PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταγραφή ισχύος



master3763
27-10-08, 09:27
Καλημέρα ! έχω μία ερώτηση όσων αφορά την καταγραφή αλλά και την υλοποίηση της κατασκευής με την οποία θα μπορώ να καταγράφω την καταναλισκόμενη ισχύ από ένα φορτίο σε έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή .
Νομίζω είναι εύκολο να γίνει άν υπάρχει το αντίστοιχο λογισμικό που δέχεται το σήμα και το καταγράφει στην μνήμη του .
Πώς μπορεί να γίνει αυτό , με ποια διάταξη ?
Και πώς θα γίνει να την υλοποιήσουμε ?
Ευχαρηστώ εκ των προτέρων .

master3763
27-10-08, 16:40
Κανένας δεν γωρίζει τύποτα σχετικό ? :saad:

manos_3
27-10-08, 22:33
Φίλε μου αυτό το κάνουμε στο εργαστήριο.Έχουμε στην διάθεση μας το πρόγραμμα SP107 το οποίο συνδέεται με τον ψηφιακό παλμογράφο και γίνονται οι μετρήσεις...

master3763
28-10-08, 00:20
Ναι αλλά έναν απλό μετρητή ισχύος θέλω να βρω δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο . Πρέπει να υπάρχει κάποιο software που να επεξεργάζεται τα δεδομένα που θα δεχθεί από την παράλληλη θύρα και να τα απεικονίσει στην οθόνη του pc.
Πως αλλιώς μπορώ να δω την ακριβή κατανάλωση πραγματικής ισχύος χωρίς τους μετρητές τής ΔΕΗ ??

xifis
28-10-08, 04:11
με αμπεροτσιμπιδα?

master3763
28-10-08, 12:02
Όχι η αμπεροτσιμπίδα μετράει μεγάλα ρεύματα και νομίζω δεν μετράει την καταναλισκόμενη ισχύ.
Για να γίνω ποιο σαφής ,
Έχω 1 μοτέρ 12 volt ~ 2-3 A DC το οποίο θα λειτουργεί ανά κάποια χρονικά διαστήματα στην διάρκεια μίας ημέρας. Και θέλω εγώ να μετρήσω όλη την ενέργεια που κατανάλωσε στην διάρκεια της ημέρας . Ίσος με κάποιο καταγραφικό όργανο όπως ο υπολογιστής .
Πώς θα το κάνω ??

koze85
31-10-08, 12:27
φίλε μου και γω παρόμοιο πρόβλημα προσπαθώ να λύσω αλλα με ειγαγωγή δεδομένων τάσης. Η λογική είναι πως χρησιμοποιείς ή παράλληλη ή σειριακή ( usb το θεωρώ αρκετά δύσκολο..). Αν χρησιμοποιήσεις σειριακή τότε χρειάζεσαι οπωσδήποτε PIC ο οποιός θα συνδέται με ένα ολοκληρωμένο ADC το οποίο θα μετράει ένταση που θές και θα την δείνει στο PIC σε μορφή παλμών. To PIC θα αναλαμβάνει να μετατρέψει τους παλμούς σε String το οποίο θα το στέλνει μέσω της σειριακής στο PC . Απο εκεί θές ένα προγραμματάκι μπορείς να το γράψεις se Visual Basic ωστε να διαβάζει το string αυτό και να στο πετάει σε ένα textbox ή σε ένα listbox και μετά να το αποθηκεύει σε ένα txt ωστε να μπορείς να επεξεργαστείς τα δεδομέα σου. Το πρόβλημα είναι να καταφέρεις να τα συγχρονίσεις (πιθανότατα πριν την σειριακή χρειάζεσαι και ένα ολοκληρωμένο τύπου Buffer) αφου άλλα ksps πέρνει το ένα άλλα δίνει το άλλο και τελικά άλλα καταλήγουν στην σειριακή σου.Επίσης το εύρος τιμών αλλα και η ανάλυση που μπορείς να δεχτείς έχει να κάνει με το ADC σου αλλα και με το καλιμπράρισμα του. Αυτά!:001_rolleyes: ελπίζω να βοήθησα καθόλου

master3763
31-10-08, 21:07
φίλε μου και γω παρόμοιο πρόβλημα προσπαθώ να λύσω αλλα με ειγαγωγή δεδομένων τάσης. Η λογική είναι πως χρησιμοποιείς ή παράλληλη ή σειριακή ( usb το θεωρώ αρκετά δύσκολο..). Αν χρησιμοποιήσεις σειριακή τότε χρειάζεσαι οπωσδήποτε PIC ο οποιός θα συνδέται με ένα ολοκληρωμένο ADC το οποίο θα μετράει ένταση που θές και θα την δείνει στο PIC σε μορφή παλμών. To PIC θα αναλαμβάνει να μετατρέψει τους παλμούς σε String το οποίο θα το στέλνει μέσω της σειριακής στο PC . Απο εκεί θές ένα προγραμματάκι μπορείς να το γράψεις se Visual Basic ωστε να διαβάζει το string αυτό και να στο πετάει σε ένα textbox ή σε ένα listbox και μετά να το αποθηκεύει σε ένα txt ωστε να μπορείς να επεξεργαστείς τα δεδομέα σου. Το πρόβλημα είναι να καταφέρεις να τα συγχρονίσεις (πιθανότατα πριν την σειριακή χρειάζεσαι και ένα ολοκληρωμένο τύπου Buffer) αφου άλλα ksps πέρνει το ένα άλλα δίνει το άλλο και τελικά άλλα καταλήγουν στην σειριακή σου.Επίσης το εύρος τιμών αλλα και η ανάλυση που μπορείς να δεχτείς έχει να κάνει με το ADC σου αλλα και με το καλιμπράρισμα του. Αυτά!:001_rolleyes: ελπίζω να βοήθησα καθόλου


Αν την είσοδο πάρω από το σήμα μικροφώνου ?
Ίσως από εκί να μπορείς να δεις μέσω κάποιου προγράμματος πως αλλάζει η τάση η το ρεύμα .
Και μετά τα πολλαπλασιάζεις για να βρεις την ισχύς .

master3763
03-11-08, 13:18
Κανεις ? :saad:

DT200
03-11-08, 22:33
Έχω 1 μοτέρ 12 volt ~ 2-3 A DC το οποίο θα λειτουργεί ανά κάποια χρονικά διαστήματα στην διάρκεια μίας ημέρας. Και θέλω εγώ να μετρήσω όλη την ενέργεια που κατανάλωσε στην διάρκεια της ημέρας . Ίσος με κάποιο καταγραφικό όργανο όπως ο υπολογιστής .
Πώς θα το κάνω ??

η αγαπημένη μου λύση είναι πάντα ο Pic αλλά αν δεν ασχολείσαι
τότε κάνε κάτι άλλο, π.χ. αν το ρεύμα του μοτέρ είναι σταθερό και δεν
κάνει σκαμπανεβάσματα τότε βάλε ένα χρονόμετρο.
το χρονόμετρο θα "τρέχει" για όση ώρα θα έχει ρεύμα το μοτέρ.

χρόνος χ Watt = Wh

Υ.Γ. ξέρω δεν είναι "μαστορικό" αλλά θα κάνεις την δουλειά σου. :blush:

master3763
04-11-08, 20:44
To pic που θα χρησημεύσει ?
μπορώ να μετρήσω την ισχύ με το pic ?
πώς γύνεται αυτό ?

DT200
05-11-08, 21:27
η τάση και η ένταση (Αμπέρ) είναι
σταθερά για όση ώρα εργάζεται το μοτέρ ?

master3763
06-11-08, 15:43
Λυπών , για να γίνω ποιο σαφής ,
Έχω ένα φωτοβολταικό το οποίο θέλω να γυρνάει προς τον ήλιο ανάλογα με το πού βρίσκετε ο ήλιος (solar tracker) .Υπάρχει ένας DC κινητήρας ο οποίος θα γυρνάει ανά κάποια χρονικά διαστήματα ανάλογα με το φώς που θα πέφτει πάνω στο πάνελ και θα γυρνάει το πάνελ προς τον ήλιο για μέγιστη δυνατή ενεργειακή απολαβή. Το πρόβλημα μου είναι να καταγράψω την ισχύ που καταναλώνεται στον κινητήρα αλλά και την ισχύ που αποδίδεται από το φωτοβολταικό . Δεν υπάρχει τρόπος να καταγράφεται η ισχύς στον υπολογιστή ?

DT200
06-11-08, 22:05
εγώ δεν ξέρω κάποιο τρόπο (για PC) , αλλά αν εσύ
μπορείς να γράψεις πρόγραμμα για PC τότε κάτι γίνετε.

master3763
13-11-08, 20:10
Παιδιά γνωρίζει κανίς από Labview ?
Άκουσα ότι μπορεί να γίνει με το Labview (καταγραφή ισχύος)
Τη είδους μετρήσεις μπορείς να κάνεις με το Labview ?