PDA

Επιστροφή στο Forum : Eγκατάσταση Linux se Turbo-x SOS



tbaitasis
30-10-08, 15:54
Καλισπέρα. Προσπαθώ να κανω εγκατάσταη linux και συγγεκριμένα διανομή ubuntu σε laptop turbo-x iron v225. έχω ήδη εγκατεστημένα τα windows vista, αλλά θέλω να δοκιμάσς κ ένα αλλο λειτουργικό. Βαζω λοιπόν το live cd των linux μου βγαζει τις επιλογές
εναρξη απο το cd χωρις εγκατασταση
εγκατασταση
ελεγχος μνύμης
......
πατάω εγκατάσταση και μετα μ βγάζει μαύρη οθόνη. Δεν δέχεται ούτε κείμενο, οθτε κανει reboot. Mπορεί να βοηθήσει κανείς???Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

manos_3
30-10-08, 15:57
Κατ'αρχήν υπάρχουν δύο επιλογές στα linux.Είτε να τα τρέχεις μέσα από το CD,είτε να τα εγκαταστήσεις κανονικά.Η δεύτερη λύση είναι και η σωστότερη.Πρέπει,αν έχεις ένα σκληρό,να φτιάξεις ένα partition όπου μέσα θα εγκαταστήσεις τα Linux όπως και τα Windows μέσω του dos...

tbaitasis
30-10-08, 16:33
Ευχαριστώ για τη συμβουλή...Δοκίμασα και τισ δυο περιπτώσεισ αλλα μάταια...Εχω κανει ήδη 3εχωριστο patition.δεν νομίζς να είναι εκεί το πρόβλημα.θα δοκιμάσω πάντως να τα κάνω κ εγκατάσταση απο dos.

JIMKAF
30-10-08, 16:57
Εγώ είχα κάνει το εξής επίσης για το ubuntu βέβαια με XP αλλά δεν έχει σημασία... Λοιπόν, έβαλα μέσα το CD εγκατάστασης και έκανα boot από το BIOS στο driver που είχα βάλει το CD του Linux έκανα save and exit από το BIOS και έπειτα ξεκίνησε ξανά κάνωντας boot από το CD driver και έτχι ξεκίνησε να τρέχει το δισκάκι με το Ubuntu έκανε αρκετή ώρα μέχρι να ξεκινήσει κάτι έλεγε για το Linux kernel δεν πολυθυμάμαι και έπειτα αφού επέλεξα γλώσσα μπήκε κανονικά στην επιφάνεια εργασία του Ubuntu και ενώ έκανε την εγκατάσταση εγώ μπορούσα να κάνω serfing στο net και κάποιες άλλες εφαρμογές που έδεινε για να περάσω την ώρα μου μέχρι να τελειώσει η εγκατάσταση... Το partition το έκανα μέσω του Linux του είπα πόσο ήθελα να κρατήσει για να χρησιμοποιεί και το υπολοιπο το κράτησε για τα Windows... Κάνε boot μέσω του BIOS από το CD driver!!!:wiink:

tbaitasis
30-10-08, 17:14
ακολούθησα φίλε jimkaf τη συμβουλή σου αλλά πάλι σκοτάδι...υπάρχει περίπτωση να ευθήνεται η καρτα γραφικών η οθόνης????

ice25
30-10-08, 17:24
δεν σου έχει επιλογή για boot σε safe graphics mode?

πια έκδοση του ubuntu έχεις?


σήμερα βγαίνει η 8.10 σίγουρα θα έχει καλύτερη υποστήριξη υλικού

tbaitasis
30-10-08, 17:40
έχει επιλογή ασφαλούς λειτουργίας.θα δοκιμάσω κ απο εκεί.

JIMKAF
30-10-08, 17:43
Μου φαόνεται ολύ περίεργο, όταν λές σκοτάδιο εννοείς ότι δεν βγάζει τίποτα στην οθόνη; Και τι κανει δλδ ο υπολογιστής;;; Πολύ περίεργο μήπως φτεει το δισκάκι που χρησιμοποιείς;;;

tbaitasis
30-10-08, 17:55
έχω κατεβάσει πολλές διανομές.προσπάθησα και στο παρελθόν άλλωστε.δοκίμασα ubuntu 7.04 7.10 8.04. Μου βγάαζει μαύρη οθόνη.Στην πάνω δε3ιά γωνία αναβοσβήνει ενας δείκτης αλλα δεν δέχεται κείμενο κ δεν μετακινείται.όση ώρα κ να το αφήσω δεν αντιδρά. Επίσης το λαμπάκι που εχει ο υπολογιστής για τη λειτουργεία η μη του σκληρού δίσκου ειναι ανενεργό

JIMKAF
30-10-08, 17:59
Αστο να αναβοσβήνει όση ώρα μπορείς περισσότερη και δες τι θα κάνει αν θυμάμαι καλά και εμένα κάτι τέτοια μου έκανε... Μου είχε πάρει πολύ χρόνο! Είχα ανησυχήσει και εγώ τότε είχα πάρει ένα φίλο μου που ήταν πιο μπασμένος τότε από εμένα και μου είχε πεί να περιμένω, για περίμενε και μπορεί κα΄τι να γίνει αν δείς και έχει περάσει πάνω από 20λεπτο 30λεπτο και δεν έχει γίνει τίποτα τότε υπάρχει πρόβλημα...

tbaitasis
30-10-08, 18:02
απογοητέφτηκα τωρα....θα το πω κι ας ντρέπομαι. Χθες βράδυ αποκοιμήθηκα στην καρέκλα του γραφείου μου περιμενοντας πας κ γινει κάτι (μέχρι κ ο ψίλος τησ διαφήμισης πήδηξε) αλλα ο turbo-x mou τιποτα!!!!!!

JIMKAF
30-10-08, 18:06
Όχι ρε φίλε έφαγες τέτοια φρίκη χθές; Ε τότε τι να πώ αφού όλο το βράδυ δεν έγινε τίποτα... Κλάφτα... Πλάκα κάνω Μάλλον έχει πρόβλημα η διανομή που κατέβασες και τίποτε άλλο...

tbaitasis
30-10-08, 19:13
thanks παιδια για το ενδιαφέρον.θα προσπαθησω ξανα σε λιγεσ μερεσ με τη νεα εκδοση...αν εχετε διαθεση, ριξτε μια ματια σε λιγεσ μερες στο topic.

ice25
30-10-08, 20:50
εδώ θα είμαστε

tbaitasis
31-10-08, 23:05
Καλησπέρα φίλοι συνφορουμήτες....τελικά το πρόβλημα μου επιλύθηκε!!!! Ψάχνωντας από εδώ κ από εκεί έμαθα οτι έπρεπε να απεγκαταστήσω την επιλογή "usb support" μεσα απο το bios......Και πλεον έχω εγκατεστημένα Linux!!!! Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που δείξατε!!!

JIMKAF
31-10-08, 23:52
Μπραβό!!! Καλό παιχνίδι τώρα...