PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις/Απορίες για Τηλεπικοινωνιακά Συστήματα



Tristan
04-11-08, 14:10
Καλησπέρα,καταρχίν θα ήθελα να χαιρετήσω τους admin καθώς επίσης και τους χρήστες που συντηρούν το forum.Ψάχνοντας για ένα πρόβλημα που είχα τo google search με οδήγησε εδώ.Συγγνώμη αν γράφω σε λάθος section αλλά δεν ήξερα που να το τοποθετήσω.Είμαι φοιτητής πληροφορικής και κάνουμε και κάποια μαθήματα που έχουν σχέση με τις τηλεπικοινωνίες.Από εκεί και πέρα έχω μάθημα με τίτλο <Τηλεπικοινωνιακά Συστηματα>,υπάρχουν κάποιες ερωτήσεις/απορίες που μου έχουν δημιουργηθεί και θα ήθελα να μου λυθούν.

1)Πως μπορεί να οριστεί η ενέργεια ενός περιοδικού σήματος?
2)Πως μπορεί να υπολογιστεί η ενέργεια ενός παλμού πλάτους 2ms και διάρκειας 4ms?
3)Πως μπορεί να βρεθεί η κρουστική απόκρουση ενός κυκλώματος που έχει συνάρτηση μεταφοράς:H(f)=Jf/1000?
4)Πόση είναι η ισχύς στην έξοδο σε ένα κύκλωμα αν η απολαβή είναι 9db,η έξοδος έχει ισχύ 32mW?
5)Πριγραφή δύο τρόπων με τους οποίους μπορώ να προσδιορίσω την έξοδο Vo(t) ενός κυκλώματος όταν γνωρίζω την είσοδο Vi(t) και την συνα΄ρτηση μεταφοράς H(f) του κυκλώματος.
6)Αν έχω μιά συνάρτηση ματαφοράς με:Η(f)=Jf/(1+Jf),να γραφτούν τα ολοκληρώματα που δίνουν την κρουστική απόκριση και την ενέργεια της κρουστικής απόκρισης.
7)Να περιγραφεί με δύο τρόπους με τους οποίους μπορεί να προσδιοριστεί η συνάρτηση μεταφοράς Η(f) ενός άγνωστου δικτυακού κυκλώματος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον και την βοήθειά σας.

Tristan
04-11-08, 23:53
Ακόμα να τις βρώ..

Τρελός Επιστήμονας
05-11-08, 00:06
Ψάξε στο βιβλίο του Sam Shamungan "Ψηφιακές και Αναλογικές Επικοινωνίες", μετάφραση Κ. Καρούμπαλου, εκδόσεις Πνευματικού ή σε κάποιο άλλο παρόμοιο βιβλίο ψηφιακών επικοινωνιών και ψηφιακής επεξεργασίας σήματος (πχ Καλουπτσίδη). Τα θέματα που ρώτησες είναι πανεπιστημιακού επιπέδου και μάλλον είναι δύσκολο να απαντηθούν από τα μέλη που στην πλειοψηφία τους είναι ερασιτέχνες ή φοιτητές. Ελπίζω να σου έδωσα μια κατεύθυνση έρευνας...
Θα σου απαντήσω επιγραμματικά στο 1ο και στο 7ο ερώτημα:
1. Η ενέργεια μιας περιόδου του κανονικοποιημένου σήματος είναι 1/T επί το ορισμένο ολοκλήρωμα από -Τ/2 έως Τ/2 (ή 0 έως Τ) του τετραγώνου του V(t) dt. Για ν το πλήθος περιόδους, πολλαπλασιάζεις το αποτέλεσμα με ν. (Συγνώμη που δεν μπορώ να εκφραστώ με μαθηματικά σύμβολα, δεν μου το επιτρέπει η γραμματοσειρά).
7. Μπορείς να δώσεις στο σύστημα ένα κρουστικό παλμό και να προσδιορίσεις την κρουστική του απόκριση. Η συνάρτηση μεταφοράς θα ισούται με τον αποσυγκερασμό της κρουστικής του απόκρισης (αν θυμάμαι καλά...).

Tristan
05-11-08, 02:31
Ευτυχώς ή δυστηχώς είναι επιπέδου ΤΕΙ και όχι Πανεπιστημίου.Μήπως είναι εύκαιρο link του e-book?Εχω <φάει> το net-google αλλά τίποτα.
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την βοήθεια σου.

Τρελός Επιστήμονας
05-11-08, 09:56
Να ψάξεις στα βιβλιοπωλεία που βρίσκονται γύρω από το Πανεπιστήμιο ή το Πολυτεχνείο ή τα ΤΕΙ (δεν θέλω να πω επωνυμίες ώστε να μη θεωρηθεί διαφήμιση). Πάντως αυτά τα θέματα ανήκουν περισσότερο στην ύλη των εξαμηνιαίων μαθημάτων παρά στις γνώμες των μελών του forum.