PDA

Επιστροφή στο Forum : ENC28J60 - Βοήθεια!



Anetilas
28-10-08, 00:03
Καλησπέρα σε όλους. Προσπαθώ να κατασκευάσω αυτό εδώ το κύκλωμα http://tuxgraphics.org/electronics/200606/article06061.shtml (An AVR microcontroller based Ethernet device) και χρειάζομαι βοήθεια όσον αφορά το ENC28J60.

Έκανα την κατασκευή σε ενα ράστερ και ενώ επικοινωνούν ο Atmega με το ENC28J60, δέν καταφέρνω να το συνδέσω στο router. ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ το πράσινο λαμπάκι του connector θα έπρεπε να μένει αναμένο, δείχνοντας έτσι οτι έχει συνδεθεί. Αυτό φυσικά δεν συμβαίνει. Αυτή είναι και η περίληψη του προβλήματος. Για αρχή σας δείχνω το κύκλωμα, όπως είναι στο site που το βρήκα.

http://img254.imageshack.us/img254/1285/ethremotedeviceto7.jpg



Θα σας εξηγήσω αναλυτικά τους προβληματισμούς μου ελπίζοντας, ειδικά όσοι έχετε δουλέψει με το ENC28J60 , να με βοηθήσετε να το κάνω να δουλέψει. Έτσι λοιπόν


1) Στο άνω σχήμα, στην κάτω δεξιά μεριά του έχει τις αντιστάσεις R6, R7, R8, R9 οι οποίες είναι 50Ω. Πενηντάρες αντιστάσεις δέν βρήκα, και γι αυτό έχω βάλει κάτι άλλες οι οποίες είναι 47Ω. Όπως βλέπω το σχήμα, οι R6,R7 και οι R8,R9 αναμεταξύ τους σχηματίζουν (μάλλον) διαιρέτη τάσης, οπότε φαντάζομαι δέν θα έχουν πρόβλημα για 3Ω. Επίσης οι αντιστάσεις που έβαλα εκεί δέν είναι 1/4W αλλα παραπάνω, είναι δηλαδή κάπως "παχουλές', δείχνουν κάπως αντιαισθητικές αλλα πιστεύω το ψωμάκι τους το βγάζουν. Πιστεύετε οτι μπορεί να προκαλείται πρόβλημα με αυτό το παραστράτημα απο το αρχικό σχέδιο;



2) Το σπουδαιότερο απο τα προβλήματα θα έλεγα. Ο άνθρψπος που σχεδίασε το κύκλωμα λέει οτι το καλύτερο είναι κάποιος να χρησιμοποιήσει για ethernet connector τον Magjack 08B0-1X1T-06-F. Αυτός καλά τα λέει βέβαια, αλλα απο τη Farnell δέν το βρίσκω. Επίσης, το πουλάει αυτό το εξάρτημα και ο ίδιος, αλλα για να μου το στείλει θέλει περίπου 25 ευρώ μεταφορικά, σύνολο δηλαδή κανα τριαντάρι ευρώ μέσα στο νερό. Αγόρασα λοιπόν το SI-60062-F το οποίο μου ψιλοέμοιαζε, αλλα τελικά δέν δούλεψε. Ας δούμε τα σχεδιαγράμματα και των 2.

http://img388.imageshack.us/img388/2951/magjack08b01x1t06f1vh4.jpg









http://img259.imageshack.us/img259/6065/si60062fya0.jpg



Εκ πρώτης όψεος, δείχνουν να είναι ίδια. Το οτι δέν λειτουργεί το κύκλωμα όπως θα ήθελα με παραξένεψε και παρατήρησα κάτι. Στο μέν 08B0-1X1T-06-F (Πάνω Σχήμα) η ακίδα 2 που φαντάζομαι μεταφέρει το σήμα για το TX+ φτάνει στον εσωτερικό μετασχηματιστή απο τη μεριά που είναι μια κουκιδίτσα. Αυτή η κουκιδίτσα νομίζω είναι το απο πού πρέπει να μπαίνει το ρεύμα στο πηνίο. Όμως στο SI-60062-F (Κάτω σχήμα) η ακίδα 1 που φαντάζομαι μεταφέρει το σήμα για το TX+ μιας και καταλήγει στο J1, δέν πάει στο μετασχηματιστάκι απο την μεριά της κουκίδας, αλλα απο την άλλη. Φαντάστηκα οτι δέν θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα, γιατι λέω "Εντάξει, πηνίο είναι". Όμως δέν έχω ξανασχοληθεί με ethernet connectors, οπότε ίσως τα πηνία μέσα σε αυτά να έχουν κάποιο αυτοσχέδιο μαγικό ταχυδακτυλουργικό κολπο το οποίο δέν έχω ξανασυναντήσει. Άρα το θέμα μας εδώ είναι αν έχει σημασία το απο πού είναι η κουκιδίτσα για τη μεταφορά του σήματος και, σαφώς, αν έχετε ασχοληθεί με το ENC28J60 και έχετε διαλέξει κάποιον άλλο ethernet connector με ενσωματωμένα μαγνητικά (εκτός του 08B0-1X1T-06-F που έτσι και αλλιώς δέν βρίσκω στην Ελλάδα) να μου τον προτείνετε μπας και δώ λεντάκι (κατ αντιστοιχία του άσπρη μέρα)


3) Το τελευταίο ερώτημά μου (που ίσως θα έπρεπε να έχει μπεί και πρώτο) έχει ώς εξής. Το τροφοδοτικό μου δίνει ώς 100mA. Έχει μεγάλη σημασία για το αν συνδέεται η όχι; Όχι για αποστολή πακέτων, αλλα για να καταλάβω οτι επικοινωνεί βρε αδερφέ. Έτσι και αλλιώς θα πάρω ενα πιό ισχυρό τροφοδοτικάκι, αλλα καλό είναι να ξέρει κανείς.

Αυτά είναι τα ερωτήματά μου για την ώρα. Ελπίζω να βρώ λύσεις για το θέμα που με απασχολέι και ακόμα αν μπορείτε να σκεφτείτε και εσείς κάποιο άλλο πρόβλημα, που μπορεί να συναντήσατε ή όχι, και ίσως να το εμποδίζει να δουλέψει σωστά, μή διστάσετε να το πείτε.


Σας ευχαριστώ πολύ και καλώς σας βρήκα και πάλι

gep58
28-10-08, 03:13
Καλώς ήρθες Anetilas στην παρέα,
προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με αυτά τα υπερσύγχρονα κυκλώματα και ως εκ τούτου δεν μπορώ να εμβαθύνω.

Όμως στον βαθμό που περιγράφεις τις παρατηρήσεις σου μπορώ να σου πω μερικά απλά πράγματα, που ξέρεις καμιά φορά...
Και εγώ είμαι της γνώμης ότι οι αντιστάσεις 47Ω ως προς τις 50Ω δεν έχουν διαφορά αλλά και ούτε το wattage τους παίζει ρόλο.
Μπορείς όμως να βάλεις 51Ω 1% που υπάρχουν στο εμπόριο ή παραλληλίζοντας 2 να βρεθεί μια τιμή πιο κοντά στα 50Ω.

Για το θέμα των μετ/στών οι κουκίδες που βλέπουμε είναι όντως ανάποδα στον δεύτερο. Εκείνο όμως που δεν μπορώ να αντιστοιχίσω είναι τα pins των δύο μετ/στών στην έξοδό τους προς το ENC28J60. Αν γνωρίζεις την αντιστοιχία, θα πρέπει και η κουκίδα των εξόδων να συνδέεται ανάποδα για να είναι ισοφασικό το σήμα!

Εφ΄όσον γράφεις ότι επικοινωνούν ο Atmega με το ENC28J60 (εδώ όπως είπα δεν γνωρίζω - πως το καταλαβαίνεις;) λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα τροφοδοσίας σ΄αυτή τη φάση. Ίσως αν ξεκινήσει η επικοινωνία, λόγω αύξησης του ρεύματος.

Έκανα μια προσπάθεια μήπως και βγεί κάτι.

Τώρα ρε παλληκάρι,πέρα από αυτά, επειδή έριξα μια πολύ γρήγορη ματιά από περιέργεια και μόνο στο datasheet του ENC28J60, όλο εκείνο το πράμα το έχεις στο μυαλό σου;!!
Αν θέλεις να μ΄ακούσεις ασε τους Κινέζους να φορτώνονται με αυτά.
Καλή η τεχνολογία αλλά την έχουν ξεφτιλίσει από πλευράς αμοιβής των τεχνικών.

Καλή συνέχεια...
gep58

Anetilas
28-10-08, 14:12
Για να είμαι ειλικρινής δέν κατάλαβα τι πρέπει να κάνω με την κουκίδα. Η αντιστοιχία που έκανα με τις ακίδες των δύο connectors είναι η εξής

08B0-1X1T-06-F=========== SI-60062-F--------->Output Pin
Pin====================== Pin
1 ====================== 2
2 ====================== 1 ---------------------->J1
3 ====================== 3 ---------------------->J2
4 ====================== 4 ---------------------->J3
5 ====================== 6 ---------------------->J6
6 ====================== 5

Άν όμως πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να καταλήγουν τα ΤΧ+ και RX+ στα μετασχηματιστάκια τους απο την μεριά που είναι οι κουκίδες, τότε θα πρέπει να αλλάξω τη συνδεσμολογία αναλόγως και στην έξοδο να βάλω κάτι




Έστω οτι πρέπει όντως το TX+ (και ύστερα το RX+) να πηγαίνει στο αντίστοιχο μετασχηματιστάκι απο τη μεριά της κουκίδας. Τότε οι ακίδες θα πρέπει να είναι

08B0-1X1T-06-F===========SI-60062-F----------> Output Pin
Pin ===================== Pin
1 ====================== 2
2 ====================== 3 ---------------------->J2
3 ====================== 1 ---------------------->J1
4 ====================== 6 ---------------------->J6
5 ====================== 4 ---------------------->J3
6 ====================== 5


Και μετά θα πρέπει να βάλω κάτι σαν αντάπτορα ωστε να πηγαίνουν οι έξοδοι στη σωστή σειρα που περιμένει να τους δεί το καλώδιο (J1,J2,J3,J4,J5,J6,J7,J8 και όχι J2,J1,J6,J4,J5,J3,J7,J8) Δηλαδή θα χρειάζεται και κάποιος αντάπτορας. Παναγιά μου.

gep58
28-10-08, 15:27
Αγαπητέ Anetilas,
καλό μεσημέρι και χρόνια πολλά.

Επειδή δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω τον συλλογισμό σου θα καταλάβεις πολύ εύκολα τι εννοώ ρίχνοντας μια ματιά στο παρακάτω πρόχειρο σχέδιο.
Πάντως βλέπω ότι οι κοννέκτορες είναι ίδιοι. Μόνο δεν ξέρω εάν υπάρχει διαφορά στα pins προς το ENC28J60.
Η αλλαγή (αν τελικά χρειαστεί) μη σε τρομάζει, πιστεύω γίνεται πολύ εύκολα.

Πες μου αν δεν καταλαβαίνεις κάτι ή κάνε όποια διόρθωση στο σχέδιο...
gep58

Anetilas
28-10-08, 17:26
Ευχαριστώ! Καλό απόγευμα και ζήτω η αθάνατη Ελληνική λεβεντιά.

Η αλήθεια είναι πως μπερδεύτηκα λίγο με το σχέδιο. Πώς μπορεί να προκύψουν οι λάθος μορφές; Να σημειωθεί οτο αυτά τα πηνία είναι ΜΕΣΑ στον connector και δεν τα βάζω μόνος μου, οπότε φαντάζομαι είναι προκαθορισμένο το πού είναι ποιά κουκίδα.

gep58
28-10-08, 20:58
Anetilas,
γιατί μπερδεύεσαι;
Σαφώς δεν σχεδίασα το εσωτερικό του κοννέκτορα, ήθελα όμως να δείξω την διαφορά φάσης μεταξύ TPout+ (pin17) και Τχ+ καθώς και μεταξύ των TPin+ (pin13) και Rx+, που μπορεί να προκύψει εάν υπάρχει διαφορά (δεν αντιστοιχούν οι κουκίδες)στα pins εξόδου των κοννέκτορς.

Αν δεν κατάφερα να το αποτυπώσω σωστά ζητώ συγνώμη.
gep58

steliosm
28-10-08, 21:43
Αν η χρήση του ethernet module που θέλεις είναι απλή θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κάτι ποιο απλό.
Έχω για παρόμοια πράγματα χρησιμοποιώ το SimpleLan το οποίο μου δίνει την δυνατότητα να έχω έναν μικρό web server και να λαμβάνω/στέλνω UDP πακέτα. Επιπλεον, μπορείς να στείλεις ακόμα και email αν θέλεις.
Το interfacing είναι απλό και γίνεται μέσω TTL σειριακής σύνδεσης.
Σχετικά links:

Site: http://www.avcomtec.com/main.sc
Κάποια δικά μου projects με το SimpleLan: http://steliosm.net/projects.html

Anetilas
29-10-08, 23:51
Λοιπόν βρήκα τι παίζει με τις κουκίδες. Σε ένα site ( http://www.ibiblio.org/kuphaldt/electricCircuits/AC/AC_9.html )λέει το εξής

The similar placement of these dots next to the top ends of the primary and secondary windings tells us that whatever instantaneous voltage polarity seen across the primary winding will be the same as that across the secondary winding. In other words, the phase shift from primary to secondary will be zero degrees.

Αρα, άν κατάλαβα καλά, οτι οι κουκίδες αυτές, άν είναι η μία αμέσως απέναντι απο την άλλη (όπως είναι στο σχήμα), δέν θα υπάρχει διαφορά φάσης εισόδου εξόδου. Οπότε εδώ δέν ειναι υποχρεωτικό απο τη μεριά που είναι η κουκίδα να μπεί το TX+ οπωσδήποτε, όπως νόμιζα. Οι κουκίδες είναι εκεί με τέτοιο τρόπο για να μας δείξουν απλά οτι δεν θα υπάρχει διαφορά φάσης μεταξύ των δύο πηνίων. Το έπιασα καλά;

gep58
30-10-08, 00:17
Ναι! ρε Anetilas,

αυτό είναι! \\:D/
Μακάρι να είναι εκεί το πρόβλημα.
Από την αρχή στο είπα, αλλά φαίνεται δεν το διατύπωνα σωστά στις προσπάθειές μου.


Για το θέμα των μετ/στών οι κουκίδες που βλέπουμε είναι όντως ανάποδα στον δεύτερο. Εκείνο όμως που δεν μπορώ να αντιστοιχίσω είναι τα pins των δύο μετ/στών στην έξοδό τους προς το ENC28J60. Αν γνωρίζεις την αντιστοιχία, θα πρέπει και η κουκίδα των εξόδων να συνδέεται ανάποδα για να είναι ισοφασικό το σήμα!


Αν θυμάσαι, προσφέρθηκα να βοηθήσω μέχρι εκεί που γνωρίζω.
Επί 25 χρόνια είμαι υπάλληλος σε βιοτεχνία κατασκευής μετασ/τών (αμάν πια... βαρέθηκα να τυλίγω σύρματα ψιλά χοντρά... ως πότε) οπότε το μυαλό μου πήγε κατ΄ευθείαν εκεί αλλά δεν μπορούσα να κάνω σύγκριση ανάμεσα στους δύο κοννέκτορες!

Τώρα, αν θέλεις να σου πω, πως μπορείς να βρείς τις φάσεις πολύ ευχαρίστως.

Περιμένω σήμα...
gep58