PDA

Επιστροφή στο Forum : rf επικοινωνια



saq
30-10-08, 19:10
παιδια ειμαι ασχετος τελειως με το πεδιο αυτο και οι γνωσεις μου στα ηλεκτρονικα ειναι μικρες.Αν δεν εγραφε μην ντρεπεστε δεν θα ποσταρα :001_rolleyes:...λοιπον,θα ηθελα να φτιαξω εναν πομπο με καποιο αριθμο δεκτων(γυρω στους 10) οπου με την χρηση διαφορετικης συχνοτητας(για τον καθε δεκτη) να μπορω να ενεργοποιησω και να απενεργοποιησω ενα ρελε (ο οποιος θα οδηγειται απο τον δεκτη).Θα ηθελα οσο το δυνατον πιο απλο κυκλωμα και αν γινεται μικρο.Να μην παραλειψω οτι η αποσταση την οποια με ενδιαφερει ειναι γυρω στα 30μ και με transistor απλα αν γινεται.
Ευχαριστω πολυ!

gep58
31-10-08, 00:09
saq,
να μην ντρέπεσαι καθόλου!
Όλοι οι υπόλοιποι είμαστε τόσο γνώστες πιά...!
Πάντα ισχύει το "γηράσκω αεί διδασκόμενος" από την εποχή εκείνων ξέρεις... με τις περικεφαλέες.

Το θέμα δεν είναι της αρμοδιότητάς μου να σου απαντήσω, όμως νομίζω ότι υπάρχει κάποια ασάφεια και γι αυτό κάνω την παρέμβαση.
Όταν λες


...λοιπον,θα ηθελα να φτιαξω εναν πομπο με καποιο αριθμο δεκτων(γυρω στους 10) οπου με την χρηση διαφορετικης συχνοτητας(για τον καθε δεκτη)

καταλαβαίνω για έναν πομπό, ο οποίος πρέπει να αλλάζει 10 συχνότητες για να επικοινωνεί με τους δέκτες του.
Ή μήπως εννοείς 10 ζευγάρια πομπός-δέκτης;

Αν θέλεις κάνε αυτή την διευκρύνηση, ή κάποιος άλλος που το καταλαβαίνει σωστότερα, για να μπορώ να παρακολουθώ κι εγώ το θέμα.

lynx
31-10-08, 00:30
μαλλον εννωει ενας πομπος να επικοινωνει με 10 δεκτες και να ενεργοποιει/απενεργοποιει τα ρελε.

gep58
31-10-08, 00:41
Ναι ρε Λευτέρη,
γράφει όμως

...οπου με την χρηση διαφορετικης συχνοτητας(για τον καθε δεκτη)...
Αυτό δεν κατάλαβα... δηλ. ΕΝΑΣ πομπός που θα βγαίνει σε 10 διαφορετικές συχνότητες;

Πούντος να μας εξηγήσει!

gep58

saq
01-11-08, 13:08
συγνωμη για την ασαφη διατυπωση μου παιδια (και αυτο συμβαινει λογο μη γνωσης :confused1:).εννοω αυτο που λεει ο whiz.1 πομπος που επικοινωνει με 10 δεκτες οπου αναλογα με την επιλογη του καθε δεκτη(απο τον πομπο) να ανοιγοκλεινει το αντιστοιχο ρελε...απλα υποθετω πως καθε δεκτης θα εχει διαφορετικη συχνοτητα ετσι ωστε να ξεχωριζει απο τους υπολοιπους... ελπιζω να εγινα πιο σαφης!ευχαριστω για το ενδιαφερον!:001_rolleyes:

stom
01-11-08, 17:37
Το project που συζητας ειναι για πολυ προχωρημενους στα ηλεκτρονικα εαν προκειται να το φτιαξεις μονος σου.
Παντως σχεδιαστικα, ολοι οι δεκτες θα ειναι στην ιδια συχνοτητα και απλως θα εχουν το δικο τους id για να ενεργοποιηθουν. Ετσι δουλευουν οι περισσοτερες γκαραζοπορτες.
Αν θες να το φτιαξεις με ετοιμα πραγματα, τοτε γινεται με μερικους x-10 δεκτες και ενα ασυρματο x-10 πομπο....
Το x-10 ειναι ενα απαραδεκτο πρωτοκολλο για τα γουστα μου (δεν εχει καμμια ασφαλεια, και καμμια επιβεβαιωση ληψης εντολης/status) αλλα αμα θες να αναβοσβυνεις τα φωτα του σπιτιου, ειναι μια χαρα.
(το πολυ πολυ να αναβοσβηνουν και λιγο μονα τους, και να παιζει και ο γειτονας λιγο μαζι τους..)

dalai
01-11-08, 18:08
στα καταστηματα ηλεκτρονικων υπαρχουν εττοιμα κιτ με μικρο πομπο και δεκτη στους 433 μεγακυκλους (και μπορεις να περνεις ξεχωριστα ,μονο δεκτες). Απο κει και περα τον ξεχωριστο ελεγχο του καθε δεκτη καλυτερα ειναι να το κανεις με DTMF decoder. ειναι ευκολη μεθοδος και ελεγχεις μεχρι 10 συσκευες.

gep58
01-11-08, 22:23
Φίλε μου saq,
νομίζω τώρα το κατάλαβα καλύτερα γιατί με μπέρδευε η διαφορετική συχνότητα που έγραφες.


...εναν πομπο με καποιο αριθμο δεκτων...

οι δέκτες θα είναι σταθεροί και ο πομπός κινούμενος;
Ο πομπός που λέμε, για να ξέρεις, είναι ένα κουτάκι μορφής "μπρελόκ" όπως των αυτοκινήτων (συναγερμός, κλείδωμα κλπ).

Εάν ναι,
τότε όπως ανέφεραν και οι φίλοι Whiz, stom και dalai μπορείς να χρησιμοποιήσεις τέτοιες συσκευές που θα τις προμηθευτείς από το εμπόριο ζητώντας ένα τηλεχειριστήριο και 10 δέκτες τηλεχειρισμού στους 434 MHz.

Σημ. Συνήθως είναι ένας δέκτης και πολλά τηλεχειριστήρια. Είσαι σίγουρος γι αυτό που γράφεις;

Μπορείς να δεις στην φωτογραφία τις οδηγίες χρήσης ενός δέκτη αυτού του τύπου που τυχαίνει να έχω μπροστά μου.

Αν θέλεις κάτι άλλο πες μας...
gep58

saq
02-11-08, 10:30
ναι θα ηθελα να ειναι σταθεροι οι δεκτες και ο πομπος κινουμενος.απλα επειδη αυτο ηθελα να το κανω σαν "project" ας πουμε,ηθελα να δοκιμαζα μηπως καταφερνα να το φτιαξω μονος μου στο κατασκευαστικο μερος του.βεβαια το ειχα φανταστει οτι θα ειναι δυσκολο :001_rolleyes:...θα κοιταξω τα κιτ που μου ειπατε...στον φανο θα εβρισκα κατι τετοιο σε κιτ?τωρα για το DTMF παλι δεν ξερω αλλα θα το ψαξω και αυτο:001_rolleyes:...οπως και να εχει παιδια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και το ενδιαφερον σας!

gep58
02-11-08, 12:01
saq,

θα σου δείξω κάτι, που είναι εύκολο, για να πειραματιστείς!
Τα υλικά βρίσκονται εύκολα και δεν λειτουργεί με μικροελεκτή.

Εάν όντως σ΄ενδιαφέρει πες μου να σου δώσω και το τυπωμένο κύκλωμα του δέκτη (αποτελείται από 3 πλακέτες στο σύνολο), του τηλεχειριστηρίου όμως θα το φτιάξεις εσύ γιατί έχει πολλά κανάλια, ενώ το δικό μου pcb είναι για δύο!

Περιμένω...
gep58

saq
02-11-08, 15:30
σε ευχαριστω...αν θελεις δωσε μου και το τυπωμένο κύκλωμα του δέκτη να το προσπαθησω (να δουμε τι θα καταφερω...:blush:)ευχαριστω και παλι...:001_rolleyes: