PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεχειριζόμενο Ον-Off για μοτό..



Akis77
07-11-08, 13:19
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Μετα απο κάποιες μετατροπές σε μοτό
(αντικατάσταση του κινητήρα που είχε ΧΩΡΙΣ μίζα αλλα με μανιβέλα με τοποθέτηση κινητήρα ΜΕ Μιζα ΧΩΡΙΣ μανιβέλα)
αντιμετωπίζω ένα μικρό πρόβλημα..
Στο δεξί χειριστήριο κανονικά θα επρεπε να εχει το μπουτόν τις μίζας.. αλλα λόγο του οτι το κανονικό μοτέρ ΔΕΝ ειχε μίζα.. απλά αυτός ο διακόπτης απουσιάζει.
Μανιβέλα επίσης δεν υπάρχει.. οπότε κάπως πρεπει να παρει μπροστά ο κινητήρας :001_tt2:

Σκέφτηκα λοιπόν για να μην βάζω έξτρα διακόπτη ο οποίος να ειναι και φανερός,
την ανεύρεση κάποιου κυκλώματος το οποίο με τηλεχειριστήριο θα διέγειρε κάποιο ρελέ όσο θα το πατούσα (σαν να πατούσα το κουμπί τις μίζας αν υπήρχε) και έτσι με αυτό τον τρόπο να έπαιρνε μπροστά.
Φυσικά σε κάποιο κρυφό σημείο θα μπει και ένας διακόπτης σε περίπτωση που π.χ τελειώνει η μπαταρία του Τηλεχειριστηρίου ή κατι δεν πάει καλα ώστε να μπορεί να πάρει μπροστά κανονικά η μοτό.

Γνωρίζω πως υπάρχουν φθηνοί κινέζικοι συναγερμοί για παπιά με 30-40 ευρό.. οι οποίοι εκτός του συναγερμού.. έχουν και αυτή την δυνατότητα(Remote Start) .. αλλα εχω ακούσει οτι μετα απο κάνα μήνα.. αρχίζουν τα περίεργα.. μπλοκάρουν κτλ κτλ κτλ..

οπότε.. αν έχει κανείς κατι στον νου του.. ή εχει βρεί κάποιον τέτοιο τηλεχειρισμό.. ας βοηθήσει την κατασταση γιατί οσο και αν το Googlαρα αποτέλεσμα δεν εβγαλα..

Προσοχή.. Δεν θέλω να είναι Push on push off...
Εχει σημασία αυτό.. γιατί αν ειναι ετσι.. όταν θα πατάς για ΟΝ η μίζα θα γυρίζει συνέχεια μεχρι να το πατήσεις για δευτερη φορά να πάει στο Off..

χρειάζομαι κάτι που όσο θα πατάω απο το τηλεχειριστήριο εγώ το κουμπί.. η κατάσταση του ρελέ να είναι ON και μολις το αφήνω το κουμπι να ξε-οπλίζει το ρελέ.

Σας ευχαριστώ πολύ.
Ακης. :001_smile:

PCMan
07-11-08, 17:47
Townmate έχεις?

Πήγαινε αγόρασε το χειριστήριο μαζί με τον διακόπτη για μίζα. Φτηνό είναι.
Νομίζω ότι δεν αξίζει να φτιάξεις κάτι τέτοιο, κι αν το κάνεις τι ασφάλεια θα έχεις?

xifis
07-11-08, 22:12
οι push on η push off διακοπτες που λες κλεινουν η ανοιγουν κυκλωμα οση ωρα τον πατας.μετα επιστρεφει στην προηγουμενη κατασταση του.δε ξερω αν αντεχει το ρευμα της μιζας ενα τετοιο διακοπτακι,μιας κ αυτα που λεω ειναι μικρα.εκτος κ αν ειναι εμεσα συνδεδεμενο με τη μιζα,(διακοπτικο τρανζιστορ ρελε κλπ)

DT200
07-11-08, 23:30
εγώ έχω πάρει αυτό http://cgi.ebay.co.uk/RF-Wireless-Electric-Garage-Gate-Door-Remote-Control_W0QQitemZ280280940806QQcmdZViewItem?hash=i tem280280940806&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1301|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A13 18 (http://cgi.ebay.co.uk/RF-Wireless-Electric-Garage-Gate-Door-Remote-Control_W0QQitemZ280280940806QQcmdZViewItem?hash=i tem280280940806&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1301%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C 240%3A1318)
και είμαι πολύ ευχαριστημένος,
το χρησιμοποιηώ και εγώ έτσι όπως το θέλεις και εσύ,
το κόλπο είναι ότι σε ένα πιν το ολοκληρωμένο βγάζει 5V
για όση ώρα πατάς οποιοδήποτε από τα δύο κουμπιά του τηλεκοντρόλ.

φυσικά αυτόν τον παλμό θα τον πας σε ένα τρανζίστορ και μετά σε ρελέ.

billys7
08-11-08, 02:07
Και με το κλειδί τι γίνεται? Δεν το χρησιμοποιείτε?

DT200
08-11-08, 21:11
Και με το κλειδί τι γίνεται? Δεν το χρησιμοποιείτε?
εγώ με αυτό που κάνω δεν το χρειάζομαι,
αλλά ο φίλος θα δώσει + στην πλακέτα από το άνοιγμα διακόπτη
και το πρόβλημα λύθηκε.

billys7
09-11-08, 11:53
εγώ με αυτό που κάνω δεν το χρειάζομαι,


Και δεν ανησυχείς που δεν χρησιμοποιείς το κλειδί?

Nemmesis
09-11-08, 13:57
Και δεν ανησυχείς που δεν χρησιμοποιείς το κλειδί?

γιατι να ανησυχεις? μπορει να ειναι κατι εκτος... μια γενητρια ας πουμε...
αλλα και χωρις κλειδι να το εχει το μηχανακι δεν τον φοβαμαι τον DT200... θα εχει βαλει κανα gps και αναγνωριση φωνης :001_tt2:

DT200
09-11-08, 19:28
Ωραίος ο Nemmesis !!! :thumbup:
δεν ανησυχώ, διότι εγώ το σήμα αυτό το δίνω
σε μία πολύ ιδιαίτερη ηλεκτρική πόρτα,
καταλαβαίνετε τώρα για τι πόρτα μιλάμε,ο Pic που έχει είναι
φορτωμένος με 2KB πρόγραμμα . :hammer:

jimtas
10-11-08, 23:06
Σε καταστηματα ηλεκτρονικων μπορεις να βρεις τηλεχειρισμο με 1,2,3, η ακομα και με 4 ξεχωριστα καναλια. και ξεχωριστα αγοραζεις και το αντοιστιχο τηλεκοντρολ. μεχρι κ 4 πληκτρα. ο τηλεχειρισμος αυτος χρησιμοποιηται πολυ στις αυτοματες γκαραζοπορτες. Μπορεις να ρυθμισεις το καθε καναλι ξεχωριστα αν θες ειναι λειτουργια μπουτον η push on /push off.με μια μικρη γεφυρα που ειναι μεσα στο κουτακι. Πρωσοπικα με τον συγκεκριμενο μηχανισμο ειχα φτιαξει το βεσπακι μου πριν 10 χρονια και ακομα λειτουργει αψογα.
1 πληκτρο. push on
(ανοιγει ο διακοπτης ταυτοχρονα αναβουν κ φωτα)
2.πληκτρο μπουτον μιζα
Το μονο αρνητικο ειναι οτι μου ετρωγε την μπαταρια αρκετα γρηγορα και αναγκαστηκα εβαλα σε ενα κρυφο σημειο μια δευτερη κλειδαρια διακοπτη που απενεργοποιει το ολο συστημα..
Φυσικα χρησιμοποιθηκαν και δευτερευοντα ρελε διοτι τα ρελεδακια της συγκεκριμενης πλακετας ηταν πολυ μικρα που ισως να μην αντεχαν.
Απο τοτε εχω φτιαξει και σε 2 φιλους σε honda astra. (με 2 τηλεχειρισμους
(δεν υπηρχε τοτε 4 καναλος) υπηρχε ομως τηλεχειριστηριο 4 πληκτρων)
πληκτρα
1.push on/off
2.μιζα
3.κορνα button (μιλαμε για πολυ γελιο να εισαι απο μακρια και να την πατας) !!!
4.φωτα push on/off
Υ.γ. Ενα 2 μειονεκτημα ειναι οτι οταν πεσει λιγο η ταση της μπαταριας και δινεις εντολη μιζας απο το τηλεκοντρολ εκεινη την χρονικη στιγμη ειναι γνωστο οτι συμβαινει μεγαλη πτωση τασης,με αποτελεσμα ο δεκτης να χανει το σημα του και να απελευθερωνει την εντολη.
το αποτελεσμα ειναι η μιζα να χτυπαει συνεχεια χωρις να προλαβαινει να περισταφει. αν ομως πατησω απο το μπουτον απευθειας η μιζα γυριζει κανονικα.
Η λυση ειναι μια 2 μπαταρια αποκλειστικα για τον τηλεχειρισμο.
Βεβαια αυτο ποτε δεν το υλοποιησα. εμεινε μονο στα χαρτια...
Ελπιζω να βοηθησα....

Akis77
11-11-08, 15:20
Townmate έχεις?

Πήγαινε αγόρασε το χειριστήριο μαζί με τον διακόπτη για μίζα. Φτηνό είναι.
Νομίζω ότι δεν αξίζει να φτιάξεις κάτι τέτοιο, κι αν το κάνεις τι ασφάλεια θα έχεις?
Οχι φίλε μου.
Ειναι ένα RGV 250 (ή μάλλον πρώην RGV ) που φόρεσε μονοκυλινδρο μοτέρ 500cc απο Χτ 500Ε 2002.
SuperMono (οχι Supermoto) ονομάζονται αυτές οι κατασκευές.
Η συνταγή είναι πλαίσιο απο 250αράκι+μοτέρ μονοκύλινδρο εώς και 800cc :wiink:
Συνήθως βάζουν πιό "σπιρτόζικα" μοτέρ π.χ απο KTM Lc4 ή WRF450 και τρέχουν σε αγώνες.. αλλα μίας και εγώ το ήθελα για καθημερινή χρήση και μειωμένη συντήρηση.. επέλεξα το μοτέρ απο το ΧΤ


οι push on η push off διακοπτες που λες κλεινουν η ανοιγουν κυκλωμα οση ωρα τον πατας.μετα επιστρεφει στην προηγουμενη κατασταση του.δε ξερω αν αντεχει το ρευμα της μιζας ενα τετοιο διακοπτακι,μιας κ αυτα που λεω ειναι μικρα.εκτος κ αν ειναι εμεσα συνδεδεμενο με τη μιζα,(διακοπτικο τρανζιστορ ρελε κλπ)

Ο διακόπτης τις μίζας κανονικά κλείνει μόνο την επαφή.. που με την σειρά της διεγείρει ένα μεγάλο ρελέ που βρίσκεται κοντά στιν μίζα.. δεν περνάει ολο το ρεύμα τις μίζας απο τον διακόπτη. :wiink:

@DT200 νομίζω πως με κάλυψες απόλυτα με το λίνκ σου στο e-bay!
Πιστεύω πως είναι αυτό που χρειάζομαι! To πήρα κιόλας... και περιμένω αν θές κάποια βοήθεια σχετικά με το κύκλωμα που ανέφερες πως χρειάζεται. :wiink:

@Billys7 το κλειδί θα μπαίνει κανονικά στην θέση του.. θα το γυρίζεις στο ΟΝ και αφου θα έχει πλέων ρεύμα το κύκλωμα αντί να πατάς το "υποτιθέμενο" κουμπί τις μίζας που θα υπήρχε κανονικά στο τιμόνι.. θα πατάς το κουμπί απο το τηλεχειριστήριο για να πάρει μπροστά.
Φυσικά θα υπαρχει κάπου κρυμένο και ένα κανονικό κουμπί σε περίπτωση που π.χ μείνει απο μπαταρία το τηλεχειριστήριο και δεν πιάνει ή το χάσεις κτλ κτλ.. :glare:

@Jimtas το σχέδιο σου ελήφθεί στα "υπ'οψην" σε περίπτωση που κάτι στραβώσει με το κυκλωματάκι απο το e-bay..

DT200 περιμένω τα "φώτα" σου \\:D/:psonio:

DT200
11-11-08, 22:30
είμαι μέσα !!!

Akis77
21-11-08, 15:52
είμαι μέσα !!!

Γιάννη ήρθε!
Το μόνο που με ξενέρωσε είναι οτι έχει μόνο ένα μπλιμπλίκι! :001_tt2: (τηλεχειριστήριο)

Οπως ειχες πει.. υπάρχει ένα ποδαράκι που βγάζει +5 volt κατα την διάρκεια που πατάς το τηλεχειριστήριο.. έψαξα και το βρήκα...

Σου παραθέτω και φωτό που εχω σημειώσει το ποδαράκι που εχει τα +5.

http://img81.imageshack.us/img81/4661/490cu2.th.jpg (http://img81.imageshack.us/my.php?image=490cu2.jpg)


Τί κάνουμε τώρα? :w00t: ΟεΟ?
Τι κυκλωματάκι θα φτιάξουμε? :confused1:

DT200
21-11-08, 19:53
δεν θέλω να σε φέρω σε δύσκολη θέση αλλά δεν ξέρω
κατά πόσο καλός είσαι με τα ηλεκτρονικά :blush:.
για αυτό θα σου προτείνω δύο λύσεις:
1η και λίγο δύσκολη :

θα διαλέξεις ένα από τα δύο ρελέ και θα ακολουθήσεις τα δύο
πιν του πηνίου το ένα πάει σε τρανζίστορ.

το ένα πιν του τρανζίστορ πάει στο ένα άκρο μίας αντίσταση , το άλλο
άκρο της αντίστασης πάει στο ολοκληρωμένο.

θα πάρεις ένα "μαχαιράκι" και θα κόψεις τον αγωγό που ενώνει
την αντίσταση και το ολοκληρωμένο. (κοφτό σε ένα σημείο που να
μπορείς να το ξανά κολλήσεις αν χρειαστεί)

μετά πάρε ένα κομματάκι καλώδιο και ένωσε (από κάτω) το πιν που
βγάζει τα 5V με το "ελεύθερο" άκρο της αντίστασης.
αν όλα πάνε καλά, πατώντας το κουμπί του τηλεχειριστηρίου θα
κουμπώνει το ρελέ που επέλεξες :wiink:

2η πιο εύκολη:
από το πιν που βγάζει 5V κώλυσε μία αντίσταση 4,7ΚΩ και το
άλλο άκρο βάλτο στην βάση ενός κατάλληλου τρανζίστορ (ΝΡΝ).

στον συλλέκτη του Q βάλε το ένα άκρο του πηνίου του ρελέ και
το άλλο άκρο του πηνίου βάλτο στα 12V.

τον εκπομπό του Q βάλτον στο - (γείωση)

δύστυχος δεν μπορώ να σου προτείνω τρανζίστορ αν δεν μου
πεις το ρεύμα του ρελέ που θα βάλεις (όχι του μπουτόν της μίζας)

περιμένω νέα σου.

DT200
21-11-08, 19:56
Το μόνο που με ξενέρωσε είναι οτι έχει μόνο ένα μπλιμπλίκι!
στην σελίδα που το παράγγειλες, μπορούσες να ζητήσεις επιπλέον
τηλεχειριστήρια (εγώ πείρα +4) . αν θέλεις μπορείς να ζητήσεις και τώρα.

Akis77
23-11-08, 20:28
στην σελίδα που το παράγγειλες, μπορούσες να ζητήσεις επιπλέον
τηλεχειριστήρια (εγώ πείρα +4) . αν θέλεις μπορείς να ζητήσεις και τώρα.
Σωστός!
θα παρω κάνα 2 ακόμα να παίζουν καβάτζα μιάς και απ'ότι τα έκοψα σαν κατασκευή... δεν πρέπει να συμπαθούν και πολύ το νερό.
Οπότε και δεν ειναι για να το έχεις το τηλεχειριστήριο μόνιμα πάνω με τα κλειδιά τις μοτό.



δεν θέλω να σε φέρω σε δύσκολη θέση αλλά δεν ξέρω
κατά πόσο καλός είσαι με τα ηλεκτρονικά :blush:.
για αυτό θα σου προτείνω δύο λύσεις:
1η και λίγο δύσκολη :

θα διαλέξεις ένα από τα δύο ρελέ και θα ακολουθήσεις τα δύο
πιν του πηνίου το ένα πάει σε τρανζίστορ.

το ένα πιν του τρανζίστορ πάει στο ένα άκρο μίας αντίσταση , το άλλο
άκρο της αντίστασης πάει στο ολοκληρωμένο.

θα πάρεις ένα "μαχαιράκι" και θα κόψεις τον αγωγό που ενώνει
την αντίσταση και το ολοκληρωμένο. (κοφτό σε ένα σημείο που να
μπορείς να το ξανά κολλήσεις αν χρειαστεί)

μετά πάρε ένα κομματάκι καλώδιο και ένωσε (από κάτω) το πιν που
βγάζει τα 5V με το "ελεύθερο" άκρο της αντίστασης.
αν όλα πάνε καλά, πατώντας το κουμπί του τηλεχειριστηρίου θα
κουμπώνει το ρελέ που επέλεξες :wiink:

2η πιο εύκολη:
από το πιν που βγάζει 5V κώλυσε μία αντίσταση 4,7ΚΩ και το
άλλο άκρο βάλτο στην βάση ενός κατάλληλου τρανζίστορ (ΝΡΝ).

στον συλλέκτη του Q βάλε το ένα άκρο του πηνίου του ρελέ και
το άλλο άκρο του πηνίου βάλτο στα 12V.

τον εκπομπό του Q βάλτον στο - (γείωση)

δύστυχος δεν μπορώ να σου προτείνω τρανζίστορ αν δεν μου
πεις το ρεύμα του ρελέ που θα βάλεις (όχι του μπουτόν της μίζας)

περιμένω νέα σου.

Κοιτα no problem..
ηλεκτρονικός έχω τελειώσει.. απλά δεν ασχολήθηκα "επαγγελματικά".
Δεν εχω πρόβλημα να κολλήσω-ξεκολλήσω εξαρτήματα η ακόμα και να κατασκευάσω κάτι απο το 0 (με σχέδιο πάντα φυσικά)
Το πρωτο που μου πρότεινες μου φαίνεται πιό ευκολο απο το δεύτερο :001_rolleyes:
Το μόνο που με ανησυχεί ειναι οτι η πλακέτα ειναι διπλής όψεως.

θα μελετήσω το πρώτο που μου είπες και θα ποστάρω ξανά να το δείς να μου πεις αν βλέπεις τίποτα λάθος.
Αν δω πως δεν βγάζω ακρη... θα στο στείλω πακέτο :-P

Σ'ευχαριστώ για την βοήθεια. :wiink:

DT200
23-11-08, 20:34
ωραίος ! άρα θα σου είναι πολύ εύκολο !
περιμένω νέα σου ...