PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεκατεύθυνση???



doupiaki_ole
30-10-08, 23:40
Καλησπέρα σας

Η ερώτησή μου μπορεί να σας φανεί λίγο ηλίθια:biggrin:! Πως δουλεύει πχ ένα τηλεκατευθυνόμενο? Λέει ότι λειτουργεί στα 47MHz. Όταν κινείς τα joystick δεν μεταβάλεται η συχνότητα? Συνέχεια 47MHz στέλνει ή μεταβάλεται μεταξύ 45MHz και 50MHz παράδειγμα? Πως αναγνωρίζει ο δέκτης ποιό σήμα είναι για κίνηση του οχήματος και ποιό για διεύθυνση? Αν είναι εύκολο να εξηγήσει κάποιος ή να στείλει κανα site να δω λίγο τη θεωρία για να καταλάβω τι παίζει με RF.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

jeik
31-10-08, 01:03
Η πιο απλη , παλια μεθοδος , ειναι με ακουστικες συχνοτητες που επεμβαινουν πανω στο φερον και αναλογα με την τιμη της χαμηλης αυτης πλεον συχνοτητας κινειται ή στριβει ή οτι αλλο.
Αν παρεις ενα ψευτικο (φτηνιαρικο) στους 27 ΜΗΖ και ενα walkie-talkie και σφυριζεις σταθερα θα προχωραει το αυτοκινητακι :001_rolleyes:.
Δηλαδη οπως φανταστηκες , μεταβαλεται η 47ΜΗΖ αλλα κατα +/ - καποια ΚΗΖ .

gep58
31-10-08, 01:05
Φίλε doupiaki_ole,

έτσι στα πολύ γρήγορα (γιατί πέρασε η ώρα, αλλά δεν λέω να ξεκολλήσω!).

Η συχνότητα είναι σταθερή νομίζω περίπου 27MHz, μπορεί και άλλη δεν γνωρίζω, στο φέρον της όμως κάθε φορά που δίνεις εντολή από το χειριστήριο. όπως είπες, φορτώνεται ένας ας πούμε κωδικός, μια παλμοσειρά που αναγνωρίζει ο δέκτης στο μοντέλο και εκτελεί ανάλογα.

Κάποιος νυχτερινός, ας αναλάβει αν θέλει, για περισσότερες λεπτομέρειες.

Καληνύχτα...(τώρα όντως ξεκολλάω)

gep58

doupiaki_ole
31-10-08, 01:42
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Αν ρωτήσω τι είναι το φέρον θα με κράξετε???:hammer:


Ευχαριστώ και πάλι.

jeik
31-10-08, 01:48
Χε χε , φερον ειναι η ταλαντωση , το σημα ,αυτο το 47 ΜΗΖ που ειπες , και λεγεται ετσι γιατι πανω του ''κουβαλαει τις εντολες , ''το μεταφέρων'' :001_rolleyes:.

KALODIAKIAS
31-10-08, 03:24
EKPEMPEI STA 47 OPWS EIPES ALLA EKPEMPEI KAI TIS ENTOLES DLD DIAMORFWSH PFM (DIAMORFWSH SYXNWTHTAS PALMWN) KATI SAN MORS DLD KAI ANALOGA THN ENTOLH POY PATAS METAVALETE KAI H "TAXYTHTA" TWN PALMWN

ENAS APOKWDIKOPOIHTHS STO AYTOKINHTAKI METAFRAZEI AYTES TIS ENTOLES.

STA PALIA MONTELA EINAI ME MIKROMETAVOLH THS SYXNWTHTAS (FERONTOS)

jeik
31-10-08, 03:32
Μετα παμε σε συγχρονες και πιο συνθετες μεθοδους :001_rolleyes:.

vcrstudio
02-11-08, 17:36
psaxno pll me antalagi v/u mobile tis yaesu vx-7r me pll

babisko
02-11-08, 22:01
psaxno pll me antalagi v/u mobile tis yaesu vx-7r me pll

Πέρα του ότι γράφεις greeklish, έχεις βάλει την αγγελία σου σε ακατάλληλα μέρη. Μήπως πρέπει να διαβάσεις λιγάκι τους κανόνες (http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules)του φόρουμ;

Πάντα φιλικά

geoper2
02-11-08, 23:05
ειμαι και εγω περιεργος να δω πως λειτουργει ενα τηλεκατευθυνομενο :001_smile:
εχω να κανω και μια σχετικη ερωτηση αν ειναι ευκολο να κατασκευασει καποιος το δικο του rf κυκλωμα ενα απλο οχι τιποτα συνθετο
?? αν ναι τοτε βαλτε καποιο λινκ η πειτε καποια ιδεα και θα το ψαξω ευχαριστω