PDA

Επιστροφή στο Forum : αντικατασταση ανεμιστηρα VGA - Help !



Electrocop
07-11-08, 03:06
1) Κατ'αρχην που μπορω να βρω ανεμιστηρακι για καρτα γραφικων ?

2) επειδη δεν εχω βρει ως τωρα κατι που να ταιριαζει στην καρτα σκεφτηκα
να βαλω το ανεμιστηρα ενος τροφοδοτικου για ΗΥ προχειρα εκει διπλα

Το λοιπον..

Το ανεμιστηρακι που τα'παιξε ειχε specs - 4cm διαμετρο , 12v 0.09A

Θελω να το αντικαταστησω με ενα - 8cm διαμετρο , 12v 0.22 A

Αυτη η διαφορα 0,09 Α με 0,22 Α θα κανει μπουμ ??


Οπως καταλαβαινετε δεν εχω και πολυ ιδεα ( παρ'ολο που ειχα ασχοληθει παλια πολυ με αυτα και μαλιστα ειχα προσπαθησει να φτιαξω και κατι απο περιοδικο που κυκλοφορουσε τοτε - πριν 18 χρονια!- ναι ναι απετυχε το project γιατι η μαμα δεν μου επαιρνε αυτο που κολαν τα σιδερακια και το εφτιαξα με κολα χι χι χι:001_tongue:)

babisko
07-11-08, 07:34
Υπάρχουν ανεμιστηράκια διαμέτρου 4 εκατοστών. Μπορείς να αγοράσεις ένα από καταστήματα υπολογιστών και να το τοποθετήσεις στην ψύκτρα της κάρτας σου. Τον ανεμιστήρα των 8 εκατοστών δεν μπορώ να καταλάβω πως θα τον προσαρμόσεις πάνω στην ψύκτρα. Αν το καταφέρεις, να τον τροφοδοτήσεις απευθείας από τα 12 βολτ που βγάζει το τροφοδοτικό του υπολογιστή. Είναι το κίτρινο (+) και το μαύρο (-) στα βύσματα που τροφοδοτούν με ρεύμα τους δίσκους και τα CD/DVD drives. Στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχει πρόβλημα με το μεγαλύτερο ρεύμα που χρειάζεται ο μεγαλύτερος ανεμιστήρας, αλλά αν τροφοδοτηθεί από βύσμα πάνω στην κάρτα γραφικών, ίσως η κάρτα να έχει διάταξη η οποία να αυξομειώνει τις στροφές του ανεμιστήρα, ανάλογα με την θερμοκρασία της ψύκτρας και η οποία διάταξη να μην μπορεί να δώσει το επιπλέον ρεύμα.