PDA

Επιστροφή στο Forum : Kυκλωμα: Λαμπα-ballast-starter



sigalas
12-11-08, 13:50
Mηπως γνωριζει καποιος πως μπορω να βρω πληροφοριες για αυτο το θεμα?

DT200
13-11-08, 00:33
με μία τόσο γενική ερώτηση, θα είναι
δύσκολο να πάρεις καλή απάντηση.

αν θέλεις ρώτα ένα - δύο πράγματα συγκεκριμένα.

sigalas
13-11-08, 13:59
Συμφωνω αλλα δεν ζητησα απαντηση σε κατι απλως μηπως γνωριζει καποιος ,καποιο site η καποιο βιβλιο που να περιεχει αυτο το θεμα?

tsagas
11-12-08, 23:54
Θες για αναλογικο ballast, το συνηθησμενο δλδ, ή το ψηφιακο (DALI);

sigalas
22-12-08, 14:34
Aπλα ballast αυτα που χρησιμοποιουνται στα ψυγεια, λογικα πρεπει να ειναι αναλογικα.

Nemmesis
22-12-08, 16:28
ποια ψυγεια???:cursing::cursing::cursing:
τα μπαλαστ ειναι για τις φθοριου...

FM1
22-12-08, 17:07
Ένα απλό θεωρητικό κύκλωμα οδήγησης λάμπας φθορίου είναι το παρακάτω.
Το στραγγαλιστικό πηνίο ballast μαζί με τον εκκινητή starter δημιουργούν μια στιγμιαία υψηλή τάση για την έναυση-θέρμανση του λαμπτήρα φθορισμού,έπειτα o λαμπτήρας ανάβει αμέσως και ο εκκινητής starter μένει ανενεργός μέχρι το επόμενο άναμμα της λάμπας,ενώ το ballast αποτελεί ωμικό/επαγωγικό φορτίο στη λάμπα,κάνοντας περιορισμό ρεύματος.
Ο πυκνωτής μέσα στο starter καταστέλλει τυχόν παράσιτα-σπινθηρισμούς (EMI-RFI-ηλεκτρομαγνητικά παράσιτα) που παράγονται από το διακόπτη και από την λυχνία φθορισμού,ώστε να μην επηρεάζονται άλλες συσκευές.
Τα watt του ballast επιλέγονται ανάλογα με την ισχύ της λάμπας που πρόκειται να οδηγήσει και ποτέ τo ballast δεν πρέπει να΄ναι μεγαλύτερο σε ισχύ από την ονομαστική ισχύ της λάμπας! (πρόωρη φθορά του λαμπτήρα)
Σε γενικές γραμμές κάπως έτσι λειτουργεί το όλο σύστημα:wiink:

Ένα link με τέτοιου είδους κυκλώματα είναι εδώ: http://www.educypedia.be/electronics/circuitsccfl.htm

xifis
22-12-08, 17:45
επισης μια παρατηρηση που εχω κανει,ειναι οτι αφου αναψει η λαμπα κ αφαιρεσεις το σταρτερ,αυτη παραμενει αναμενη!:blink:

FM1
22-12-08, 17:55
επισης μια παρατηρηση που εχω κανει,ειναι οτι αφου αναψει η λαμπα κ αφαιρεσεις το σταρτερ,αυτη παραμενει αναμενη!:blink:

Σωστά φίλε xifi:wiink:..όταν η λάμπα ανάψει, από εκεί και έπειτα το starter μένει off..αλλά είναι πολύ απαραίτητο κατά την έναυση του λαμπτήρα.
Ανοιχτοκυκλώνεται πολλές φορές το sec και μαζί με το ballast παράγει την στιγμιαία υψηλή τάση για το λαμπτήρα (υψηλή τάση=λόγω αυτεπαγωγής του πηνίου ballast).

gep58
23-12-08, 01:05
Σωστές οι αναφορές του Ηλία,
να συμπληρώσω από πλευράς μου κάποιες λεπτομέρεις για την καλύτερη κατανόηση της λειτουργίας.

Το starter (εκκινητής) κατασκευαστικά είναι μία λυχνία αίγλης (τύπου neon) με την διαφορά ότι το ένα ηλεκτρόδιο είναι διμεταλλικό έλασμα με παράλληλο πυκνωτή απορρόφησης των σπινθηρισμών για την προστασία των ηλεκτροδίων-επαφών.

Έτσι όταν κλείνουμε τον διακόπτη το ηλεκτρ. ρεύμα θα περάσει από το πηνίο (ballast) μετά από το ένα νήμα, το starter και το δεύτερο νήμα. Σ΄αυτή τη χρονική στιγμή στο starter που διαρρέεται από το ρεύμα το διμεταλλικό ηλεκτρόδιο λόγω της θερμοκρασίας που αναπτύσσεται από το φαινόμενο της αίγλης (ανάβει σαν neon) κινείται λόγω παραμόρφωσης και ακουμπά στο σταθερό (αν η θέση του starter είναι σε εμφανές σημείο φαίνεται που ανάβει πριν ανάψει η λάμπα).

Μόλις συμβεί αυτό το ρεύμα αυξάνει γιατί περνάει από το πηνίο και τα δύο νήματα που αρχίζουν να θερμαίνονται και ξεκινάει η εκπομπή ηλεκτρονίων στο εσωτερικό της λάμπας.
Στο διάστημα της θέρμανσης των νημάτων το διμεταλλικό έχει κρυώσει αφού δεν υπάρχει το φαινόμενο της αίγλης και επανέρχεται στην αρχική του θέση διακόπτοντας το κύκλωμα.

Κατά την διακοπή το πηνίο αντιδρά (χαρακτηριστικό της αυτεπαγωγής) αναπτύσσοντας μεγάλη τάση και λόγω των ηλεκτρονίων στο εσωτερικό γίνεται η πρώτη εκκένωση. Το φαινόμενο συνεχίζεται μέχρι τη στιγμή που φωτοβολεί ο σωλήνας φθορισμού οπότε το ρεύμα ακολουθώντας τον συντομότερο δρόμο περνάει από το πηνίο στο ένα άκρο και μέσα από τον σωλήνα στο άλλο άκρο αγνοώντας το συνδεδεμένο starter (γι΄αυτό μετά την έναυση αν αφαιρέσουμε το starter η λάμπα συνεχίζει να ανάβει κανονικά).

Εδώ έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος έναυσης της λάμπας και το πηνίο παίζει πλέον το ρόλο του περιοριστή ρεύματος. Κάθε πηνίο είναι κατασκευασμένο να περιορίζει το ρεύμα σύμφωνα με το λειτουργικό ρεύμα της λάμπας για μεγαλύτερο χρόνο ζωής της.

Και 3 παραδείγματα...
Σε ένα φωτιστικό γραφείου το οποίο χρησημοποιεί μια φθορίου Philips PL-C 840/2P 18W με ballast 18W κατά την λειτουργία του στα άκρα του πηνίου μετρήθηκαν 211V με τάση δικτύου 234V και ρεύμα 0,35Α δηλ τάση στα άκρα της λάμπας 23V.

Σε ένα φωτιστικό κουζίνας το οποίο χρησημοποιεί μια φθορίου κυκλική Philips TL-E 40W/54-765 με ballast 40W κατά την λειτουργία του στα άκρα του πηνίου μετρήθηκαν 182V με τάση δικτύου 234V και ρεύμα 0,44Α δηλ τάση στα άκρα της λάμπας 52V.

Σε ένα φωτιστικό πάγκου κουζίνας το οποίο χρησημοποιεί μια φθορίου FSL F13 T5/D 13W με ηλεκτρονικό ballast κατά την λειτουργία του μετρήθηκε τάση δικτύου 236V και ρεύμα 55 mΑ !

Με απλούς υπολογισμούς μπορούμε να δούμε ότι οι φθορίου μας υπηρέτησαν μεν άξια τόσα χρόνια αλλά μάλλον πρέπει να στραφούμε σε άλλες τεχνολογίες φωτισμού γιατί τα περιθώρια ενέργειας στενεύουν. Έχω άδικο;

Καλές Γιορτές
gep58

maouna
02-05-09, 02:35
μπορω σε ενα μπαλαστ 32 βαττ να βαλλω 4 λαμπεσ 8 βαττ η καθεμια?αν ναι ποια ειναι η συνδεσμολογια?

Γαληνίτης
02-05-09, 22:33
Μήπως ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλεται ο βόμβος από τα μπάλλαστ σε διάταξη με λάμπες φθορισμού; Πρέπει να αλλαχτούν οι λάμπες ; 'Η τα μπάλλαστ; Η εγκατάσταση έχει γίνει πριν 10 χρόνια από ηλεκτρολόγο και είναι "χύμα" πάνω από τα ντουλάπια της κουζίνας. Ολες οι λάμπες φωτίζουν κανονικά.

nikkos
03-05-09, 15:12
Μήπως ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλεται ο βόμβος από τα μπάλλαστ σε διάταξη με λάμπες φθορισμού; Πρέπει να αλλαχτούν οι λάμπες ; 'Η τα μπάλλαστ; Η εγκατάσταση έχει γίνει πριν 10 χρόνια από ηλεκτρολόγο και είναι "χύμα" πάνω από τα ντουλάπια της κουζίνας. Ολες οι λάμπες φωτίζουν κανονικά.
το πιο πιθανό είναι ο θόρυβος να προέρχεται απ τα μπάλαστ, και δε σώνεται παρά μόνο με αντικατάσταση. Σαν πηνίο που είναι όταν διαρρέεται από ρεύμα, χαλαρώνοντας το εσωτερικό με τα χρόνια αρχίζει και παράγει θόρυβο

dmitspan
07-10-10, 23:03
Καλησπέρα,
έχω μία "σκάφη" για 2 λάμπες φθορισμού 36W.
εκεί λοιπόν που είχα βγάλει τη κλέμα από τη θέση της για να το στερεώσω στο ταβάνι μπέρδεψα τη συνδεσμολογία και δε ξέρω τι είναι τι.

να μια εικόνα
http://img243.imageshack.us/img243/6305/img0089800x600.th.jpg (http://img243.imageshack.us/i/img0089800x600.jpg/)

τα ογκώδη αυτά είναι τα ballasts? εκεί πρέπει να συνδέσω τη φάση?
δε μπορώ να συγκρίνω απ'το παλιό γιατί έχουν κοπεί κάτι καλώδια κ είναι υπό διάλυση και φοβάμαι μη κάνω καμιά πατάτα :blush:

dmitspan
08-10-10, 22:42
τελικά είδα μια συνδεσμολογία στο google που ήταν για ένα ballast αλλά οκ έκανα παρόμοια σύνδεση. ανάβουν οι λάμπες κανονικά όμως τρεμοπαίζουν. και η σκάφη και οι λάμπες είναι καινούρια, και η μία απ'τις δύο κάνει έντονο "παίξιμο". δοκίμασα την παλιά λάμπα που είχα στην προηγούμενη σκάφη και έδινε πιο χαμηλό φωτισμό. έχω άλλη μία σκάφη με 2 λάμπες στην άλλη μεριά. είχα δηλαδή 2 σκάφες, η μία χάλασα και με την καινούρια, που είναι διαφορετική απ'την άλλη, συμβαίνει αυτό που σας λέω. είναι θέμα ballast ή κάτι άλλο ?
ευχαριστώ :)

BillGeo
09-10-10, 03:26
Balast συνήθως λεμε τον μετασχηματιστή (αυτο το μεγαλο κ βαρυ πραμα)
και starter λεμε ενα κυλινδρικό εξαρτημα σαν πυκνωτης (ειναι βασικα)

Για το τρεμοπαιγμα, δοκιμασε να αλλαξεις starter.

dmitspan
09-10-10, 03:57
Ναι ξέρω τι είναι το καθένα. Θα δοκιμάσω με άλλο σταρτερ αν κ υποτίθεται ότι δίνει μόνο το έναυσμα κ δε λειτουργεί μετα

GeorgeVita
09-10-10, 22:15
Γειά σας, να συμπληρώσω το κύκλωμα για 2x λάμπες με 1 balast και 2 starter.
Το ballast πρέπει να είναι 40W αν έχουμε 2 λάμπες των 20W.

16162

Φιλικά,
Γιώργος

herctrap
26-11-10, 19:14
και αν το ballast ειναι 40W μπορουμε να βαλουμε 4 των 9W επανω με τον παραπανω τροπο που δειχνει ο γιωργος?

μηπως θα γινοταν να τις βαλουμε και παραλληλα αντι για στην σειρα?

(ειναι για εμφανιστηρι - οποτε ελεγα με ενα ballast και 4 ρελεδακια να αναβω οποια θελω )

tasosmos
26-11-10, 19:23
Δεν νομιζω να μπορεις να τις βαλεις παραλληλα πανω σε μπαλαστ, τουλαχιστον εγω δεν εχω δει ποτε τοποθετημενες ετσι.

Δεν υπαρχει και λογος να αναβεις ξεχωριστα λαμπες, σιγα την καταναλωση που εχουν για μερικα λεπτα... μισο ¤ τον χρονο θα καιει με συνηθισμενη χρηση...

herctrap
26-11-10, 19:31
και γω δεν εχω δει

αλλα ειπα να ρωτησω

σε οσα σχηματικα εχω δει παντα δειχνουν δυο σε σειρα

μπορουμε να βαλουμε παραπανω?

tasosmos
26-11-10, 19:37
Οχι, αν βαλεις παραπανω δεν θα αναβουν.

FILMAN
29-11-10, 16:31
Θα ανάβουν, με την προϋπόθεση ότι το συνολικό μήκος δεν είναι πολύ μεγάλο. Π.χ. αντί να βάλεις σε σειρά 2 λάμπες 60cm σε ένα ballast των 36W, είναι το ίδιο να βάλεις 4 λάμπες των 30cm. Αλλά θα χρειαστείς starter των 55V, που όμως δεν υπάρχουν! Υπάρχουν μόνο 220V και 110V.

herctrap
29-11-10, 17:24
αααα

δλδ το ballast αντεχει παραλληλα οσες λαμπες ειναι εντος των Watt που μπορει να δωσει

αλλα οταν τις βαζεις παραλληλα - ειναι σαν να βαζεις αντιστασεις

οποτε η ταση μοιραζετε

αρα αν βαλεις πανω απο δυο στα 220 θα εχεις στην καθεμια ταση μικροτερη απο 110 που ειναι το μιρκοτερο starter που υπαρχει

( γιατι τα επαναλαμβανω? )

οταν εγω δεν ειχα starter και εννωνα τα καλωδια με το χερι μεχρι να αναψει, την starter εφτιαχνα?


λεω να παρω 6 τετοιες

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220481209335&ssPageName=ADME:X:AAQ:GB:1123

και απο οσα καταλαβα μεχρι τωρα

θελω 3 ballast στα >15W

και 6 110V σταρτερ

σωστα?

--------------------------------

αυτες με τα δυο πιν πως τις αναβουμε?

http://cgi.ebay.com/4-x9w-Nail-UV-Machine-Light-Lamp-Bulb-Tube-UV-9w-365nm-/330500245263?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4cf359870f

FILMAN
29-11-10, 17:35
αααα

δλδ το ballast αντεχει παραλληλα οσες λαμπες ειναι εντος των Watt που μπορει να δωσει
(Σε σειρά, όχι παράλληλα. Και όχι μέχρι τα W που γράφει, αλλά τόσο ακριβώς, ή εν πάσει περιπτώσει πολύ κοντά. Π.χ. δεν πρέπει να βάλεις ballast 56W σε μια λάμπα 18W, αλλά ballast 18W ή 20W).

αλλα οταν τις βαζεις παραλληλα - ειναι σαν να βαζεις αντιστασεις

οποτε η ταση μοιραζετε

(Σε σειρά. Αν τις βάλεις παράλληλα, θα ανάψει μόνο η μία, δηλ. όποια προλάβει. Οι άλλες θα μείνουν σβηστές.)

αρα αν βαλεις πανω απο δυο στα 220 θα εχεις στην καθεμια ταση μικροτερη απο 110 που ειναι το μιρκοτερο starter που υπαρχει

(Σωστά! )

( γιατι τα επαναλαμβανω? )

οταν εγω δεν ειχα starter και εννωνα τα καλωδια με το χερι μεχρι να αναψει, την starter εφτιαχνα?

(Ναι! )

λεω να παρω 6 τετοιες

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220481209335&ssPageName=ADME:X:AAQ:GB:1123

και να γλυτωσω τα πολλα ballast

αλλα μαλον θελω και 3 ballast στα >15W

και 6 110V σταρτερ

σωστα?

Αυτές είναι Τ5. Αν είναι πολύ κοντές, ίσως να ανάψουν και χωρίς προθέρμανση. Δοκίμασε 2 σε σειρά με ένα ballast 18W και χωρίς καθόλου starter. Αν δεν πετύχει, βάλε δυο starter 110V.
--------------------------------

αυτες με τα δυο πιν πως τις αναβουμε?

http://cgi.ebay.com/4-x9w-Nail-UV-Machine-Light-Lamp-Bulb-Tube-UV-9w-365nm-/330500245263?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4cf359870f

Αυτές είναι PL με ενσωματωμένο starter. Χρειάζονται μόνο ένα ballast σε σειρά. Υπάρχει και έκδοση με 4 πιν (χωρίς δηλ. ενσωματωμένο starter)

herctrap
29-11-10, 17:39
ναι μπερδευτικα με το σειρα και παραλληλα

αλλα οταν ενωνα τα δυο ακρα αντι για starter

ποσα V starter ειναι αυτο

αν τις βαλω ολες σε ενα ballast και εχω 6 ρελεδακια τα οποια τα κλεισω στην αρχη για 1Sec θα δουλεψει?


--------

και πως ξερουμε αν ειναι στα 110 ή στα 220? οι PL

FILMAN
30-11-10, 17:14
ναι μπερδευτικα με το σειρα και παραλληλα

αλλα οταν ενωνα τα δυο ακρα αντι για starter

ποσα V starter ειναι αυτο

(Είναι custom voltage! :lool: Κι αυτό γιατί όταν λέμε ότι ένα σταρτερ είναι 220V, αυτό σημαίνει ότι το αέριό του ιονίζεται με κάτι λιγότερο από 220V, ανάβει, ζεσταίνει το διμεταλλικό του, αυτό λυγίζει, βραχυκυκλώνει τα άκρα του, κ.λ.π.... Στα 110V όμως είναι σβηστό. Ενώ αν γράφει "110V", κάνει όλα τα παραπάνω με τη μισή τάση. Αυτό που λες με τα καλώδια δεν αντιστοιχεί με κάποια τάση λειτουργίας, αφού το ένωμα των καλωδίων εξαρτάται από το αν τα έχεις ακουμπήσει εσύ, και όχι από την τάση.)

αν τις βαλω ολες σε ενα ballast και εχω 6 ρελεδακια τα οποια τα κλεισω στην αρχη για 1Sec θα δουλεψει?

(Ίσως ναι, ίσως όχι. Ίσως μετά από πολλές προσπάθειες εκκίνησης. Βλέπεις, όταν είναι σε σειρά πρέπει να ανάψουν όλες. Αν μια δεν ανάψει, όλες θα σβήσουν.)


--------

και πως ξερουμε αν ειναι στα 110 ή στα 220? οι PL
Δεν είναι έτσι. Τα 220 π.χ. είναι η τάση που δίνεις σε όλο το κύκλωμα. Η τάση στα άκρα της λάμπας δεν είναι ποτέ 220, ούτε κατά την προθέρμανση, ούτε κατά την έναυση, ούτε κατά τη λειτουργία.

herctrap
30-11-10, 18:42
ναι νομιζα οτι ηταν πιο ακριβα τα ballast αλλα τελικα εκαναν μονο 3,80 (για δυο λαμπες)
ενω η λαμπα εκανε 6,κατι

οποτε δεν ειναι τοσο σημαντικο

ευχαριστω

-nikos-
05-01-11, 22:06
Ένα απλό θεωρητικό κύκλωμα οδήγησης λάμπας φθορίου είναι το παρακάτω.
Το στραγγαλιστικό πηνίο ballast μαζί με τον εκκινητή starter δημιουργούν μια στιγμιαία υψηλή τάση για την έναυση-θέρμανση του λαμπτήρα φθορισμού,έπειτα o λαμπτήρας ανάβει αμέσως και ο εκκινητής starter μένει ανενεργός μέχρι το επόμενο άναμμα της λάμπας,ενώ το ballast αποτελεί ωμικό/επαγωγικό φορτίο στη λάμπα,κάνοντας περιορισμό ρεύματος.
Ο πυκνωτής μέσα στο starter καταστέλλει τυχόν παράσιτα-σπινθηρισμούς (EMI-RFI-ηλεκτρομαγνητικά παράσιτα) που παράγονται από το διακόπτη και από την λυχνία φθορισμού,ώστε να μην επηρεάζονται άλλες συσκευές.
Τα watt του ballast επιλέγονται ανάλογα με την ισχύ της λάμπας που πρόκειται να οδηγήσει και ποτέ τo ballast δεν πρέπει να΄ναι μεγαλύτερο σε ισχύ από την ονομαστική ισχύ της λάμπας! (πρόωρη φθορά του λαμπτήρα)
Σε γενικές γραμμές κάπως έτσι λειτουργεί το όλο σύστημα:wiink:

Ένα link με τέτοιου είδους κυκλώματα είναι εδώ: http://www.educypedia.be/electronics/circuitsccfl.htm

θελω να προσθεσω πυκνοτες στην παραπανω συνδεσμολογια,της λαμπας φθωριου,
που μπενουν??
πριν το μετασχηματιστη η μετα ,
και σε τριφασικα μοτερ πως συνδεουμε πυκνωτες για μιωση της αεργου καταναλωσης??
ευχαριστω.
-
-
Υ.Γ.εχω στο καταστιμα μου 22λαμπες τοποθετιμενες σε απλα σκαφακια [χωρις πυκνωτη]
απο 35w η μια συνολο 770wat καταναλωση τις νιχτερινες ωρες
μπορει καποιος να με βοηθησει απαντωντας στις παραπανω
ερωτησεις??

-nikos-
05-01-11, 22:28
ΚΑΠΟΙΟΣ ????

xrhstosmp
06-01-11, 00:30
οι πυκνωτες στα φωτιστικα φθοριου μπαινουν παραλληλα στην παροχη.
για τα τριφασικα μοτερ δεν ειναι τοσο απλος ο υπολογισμος και η συνδεσμολογια τους.

ΥΓ .πως και θελεις να μειωσεις την αεργο?

navar
06-01-11, 00:36
Νίκο δεν νομίζω να κερδίσεις τίποτα απολύτως !
1)έχει αναλυθεί οτι στο οικιακό ρεύμα η ¶εργος δεν χρεώνεται.
2) το φορτίο σου ΔΕΝ είναι επαγωγικό !

απο την άλλη έχεις ένα φίλο εκεί στον βόλο , με 1000¤ σου κάνει μάθημα να τα μάθεις !, άσε που μπορεί να σου βάλει και 63000 πολύμετρα να μετρήσει τα πάντα :P :P ;P xixixixixixixixixix

-nikos-
07-01-11, 19:58
Νίκο δεν νομίζω να κερδίσεις τίποτα απολύτως !
1)έχει αναλυθεί οτι στο οικιακό ρεύμα η ¶εργος δεν χρεώνεται.
2) το φορτίο σου ΔΕΝ είναι επαγωγικό !

απο την άλλη έχεις ένα φίλο εκεί στον βόλο , με 1000 σου κάνει μάθημα να τα μάθεις !, άσε που μπορεί να σου βάλει και 63000 πολύμετρα να μετρήσει τα πάντα :P :P ;P xixixixixixixixixix

εισαι πιραχτιρι
ακου το σκεπτικο μου,ειρθε τις προαλες ενας απατεωνας και ηθελε να μου πουλισει απο αυτες τις
συσκευες ''εξικονομησης ενεργιας''ταχαμου και ειχε μαζι του μια βαλιτσα,μεσα στη βαλιτσα ειχε συνδεδεμενες δυο
λαμπες φθωριου στρογκιλες και ειχε συνδεσει και ενα αμπερομετρο και εκανε εμπρος μου το εξις ,βαζωντας στη πριζα
του σπιτιου μου την κατασκευη του και αναυωντας οι λαμπες το αμπερομετρο εγραφε 0,47κατι και βαζωντας την συσκευη
στην ιδια πριζα το αμερομετρο επευτε απο μονοτου στην ενδιξη 0,26 σχεδων 30% κατω,
αφου τον εδιωξα ευγενικα με την υποσχεση οτι αν δεν ειναι απατη θα αγωραζα τα προιωντα του εντως των ημερων,
αρχισα τη ερευνα στο διαδικτιο ανακαλιπτωντας οτι τελικα
η συγκεκριμενη συσκευη ηταν απατη,
και η εξικονομηση επαρκουσε μονο για δυο λαμπες και τιποτα παραπανω,
αλλα η ενδιξη του αμπερομετρου με εχει στειχιοσει απο τοτε και ψαχνοντας ανακαλιψα οτι τα
ακριβα σκαφακια εχουν μεσα πυκνωτες , γιατι αραγε??
και κατι αλλο λες οτι η αεργο καταναλοση δεν χρεωνεται ,εγω νωμιζω οτι μαλων χρεωνεται γιατι
μετα απο ερευνα που εκανα σε βιωτεχνιες της περιωχης ολα τα βιομιχανικα ρολογια ειναι
τα ιδια και μετρανε την καταναλοση στο συνολο της και η αεργο καταναλωση ειναι απολια της συσκευης
και οχι του μετριτη ,το ιδιο ισχειη και στους οικιακους μετριτες μετρανε την καταναλωση στο συνολο της
χωρις να ενδιαφερεται αν εσυ εχεις αεργο απολια η ποσες συσκευες εχεις που εχουν αεργο-θερμικη απολια

tasosmos
07-01-11, 20:14
Οι φθοριου ειναι αρκετα επαγωγικο φορτιο, αν δεις και τα μπαλαστ συνηθως γραφουν επανω σχετικα στοιχεια.

H αεργος δεν ειναι θερμικες απωλειες και χρεωνεται σε βιομηχανιες-βιοτεχνιες αλλα οχι σε οικιακους καταναλωτες.

Για πολλααα περισσοτερα σε σχεση με "συσκευες εξοικονομησης" βλεπε εδω: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51135 http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45224 , δεν υπαρχει νοημα να λεμε τα ιδια και τα ιδια 500 φορες...

-nikos-
07-01-11, 20:28
Οι φθοριου ειναι αρκετα επαγωγικο φορτιο, αν δεις και τα μπαλαστ συνηθως γραφουν επανω σχετικα στοιχεια.

H αεργος δεν ειναι θερμικες απωλειες και χρεωνεται σε βιομηχανιες-βιοτεχνιες αλλα οχι σε οικιακους καταναλωτες.

Για πολλααα περισσοτερα σε σχεση με "συσκευες εξοικονομησης" βλεπε εδω: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51135 http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45224 , δεν υπαρχει νοημα να λεμε τα ιδια και τα ιδια 500 φορες...

τα εχω διαβασει πριν γινω μελος και δεν υποστιριζω τις συσκευες αυτες αντιθετα συμφονω οτι ειναι απατες
αλλα μιλαω για την αρχη λιτουργιας και το λογο υπαρξης ενως πυκνωτη στο κυκλομα της φθωριου,
και κατι αλλο ΠΩΣ μετριετε η αεργος στις βιομιχανιες οστε να χρεωθει?

navar
07-01-11, 20:32
εισαι πιραχτιρι
ακου το σκεπτικο μου,ειρθε τις προαλες ενας απατεωνας και ηθελε να μου πουλισει απο αυτες τις
συσκευες ''εξικονομησης ενεργιας''ταχαμου................................. .........................
1) ναι είμαι πειραχτήρι ειδικά αν βλέπω σε φόρουμ να ζητάνε λεφτά για γνώση που βρίσκεται ελεύθερη εκεί έξω !

στα περί συσκευής που δουλεύει αποκλειστικά στον φθορισμό !
υπάρχει κάτι τέτοιο και το έχω δεί και εγώ σε μία έκθεση , μιλώντας με τον άνθρωπο που το πουλούσε και το εγκαθηστούσε , δεν μίλησε για επαγωγές και άεργο αλλα για μία ελεγχόμενη πτώση τάσης , συγκεκριμένα αν το έβαζε σε κανονικές λάμπες πειράκτωσης , τότε αυτές άναβαν πολύ χαμηλότερα , με πολύ αδύναμο φώς , ενώ στης φθορίου η διαφορά ήταν πολύ μικρή !

περισσότερα ελπίζω να πούνε οι ειδικοί επι του θέματος ! μιας και εγώ άσχετος είμαι , δεν λέω έχω και εγώ τρία πολύμετρα, αλλά δεν χρεώνω τίποτα ! :P :P

-nikos-
07-01-11, 20:40
1) ναι είμαι πειραχτήρι ειδικά αν βλέπω σε φόρουμ να ζητάνε λεφτά για γνώση που βρίσκεται ελεύθερη εκεί έξω !

στα περί συσκευής που δουλεύει αποκλειστικά στον φθορισμό !
υπάρχει κάτι τέτοιο και το έχω δεί και εγώ σε μία έκθεση , μιλώντας με τον άνθρωπο που το πουλούσε και το εγκαθηστούσε , δεν μίλησε για επαγωγές και άεργο αλλα για μία ελεγχόμενη πτώση τάσης , συγκεκριμένα αν το έβαζε σε κανονικές λάμπες πειράκτωσης , τότε αυτές άναβαν πολύ χαμηλότερα , με πολύ αδύναμο φώς , ενώ στης φθορίου η διαφορά ήταν πολύ μικρή !

περισσότερα ελπίζω να πούνε οι ειδικοί επι του θέματος ! μιας και εγώ άσχετος είμαι , δεν λέω έχω και εγώ τρία πολύμετρα, αλλά δεν χρεώνω τίποτα ! :P :P

εισαι ορεος ευχαριστω,αυτους φοβαμε και εγω
απο μικρη ερευνα απο ενα φιλο μου [χωρις χρεωση]μου ειπε οτι χοντρικα αντιστιχει
65mf ανα κιλοβατ σε κατασκευες για βιωτεχνιες ,πως το βλεπεις??

navar
07-01-11, 20:42
65mf ανα κιλοβατ σε κατασκευες για βιωτεχνιες ,πως το βλεπεις??
είπαμε χομπύστας , και αυτό το θέμα για να λυθεί , και να έχουμε νούμερο , θέλει κατι γαμάτους τύπους με ημίτονα συνημίτονα και κολυμπριθόξυλα !
κάτσε να μιλήσει και να εκφέρει άποψη κανένας ειδικός !

sembel
07-01-11, 21:02
Φυσικά και είναι επαγωγικό φωρτίο και το χρεώνεσαι κανονικότατα ! Αν διαβάσεις πάνω σε ένα στατικό μπάλλαστ γράφει Cosφ 0,50 ενώ σε ένα ηλεκρονικό μπορεί να φτάνει το 0,98 γι'αυτό είναι πιό ακριβά όπως και τα σκαφάκια που είπες με πυκνωτές (μονο που αυτά έχουν διαφορά ~ 2,00 ευρώ και για μένα είναι απαράδεκτο να πουλάνε και τόσο περισότερο να φτιάχνουν φωτιστικά φθορισμού χωρίς πυκνωτές)
Παρόλο που σε οικιακές παροχές δεν μας υποχρεώνουν να κάνουμε διώρθωση συνημιτόνου δεν σημαίνει ότι δεν μας ζυμιώνει σαν καταναλωτές !!!
Εκτός απο βιομηχανίες που έχω κάνει αυτήν την δουλειά και είναι τεράστιες οι διαφορές εκεί φυσικά με η χωρίς συστιχίες πυκνωτών !
Το έχω κάνει σε δύο εμπορικά καταστήματα με σχετικά μικρές επαγωγικές καταναλώσεις όπως στην δική σου περίπτωση π.χ. ενα μαγαζί είχε περίπου 80 φωτιστ. PL 2*26W και καμιά 20 φθωρίου σκέτες (κρυφό φωτισμό) του έβαλα λοιπόν ένα μεταλικό ερμάριο δίπλα στόν πίνακα στο οποίο μέσα έβαλα πυκνωτές συνδεμένους στην κάθε γραμμή αντοίστηχα με χωριτικώτητα ανάλογη των λαμπτήρων που είχε η κάθε γραμμή. Είδε διαφορά άμεσα στον λογαριασμό το επόμενο δύμηνο !!!
Έτσι λοιπόν για σένα που έχεις 22 λάμπες απο 36W η βάζεις πυκνωτή περίπου 4,5 μF στην κάθε μιά η έναν 100 μF στην παροχή τους άν ανάβουν όλες μαζί . Αν θέλεις μπορώ να σου ανεβάσω άυριο έναν πίνακα που δίνει τίς αντοιστηχίες W-μF .

-nikos-
07-01-11, 21:28
Φυσικά και είναι επαγωγικό φωρτίο και το χρεώνεσαι κανονικότατα ! Αν διαβάσεις πάνω σε ένα στατικό μπάλλαστ γράφει Cosφ 0,50 ενώ σε ένα ηλεκρονικό μπορεί να φτάνει το 0,98 γι'αυτό είναι πιό ακριβά όπως και τα σκαφάκια που είπες με πυκνωτές (μονο που αυτά έχουν διαφορά ~ 2,00 ευρώ και για μένα είναι απαράδεκτο να πουλάνε και τόσο περισότερο να φτιάχνουν φωτιστικά φθορισμού χωρίς πυκνωτές)
Παρόλο που σε οικιακές παροχές δεν μας υποχρεώνουν να κάνουμε διώρθωση συνημιτόνου δεν σημαίνει ότι δεν μας ζυμιώνει σαν καταναλωτές !!!
Εκτός απο βιομηχανίες που έχω κάνει αυτήν την δουλειά και είναι τεράστιες οι διαφορές εκεί φυσικά με η χωρίς συστιχίες πυκνωτών !
Το έχω κάνει σε δύο εμπορικά καταστήματα με σχετικά μικρές επαγωγικές καταναλώσεις όπως στην δική σου περίπτωση π.χ. ενα μαγαζί είχε περίπου 80 φωτιστ. PL 2*26W και καμιά 20 φθωρίου σκέτες (κρυφό φωτισμό) του έβαλα λοιπόν ένα μεταλικό ερμάριο δίπλα στόν πίνακα στο οποίο μέσα έβαλα πυκνωτές συνδεμένους στην κάθε γραμμή αντοίστηχα με χωριτικώτητα ανάλογη των λαμπτήρων που είχε η κάθε γραμμή. Είδε διαφορά άμεσα στον λογαριασμό το επόμενο δύμηνο !!!
Έτσι λοιπόν για σένα που έχεις 22 λάμπες απο 36W η βάζεις πυκνωτή περίπου 4,5 μF στην κάθε μιά η έναν 100 μF στην παροχή τους άν ανάβουν όλες μαζί . Αν θέλεις μπορώ να σου ανεβάσω άυριο έναν πίνακα που δίνει τίς αντοιστηχίες W-μF .

δεν θα μπορουσα να ζητισω τιποτα παραπανω ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ να εισαι καλα

sembel
07-01-11, 22:21
Χαίρομαι αν βοήθησα ! πάρε κι'αυτόν τον πίνακα .17753

xrhstosmp
08-01-11, 01:40
Φυσικά και είναι επαγωγικό φωρτίο και το χρεώνεσαι κανονικότατα ! Αν διαβάσεις πάνω σε ένα στατικό μπάλλαστ γράφει Cosφ 0,50 ενώ σε ένα ηλεκρονικό μπορεί να φτάνει το 0,98 γι'αυτό είναι πιό ακριβά όπως και τα σκαφάκια που είπες με πυκνωτές (μονο που αυτά έχουν διαφορά ~ 2,00 ευρώ και για μένα είναι απαράδεκτο να πουλάνε και τόσο περισότερο να φτιάχνουν φωτιστικά φθορισμού χωρίς πυκνωτές)
Παρόλο που σε οικιακές παροχές δεν μας υποχρεώνουν να κάνουμε διώρθωση συνημιτόνου δεν σημαίνει ότι δεν μας ζυμιώνει σαν καταναλωτές !!!
Εκτός απο βιομηχανίες που έχω κάνει αυτήν την δουλειά και είναι τεράστιες οι διαφορές εκεί φυσικά με η χωρίς συστιχίες πυκνωτών !
Το έχω κάνει σε δύο εμπορικά καταστήματα με σχετικά μικρές επαγωγικές καταναλώσεις όπως στην δική σου περίπτωση π.χ. ενα μαγαζί είχε περίπου 80 φωτιστ. PL 2*26W και καμιά 20 φθωρίου σκέτες (κρυφό φωτισμό) του έβαλα λοιπόν ένα μεταλικό ερμάριο δίπλα στόν πίνακα στο οποίο μέσα έβαλα πυκνωτές συνδεμένους στην κάθε γραμμή αντοίστηχα με χωριτικώτητα ανάλογη των λαμπτήρων που είχε η κάθε γραμμή. Είδε διαφορά άμεσα στον λογαριασμό το επόμενο δύμηνο !!!
Έτσι λοιπόν για σένα που έχεις 22 λάμπες απο 36W η βάζεις πυκνωτή περίπου 4,5 μF στην κάθε μιά η έναν 100 μF στην παροχή τους άν ανάβουν όλες μαζί . Αν θέλεις μπορώ να σου ανεβάσω άυριο έναν πίνακα που δίνει τίς αντοιστηχίες W-μF .

φιλε κωστα μπορεις να εξηγησεις πως ενας ή μια συστοιχια πυκνωτων μπορουν να μειωσουν το λογαριασμο (τις kWh δλδ) σε οικιακο ή επαγγελματικο τιμολογιο χαμηλης ισχυος ?(ως Νο4 δλδ). τι εννοω... εστω σε ενα μαγαζακι εχουμε 10κW φορτια που δουλευουν 12 ωρες ημερησιως με συνφ .....0,3. αν κανουμε το συνφ=1 ποσο θα μειωθουν οι κWh ωστε να εχουμε διαφορα στο λογαριασμο?

Ηλιας Α
08-01-11, 21:33
φιλε κωστα μπορεις να εξηγησεις πως ενας ή μια συστοιχια πυκνωτων μπορουν να μειωσουν το λογαριασμο (τις kWh δλδ) σε οικιακο ή επαγγελματικο τιμολογιο χαμηλης ισχυος ?(ως Νο4 δλδ). τι εννοω... εστω σε ενα μαγαζακι εχουμε 10κW φορτια που δουλευουν 12 ωρες ημερησιως με συνφ .....0,3. αν κανουμε το συνφ=1 ποσο θα μειωθουν οι κWh ωστε να εχουμε διαφορα στο λογαριασμο?
Καλησπέρα

Την απάντηση περιμένω και εγώ

Ηλιας Α
08-01-11, 21:43
Σωστά φίλε xifi:wiink:..όταν η λάμπα ανάψει, από εκεί και έπειτα το starter μένει off..αλλά είναι πολύ απαραίτητο κατά την έναυση του λαμπτήρα.
Ανοιχτοκυκλώνεται πολλές φορές το sec και μαζί με το ballast παράγει την στιγμιαία υψηλή τάση για το λαμπτήρα (υψηλή τάση=λόγω αυτεπαγωγής του πηνίου ballast).


<<Ανοιχτοκυκλώνεται πολλές φορές το sec και μαζί με το ballast παράγει την στιγμιαία υψηλή τάση για το λαμπτήρα >> … <<Ανοιχτοκυκλώνεται πολλές φορές το sec >> δε νομίζω πολλές φορές , αλλά κανονικά 1, και σε περίπτωση αποτυχίας έναυσης 2,3,4………………συνεχώς

-nikos-
11-02-11, 19:20
εβαλα πυκνοτες στις λαμπες φθοριου που σας ελεγα [22 τον αριθμο]
εβαλα 6,5mf σε καθε λαμπα 36w και οι πρωτες εντιποσεις ειναι-φεγγουν αμιδρα περισωτερο
και οι διακοπτες σταματισαν να κανουν ARK [πριν πευταν κεραυνοι μεσα στο διακοπτη] οσο
για καταναλωση θα ξερω σε 2-4μηνες παντος ειμαι εσιωδοξος.

Ηλιας Α
12-02-11, 08:50
εβαλα πυκνοτες στις λαμπες φθοριου που σας ελεγα [22 τον αριθμο]
εβαλα 6,5mf σε καθε λαμπα 36w και οι πρωτες εντιποσεις ειναι-φεγγουν αμιδρα περισωτερο
και οι διακοπτες σταματισαν να κανουν ARK [πριν πευταν κεραυνοι μεσα στο διακοπτη] οσο
για καταναλωση θα ξερω σε 2-4μηνες παντος ειμαι εσιωδοξος.
<< φεγγουν αμιδρα περισωτερο >>

<<αμιδρα >> Έχει μια λογική εξήγηση αλλά για να είναι αντιληπτή στο μάτι, θα έπρεπε η (πρώην κατάσταση) οι γραμμές που ελάμβάναν μέρος στην τροφοδοσία να είχαν ξεπεράσει τα όριά τους ή να δούλευαν στα όρια βλέπε :

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51678 4 post



<< και οι διακοπτες σταματισαν να κανουν ARK>>

Σ΄ αυτό σίγουρα θα έχεις αισθητή διαφορά. Βλέπε παραπάνω θέμα 8 και 9 post

<< για καταναλωση θα ξερω σε 2-4μηνες παντος ειμαι εσιωδοξος >>.

Για να έχεις λιγότερη κατανάλωση έχεις δυο και μόνο λύσεις:

1) Αγοράζεις από μένα την συσκευή <<oikonomizer >> δικής μου παραγωγής

2) Καταφεύγεις στην Πεθερά μου προκειμένου να ξεματιάσει τον ηλεκτρογνώμονα ( μετρητή)

Αν επιλέξεις το 1 το έχω - μόνο για τα μέλη του forum σε τιμή ευκαιρίας - 30¤ << μέσα >> και η ΦΠΑ + έξοδα αποστολής , έξοδα συσκευασίας δε χρεώνω.

3) Αν επιλέξεις το 2 θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα , αλλά θα πας στα 50¤, σ΄αυτή την περίπτωση, θα χρειαστεί εκτός από το παραπάνω ποσό να αποστείλεις στην αγαπημένη μου Πεθερά, και τον αριθμό του ηλεκτρογνώμονα ( μετρητή) για να τον << μελετήσει >> το πρωί μετά το πέρας μίας νύχτας – χωρίς φεγγάρι - και πριν σκάσει ο ήλιος.

sembel
12-02-11, 11:10
Τώρα που απάντησες Νίκο είδα και τις απορίες που είχαν οι άλλοι συνάδελφοι (δεν είχα ξαναδεί αυτό το θέμα).
Για σένα Νίκο τα 6,5mf είναι πολλά για μία λάμπα 36w ! (εκτός αν ενοείς σκαφάκι 2*36w) μία 36άρα θέλει 3,6mf . (σου είχα ανεβάσει και έναν πίνακα) Βάζοντας μεγαλήτερους πυκνωτές απ'ότι πρέπει δημηουργείς μία υπέρταση στο δύκτιό σου !!!
Σπινθηρισμοί στους διακόπτες σίγουρα μειώνονται και διαφορά στον λογαριασμό θα δείς για την φωτεινότητα δεν είμαι σίγουρος !

Όσο για τις απορίες των συναδέλφων ! Ηλία σε κάποιο post απάντησες μόνος σου στην στην απορία σου http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=377157#poststop
Εφόσον λοιπόν με συνφ 0,8 είχες κατανάλωση 234,8 w / 1000 = 0.23 kw * 10 h * 30 μέρες = 69 KWh * 0,14 ε = 9,66 ε
Ενώ με συνφ 0,9 185,6 w / 1000 = 0.19 kw * 10 h * 30 μέρες = 59 KWh * 0,14 ε = 8,26 ε
Υποθετική η τιμή της κιλοβατώρας !!!
Τί άλλο θέλεις δηλ. για να πειστείς ότι έχουμε και οικονομικό όφελος απο διόρθωση συνημιτόνου ??? ¶ντε εμένα δεν με πιστέυεις που το έχω εφαρμόσει ήδη σε τρείς δουλείες δικές μου : ενα εργοστάσιο με υποσταθμό δικό του , μία βιοτεχνία με παροχή Νο6 , και σε ένα κατάστημα με πολύ φθορισμό παροχή Νο3 ( σε άλλα καταστήματα που έκανα εγώ απ'την αρχή δεν χρειάστηκε γιατί πάντα δουλέυω φωτιστικά με πυκνωτές !) Όλοι αυτοί όπως καταλαβαίνεις παίρνουν μηνιαίους λογ. και η δουλεία έγινε πρίν πολύ καιρό άρα είδαμε διφορές στους λογ. και σε διφορετικές εποχές (που ενδεχομένος να υπάρχουν άλλοι παράγοντες που αυξάνουν την κατανάλωση π.χ. κλιματισμός ) το αποδεικνύεις και μόνος σου μιάς και είσαι πολύ διαβαστερός απ'οτι βλέπω και πάλι μας μηλάς για "ξεμάτιασμα" του μετρητή . Δηλ. τί κάνει ο μετρητής βλέπει τα ταμπελάκια με τις καταναλώσεις στις συσκευές μας ! :head: όχι είναι αμπερόμετρο που πολλαπλασιάζει τα Α επί τα V και επί τις H και γράφει τις KWh ! Θα συνεχίσω στο επόμενο post γιατί έγινε πολύ κοραστηκό τόσο μεγάλο !

sembel
12-02-11, 11:55
Αναφέρομαι και στον Χρήστο φυσικά μιάς και αυτός είχε την ίδια απορία . Στην περίπτωσή σου Χρήστο ( http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43242&p=407871#post407871 ) με 10 KW κατανάλωση επί 12 h λειτουργίας θα "έγραφες" χονδρικά 120 KWh ημερισίως με συνφ 0,3 (που είναι βέβαια πολύ φανταστικό νούμερο) άρα 120*0,14=16,80ε
Αν τώρα στην ίδια εγκατάσταση το συνφ το κάναμε =1 τότε η κατανάλωσή σου θα γινόταν περίπου 3,3 KW άρα 3,3*12*0,14 = 5,54ε
Και για να τα λέμε πιό σωστά η κατανάλωση σ'αυτην την εγκατάσταση ήταν 3,3 KW έχοντας όμως χαμηλό συνφ ανεβάζουμε την ένταση στους αγωγόυς (όχι οτι ανεβαίνει η ισχύς της συσκευής και γίνεται πιο ισχυρή) και επειδή ο γνώμονας μετράει την ένταση γραφει παραπάνω ! άρα η άεργη ισχύς γράφεται κανονικότατα ! ότι παροχή και να έχουμε (οικιακή , εππαγελ. κ.λ.π.) Απλός σε μικρές εγκαταστάσεις δεν μας υποχρεώνουν να το κάνουμε θεωρώντας οτί δεν μπορεί να είναι ενα σπίτι π.χ. γεμάτο λάμπες φθορισμού .
Ειλικρινά σ'αυτό το θέμα περίμενα να απαντήσουν όλοι κατηγορηματικά ( ναι γίνεται ! ) και να κλείσει το θέμα , νομίζω οι περισσότεροι εδώ είστε επαγγελματίες και απορώ δεν το δοκιμάσατε καμιά φορά :confused1: ??? καλό το διάβασμα αλλά καμιά φορά δεν φτάνει μόνο αυτό ! κάντε και τίποτα στην πράξη !
Πάρτε δύο σκαφάκια φθορίου 2*36W ( ένα με πυκνωτή και ένα χωρίς ) βάλτε τα στον πάγκο σας με ένα αμπερόμετρο
ανάβοντάς το χωρίς πυκνωτή "τραβάει" ~0,95Α * 220V = 209W (υποτίθεται οτι είναι 2*36 = 72W)
με πυκνωτή ~0,50Α * 220V = 110W
τώρα συνδέστε και δύο κιλοβατόμετρα και γράψτε τα νέα μετά απο κανένα μήνα !

xrhstosmp
12-02-11, 14:52
λοιπον φιλε κωστα...μαλλον κατι εχεις χασει ή δεν το εχεις παρει απο την αρχη... εκτος αν πουλας πυκνωτες για εξοικονομιση ενεργειας (σε οικιακους ή μικρους βιοτεχνικους καταναλωτες) οποτε οι αποριες μου λυνονται μονομιας.
εχω ενα φορτιο οπως ειπα 10kW (δε πα να βαλεις 180543216768 πυκνωτες αυτο ΔΕΝ αλλαζει)
με συνφ 0,3 καθολου φανταστικο νουμερο (οι φθοριου που αναφερεις εχουν συνφ περιπου 0,4)
τι σε κανει να πιστευεις οτι αν βαλουμε πυκνωτες η ισχυς της καταναλωσης θα πεσει απο 10κW sta 3,3kW ειλικρινα δεν καταλαβαινω.
το μονο που θα αλλαξει ειναι η αεργη ισχυς KVAr που οι οικιακοι μετρητες ΔΕΝ τη μετρανε
ο γνωμονας μετραει μονο την πραγματικη ισχυς ΚW . 10Κw ηταν πριν την τοποθετηση πυκνωτων 10kW και μετα την τοποθετηση των πυκνωτων ==> το ιδιο θα "γραψει".

βεβαια λογω των μικροτερων θερμικων φορτιων των αγωγων κλπ μετα την τοποθετηση πυκνωτων μπορει να εχουμε μια μικροδιαφορα στη μετρηση (1%-2%) αλλα δε νομιζω να μιλας για τετοιο ποσοστο ..νομιζω ισχυριζεσαι 30 και 40%.
την ασκηση με την τοποθετηση 2 μετρητων kWh την εχεις κανει προσωπικα?

για το Νο6 και τον υποσταθμο, βεβαιως μετα την διορθωση του συνημητονου θα εχουμε διαφορα στο λογαριασμου αφου εκει η ΔΕΗ μετραει και την αεργο ισχυς .

theosou
12-02-11, 15:07
Σωστός ο χρήστος,....