε) μπας και εισαι ο ..........????:w00t::drool:

DT200
27-11-08, 20:50
το 12V alternator μπορεί να πάει στα 48V χωρίς περιέλιξη,
αλλά θα πρέπει να πειράξεις τον "αυτόματο".
αυτό σημαίνει ή κάνεις "εικονική" γη στον αυτόματο (48-14=34) 34V ή
φτιάχνεις έναν δικό σου.

Notios38
27-11-08, 21:38
Ελα Χρηστο με πετυχες...sv9AKO λιγο καιρο εδω μεσα..ειχα ζητησει βοηθεια -πληροφοριες εδω και προχθες πηρε κινηση....φιλε απο τα Μεγαρα για την ισχυ/στροφες η ταση ειναι για τα 12βολτα 3-5 v..στη διεγερση....εχω τις χαρακτηριστικες των περισσοτερων car alternator...1500-3600στροφες 14v-50 A..δεν κανουν ομως...300-900.στ/και ολη η ισχυ...σε ολα τα ξενα forum κανεις δεν μου λεει οτι γινεται...μα ηδη το εχω κανει..ακομα ομως ψαχνω 3 πτερυγια απο προχθες....

DT200
27-11-08, 21:55
η ταση ειναι για τα 12βολτα 3-5 v στη διεγερση
ελπίζω να μην κατάλαβες ότι σου είπα να βάλεις 34V στην διέγερση.

[quote=Notios38;287294]300-900.στ/και ολη η ισχυ/quote]
εδώ θέλεις να πεις ότι έχεις κάνει το alternator να παράγει 50Α στις
300 σ.τ.λ.

Υ.Γ. αν μπορείς να γράφεις ποιο καθαρά αυτό που θέλεις, διότι
ο γραπτός λόγος είναι πάντα ποιο δύσκολος στην κατανόηση.

fuzz
27-11-08, 22:46
καλα εσεις το εχετε προχωρησει το πραγμα...
για δωστε κανενα λινκ για εμας τους αρχαριους
η γραψτε περισοτερες πληροφοριες

DT200
27-11-08, 23:40
καλα εσεις το εχετε προχωρησει το πραγμα...
για δωστε κανενα λινκ για εμας τους αρχαριους
η γραψτε περισοτερες πληροφοριες
τι θέλεις, να την κατασκευάσεις ή θα πάρεις έτοιμη ?

Notios38
28-11-08, 09:16
Ειναι πολλες οι παραμετροι για μια ανεμογενητρια...φιλε Γιαννη DT200.
Αναφερομαι σε εναλακτηρες αυτοκινητου..12 η κ 24 V που ειναι σχεδιασμενα τα τυλιγματα-εξαρτηματα που εχουν να λειτουργουν στα ορια που ο κατασκευαστης εχει ορισει...πχ ο ανορθωτης και το κυκλωμα επιτηρησης φορτισης για μεγαλα ρευματα και πολλες στροφες....και επιπλεον εχουμε το κυκλωμα διεγερσης το οποιο θελει μια χαμηλη ταση μα το ρευμα και εκει ειναι μεγαλο...που εχει να κανει με τις χαρακτηριστικες καμπυλες...συνηθως ειναι 3-5 v....το 48-14=34 δεν λεει ειναι λαθος γιατι οι αμπεροστροφες ειναι λιγες σε τετοια συστηματα..γιατι εχουμε 36 πολους 3 φασεις 12 [ματια]...στις 3600 στροφες συνηθως εχομε την μεγιστη ισχυ .....εγω θελω 36 πολους 3,6,9 φασεις στα 12 ματια[πολοι N-S]μαγνητων που εδω ειναι ηλεκτρομαγνητης...και λιγες στροφες...οποτε παμε στις ετοιμες που ειναι ακριβες και οχι τοσο αξιοπιστες...

DT200
28-11-08, 12:49
η "εικονική γη" που σου είπα εγώ είναι κάτι άλλο ,
αλλά δεν πιράζει, από ότι βλέπω το έχεις ψάξει το θέμα.

καλή συνέχεια !

granazis
28-11-08, 20:54
Σκέφτηκες να βάλεις 2 24βολτες να γυρίζουν μαζί με ιμάντα και να είναι συνδεδεμένες σε σειρά?
Η μια βέβαια πρέπει να είναι απομονωμένη από το σασί της άλλης.

Notios38
01-12-08, 20:12
οντως καλη ιδεα..μα δεν θελω να το κανω πολυπλοκο μηχανικα..απλα εχω κανει επαναπεριελιξη χ5...καθε φαση και υψηλοστροφη πτερωτη...και φυσικα θορυβο που δεν ειναι και οτι καλυτερο σε μια οικιακη εφαρμογη . Απλα θελω να μοιραστω εδω μεσα τετοιου ειδους εμπειριες με συναδελφους που εχουν ασχοληθει...

zitas
02-12-08, 09:02
μιλώντας για alernators μπορούμε να παραθέσουμε τα δεδομένα μας για να μπορέσουμε να πετύχουμε το βέλτιστο με αυτά που έχουμε στην διάθεση μας.. υπάρχουν τα εξής ερωτήματα και εφόσον δεν μιλάμε για αγορές σε έτυμα εξαρτήματα για την κατασκευή- μετατροπή(ρήτορες μόνιμου μαγνήτη) 1: πόσες φάσεις (τιλιγματα) μπορούμε να βάλουμε στον στατη του alternator ? 2: πόσες πρέπει να είναι οι στροφές λειτουργίας της φτερωτής ώστε να υπάρχει ανεκτός θόρυβος? 3: μπορούμε σε χαμηλές στροφές να έχουμε μια ικανοποιητική ισχύς μετά το πέρας της κατασκευής ?

zitas
12-01-09, 22:35
μετά από δοκιμές με ένα δυναμό αυτοκινήτου κατάφερα με επαναπεριέλιξη(80 σπείρες ανά πόλο με σύρμα 0,5mm) να βγάλω 12v στις 300 στόφες / λεπτό. Το αποτέλεσμα είναι να έχει μειωθεί η ισχύς του δυναμό. προσωπικό συμπέρασμα ότι το δυναμό αυτοκινήτου δεν ενδείκνυται για ανεμογεννήτρια. Επόμενο πείραμα ανεμογεννήτρια με μονίμους μαγνήτες..

DT200
12-01-09, 22:48
οι αγοραστές ανεμογεννήτριες είναι με μονίμους μαγνήτες για
να γλυτώνεις την ενέργεια της διέγερσης .

zitas
12-01-09, 23:18
Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η διέγερση αλά το πόσο πέφτει ι ισχύς της γεννήτριας μετά την μετατροπή από την ονομαστική της ισχύ όπως το υπολόγισα είναι κάτω από το 1/4. ουσιαστικά το θετικό μιας γεννήτριας με διέγερση είναι ότι μπορείς μέσω αυτής να φτιάξεις και τον σταθεροποιητή και διάφορα άλλα..

granazis
13-01-09, 07:30
μετά από δοκιμές με ένα δυναμό αυτοκινήτου κατάφερα με επαναπεριέλιξη(80 σπείρες ανά πόλο με σύρμα 0,5mm) να βγάλω 12v στις 300 στόφες / λεπτό. Το αποτέλεσμα είναι να έχει μειωθεί η ισχύς του δυναμό. προσωπικό συμπέρασμα ότι το δυναμό αυτοκινήτου δεν ενδείκνυται για ανεμογεννήτρια. Επόμενο πείραμα ανεμογεννήτρια με μονίμους μαγνήτες..
Φαντάζομαι ότι δεν πείραξες την περιέλιξη της διέγερσης.
Αν την πείραξες από εκεί έχεις την πτώση ισχύος.

zitas
13-01-09, 09:44
δεν την πείραξα αλλά από κατασκευής πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα. αν δεις της διάφορες κατασκευές με μόνιμο μαγνήτη που κυκλοφορούν, το κλειδί είναι η μεγαλύτερη διάμετρος της γεννήτριας, που σινεπαγετε με ταχύτερη εναλλαγή μαγνητών με λιγότερες στροφές. ένα δυναμό αυτοκινήτου έχει 20 περίπου εκατοστά διάμετρο και εσωτερικά πολύ μικρότερη οπότε θέλει στροφές για να δουλέψει.αυτό που περιελιξα βγάζει 100v στης 1500 στροφές. ουσιαστικά δεν κάνει για γεννήτρια με πτερύγια στον άξονα (εκτός και αν την κάνεις πολύστροφη) κάτι που δεν ενδείκνυται σε κατοικημένες περιοχές (επιπλέον θόρυβος και κίνδυνος) στην περίπτωση που καταφέρεις και βάλεις τροχαλίες η κατασκευή είναι ισάξια μιας με μόνιμους μαγνήτες. και ιδού το ερώτημα, αφού θα κάνεις τον κόπο γιατί να μην φτιάξεις μια εξ αρχής κατασκευασμένη από εσένα από το να τυραννιέσαι με δυναμό αυτοκινήτου?

Notios38
13-01-09, 16:56
σε μικρες ανεμογενητριες δεν αξιζει να εχεις ξενη διεγερση....το προβλημα ομως ειναι οτι στο ροτορα εχομε λιγους πολους 6+6 και το πολυ 36-58 αντιστοιχα στον στατορα...μιλαω παντα για εναλακτηρες αυτοκινητου...οποτε αν παιξουμε με τις σπειρες του στατορα αλλαζουμε την ταση για χαμηλοτερες στροφες...απο οσα εχω δει ως τωρα μονο με κυκλωμα MPPT ειναι εκμεταλευσιμη οπως ειναι και οτι βγαλει.....και μια συμβουλη σε μια υψηλοστροφη με 6 πτερυγια σε ενα δυνατο νοτια τα βρηκα διασπαρτα σε ακτινα 800 μετρων,ευτυχως που δεν ηταν αυτοκινητα η περαστικοι στο περασμα τους....

granazis
18-01-09, 09:06
Ρίξετε μια ματιά εδώ.

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/hframe.html

εκτός από το μαγνητικό πεδίο και τις σπείρες παίζει ρόλο και η ταχύτητα.
άρα για τη χρήση τής γεννήτριας του αυτοκινήτου πρέπει να έχεις το ελάχιστο τις στροφές που έχει στο ρελαντί του αυτοκινήτου.
Άρα σχέση μετάδοσης με τροχαλίες ή άλλη γεννήτρια (χρήση stepper motor ως γεννήτρια η ιδιοκατασκευή.)

Notios38
20-01-09, 19:40
σε ολες τις γεννητριες το ποιο σημαντικο στοιχειο ειναι οι στροφες που εχει να κανει με την ισχυ που αποδιδει ....σε ολους τους τυπους υπολογισμου υπαρχει το ω...στις ανεμογεννητριες ομως η φιλοσοφια σχεδιασης θελει χαμηλες ταχυτητες στα πτερυγια,ανεξαρτητα τον ανεμο και σταθερη στον αξονα της γεννητριας..το ποσες εξαρταται απο τον κατασκευαστη...700,1400,2800 στρ/sec για 50 HZ....σε μικρες συνηθως αφου εχομε αναγκη για αποθηκευση σε μπαταριες δεν μας αφορα η συχνοτητα...απλα η μεγιστη αποδοση εργου σε χαμηλες στροφες...ωστε να μην εχομε θορυβο και καταπονηση υλικων...