PDA

Επιστροφή στο Forum : τρανζίστορ αντί ρελέ



triton21
04-11-08, 23:50
http://www.electronics-lab.com/projects/sensors/001/1004d.gif


Καλησπέρα σε όλους ,
θέλω να ρωτήσω αν μπορώ στο παραπάνω κύκλωμα(φωτοδιακόπτης) να συνδέσω αντί για το ρελέ ένα τρανζίστορ το οποίο να πάιζει το ρόλο το διακόπτη;
Αν αυτό είναι δυνατό παρακαλώ να μου δώσετε οδηγίες για το τρόπο σύνδεσης , τύπο τρανζίστορ ...

gep58
05-11-08, 00:30
triton21,

τι είδους κύκλωμα θέλεις να χειρίζεται το transistor που γράφεις;
Πρέπει να δώσεις πιο συγκεκριμένη απάντηση, γιατί ήδη υπάρχει στο κύκλωμα της φωτογραφίας transistor διακόπτης.

Λίγο περισσότερες λεπτομέρειες, για να μπορέσω να σε βοηθήσω.
gep58

triton21
05-11-08, 00:50
triton21,

τι είδους κύκλωμα θέλεις να χειρίζεται το transistor που γράφεις;
Πρέπει να δώσεις πιο συγκεκριμένη απάντηση, γιατί ήδη υπάρχει στο κύκλωμα της φωτογραφίας transistor διακόπτης.

Λίγο περισσότερες λεπτομέρειες, για να μπορέσω να σε βοηθήσω.
gep58

Έχεις δίκιο ίσως να ήμουν λίγο ασαφής. Ήθελα να πω ότι το κύκλωμα είναι ένας αισθητήρας νυκτός ,όταν πέφτει το σκοτάδι ενεργοποιείται το ρελέ και ανάβει 3 led .H ερώτηση λοιπόν είναι, τι θα μπορούσα να βάλω στη θέση του ρελέ.Με δεδομένο ότι το ρελέ καταναλώνει περισσότερο ρεύμα.Ξέχασα να πω ότι το κύκλωμα τροφοδοτείται από μπαταρία 9v

Nemmesis
05-11-08, 00:56
απλα στην θεση του ρελε να βαλεις τα λεντ παραλληλα το καθενα με την δικη του αντισταση... λογικα το TR3 εχει αρκετη ισχυ για τα 3 led...

triton21
05-11-08, 00:59
απλα στην θεση του ρελε να βαλεις τα λεντ παραλληλα το καθενα με την δικη του αντισταση... λογικα το TR3 εχει αρκετη ισχυ για τα 3 led...


Ευχαριστώ πολύ

gep58
05-11-08, 01:02
Λοιπόν triton21,

μάλλον ξανασυναντιώμαστε και είναι σωστό αυτό που λένε "βουνό με βουνό δεν σμίγει".
Ακόμη μ΄αυτό παιδεύεσαι;
Απ΄ότι θυμάμαι όμως είχες να κάνεις και με solar panels που έδιναν 4,8V ή κάνω κάποιο λάθος;
Πάντως όπως και να έχει και σύμφωνα με αυτά που καταθέτεις τώρα, μπορείς πολύ απλά να αφαιρέσεις το ρελέ και την δίοδο και να βάλεις στην θέση του τα 3 led όλα σε σειρά με μια αντίσταση ας πούμε 150...220Ω.

Δοκίμασέ το
gep58

triton21
05-11-08, 20:21
γεια σου φίλε gep58 ,
μ΄αυτά που μπλέξαμε θα τα λέμε συνέχεια!
Σ΄ευχαριστώ κατ΄αρχήν για την απάντηση.
Έχετε όμως μια διαφορά με τον Nemmesis ως προς τον τρόπο σύνδεσης των led δηλ παράλληλα ή σε σειρά. Νομίζω ότι σε σειρά είναι καλύτερα ,τουλάχιστον εγώ έτσι τα έβαλα , και μάλιστα χωρίς αντίσταση αφού τα led ανάβουν με τάση 3v οπότε με τροφοδοσίια 9v είναι μια χαρά.
Μπορείς να μου πεις αν τα συνέδεα παράλληλα θα κατανάλωναν περισσότερο ρεύμα;

GR_KYROS
05-11-08, 21:07
Σωστά έπραξες και τα έβαλες εν σειρά.
Το ρεύμα φορτίου για το τρανζίστορ έτσι είναι λιγότερο, το γενικό ρεύμα ώμος και στις δυο περιπτώσεις είναι το ίδιο.
Πάντως μια αντίσταση καλά θα ήταν να την έβαζες για προστασία , περίπου 100Ω

gep58
05-11-08, 21:54
triton21 γειά σου κι από μένα,

σου πρότεινα την συνδεσμολογία σειράς ως προς την παράλληλη για τον λόγο της χαμηλότερης κατανάλωσης αφού η τάση σου (τα 9V) είναι επαρκής για τα 3 leds.
Καλό είναι να βάλης και μια μικρή αντίσταση περιορισμού ρεύματος!

Ότι άλλο θέλεις...
gep58

Nemmesis
06-11-08, 01:57
σωστα ολα οσα σου λενε τα παιδια... εγω απλα ειπα παραλληλα γιατι μετα απο πολλες παρομιες κατασκευες ειδα οτι ενω ολα τα λεντ σε σειρα ηταν "αναγκασμενα" να τραβαν τα ιδια mA εβλεπα καποιες διαφορες στην φωτινοτητα τους... δεν ξερω για ποιο λογο συμβαινει αυτο αλλα εμενα πραγματικα που την καρφωνε οταν εβλεπα καποιο ψωφιο λεντακι διπλα στα αλλα

waverunner
06-11-08, 16:01
Στην παράλληλη συνδεσμολογία το ρεύμα δεν θα διανέμεται ομοιόμορφα,αφού η τάση αγωγιμότητας του κάθε led είναι διαφορετική,ακόμα και σε led ίδιου τύπου και χρώματος.

Nemmesis
07-11-08, 03:58
Στην παράλληλη συνδεσμολογία το ρεύμα δεν θα διανέμεται ομοιόμορφα,αφού η τάση αγωγιμότητας του κάθε led είναι διαφορετική,ακόμα και σε led ίδιου τύπου και χρώματος.

για αυτον ακριβως τον λογο λεω να μπαινουν παραλληλα και το καθενα με δικια του αντισταση... εχω κανει τοσα πειραματα με αυτα....αν τα εχεις ΟΛΑ παραλληρα ναι μεν δεν τραβαν το ιδιο ρευμα για τον λογο τον οποιο ανεφερες αλλα θα βγαζουν το ιδιο φως ολα... ξερω οτι ακουγετε κουφο αλλα ετσι ειναι τουλαχιστον για μενα.. και το ποιο σπαστικο χρωμα (δλδ σε αυτο που φενονται ποιο πολυ οι διαφορες ειναι το πρασινο...)

παλι 3 πηγε... αυριο δουλεια...ελεοσ