PDA

Επιστροφή στο Forum : πηνιο ανιχνευτη μεταλων



zarkinos
26-10-08, 20:18
πως θα κανω ενα διπλο πηνιο ανιχνευτη μεταλων?
ιντζες-σπειρες-διαμετρο συρματος.
αν γνωριζει καποιος ας το παραθεσει

ευχαριστω

gep58
26-10-08, 20:36
zarkinos καλωσόρισες,
να έχεις υπ΄όψη ότι αν πάρεις πληροφορίες από το forum για την κατασκευή που θέλεις θα πρέπει να μοιραστείς και τα ευρήματά, που θα έχεις, με αυτή την συσκευή!
Έτσι λέει ο κανονισμός κατά που αποδέχθηκες την εγγραφή σου.

Τώρα με την ερώτηση αυτή δεν βγαίνει κανένα νόημα.
Πιο πολλές λεπτομέρειες, πιο αναλυτικά το τι θέλεις πχ έχεις κατασκευάσει κάτι και θέλεις βοήθεια;

gep58

papalevies
26-10-08, 20:43
να έχεις υπ΄όψη ότι αν πάρεις πληροφορίες από το forum για την κατασκευή που θέλεις θα πρέπει να μοιραστείς και τα ευρήματά, που θα έχεις, με αυτή την συσκευή!
Έτσι λέει ο κανονισμός κατά που αποδέχθηκες την εγγραφή σου.:001_tt2::lool:

@zarkinos
Απο ότι βλέπω δέν είναι standard
http://www.talkingelectronics.com/html/MetalDetector.html

zarkinos
27-10-08, 13:16
zarkinos καλωσόρισες,
να έχεις υπ΄όψη ότι αν πάρεις πληροφορίες από το forum για την κατασκευή που θέλεις θα πρέπει να μοιραστείς και τα ευρήματά, που θα έχεις, με αυτή την συσκευή!
Έτσι λέει ο κανονισμός κατά που αποδέχθηκες την εγγραφή σου.

Τώρα με την ερώτηση αυτή δεν βγαίνει κανένα νόημα.
Πιο πολλές λεπτομέρειες, πιο αναλυτικά το τι θέλεις πχ έχεις κατασκευάσει κάτι και θέλεις βοήθεια;

gep58
(ας βρω και τα μοιραζω.........αλλα που ειναι?)
εχω κανει εναν ταλαντωτη στους 470 μz και χρησιμοποιησα ενα πηνιο απο ραδιο.
το πηνιο των μεσαιων, κανει επιστροφη στον σιδηρο απο 15 εκ και στο αλουμινιο
στα 80 εκ και ειναι μονο 5 εκ μηκος. ελεγα πως αν ηταν μεγαλυτερο σιγουρα θα ειχε καλυτερες επιδοσεις.(φυσικα ολα αυτα στον αερα οχι μεσα σε χωμα)και εχει προβλημα με την υγρασια σε δοκιμες που εκανα, μεταβαλει την επαγωγη του και πρεπει να ρυθμιζω συνεχεια τον φερριτη αλλα παλι εχει προβλημα.

αυτα"

weather1967
27-10-08, 14:41
Σάκη καλοσώρισες κιόλας ,εδώ υπάρχει ενα κίτ ανιχνευτή μετάλου ,αν μπορείς να κανεις zoom να μετρήσεις το σπείρωμα πάνω στο φερρίτη κατά προσέγγιση,το ειχα παλαιοτερα αυτο το κιτ,και καπου στις δικές σου αποστάσεις έπεζε και αυτό.

http://www.smartkit.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=1&the2id=6&the3id=40&theid=40&open1=1&open2=6&open3=&thepid=221


ΥΓ :Γιώργο ασε καλύτερα τι να μοιραστεί ? μας βλέπω να γεμίζουμε τιποτα κονσερβοκούτια,και παλιούς γκαζοτενεκέδες :biggrin:.
Είχα ξεθάψει παλιά οτι σιδερένια σαββούρα υπήρχε :biggrin:

johny16
27-10-08, 16:06
τι ειπες οτι τα ευρηματα θα τα μοιραστει? τοτε φιλε δεν ειναι σαιτ που βοηθαει ειναι αλλο σαιτ ξερεις απο τα "περιεργα"!

gep58
27-10-08, 22:22
johny16
πιστεύεις ότι θα βρεί κάτι για να το μοιραστεί;
Αν το πιστεύεις, να μην είσαι στη μοιρασιά!


Εγώ πάντως δεν πιστεύω, ότι μπορεί να φάνηκε τόσο σοβαρό, αυτό που έγραψα για να πειράξω (με την καλή έννοια) τον zarkinos.
κι αυτό φαίνεται από την standard απάντηση του

(ας βρω και τα μοιραζω.........αλλα που ειναι?)

Λοιπόν zarkinos,
αν το ψάχνεις γιατί σ΄αρέσουν ή ασχολείσαι με τα ηλεκτρονικά καλά κάνεις, συνέχισε...
αν το ψάχνεις γιατί σ΄αρέσουν οι νυχτερινές εκδρομές στα βουνά και τα λαγκάδια καλά κάνεις, συνέχισε...
Πριν από πολλά χρόνια έτυχε να γνωρίσω κάποιον δημόσιο υπάλληλο τότε, που κοιμόταν και ξυπνούσε με το όνειρο. Τρείς φορές τη βδομάδα έφευγε απ΄την Θεσσαλονίκη και αλώνιζε τα βουνά της Θράκης ψάχνοντας τα "σημάδια". Αυτός ο άνθρωπος επειδή κατάλαβε την τρέλα μου με τα ηλεκτρονικά, μου είχε γίνει "στενός κορσές" για περισσότερο από 2 μήνες, μέχρι που τον κυνήγησα!
Σ΄εκείνο το διάστημα πρέπει να μου είχε φέρει τουλάχιστον 3 αυτοσχέδια μηχανήματα
και στο τελευταίο, ένα αμερικάνικο με οθόνη και υπολογιστή, (το 1985 ήταν πανάκριβο και χαρά σε κείνον που το έχει...) ξεχώριζε από χειροβομβίδες μέχρι τα καπάκια από τα κουτιά της κοκα-κολα, είχε την απαίτηση να μάθω τον προγραμματισμό του και να τον ακολουθώ στις εξορμήσεις του.
Δεν ξέρω τι απέγινε! Σίγουρο είναι, ότι ακόμη ψάχνει!
Από ένα αυτά που είχε φέρει στην αρχή, πρέπει να το έλεγε Sniffer, είχα βγάλει το σχέδιό του για τεχνικούς λόγους το οποίο στο παραθέτω στις παρακάτω φωτογραφίες. Είναι όμως χειρόγραφο, (τότε δεν ξέραμε τα pc ακόμη!) αλλά μη μου ζητήσεις να το επανασχεδιάσω. Ίσως, κάτι να κερδίσεις...

Καλούς πειραματισμούς ή καλές εξορμήσεις...
gep58

GEWKWN
28-10-08, 09:29
johny16
πιστεύεις ότι θα βρεί κάτι για να το μοιραστεί;
Αν το πιστεύεις, να μην είσαι στη μοιρασιά!


Εγώ πάντως δεν πιστεύω, ότι μπορεί να φάνηκε τόσο σοβαρό, αυτό που έγραψα για να πειράξω (με την καλή έννοια) τον zarkinos.
κι αυτό φαίνεται από την standard απάντηση του


Λοιπόν zarkinos,
αν το ψάχνεις γιατί σ΄αρέσουν ή ασχολείσαι με τα ηλεκτρονικά καλά κάνεις, συνέχισε...
αν το ψάχνεις γιατί σ΄αρέσουν οι νυχτερινές εκδρομές στα βουνά και τα λαγκάδια καλά κάνεις, συνέχισε...
Πριν από πολλά χρόνια έτυχε να γνωρίσω κάποιον δημόσιο υπάλληλο τότε, που κοιμόταν και ξυπνούσε με το όνειρο. Τρείς φορές τη βδομάδα έφευγε απ΄την Θεσσαλονίκη και αλώνιζε τα βουνά της Θράκης ψάχνοντας τα "σημάδια". Αυτός ο άνθρωπος επειδή κατάλαβε την τρέλα μου με τα ηλεκτρονικά, μου είχε γίνει "στενός κορσές" για περισσότερο από 2 μήνες, μέχρι που τον κυνήγησα!
Σ΄εκείνο το διάστημα πρέπει να μου είχε φέρει τουλάχιστον 3 αυτοσχέδια μηχανήματα
και στο τελευταίο, ένα αμερικάνικο με οθόνη και υπολογιστή, (το 1985 ήταν πανάκριβο και χαρά σε κείνον που το έχει...) ξεχώριζε από χειροβομβίδες μέχρι τα καπάκια από τα κουτιά της κοκα-κολα, είχε την απαίτηση να μάθω τον προγραμματισμό του και να τον ακολουθώ στις εξορμήσεις του.
Δεν ξέρω τι απέγινε! Σίγουρο είναι, ότι ακόμη ψάχνει!
Από ένα αυτά που είχε φέρει στην αρχή, πρέπει να το έλεγε Sniffer, είχα βγάλει το σχέδιό του για τεχνικούς λόγους το οποίο στο παραθέτω στις παρακάτω φωτογραφίες. Είναι όμως χειρόγραφο, (τότε δεν ξέραμε τα pc ακόμη!) αλλά μη μου ζητήσεις να το επανασχεδιάσω. Ίσως, κάτι να κερδίσεις...

Καλούς πειραματισμούς ή καλές εξορμήσεις...
gep58

φιλε μου οταν ειδα το ποστ σου θεωρησα οτι το σχεδιο θα ειναι κατι ευκολο
οταν ειδα κατω απο την λεξη Sniffer εκεινο το πακετο απο το τα πηνια σε
τις διακεκομενες χαθηκα λιγο.
χαχαχαχαχα
τελικα δεν ειναι τιποτα ευκολο.

tomhat
28-10-08, 10:22
Κατι απο τα παρακατω θα σου κανει....

gep58
28-10-08, 12:49
Συνονόματε Γιώργη
καλημέρα και χρόνια πολλά.

Αν σε ενδιαφέρει το κύκλωμα, και η δυσκολία είναι μόνο αυτή που αναφέρεις θα σε βοηθήσω λέγοντας ότι μέσα στις διακεκομένες βλέπεις τα τυλίγματα του μετ/στή του τροφοδοτικού switching που δίνει στο κύκλωμα +12V και -6V.

Τώρα εάν το βλέπεις δύσκολο πόσο μάλλον να το απεικονήσεις στο χαρτί (ώρες δουλειάς)!

Το κύκλωμα σχεδιάσθηκε γύρω στο 1980. Όπου λείπουν κάποια στοιχεία δεν ήταν διαθέσιμα και ξέχασα να επισημάνω ότι ίσως υπάρχουν κάποια λάθη κατά την σχεδίαση!
Το κατέθεσα περισσότερο για ενημερωτικούς λόγους.

gep58

zarkinos
30-10-08, 12:17
Κατι απο τα παρακατω θα σου κανει....


μου αρεσε το πηνιο,δεν μπορω ωμος να βγαλω ακρη γιατι δεν μπορω να το μεγενθυνω. αν εχεις μεγαλο μεγεθος φωτο θα ηθελες να μου το stilis me e-mail?

ευχαριστω!

οσο για την μοιρασια πραγματικα δεν εχω προβλημα
αλοστε δεν το κανω για αυτο απλα μου αρεσει να κανω κατασκευες
οταν εχω ελευερο χρονο(και εχω παρα πολυ)
φιλικα zarkinos

giannos
12-06-13, 21:01
Βασικα καλησπερα σε ολους.Δεν ξερω αν ταιριαζει σε αυτο το post το θεμα μου αν οχι οι οπερ να το πανε στο καταληλο για τυχον προβλημα..Λοιπον στο υποκειμενο του θεματος..Κατοπιν απο πολυ διαβασμα διαπιστωσα πως τα σηματα που εκμπεμπει το χωμα μπορουν να μετατραπουν...Γνωριζω λιγα πραγματα πανω στα ηλεκτρονικα αλλα απο σας ειμαι ασχετος συγκρητικα..Λοιπον θα ηθελα να κατασκευασω ενα μηχανημα το οποιο να λαμβανει τα σηματα με διαφορους αισθητηρες το οποιο να γινετε η μετατροπη τους σε οτιδηποτε βρισκετε κατω στο χωμα...Ευχαριστω εκ το προταιρων για πιθανες ερωτησεις θα ημουν ευγνωμων... Ευχαριστω...!!!!

p.gabr
12-06-13, 21:33
Γιάννη κατ αρχήν σε καλωσορίζω

Για σήματα που εκπέμπει το χώμα εγώ ακόμα δεν ξέρω , ούτε και για οτι υπάρχει από κάτω να εκπέμπει και εμείς μπορούμε να το αποκωδικοποιήσουμε ,προφανώς κάτι έχεις κατανοήσει λάθος

Οι ανιχνευτές βασίζονται στην αντανάκλαση σήματος που εμείς του στέλνουμε

τώρα εαν έχεις κάποιο λινκ για οτι λες, βάλτο να το διαβάσουμε και εμείς

giannos
12-06-13, 22:09
http://detektors.gr/
Εδω παραθετω ενα λινκ το οποιο ο τυπος το εχει ετοιμο το μηχανημα...Κατι τετοιο θελω να φτιαξω και εγω με την βοηθεια σας παντα...!!!!

dovegroup
12-06-13, 22:38
Βασικα καλησπερα σε ολους.Δεν ξερω αν ταιριαζει σε αυτο το post το θεμα μου αν οχι οι οπερ να το πανε στο καταληλο για τυχον προβλημα..Λοιπον στο υποκειμενο του θεματος..Κατοπιν απο πολυ διαβασμα διαπιστωσα πως τα σηματα που εκμπεμπει το χωμα μπορουν να μετατραπουν...Γνωριζω λιγα πραγματα πανω στα ηλεκτρονικα αλλα απο σας ειμαι ασχετος συγκρητικα..Λοιπον θα ηθελα να κατασκευασω ενα μηχανημα το οποιο να λαμβανει τα σηματα με διαφορους αισθητηρες το οποιο να γινετε η μετατροπη τους σε οτιδηποτε βρισκετε κατω στο χωμα...Ευχαριστω εκ το προταιρων για πιθανες ερωτησεις θα ημουν ευγνωμων... Ευχαριστω...!!!!

Οντως υπάρχουν οι αισθητήρες που αναφέρεις επίσης "σήματα" που εκπέμπονται απο το "έδαφος" και άλλα που τα προκαλείς εσύ για να αναλύσεις το έδαφος, άλλο το ένα άλλο το άλλο , όμως το να τα κατανοήσεις είναι σχετικά δύσκολο αν δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις.
Για να βοηθήσω την συζήτηση αναλόγως "x" όπου χ μιά μεταβλητή που δεν θα αναφέρω τι είναι αν και κάνει νιάου στα κεραμύδια και που παρουσιάζει τμήμα του εδάφους ώς πρός μέτρηση μπορείς να καταλάβεις τι υπάρχει στα υποστρώματα και σε αρκετά μεγάλο βάθος. Επειδή ασχολούμε πάνω απο 10 χρόνια με ένα συγγενές ηλεκτρονικό-γεωλογικό project μπορώ να αναφερθώ έως εδώ, ο λόγος όπως καταλαβαίνεις όταν πείς κάτι μετά άλλα χίλια μαγαζάκια ανοίγουν παραδίπλα και όλοι ξαφνικά είναι έξυπνοι, η ανάλυση των σημάτων είναι το πολύπλοκο κομάτι που απαιτεί εμπειρία και πολύ καλή επιστημονική κατάρτηση και όχι kits και κίτσ απο το fast food electronics της γειτονιάς. Τα μηχανήματα που μπορούν και αξιολογούν τέτοια ευρήματα "φασματογράφοι" θα τα πούμε χονδρικά δεν είναι απλά και δεν είναι επίσης φθηνά κοστίζουν αρκετές χιλιάδες ευρώ και είναι αποτέλεσμα πολύχρονης μελέτης και εμπειρίας, φαντάσου ένα network analyzer για συχνότητες της προκοπής έχει 15000 & άνω ένα παρόμοιο μηχάνημα ανάλυσης εδάφους πάνω απο 150000, και αν μιλάμε για πιθανότητες λάθους στην ανάλυση <001%, επίσης τεράστια σημασία έχει η ογκομέτρηση διότι αν βρείς όπως καταλαβαίνεις π.χ. ασήμι στα 200 πόδια έτσι απροσδιόριστα δεν πρέπει να ξέρεις και πόσο όγκο?...αυτά!

giannos
13-06-13, 11:51
Καταρχην να σε ευχαριστησω για τις απαντησεις σου φιλε Ακη..Θα ηθελα να αναφερω πως εννοειτε τα kids τις γειτονειας δεν κανουν δουλεια.Γνωριζοντας ομως οτι με ακτινα Χ και με αισθητηρες και με τον καταληλο προγραμματισμο θα μπορουσε να γινει σε πειραματικο παντα σχεδιο ουτως ωστε το κοστος επισκευης να μην ειναι πολυ ακριβο..Μπορω να αναφερω συναμα πως γνωσεις εξιδεικευμενες δεν υπαρχουν αλλα λιγα πραγματα πανω στα ηλεκτρονικα γνωριζω σαν επαγγελματιας τεχνικος υπολογιστων που ειμαι...Αφετερου μπορω να αναφερω πως ενας φιλος προσωπικος κιολας ηλεκτρονικος στην δουλεια εφτιαξε ενα τετοιο μηχανημα παραγγελνοντας ολα τα εξαρτηματα απο το εξωτερικο με κοστος κατασκευης ολο αυτο περιπυ στα 800e ετοιμο..Αλλα ειναι τοσο εγωιστης που δεν θελει να προδωσει το σχεδιο ευρεσιτεχνιας του...

giannos
13-06-13, 23:24
Κανεις δεν εχει απαντησεις...????

giannos
13-06-13, 23:50
Οι οπερ να κλεισουν το θεμα μιας και δεν ειχαμε απαντηση...


Σα ευχαριστω παντως αυτους που απηντησαν...

dovegroup
14-06-13, 01:08
Καταρχην να σε ευχαριστησω για τις απαντησεις σου φιλε Ακη..Θα ηθελα να αναφερω πως εννοειτε τα kids τις γειτονειας δεν κανουν δουλεια.Γνωριζοντας ομως οτι με ακτινα Χ και με αισθητηρες και με τον καταληλο προγραμματισμο θα μπορουσε να γινει σε πειραματικο παντα σχεδιο ουτως ωστε το κοστος επισκευης να μην ειναι πολυ ακριβο..Μπορω να αναφερω συναμα πως γνωσεις εξιδεικευμενες δεν υπαρχουν αλλα λιγα πραγματα πανω στα ηλεκτρονικα γνωριζω σαν επαγγελματιας τεχνικος υπολογιστων που ειμαι...Αφετερου μπορω να αναφερω πως ενας φιλος προσωπικος κιολας ηλεκτρονικος στην δουλεια εφτιαξε ενα τετοιο μηχανημα παραγγελνοντας ολα τα εξαρτηματα απο το εξωτερικο με κοστος κατασκευης ολο αυτο περιπυ στα 800e ετοιμο..Αλλα ειναι τοσο εγωιστης που δεν θελει να προδωσει το σχεδιο ευρεσιτεχνιας του...

Καλέ όπερς που είστε βρέ...

http://www.youtube.com/watch?v=_KGsIARup44
Αν βρήκε λύση με 800€ να την προωθήσει χθές, αν τον ενδιαφέρει να του μιλήσω και να συνεργαστούμε τπτ δεν αποκλείω...όμως...και εξηγώ, οι αισθητήρες μόνον έχουν μιά περιουσία. Δεν υπάρχουν αυτά τα ποσά για αυτά που λέμε...ή τουλάχιστον αυτά που καταλαβαίνω στην εφαρμοσμένη γεωλογία...
Μετά συγχωρήσεως ακτίνες α,β.γ...χ,ψ,ω δεν έχω ματαδεί σε τέτοια σοβαρά project, παρά μόνο στον σούπερμαν που έκανε φιγούρα στην καλή του όταν τον ρωτούσε τι μαγιώ φοράει..και απο κάτι γραφικούς που αποσυναρμολογούσαν ιατρικά μηχανήματα και έλεγαν οτι θα φτιάξουν τον απόλυτο αναλυτή εδάφους, αλλά προέκειπτε μπαρούφα εδάφους αέρος άλλο πράμα και πιθανά καρκινάκια...
(Είναι ασύμφορα μηχανήματα και καθόλου καλά για την υγεία του χρήστη), επίσης τα σόναρ δεν έχουν υψηλή διεισδυτικότητα παρα μόνο στα υγρά οπότε ψάχνεις αλλού η συνδυάζεις με άλλες εφαρμοσμένες τεχνολογίες.
Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με γεωλόγο να σου τα πεί, βέβαια υπάρχει και η μέθοδος του ραβδοσκόπου...και του μέντιουμ εξ' ανατολών με διεθνή επιτυχία παραμύθαμπέη ανδώσειςφράγκαόλαταβρίσκογλου...
Σοβαρά τώρα υπάρχουν εταιρείες στον πλανήτη που ασχολούνται μόνο με αυτό ακόμη και αν γίνει ανίχνευση με "αναλυτή, scanner πές το όπως θέλεις" ακολουθεί ανάλυση εδάφους με γεώτρηση για επιβεβαίωση, και παρόλα αυτά οι πιθανότητες λάθους είναι αρκετά μεγάλες (και είναι συνήθως ανθρώπινο λάθος απο σχεδίαση μέχρι υπόθεση).
Οπως σου είπαν και τα παιδιά πρίν, τα φθηνά εργαλεία είναι για τσιγκοαποψιλώσεις χωραφιών...δλδ μετά απο αυτό αποκλείονται οι καλλιέργειες γαρδένιας που θέλει οξείδια μετάλλων για να είναι οκ.:001_rolleyes:

tao
14-06-13, 01:29
http://detektors.gr/
Εδω παραθετω ενα λινκ το οποιο ο τυπος το εχει ετοιμο το μηχανημα...Κατι τετοιο θελω να φτιαξω και εγω με την βοηθεια σας παντα...!!!!
πίστεψε με αυτά που λέει ο φίλος στο παραπάνω site είναι μουφα

lepouras
14-06-13, 01:42
αυτό που παρατήρησα στο σαιτ που έβαλε ο φίλος είναι αυτό

Ηλεκτροστατικό όργανο ανίχνευσης χρυσού με LEIZER και εκπομπή και λήψη εξ ολοκλήρου ψηφιακής τεχνολογίας

δηλαδη το LEIZER πως διαπερνά το έδαφος για να βρει τον χρυσό?
:lool:
πάντως χρησιμοποιεί πολλές εντυπωσιακές <<λέξεις>> για να πείσει τα θύματά του.:001_tt2:

giannos
14-06-13, 13:51
Σαε ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας αλλα να σας επισυναψω πως ειναι καθαρα πειραματικο και ουδωλου θα βγει επαγγελματικο ολο αυτο το project...Τωρα οσον αφορα ολα αυτα απο καπου πρεπει να ξεκινησουμε με την βοηθεια σας βεβαια οχι τοσο ολοκληρωμενο αλλα σταδιο σταδιο και σιγα σιγα....

p.gabr
14-06-13, 17:31
Γιάννη αυτές οι συσκευές καί όπως παρουσιάζονται ,αφορούν ένα επίδοξο αγοραστικό κοινό πού εχει άλλες βλέψεις καί δεν θέλω νά γίνω πιο αναλυτικός
Προσωπικα εγώ δεν τα πιστεύω
Τώρα εαν θέλεις πράγματι νά ασχοληθείς πειραματικα , μπορείς νά ξεκινήσεις με κάτι απλό,πού μπορεί συνάδελφοί από εδώ νά σε βοηθήσουν Νά παμε στον ...πύρ-αυλό ....χωρίς νά γνωρίζουμε το πατηνι , είναι ανορθόδοξο

Φιλικα παναγιώτης

giannos
14-06-13, 18:56
Καταρχην φιλε μου παναγιωτη να σε ευχαριστησω για την απαντηση σου..Συμφωνω απολυτως σε αυτο που ειπες και στο προηγουμενο μου ποστ αυτο..Απο καπου πρεπει να ξεκινησουμε δλδ"πατινι" και με το καιρο βλεποντας και κανοντας αν θα φτασουμε στο "πυραυλο" με την βοηθεια σας παντα....!!!!

giannos
14-06-13, 19:31
Αυτο εδω το κιτ http://www.smartkit.gr/metal-detector-m.html τι παραποιησεις δεχετε να κανουμε...????

tao
14-06-13, 20:52
Αυτο εδω το κιτ http://www.smartkit.gr/metal-detector-m.html τι παραποιησεις δεχετε να κανουμε...????
καμια :001_rolleyes:


http://www.youtube.com/watch?v=vqK_z4pc7ts

giannos
15-06-13, 12:52
Ωραια βρισκομαστε σε παρα πολυ καλο δρομο..Καποιο κιτ που να γνωριζει καποιος που να δεχετε επεξεργασια ή παραποιηση ή οτιδηποτε αλλο γνωριζει κανεις....???????

giannos
20-06-13, 17:02
Kαλησπερα και παλι απο εμενα παιδια..Αν και δεν εχει απαντηση κανεις μεχρι τωρα λογικα δεν θα υπαρχει..Ηθελα να ρωτησω αν διαθετει κανεις ή αν γνωριζει κανεις καποιο σχεδιο για πηνιο...Ευχαριστω και παλι εκ το πρωτερων...!!!!