PDA

Επιστροφή στο Forum : Άσκηση...



manos_3
25-10-08, 22:05
Γεια σας.Έχω μία ερώτηση σε μία άσκηση και θα ήθελα τη βοήθεια σας.Η ερώτηση λεεί:
Υποθέστε ότι στα άκρα της διόδου D1 συνδέουμε 3 διόδους πυριτίου σε σειρα.Για την ίδια μετρηθήσα τάση U1 και φορτίο R υπολογίστε την τάση εξόδου Vaverage...To κύκλωμα φαίνεται και στην εικόνα...Παρακαλώ βοηθείστε......

Τρελός Επιστήμονας
25-10-08, 22:16
Δεν αλλάζει κάτι στην τάση εξόδου διότι οι 3 δίοδοι χρειάζονται 3Χ0,7 βολτ = 2,1 βολτ για να άγουν ενώ η αρχική δίοδος άγει ήδη με 0,7 βολτ. Τα 0,7 βολτ δεν φτάνουν για να περάσουν σε αγωγιμότητα οι 3 δίοδοι σε σειρά. Ουδεμία μεταβολή παρατηρείται!

manos_3
25-10-08, 22:20
Ναι φίλε μου,αλλά πήραμε δύο παλμογραφήματα.Στο πρώτο παλμογράφημα έχουμε μόνο την δίοδο D1 ενώ στο άλλο έχουμε και τις άλλες.Παρατηρούμε ότι έχουμε μια διαφορά τάσης στο δεύτερο παλμογράφημα...

Τρελός Επιστήμονας
25-10-08, 22:28
Επειδή μου φαίνεται περίεργο, θα το δοκιμάσω στον παλμογράφο και θα σου πω. Δώσε μου σε παρακαλώ παραμέτρους (τάση peak-to-peak, συχνότητα κλπ).

manos_3
25-10-08, 22:33
Επειδή μου φαίνεται περίεργο, θα το δοκιμάσω στον παλμογράφο και θα σου πω. Δώσε μου σε παρακαλώ παραμέτρους (τάση peak-to-peak, συχνότητα κλπ).

Λοιπόν,τάση εισόδου 33,3V(AC) και συχνότητα 50Ηz...

Τρελός Επιστήμονας
25-10-08, 22:40
ΟΚ, θα το δοκιμάσω τώρα αλλά όχι με αντίσταση 27Ω γιατί είναι μεγάλο το ρεύμα... Standby, και θα σου γράψω σε λίγα λεπτά. Πες μου, η πρώτη δίοδος είναι ίδια με τις άλλες;

Edit
Λοιπόν, μόλις το δοκίμασα με όλες τις διόδους να είναι του τύπου 1Ν4001 με τάση 10V/50Hz και δεν υπήρχε διαφορά. Καί στις 2 περιπτώσεις ο παλμογράφος δείχνει θετικούς ημιανορθωμένους παλμούς. Αν όμως αντιστραφεί η πολικότητα των 3 διόδων, τότε περνά σχεδόν όλο το εναλλασσόμενο (λογικό είναι, διότι το σύστημα άγει και προς τις 2 κατευθύνσεις). Μήπως δεν κάνατε ακριβώς έτσι το πείραμα και γι' αυτό το λόγο υπήρχε κάποιο άλλο αποτέλεσμα;

manos_3
25-10-08, 22:48
Το ρεύμα είναι μεγάλο λόγω του ότι η αντίσταση είναι 2Watt .Οι διόδοι είναι όλες ίδιες.Σε παρακαλώ, κανε το όσο πιο γρήγορα μπορείς γιατί η εργασία επείγει...Ευχαριστώ...

Τρελός Επιστήμονας
25-10-08, 22:52
Δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να βρω εναλλασσόμενη τάση 33V. Έχω μόνο την γεννήτρια χαμηλών συχνοτήτων που δίνει μέχρι 10Vrms (14Vpeak, 28Vpeak to peak) Η αντίστασή μου είναι 100Ω και μου ρίχνει την τάση της γεννήτριας αρκετά αλλά το αποτέλεσμα δεν αλλάζει. Αν σου βγει διαφορετικό, κάτι δεν πάει καλά με τα εξαρτήματα (μήπως κάποια δίοδος είναι χαλασμένη;). Πάντως και θεωρητικά δεν δικαιολογείται το διαφορετικό αποτέλεσμα.

manos_3
25-10-08, 22:55
Φίλε και εγώ απορώ και νόμιζα πως τα έχω κάνει λάθος, αλλά ρώτησα τον καθηγητή και μου είπε ότι είναι σωστά και σωστά υπάρχει αυτή η διαφορά...:confused1::confused1::confused1:

Τρελός Επιστήμονας
25-10-08, 22:56
Τότε να ρωτήσεις τον καθηγητή σου να σου εξηγήσει γιατί πρέπει να υπάρχει η διαφορά που εγώ δεν την είδα στο εργαστήριό μου. Να μας πεις και εμάς να το μάθουμε...

manos_3
25-10-08, 22:58
Βασικά η άσκηση δεν λέει να εξηγήσουμε αυτή την διαφορά.Λέει να βρούμε τι επίπτωση έχει αυτή η διαφορά στην Udaverage.Μήπως θυμάσαι τον τύπο για να βρώ την Udaverage;;;;

gep58
25-10-08, 23:00
Ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση,
το ρεύμα είναι μεγάλο λόγω της τιμής R=27Ω. Πιστεύω πως όσες διόδους κι αν βάλεις παράλληλα στην πρώτη δεν θα αλλάξει τίποτα.

gep58

Τρελός Επιστήμονας
25-10-08, 23:03
Δεν υπάρχει διαφορά στη μέση τιμή της τάσης. Το τύπο δεν τον έχω πρόχειρο αλλά μπορώ να τον βρω κάποια στιγμή. Φίλε gep πολύ μου αρέσει η nixie tube στο avatar!

gep58
25-10-08, 23:22
Φίλε Τρελέ Επιστήμονα,
μου θυμίζει το ξεκίνημα στα ψηφιακά κυκλώματα και την πρώτη υπερσύγχρονη τότε ... περιληκτική μηχανή πηνίων μετασχ/στών μάρκας Meteor που είχε αγοράσει ο εργοδότης μου άν θυμάμαι καλά το 1979-1980.
Μου αρέσει όμως πολύ και η απεικόνησή της σε σχέση με τα νεότερα displays.
Τελικά ισχύει το "κάθε χρόνος και καλύτερα" ;

gep58

Τρελός Επιστήμονας
25-10-08, 23:38
Όπως είπε ένας γνωστός μου, στα ηλεκτρονικά μια νεώτερη τεχνολογία ποτέ δεν αντικαθιστά πλήρως μια παλιότερη (οι παλιότερες έχουν κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με νεώτερες). Αυτά, βέβαια, είναι συζητήσιμα...

manos_3
26-10-08, 01:46
Ρε παιδιά,ξέρει κανένας ποιος τύπος συνδέει την τάση εισόδου U1 και Udaverage;;;;

manos_3
26-10-08, 03:07
Επείσης ,έχω μία άλλη ερώτηση η οποία είναι: Με ποιους τρόπους μπορούμε να μειώσουμε την κυμάτωση της τάσεως εξόδου με φορτίο RC;;;
Παρακαλώ βοηθείστε...

Vegeta
26-10-08, 03:38
την κυματοση την μειωνεις με μια διαταξη εξομαλυνσης ... θα βαλεις τα πυκνωτακια και τις αντιστασεις σε σχημα Τ καθετα τους πυκνωτες κ οριζοντια τις αντιστασεις. αλλα αυτο θα το κανεις για παρεις στην εξοδο απο "dc-μεταβαλλομενο" --> "dc-σταθερο". κατι σαν τις πρωτες βαθμιδες των τροφοδοτικων ενα πραγμα...

ps: μπορει να μην καταλαβα καλα τι ζητας. αν κανω καπου λαθος ας με διορθωσει καποιος αλλος ή επαναδιατυπωσε

Vegeta
26-10-08, 04:27
και για τον τυπο που δινει την ταση, θα αφαιρεσεις τα 0,7 που κρατει η καθε διοδος, μετα θα διαιρεσεις με το 2 να βρεις την Vp και μετα διαιρεση με ριζα 2 για να βρεις την ενεργο.