PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το Office.



Xanthiotis
29-10-08, 16:48
Καλησπέρα παιδιά.
Είχα κάποτε κατεβάσει την beta έκδοση για το Οffice 2007 και είχα δουλέψει μ' αυτήν κάποια έγγραφα word και excel. Έκανα όμως format στο laptop και ξαναέβαλα το Office 2003, με αποτέλεσμα τώρα να μην μου ανοίγει τα δουλεμένα στο Οffice 2007 έγγραφα. Κατέβασα το "Microsoft Office Compatibility Pack for Word, Excel, and PowerPoint 2007 File Formats", αλλά πάλι τίποτά! Μήπως γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω?

manos_3
29-10-08, 16:54
Αυτό το έπαθε και ένας φίλος μου.Επειδή το Office 2007(ψιλομάπα πρόγραμμα) διαχειρίζεται αρχεία docx,xlsx κ.α.,ενώ το 2003 δουλεύει με αρχεία doc,xls κ.τ.λ.,παρουσιάζεται ασυμβατότητα.Αν και το 2007 έχει επιλογή αποθήκευσης αρχείων σε μορφές συμβατές με το 2003,πάλι υπάρχει πρόβλημα.Μπορείς να βάλεις το Openoffice(κατέβασε το από εδώ: http://www.openoffice.org/ ) και να δοκιμάσεις τα τα ανοίξεις...

moutoulos
29-10-08, 17:55
με αποτέλεσμα τώρα να μην μου ανοίγει τα δουλεμένα στο Οffice 2007 έγγραφα.

Τα είχες αποθηκεύσει σαν docx ή xlsx (Οffice 2007).
Αν τα αποθήκευες σαν του 2003 (έχει επιλογή) δεν θα είχες κανένα πρόβλημα



Αν και το 2007 έχει επιλογή αποθήκευσης αρχείων σε μορφές συμβατές με το 2003,πάλι υπάρχει πρόβλημα.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την συμβατότητα, αρκεί να "σωθούν" σαν 2003.

manos_3
29-10-08, 18:23
Τα είχες αποθηκεύσει σαν docx ή xlsx (Οffice 2007).
Αν τα αποθήκευες σαν του 2003 (έχει επιλογή) δεν θα είχες κανένα πρόβλημα




Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την συμβατότητα, αρκεί να "σωθούν" σαν 2003.

Γρηγόρη,μην είσαι σίγουρος,γιατί μία φορά δούλευα σ'ένα φίλο μου το office 2007,αποθηκεύσαμε τα αρχείο σε μορφή .doc και όχι .docx και στον υπολογιστή μου που έχω τα 2003 δεν ανοίγανε...

moutoulos
29-10-08, 18:32
... αποθηκεύσαμε τα αρχείο σε μορφή .doc και όχι .docx και στον υπολογιστή μου που έχω τα 2003 δεν ανοίγανε...

Δεν ξέρω τι να σου πω, σε εμένα "παίζουν" Οκ :001_huh:

epistimon
29-10-08, 19:49
Καλησπέρα παιδιά.
Είχα κάποτε κατεβάσει την beta έκδοση για το Οffice 2007 και είχα δουλέψει μ' αυτήν κάποια έγγραφα word και excel. Έκανα όμως format στο laptop και ξαναέβαλα το Office 2003, με αποτέλεσμα τώρα να μην μου ανοίγει τα δουλεμένα στο Οffice 2007 έγγραφα. Κατέβασα το "Microsoft Office Compatibility Pack for Word, Excel, and PowerPoint 2007 File Formats", αλλά πάλι τίποτά! Μήπως γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω?


Eγκατεστησες αυτο?? http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=el&FamilyID=941b3470-3ae9-4aee-8f43-c6bb74cd1466

Xanthiotis
30-10-08, 09:40
Καλημέρα παιδιά.
Κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας στο πρόβλημα μου. Από εκεί και πέρα φίλε moutoulos, όντως αυτό είναι το πρόβλημα. Η αποθήκευση δηλαδή σε .docx.
Φίλε epistimon το δοκίμασα αυτό, και όπως γράφω και στο αρχικό μου μύνημα, πάλι τίποτα!
Αυτή τη στιγμή κατεβάσω το openoffice, όπως με συμβούλεψε ο manos_3, κι ελπίζω όλα να πάνε καλά. Θα σας ενημερώσω αν είναι.

aeonios
30-10-08, 09:51
Καλημέρα στην παρέα.

Οταν λες δεν σου τα ανοίγει τι εννοείς; Τι μήνυμα σου βγάζει;

Θες να δοκιμάσεις και από εδώ ένα converter? http://www.docx2doc.com/converters/docx-to-doc

Xanthiotis
31-10-08, 00:47
Παιδία ειλικρινά σας μιλαώ μου έχουν σπάσει τα νεύρα!:cursing:
Έκανα τα πάντα και πάλι τίποτα!
Τι το πακέτο της microsoft. Τι με το openoffice. Τι κάποιους online converters (zamzar.com).
Το μόνο που κατάφερα είναι να μετατρέψω τις 2 πρώτες σελίδες του εγγράφου με μια trial έκδοση του προγράμματος docxconverter 3.1. Έψαξα να το βρώ free αλλά δεν τον βρήκα.
Φίλε aeonios στον online converter που μου έστειλες, πρέπει να πληρώσω, οπότε άκυρο! Από εκεί και πέρα το μήνυμα που μου εμφανίζει είναι μέσες άκρες το εξής: Το αρχείο αυτό δημιουργήθηκε από μια beta έκδοση του Office 2007. Δεν μπορείτε να εργαστείτε σε αυτό το αρχείο.

manos_3
31-10-08, 00:49
Παιδία ειλικρινά σας μιλαώ μου έχουν σπάσει τα νεύρα!:cursing:
Έκανα τα πάντα και πάλι τίποτα!
Τι το πακέτο της microsoft. Τι με το openoffice. Τι κάποιους online converters (zamzar.com).
Το μόνο που κατάφερα είναι να μετατρέψω τις 2 πρώτες σελίδες του εγγράφου με μια trial έκδοση του προγράμματος docxconverter 3.1. Έψαξα να το βρώ free αλλά δεν τον βρήκα.
Φίλε aeonios στον online converter που μου έστειλες, πρέπει να πληρώσω, οπότε άκυρο! Από εκεί και πέρα το μήνυμα που μου εμφανίζει είναι μέσες άκρες το εξής: Το αρχείο αυτό δημιουργήθηκε από μια beta έκδοση του Office 2007. Δεν μπορείτε να εργαστείτε σε αυτό το αρχείο.



Φίλε με το OpenOffice τι έκανες;;;

moutoulos
31-10-08, 01:03
Πήγαινε τα αρχεία σου σε κάποιον υπολογιστή με Office 2007 (η περασέτα στο δικό σου),
ανοιξέτα και μετά σώστα σαν 2003, και πάρτα πάλι (σαν 2003 πλέον) και είσαι Οκ.

Αν θές στείλτα μου (αν δεν έχεις κάτι να κρύψεις :001_rolleyes:), εχω το 2007,
να στα κάνω save σαν 2003, και να στα στείλω πάλι.

Xanthiotis
31-10-08, 09:00
Καλημέρα παιδιά.
Manos_3 με το openoffice (την έκδοση 3.0) μου έβγαζε ένα error (δεν θυμάμαι ακριβώς τι έλεγε). Άλλα αρχεία σε μορφή .doc μου τα δούλευε κανονικά.
Το πρόβλημα μάλλον έγκειται στο ότι τα αρχεία είναι δουλεμένα σε beta έκδοση.
Φίλε moutoulos σ' ευχαριστώ πολύ! Σου έστειλα pm.

moutoulos
31-10-08, 16:18
Αν θές στείλτα μου (αν δεν έχεις κάτι να κρύψεις :001_rolleyes:), εχω το 2007,
να στα κάνω save σαν 2003, και να στα στείλω πάλι.

Μόλις σου τα έστειλα, ελπίζω να είναι Οκ :001_smile:

Xanthiotis
31-10-08, 20:09
Να σε ευχαριστήσω και μέσα από το forum Γρηγόρη! Όλα good! Να 'σαι καλά!

moutoulos
31-10-08, 22:00
Ok, να΄σαι καλά !!!! :wiink: