PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχω έναν ανελκυστήρα και θα ήθελα να βάλω ένα κοντρόλ για κάποιον όροφο .



sakiseffects
01-11-08, 01:51
Καλησπέρα και από μένα και συγχαρητήρια για το site σας αλλά και το επίπεδο σας.
Αν και πολλές φορές με βοήθησαν οι σελίδες αυτές δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να σας ευχαριστήσω.
Έχω έναν ανελκυστήρα και θα ήθελα να βάλω ένα κοντρόλ για κάποιον όροφο .
Δηλαδή από το ισόγειο για τον ( 5 ) να χρειάζεται ένας κωδικός για να ανεβεί το ασανσέρ της οικοδομής.
Βρήκα μια κατασκευή από την Smart Kit ( κωδικός 1177 Κλειδαριά ασφάλειας με προγραμματισμό ) αλλά το πρόβλημα με την συγκεκριμένη κατασκευή είναι ότι το ρελέ μένει ανοικτό συνεχώς μετά το πέρασμα του κωδικού ενώ εγώ θέλω κάποιο χρονικό διάστημα γύρο στα 10 -20 sec.και μετά να επανέρχεται στην αρχική του θέση.
(OFF) (Κωδικός ON 10 sec) (OFF)

gep58
01-11-08, 02:29
Φίλε μου sakiseffects,

δεν γνωρίζω την ιδιότητά σου
αλλά τονίζω κάτι που αφορά και όποιον άλλον επίδοξο

πριν επιχειρήσεις οτιδήποτε πρέπει να ξέρεις ότι οι ανελκυστήρες δεν είναι παιχνίδια.

Για τους ανελκυστήρες ισχύουν συγκεκριμένοι κανονισμοί θεσμοθετημένοι από την χώρα μας αλλά και από την Ευρωπαΐκή Ένωση.
Εάν δεν έχεις την απαιτούμενη άδεια μακρυά!!!
Πρώτα για το καλό των άλλων και μετά για το δικό σου.

Επειδή δεν είμαι ειδικός, αλλά αυτά που γράφω τα υπογράφω, ρώτα κάποιον του επαγγέλματος να σου πεί λεπτομέρειες.

Σε παρακαλώ, δώσε την ανάλογη προσοχή!
gep58

sakiseffects
01-11-08, 03:38
Φίλε μου qep58 δεν είναι η πρώτη φόρα που κανό κόπια κατασκευή για ανελκυστήρα λόγο του ότι είναι η δαυλιά μου διάφορες κατασκευές και μετατροπές σε εργαλεία , μηχανήματα .

stom
01-11-08, 17:44
Ψαξε για μπουτονιερες συναγερμων. Συνηθως αυτοι ανοιγουν η κλεινουν καποια επαφη με το σωστο κωδικο. Σε καποια μοντελα το κλεισιμο της επαφης μπορει να προγραμματιστει να ειναι για μερικα δευτερολεπτα μονο..

dalai
01-11-08, 18:04
το χειροτερο που θα του κανεις ειναι να ανεβενει στο 4ο και μετα να περπαταει ενα ακομη οροφο...
Πρεπει να βαλεις τηλεκοντρολ για ολους τους οροφους και να δωσεις σε οσους το δικαιουνται.
Αν ενδιαφερεσαι μπορω να ρωτησω ποσο κανει αυτος ο μηχανισμος.το καθε τηλεκοντρολ ξερω οτι εχει 15 ευρω

gep58
01-11-08, 22:49
Αγαπητέ sakiseffects,

πολύ καλά κάνεις τις κατασκευές σου είτε για χόμπυ είτε για επάγγελμα (δεν γνωρίζω)!
Με τους ανελκυστήρες όμως παίζει κάτι άλλο...

Αν θες να με ακούσεις,
όπως και οι υπόλοιποι που δίνετε εύκολα συμβουλές συζητήστε και μ΄έναν αδειούχο συντηρητή, να σας πει την γνώμη του, δεν είναι κακό!

gep58

stom
01-11-08, 23:47
Οπως και με θεματα πομπων κλπ, ή νομιμη εφαρμογη ειναι και παραμενει ευθυνη του εκαστοτε εμπλεκομενου.
Στην τελική η αποσυνδεση ενος μπουτον εντος της καμπινας και η αντικατασταση του απο ενα πληκτρολογιο μπορει παντα να γινει με τη συνεργασια και την εγκριση του εγκαταστατη/συντηρητη...

sakiseffects
03-11-08, 00:17
Προς τον φίλο μου stom τέτοιες κατασκευές έχει η Smart Kit εγώ θα ήθελα κατή πιο απλό χωρίς να χρειάζεται προγραμματισμό.

sakiseffects
03-11-08, 00:33
Για τον φίλο μου dalai σε περίπτωση που μένη ανοιχτή η επαφή ανάλογος το μοντέλο του ανελκυστήρα έχεις και διαφορετικά αποτελέσματα !!!!
Εγώ θέλω απλώς να αντικαταστήσω το μπουτον με ένα άλλο και τίποτα άλλο .
Άπλα αντί για μπουτον να περνά την εντολή μέσα από μια κατασκευή..

gep58
03-11-08, 02:01
Σάκη,
υπάρχουν διακόπτες κλειδιά στο εμπόριο, ίσως δεν σου έρχεται στο μυαλό!

Δεν υπάρχει πιο απλός τρόπος!

gep58

TeslaCoil
03-11-08, 11:21
Σε ανελκυστηρες εχω δει μπουτον με κλειδι αν ψαχνεις κατι τετοιο

για άλλες πατεντες

http://www.liftshop.gr/category.asp?catid=431

στειλε την ερωτηση σου
ελπιζω να σου βοηθησουν εκει

παντος αν κανεις πατεντα και σωστα να τοποθετιθει
θα ξηλωνετε ευκολα , ή θα φαινετε ασχημο
ποιος θα το ξηλωσει? Πιτσιρικαρια
απο ενα φιλο του ανοιξαν τα δείγματα τις microchip
πηραν απο μεσα τα κουτακια με τα chip
και αφισαν τα χαρτια με το χαρτοκουτι

εκανε φασαρια στους γονεις τους αλλα τιποτα
θα μου πεις τους ειναι αρχηστα!! ε απλα τα πηραν
ευτιχος που ηταν δωρεαν

ελπίζω να το βρεις και να το κανεις και ωραιο!!!

chip
03-11-08, 12:07
καλύτερα να μην παίζετε με μηχανήματα που διέπονται απο νομοθεσία που ορίζει τον τρόπος λειτουργίας και που άδεια να επεμβένουν έχουν μόνο μηχανικοί.
Πολλά μπορούν να πάνε στραβά (θυμηθείται τους νόμους του Μέρφυ).
Τι θα γίνει αν το κύκλωμα δεν δουλέψει σωστά και τελικά υπάρξει ένας εγκλοβισμός και η πυροσβεστική βρεθέι αντιμέτωπη με ένα κύκλωμα που την εμποδίζει να κάνει τη δουλειά της? Πιθανότατα η αναφορά να σταλεί στον εισαγγελέα με οτι επακόλουθα έχει αυτό...!

sakiseffects
05-11-08, 02:43
Πρώτον θα ήθελα να τονίσω ότι όσον αφορά μηχανήματα , εργαλεία , και γενικά ότι έχει να κάνη με κατασκευές – μετατροπές πάντα γίνετε κατόπιν συνεννόησης με κάποιο τεχνικό υπεύθυνο για το συγκεκριμένο είδος.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sakiseffects
05-11-08, 02:55
Μαλών το λάθος είναι δικό μου.
Για κανένα λόγο δεν θα ήθελα να δημιουργηθεί η εντύπωση ότι αλλάζουμε τα πάντα και κάνουμε του κεφαλιού μας .
Πάντα ότι έχει να γίνει γίνετε με συνεννόηση και του υπεύθυνου τεχνικού του μηχανήματος!!!!!!!!!!!!

frantzolas
14-04-09, 00:37
Φίλε μου sakiseffcts επεσες στην περιπτοση
ειμαι ασανσερας


1)οσο αφορα το θεμα με τον απεγκλοβισμο απο πυροσβεστηκη
μην σε νοιαζει καθολου(ο απεγκλόβισμος γινεται απο το μηχανοστοσιο
για αυτο που ειπες με το χρονικο 10 σεκ εισαι λαθος το μονο που μπορεις να καταφερεις ειναι πιθανη βλαβη του πινακα(αναλογα τον πινακα) να βγαλει την σταση του οροφου 5 εκτος νωμιζαντας οτι το μπουτον του ειναι κολιμενο.αυτοσυγκρατιση κανει ο πινακας μονος του δεν δουλευει με χρονικα
εσυ μπορεις να χρεισιμοποιησεις αυτο το κυκλομα κ στις επαφες του ρελε να περασεις την μια επαφη του μπουτον οροφου που ειδη υπαρχει.
προσοχη μονο μην περασεις το γενικο που παει σε ολα τα μπουτον γιατι τοτε ολοι οι οροφη θα χρειαζονται κωδικο.
με λιγα λογια πληκτρολογεις τον κωδικο σου κ επιτα πατας το 5 βουαλα
αν εισαι κ τυχερος κ εχει μπουτον σειρηνας μπορεις να παρεις απο εκει
+ -12 για να τροφοδοτισεις το κυκλωμα σου
αργησα λιγο

sakiseffects
15-04-09, 16:11
Φιλέ μου πρώτον θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για τον χρόνο σου.
Όσο για την κατασκευή έγινε με ένα κύκλωμα από σύστημα συναγερμού που βρήκα με μια μικρή μετατροπή.
Όσο για τον τρόπω που μου λες δεκτός με την προϋπόθεση ότι το άτομο θα θέλει να υπαρχή μπουτον για τον όροφο του.
Και για το λόγο ότι με ενδιαφέρει το θέμα και για άλλες κατασκευές δέκτες όλες η λύσεις.