PDA

Επιστροφή στο Forum : πως θα λειτουργησει μια πλακετα led στο αυτοκινητο?



markos
11-11-08, 16:28
καλησπερα σε ολους.εχω μια απορια και θα ηθελα την γνωμη σας και την βοηθεια σας.εχω ενα μικρο διαφημιστικο 10χ3cm με led.δηλαδη οπως ειναι η ονομασια μπροστα εχει και μια σειρα με led για να φωτιζεται το βραδυ.αυτο θελω να το βαλω στο αμαξι αλλα με ενα διακοπτακι καπως να το κλεινω και να το ανοιγω οποτε θελω γιατι τωρα εχει απο πισω μια βασουλα μικρη στρογγυλη μαγνητικη η οποια περνει 2 στρογγυλες μικρες μπαταριουλες 3volt η καθε μια..που αν σφιξεις τη βαση η οποια ειναι βιδωτη φωτιζει...δηλαση κανει επαφη..αν το ξεβιδωσεις σβηνει και οταν το βαλεις πανω στην βαση δεν μενει σταθερο αλλα γυρναει επειδη ειναι ξεβιδωτο.
το θεμα μου ειναι οτι θελω να ειναι βιδωμενο αλλα να μην δινει συνεχεια φως.να το παρεμβαλω με ενα διακοπτακι αλλα με τι?? υπαρχει περιπτωση να του δωσω ρευμα κατευθειαν απο το αμαξι ή ειναι πολλα τα volt??

PCMan
12-11-08, 04:53
Εγώ απλά θα έβαζα ένα lm7806 και κατευθείαν ρεύμα απ'τ'αμάξι.
Τωρα για διακοπτάκι θα έπαιρνα ένα απλό και το το συνέδεα πρίν απ'το lm.

Ας πουν κι άλλοι την γνώμη τους γιατί σίγουρα έχω κάπου λάθος :001_tongue:

GEWKWN
12-11-08, 18:17
Κοιτα το πρωτο που λες ειναι λιγο θεμα του
ποσο "πιανουν" τα χερια σου.Δηλαδη αν επαιρνες
ενα smd διακοπτη που συνηθως εχει διαστασεις 3χ4χ1
σε χιλιοστα θα εκανες δουλεια.
Για το δευτερο τωρα θεμα φυσικα μπορεις να συνδεσεις
το "λαμπατερ" στα δωδεκα βολτ του αμαξιου απλα πρεπει να βαλεις
καποια αντισταση για προστασια των Led.
Το lm7806 που προτινε ο φιλος ειναι μια καλη λυση απλα ειναι
κατι συνθετο για την περιπτωση σου .
Θα σου προτεινω ενα λινκ απο την σελιδα
πατα με (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43033)
που αναλειω πως συνδεονται led σε μεγαλυτερη ταση.

P@s@ris!
16-11-08, 02:04
φίλε μου πόσα λεντ έχει?????και δες αν υπάρχει κάποια αντίσταση..να μας πεις τι χρώματα έχει επάνω...
παιδιά με το lm7806 τι ακριβώε θέλουμε να πετύχουμε????αυτό δεν είναι VOLTAGE REGULATOR?????

πάντως εγώ το σκέφτηκά πολύ απλά...μια αντίσταση..ένα διακοπτάκι...ασφάλεια και όλα έτοιμα...